głosowanie na: ZDJĘCIE LIPCA

Nadwarciański Park Krajobrazowy

Relacje pozagórskie z Polski.
Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1221
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Nadwarciański Park Krajobrazowy

Postautor: Coldman » 2024-07-10, 11:46

Hej!
Gdy czasu mało, a w góry za daleko, to wybieram się w pobliskie dary natury.
Tym razem padło na Nadwarciański Park Krajobrazowy.

"Nadwarciański Park Krajobrazowy – park krajobrazowy w województwie wielkopolskim, utworzony w 1995r.
Chroni krajobraz polodowcowy z szeroką pradoliną, której dnem płynie Warta. Warta, zmieniając często swój bieg, pozostawiła w dnie pradoliny liczne starorzecza. Obecny krajobraz parku jest efektem tradycyjnego, pastersko-łąkarskiego użytkowania gruntów, uzależnionego od zmiennego rytmu przepływów rzeki. Modyfikacje reżimu hydrologicznego w dolinie Warty (zmiany częstotliwości wezbrań, melioracje) oraz zmiany w gospodarce rolnej (zarzucanie ekstensywnej gospodarki łąkarsko-pasterskiej) powodują niekorzystne zmiany w walorach przyrodniczych i krajobrazowych Parku.
Obszar Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego uznano za jedną z 7 najwartościowszych ostoi ptaków wodnych i błotnych w Polsce oraz zakwalifikowano go do najcenniejszych ornitologicznych obszarów Europy, a w 1995 międzynarodowa organizacja BirdLife International nadała mu rangę ogólnoświatową – „Globally Important Bird Area”."

Na terenie parku jest wyznaczone parę szlaków ja wybrałem "Po suchym i mokrym lądzie" Szlak pieszy, ale zdecydowałem się przejechać go szosą. Zaczyna się i kończy w Opactwie Cystersów w Lądzie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Warto tutaj przyjechać, żeby chociaż zobaczyć ten specyficzny krajobraz pradoliny. Na całym szlaku były porozmieszczane punkty informacyjne.
Obrazek

Obrazek

Niedaleko dalej było widać parafie w Lądzie.
Obrazek

Ładna utwardzona dróżka szybko się skończyła i zaczęły się piaski, gdzie moim rowerem było ciężko ujechać, wielokrotnie musiałem prowadzić. Szlak w dodatku praktycznie bez oznaczeń, więc trzeba mocno pilnować się mapy.

Obrazek

Ustąpienie lądolodu sprzyjało powstawaniu wydm i można ich tutaj parę zobaczyć.
Obrazek

A to już starorzecze kolano.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oczywiście przez te wydmy musiał prowadzić szlak, na pieszo też tu by było ciężko iść:D
Obrazek

Miejsce złożenia przysięgi na członka Polskiej Organizacji Wojskowej w 1918r.
Obrazek

A to szczyt najwyższego wzniesienia w okolicy - Piaskowa Góra. Akcent górski obowiązkowy :D
Obrazek

Szlak wyjechał z lasu i znów prowadził polankami.
Obrazek

Obrazek

Po drodze można spotkać Rydlową Górę, dawnego średniowiecznego grodu. Gród X-XII był ważnym ośrodkiem w naszej rozwijającej się Polsce. W pewnym momencie upadł i nic z niego nie zostało. Wszystko zarośnięte krzakami.
Końcówka Szlaku z widokiem na Opactwo.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

W drodze w Lądu do Pyzdr co chwilę na słupach są porozmieszczane bocianie gniazda. Każde z nich zajęte. Jest też punkt widokowy, nawet nie trzeba wysiadać z samochodu.
Obrazek

Obrazek

A to już miasto Pyzdry, gdzie po pierwsze warto się przejść wzdłuż rzeki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać lubią tutaj malować :D
Obrazek

Obrazek

Słyszałem, że ludzie polecają się tym szlakiem przepłynąć.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec z ciekawszych miejsc w Pyzdrach warto zobaczyć wiatrak holenderski.
"Wiatrak w Pyzdrach został zbudowany w 1903 r., przez rodzinę Bartczaków. Pierwotnie budowla napędzana była wiatrem, jednak w okresie międzywojennym zmieniono napęd na elektryczny, zachowując jednak urządzenia związane z napędem wiatrowym. Po częściowym remoncie w połowie lat 70. XX wieku wiatrak działał jeszcze do lat 80. W latach 2018-2019 wiatrak zakupiła Gmina Pyzdry. Po rewitalizacji i nadaniu budowli wyglądu z lat 80. XX w. wiatrak zyskał funkcję dydaktyczno-muzealną. "
Wiatrak co miesiąc jest odpalany, wszystko normalnie działa. Wejście do niego co łaska, pan oprowadza i opowiada.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i tyle szybka wycieczka na parę godzin, warto było tutaj przyjechać.
W drodze powrotnej w ramach ciekawości przejeżdżałem koło Chaty Ornitologa. Jedyny taki obiekt PTTK w Wielkopolsce. Przynajmniej innego nie kojarzę. Miejsce można wynająć grupą, rozpalić ognisko itp. https://www.chatkaornitologa.pl/
Obrazek
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9681
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Re: Nadwarciański Park Krajobrazowy

Postautor: Adrian » 2024-07-10, 14:19

Fajny młyn ... A co tam robili Kajko i Kokosz ?
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6051
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nadwarciański Park Krajobrazowy

Postautor: Sebastian » 2024-07-10, 15:48

Adrian pisze:Fajny młyn ... A co tam robili Kajko i Kokosz ?

Toż to prapolskie, prapiastowskie ziemie. Poza tym walczyli z Hegemonem ;)

Miałem to już pisać przy okazji relacji z wyspy Wolin - jestem pod wrażeniem staranności wykonywanych zdjęć, kadrowania, obróbki, selekcji i ogólnego dopieszczenia materiału. Robota top!
Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1221
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Re: Nadwarciański Park Krajobrazowy

Postautor: Coldman » 2024-07-11, 00:41

Adrian pisze:Fajny młyn ... A co tam robili Kajko i Kokosz ?


Pierwsza wzmianka o Pyzdrach pochodzi z 1232 roku, miasto trochę znaczyło w średniowieczu.
Sebastian pisze:
Adrian pisze:Fajny młyn ... A co tam robili Kajko i Kokosz ?

Toż to prapolskie, prapiastowskie ziemie. Poza tym walczyli z Hegemonem ;)

Miałem to już pisać przy okazji relacji z wyspy Wolin - jestem pod wrażeniem staranności wykonywanych zdjęć, kadrowania, obróbki, selekcji i ogólnego dopieszczenia materiału. Robota top!


Dziękuje :) Faktycznie jeśli chodzi o zdjęcia to jest lepiej z tym co było kiedyś. Bardziej myślę nad tym jak powinny wyglądać poszczególne kadry. Na przykład ta fota z rybkami w wodzie. Podobały mi się one i tak uświadomiłem sobie, że przecież polar niweluje odbicie światła, pyk i coś tam wyszło :D
Talentu do pisania to nie mam i to się nie poprawi :D :D :D
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10939
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Re: Nadwarciański Park Krajobrazowy

Postautor: Piotrek » 2024-07-11, 20:52

O, byłem w tych miejscach, u kolegów "parkowców" :).
Wyjazd co prawda był służbowy ale i bardzo krajoznawczy. Piękna to kraina :ok
gar
Posty: 843
Rejestracja: 2016-01-06, 20:46
Lokalizacja: Orzegów

Re: Nadwarciański Park Krajobrazowy

Postautor: gar » 2024-07-21, 23:26

Byłeś może w kościele w Pyzdrach. Było kiedyś powiedzenie "goły jak kosciół w Pyzdrach". Chciałem wiedzieć czy jest jeszcze aktualne ?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość