Jeśli chcesz pomóc, wpłać na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Linki poniżej:
SIEPOMAGA.PL - WSPARCIE POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
ZRZUTKA.PL - POMOC POWODZIANOM ZE STRONIA ŚLĄSKIEGO


Głosowanie na zdjęcie sierpnia - trzeba wejść do sekcji "Fotografia górska i nie tylko" - nie ma linka na głównej, mój błąd.

2022.06.25: Polica i Hala Krupowa (Beskid Żywiecki)

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2903
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

2022.06.25: Polica i Hala Krupowa (Beskid Żywiecki)

Postautor: Tępy dyszel » 2022-07-10, 18:04

Trasa: Sidzina Skansen (618) - Hala Krupowa (ok.1150) - Okrąglica (1239) - Hala Kucałowa (ok.1150) - Polica (1369) - schronisko na Hali Kucałowej (1152) - Okrąglica (1239) - Krupówka (1045) - przeł. Malinowa (839) - Sidzina Skansen (618)

Maksymalne przewyższenie: 751 m
Suma wzniesień: ok. 1015 m
Dystans: 21,4 km
Całkowity czas wycieczki: 6 h. 20 min.

Mapka trasy:

Obrazek

Źródło:
https://en.mapy.cz/zakladni?x=18.986100 ... 99000&z=11

Jechać czy nie jechać - ot, taki miałem tego dnia hamletowski dylemat. Zapowiadano upał, duchotę, skwar itp. Postanowiłem jednak jechać i wybrałem trasę leśną ale równocześnie taką, gdzie raz za czas, pojawiają się przestrzenne widoki.

Nieco poniżej skansenu w Sidzinie.
Obrazek

Oczywiście szlak zielony gubię ale już w wyższej części, więc moim punktem orientacyjnym jest maszt telekomunikacyjny na Okrąglicy.

Hala Krupowa - w tym miejscu jeszcze nie byłem. Potencjał widokowy sam w sobie oszałamiający ale nie tym razem - niby pogodnie ale widoczność marna. Dodatkowo zdjęcia wprost pod ,,zgniłe" słońce.

Obrazek

Obrazek

Okrąglica - tu kawałek poza szlakiem, znajduje się kaplica MB Opiekunki Turystów.
Wzniesiona pod koniec poprzedniego systemu, bez zezwolenia więc wówczas było to miejsce dla ,,wtajemniczonych"

W kaplicy uwagę zwracają epitafia w formie tabliczek, poświęconych ludziom, którzy zginęli w górach, bądź mieli z nimi wiele wspólnego.

Obrazek

Hala Kucałowa i uroczy widok na Czyrniec (Czernic) z lewej.

Obrazek

Pojawia się cel główny.

Obrazek

Z miejsca zwanego Kocia Łapa, taki oto wgląd w szeroko pojęte okolice Zawoi i Skawicy.
Obrazek

Strefa ,,walki" + lex Szyszko są zwiastunem mego zbliżania się do szczytu Policy. Lubię takie klimaty.

Obrazek

Babia Góra z Policy. Potem niestety, pogoda bardzo szybko się psuje.

Obrazek

Odwiedzam jeszcze schronisko na Hali Kucałowej, potocznie zwane schroniskiem na Hali Krupowej. Ludziów bardzo mało. Schronisko to było jednym z celów ostatniej wycieczki Karola Wojtyły, przez jego wybraniem na papieża.

Obrazek

Tatr nie było widać spod schroniska niestety. Wracam na Halę Krupową, niewiele lepiej.
Obrazek

Ale dużo lepiej jest, zmierzając w kierunku przeł. Malinowe. Otwiera się kapitalny widok na Beskid Wyspowy (m. in. Luboń Wielki z prawej) i Gorce. Miodzio....

Obrazek

Grzbiet Naroża (Krupówki) którym będę schodził. Jakże inna pogoda niż na Hali Krupowej czy Policy.

Obrazek

W okolic Naroża na północny-zachód.

Obrazek

Obrazek

Z prawej Okrąglica, faktycznie okrągła ;)

Obrazek

Robi się martyrologicznie - przeł. Malinowe. Pomnik ku czci partyzantów walczących z Niemcami. Fragment dot. żołnierzy radzieckiej zmazany. Czyżby cenzura ? Albo zakłamywanie historii ?

Obrazek

Niedaleko niżej - ciekawie skomponowana tzw. Kaplica MB AK-owskiej.
Obrazek

Niestety, sama polana Malinowa zarosła i nie bardzo daje szanse na rozległe widoki.
Już w Sidzinie, okolice przysiółka Bińkowka. Kiełek i Pastwową Góra na horyzoncie.
Obrazek

Zakończenie etnograficzne ;)

Obrazek

Odczucie po tej wycieczki mam mieszane. Widziałem sporo fajnych panoram ale również pełnego blasku tych fajnych, również nie ujrzałem a potencjał jest. Tylko tym razem pogoda nie do końca ,,wypaliła" - zresztą latem z zasady widoczność jest najsłabsza.
Polecam trasę przede wszystkim na jesień i takową porą, postaram się tam wrócić.
marekw
Posty: 3844
Rejestracja: 2014-06-18, 18:04
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Postautor: marekw » 2022-07-10, 18:25

Tępy dyszel pisze:Z miejsca zwanego Kocia Łapa

Mało kto używa tej nazwy :D
Tępy dyszel pisze: postaram się tam wrócić.

W piękny jesienny dzień nie pożałujesz.Panorama z wyrębów pod szczytem Urwanicy genialna.Od B.Makowskiego przez Wyspowy po Gorce i Tatry.Jeszcze Działy Orawskie.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9775
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-07-10, 19:09

A gdzie ludzie, jak to zrobiłeś :o-o ;)

Piękne rozległe widoki, byłem tam kilka razy i ciągle mam zapisaną jeszcze jedną trasę ...
Chlibka, właśnie sprawdziłem i to ta sam trasa, tylko bez Policy :D
laynn

Postautor: laynn » 2022-07-11, 09:18

W końcu relacja, że ktoś pisze o H. Krupowej i ją pokazuje a nie pisze o pobycie na Kucałowej.
Fajne te rejony na wschód od Okrąglicy. Dla mnie biała plama na mapie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 273 gości