Terchowa 2024

Relacje z gór całego świata, niepasujące do pozostałych działów.
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3488
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Re: Terchowa 2024

Postautor: Wiolcia » 2024-10-02, 21:45

Aż sprawdziłam swoje zdjęcia sprzed lat, z pierwszego pobytu w Sulovskich Skałach i okolicach. Zrobiliśmy niemal identyczną trasę, może bez tylu punktów widokowych. Na Manina jeszcze nie było znakowanego odbicia, a do jaskini z tej bezszlakowej grani nie zeszliśmy z powodu stromizny. Może teraz ten żółty szlak prowadzi bardziej łagodnie. Za to cieśniawa na koniec trafiła nam się w ciemnościach już, więc nie odbijaliśmy na ten punkt widokowy, licząc, że jeszcze się tam kiedyś wróci (do tej pory nie wróciliśmy).
Widoczki wczesnojesienne ładne, choć rzeczywiście miejscami bardzo sucho. Zrobiłbyś indeks tych 6 wycieczek po Górach Strażowskich? Nie pamiętam wszystkiego, a będzie łatwiej zaplanować coś z taką listą.
Ostatnio zmieniony 2024-10-02, 23:18 przez Wiolcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
_laynn
Posty: 136
Rejestracja: 2024-08-10, 08:10

Re: Terchowa 2024

Postautor: _laynn » 2024-10-02, 22:57

O kurka, ale piękne tereny. Fajnie, że ktoś je pokazuje :) thenks for ju ;)
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6119
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Terchowa 2024

Postautor: Sebastian » 2024-10-03, 19:26

sprocket73 pisze:Na Bosmanach byłem i byłem też na Małym Maninie, zarówno na szczycie (nudy podobnie jak Wielki Manin), ale też i na punkcie widokowym z krzyżem nad cieśniawą - to miejsce polecam.

Myślałem o tym krzyżu pod Małym Maninem, ale pewne części mojego ciała zgłosiły protest.

Wiolcia pisze:Zrobiłbyś indeks tych 6 wycieczek po Górach Strażowskich? Nie pamiętam wszystkiego, a będzie łatwiej zaplanować coś z taką listą.

Wszystko jest tu: https://sebastianslota.blogspot.com/sea ... %BCowskie/

_laynn pisze:O kurka, ale piękne tereny. Fajnie, że ktoś je pokazuje :) thenks for ju ;)

ju łelkam ;)
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3488
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Re: Terchowa 2024

Postautor: Wiolcia » 2024-10-03, 20:05

Dzięki. Dopiero teraz zaczaiłam, że można u Ciebie wyświetlać posty z danego pasma. Człowiek całe życie się uczy.
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6119
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Terchowa 2024

Postautor: Sebastian » 2024-10-04, 18:00

cz. 3 - Diery i Podrozsutec

Dziś dzień wypoczynkowy, poza tym pogoda nie sprzyja - pełne zachmurzenie, niskie chmury, grzbiet Małej Fatry niewidoczny, do tego może pokropić.

Nie ma warunków na dłuższą wycieczkę, ale przejść się gdzieś trzeba. Pada na Janosikowe Diery, bo tam słońce nie jest potrzebne, bo i tak tam jest dużo cienia - ba, nawet fotograficznie jest niewskazane, bo padające słońce zwiększa kontrasty. Kilka lat temu robiłem sesję zdjęciową w Dierach właśnie w taką pogodę i wg mnie przy zachmurzeniu one najlepiej prezentują się na zdjęciach.

Tyle że same Diery to dziś dla mnie trochę mało. Patrząc na mapę zauważam, że żółty szlak prowadzący ponad Dolnymi Dierami jest przedłużony aż do przysiółka Podrozsutec. To chyba nowość, bo nie kojarzę tego szlaku, ale mógł mi umknąć. Niemniej pomysł pójścia tam mi się podoba.
Diery jakie są, każdy wie, nie będę was zanudzał zdjęciami, bo sam też ich robię mało.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
koniec Dierów

Po przejściu Nowych Dier idę dalej żółtym szlakiem, który wygląda całkiem przyjemnie, a po przejściu krótkiego odcinka lasem wyprowadza na polanę przed przysiółkiem Podrozsutec.

Obrazek

Obrazek
po lewej Okruhlica i Mravecnik

Obrazek
Pupov

Obrazek
naddierove skałki

Znajduje się tu restauracja i pensjonat Zaktov Dvor, niestety dziś muszę jedynie ponarzekać sobie, bo restauracja jest czynna jedynie od piątku do niedzieli, więc nici z gastronomii. Trudno, odbiję sobie to przy Dierach, choć szkoda, bo miejsce wygląda na fajne.

Obrazek

Z Podrozsutca schodzę zielonym szlakiem do wylotu Dier (w międzyczasie dopada mnie deszcz), skąd po wydaniu parunastu euro w celach regeneracyjnych wracamy do Terchovej.

Obrazek

Obrazek
w stronę Rovnej Hory

Obrazek
Mały Rozsutec

Jutro zaświeci słońce, pojawią się piękne białe baranki na błękitnym niebie, będzie cudownie i błogo, czeka mnie długi wycieczkowy dzień, bo znowu trzeba będzie wcześnie wstać.

c.d.n.
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5773
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Re: Terchowa 2024

Postautor: sprocket73 » 2024-10-04, 18:16

Nie było tam tego szlaku 10 lat temu, ale była ścieżka, którą wybrałem wtedy na bezszlakowe przejście.
Czy tam ktoś wziął psa? Jakie to nieodpowiedzialne...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości