Jeśli chcesz pomóc, wpłać na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Linki poniżej:
SIEPOMAGA.PL - WSPARCIE POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
ZRZUTKA.PL - POMOC POWODZIANOM ZE STRONIA ŚLĄSKIEGO


Głosowanie na zdjęcie sierpnia - trzeba wejść do sekcji "Fotografia górska i nie tylko" - nie ma linka na głównej, mój błąd.

Czasem zima, czasem jesień

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
vertigo

Czasem zima, czasem jesień

Postautor: vertigo » 2013-12-23, 11:32

Od październikowego wypadu w Izery nie udało mi się nigdzie pojechać. 2 miesiące bez górołażenia to było stanowczo za dużo, więc wreszcie dysponując dwoma wolnymi dniami postanowiłem godnie zakończyć Rok Pański 2013.

Padło na Beskid Makowski. Dawno tam nie byłem.
Z Krakowa wyjechałem w piątek rano pociągiem do Suchej Beskidzkiej. W Suchej zrobiłem podstawowe zakupy (pieczywo, piwo) i ruszyłem na trasę.
Przeszedłem kładkę na Skawie...

Obrazek



...niestety - kołysać zakazano ;)

Obrazek


Maszerowałem szlakiem w stronę Koskowej Góry gdzie zaplanowałem nocleg.
Najpierw szedłem szlakiem niebieskim, potem czarnym, a jeszcze potem żółtym...


Obrazek

...i już po zachodzie słońca dotarłem na miejsce piątkowego przeznaczenia.
Rozbiłem namiot, zrobiłem sobie obiad, wpełzłem do śpiworka, otworzyłem browarka... Żyć nie umierać :) Przez komórkę nasłuchiwałem wieści z Serbii, ale niestety szczypiornistki dostawały lanie od Serbek więc słuchałem sobie plików z powieścią "Droga donikąd" Józefa Mackiewicza w znakomitej interpretacji Mariusza Benoit.
W puchowym śpiworze było mi ciepło, na zewnątrz było cicho, spokojnie...

Rano obudzilem się około szóstej i nie bardzo chciało mi się wychodzić z ciepłego śpiwora na mróz... Ale... kawy mi się zachciało, więc wygrzebalem się, zrobiłem sobie mocnej kawy, kanapki. Potem wyjrzałem na świat, całkiem nieźle się prezentował...

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wyciągnąłem mapę i zastanawiałęm się na jakiej trasie spędzić sobotę. Postanowiłem się przejść do Kalwarii Zebrzydowskiej. Zwinąłem swój majdan i ruszyłem w kierunku urokliwej kapliczki położonej trochę poniżej szczytu.

Obrazek

Niezłe stamtąd miałem widoki

Obrazek

Obrazek


Potem wędrowałem sobie niebieskim szlakiem przez Bieńkówkę, Bieńkowską Górę, na przełęczy Sanguszki minąłem obelisk ku czci patrona tego miejsca, Eustachego Sanguszki.


Obrazek

Była to wędrówka z cyklu czasem zima...

Obrazek


... czasem jesień

Obrazek

Wędrowałem ścieżkami, czasem drogami bitymi, czasem asfaltem. Przechodziłem przez przysiółki gdzie czas zwalnia bieg albo się zatrzymuje...


Obrazek

Obrazek

...i doszedłem do Lanckorony.

Obrazek

Pora była zdecydowanie obiadowa, więc w restauracji Verona zapodałem sobie panierowany filet z kurczaka, pieczone ziemniaki, surówki no i rzecz jasna browarka.
Potem już w zapadającym zmierzchu kończyłem wędrówkę w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Obrazek

Na miejscowy przystanek dworcowy dotarłem około 17.00, zaraz potem wsiadałem do busa i po jakiejś godzinie byłem w Krakowie.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez vertigo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12317
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2013-12-23, 13:14

Rozumiem, że nie spotkałeś na szlaku zywej duszy? Bo to takie chyba tereny mało komercyjne. Ale poranne widoczki bezcenne.
Ostatnio zmieniony 2013-12-23, 13:14 przez sokół, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Iva
Posty: 1544
Rejestracja: 2013-09-04, 23:31
Lokalizacja: łódzkie

Postautor: Iva » 2013-12-23, 13:20

Znając siebie zaczęłabym kołysać kładką ;)

Niezłe stamtąd miałem widoki


To fakt ;)
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6171
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2013-12-23, 20:21

vertigo pisze:...niestety - kołysać zakazano ;)


Zawsze powtarzam ze wszystko co lubie jest zabronione :lol
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2013-12-23, 20:45

Namiocik w urokliwym miejscu sobie postawiłeś :-)
Trasa ładna, jakby senna, wręcz leniwa.
vertigo

Postautor: vertigo » 2013-12-24, 08:33

Na trasie nie spotkałem kompletnie nikogo. Podejrzewam, że nawet w sezonie raczej trudno tam kogoś spotkać. Żadnych schronisk tam nie ma, wysokościami ten Beskid specjalnie nie kusi. Ale sam szczyt Koskowej mimo niepozornej wysokości (raptem 867 m) jest jednym z piękniejszych miejsc widokowych w całych polskich Beskidach. Naprawdę warto tam zajrzeć.

I taka ciekawostka jeszcze. Przyzwyczajony jestem, że mniej popularne szlaki są słabiej oznakowane. Tymczasem tutaj było wręcz odwrotnie. Niezależnie którym szlakiem szedłem (czy to niebieskim, czy to czarnym, czy to żółtym) wyznakowany był aż do przesady sttarannie. Z czystym sumieniem mogę rzec, że takiej dokładności nigdy dotąd nie spotkalem. W jednym mejscu aż przystanąłem zdumiony - patrząc przed siebie widziałem aż 5 znaków na drzewach!

Obrazek
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2013-12-24, 08:39

Gęsto jest, jak widać na zdjęciu, ale może tam są planowane jakieś ciecia? i na wszelki wypadek znaków wrzucili więcej.
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2013-12-24, 10:57

Spod Kotonia z polany Pękalówka także są fantastyczne widoki, szczególnie na Beskid Wyspowy i Gorce, jak również na Tatry. To to samo pasmo co Koskowa.
Vision

Postautor: Vision » 2013-12-27, 00:31

vertigo pisze:pieczywo, piwo


Piłeś przez chleb?

Tak w ogóle to w końcu jakieś wieści od Ciebie, bo dawno nic nie było. Już myślałem, że może coś złamałeś, albo że ktoś nie uszanował Twej nietolerancyjności i w jaki areszt Cię wpakowali. ;)

Ale dobrze Cię znów widzieć. Dobra wycieczka. Nieznane mi tereny ale bardzo ciekawe i widokowe rzeczywiście, no i jak to u Ciebie zawsze tak cicho i spokojnie. :-o
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Vision, łącznie zmieniany 2 razy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 314 gości