Jeśli chcesz pomóc, wpłać na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Linki poniżej:
SIEPOMAGA.PL - WSPARCIE POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
ZRZUTKA.PL - POMOC POWODZIANOM ZE STRONIA ŚLĄSKIEGO


Głosowanie na zdjęcie sierpnia - trzeba wejść do sekcji "Fotografia górska i nie tylko" - nie ma linka na głównej, mój błąd.

Krótki spacer po Beskidzie Ostrym.

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
laynn

Krótki spacer po Beskidzie Ostrym.

Postautor: laynn » 2021-12-03, 23:49

W końcu, po miesiącu siedzenia w domu, po chorobie, wróciłem do pracy, by po kilku dniach wykorzystać ostatnie dni urlopu. Pierwszy dzień wykorzystuje na ogarnięcie spraw, które z powodu uziemienia, trzeba było poprzesuwać na zaś, zresztą cały tydzień taki jest - po/przed pracą odrabiam zaległości. W pracy ogarnianie działu, potem dentysta po pracy, wymiana kół w aucie...itd.
Na szczęście w piątek postanawiam trochę rozprostować nogi, choć przy okazji załatwiania jednej sprawy. Odprowadzam dziecko do szkoły i ruszam w kierunku gór.
Obrazek

Miałem polatać dronem, jednak najpierw spora ilość żelastwa zakłócała sygnał, więc po chwili się przeniosłem w inne miejsce...gdzie zgubiłem drążki do kontrolera. Jeden po chwili odnalazłem w trawie, a drugiego niestety nie. Wściekły na siebie, ruszam ku kolejnemu celowi, tym razem w jedno miejsce, z listy miejsc do 'odhaczenia' . Podjeżdżam i tu zaś atakuje mnie, oczywiście obszczekując piesoszczur ;) . Do plecaka doczepiam statyw i ruszam. Mijam kilka domostw i czas na zejście w las.
Obrazek

W aucie zmieniłem kurtkę, puchówkę wrzucając do plecaka, ale oczywiście zapomniałem wyjąć rękawiczek. Teraz leniowi nie chcę się zdejmować plecaka, by je wyjąć, więc niech marznie. Idę w cieniu rzucanym przez północne szczyty Beskidu Małego - odczuwalna temperatura na pewno jest sporo na minusie. Jednak szybko zaczyna mi być ciepło...no bo przecież, może to małe góry, niewysokie, ale strome!
Obrazek

Żeby było śmieszniej, ja wbijam na grzbiet na krechę, by potem z niego...zejść, gdy mapa pokazuje, że ścieżka trawersuje go od północy. No cóż, przynajmniej jest mi teraz gorąco :D , mimo, że póki co las tonie w chłodnym cieniu:
Obrazek
Z tej ścieżki z prawej właśnie zlałem :lol

Zaczynam schodzić, by po chwili zobaczyć, że słońce jednak tu zagląda, zza grani:
Obrazek

Odbijam znów pod górę. Mapa pokazuje jakiś mur, skarpę (?), więc idę, ciekaw cóż to będzie. Po mojej prawej stronie, coraz głębiej w jarze płynie strumień, będący niejako właśnie tym moim dzisiejszym celem. Docieram, do miejsce, gdzie powinien być mur skalny. Czy to on:
Obrazek

No bez jaj :D . To może chodzi o to, że potok płynie kilkanaście metrów poniżej drogi, a zbocza prawie pionowo opadają:
Obrazek

Tak, chyba, to właśnie o to chodzi. Przy okazji, znów wchodzę w strefę mroku - a jest dopiero niecała godzina po dwunastej, oczywiście w południe ;) .
Teraz tylko dotrzeć do strumienia i można rozpocząć poszukiwania mojego celu. Jestem, droga zakręca i wspina się dalej, a z góry spływa potok, którym ja teraz pójdę:
Obrazek

Obrazek
Przyszedłem z prawej.

Z opisów wyczytałem, że trzeba się sporo namęczyć, aby dotrzeć do celu. Gotowy na prawdziwe chaszczowanie, ruszam w dzicz:
Obrazek

Dochodzę do widocznego na zdjęciu wyżej zakrętu i...widzę go. Wodospad pod Złotą Górką:
Obrazek

Rozstawiam statyw i z różnych miejsc robię kilka zdjęć. Oczywiście zakładam filtr szary, niestety, wody jest niewiele, więc efektu WOW nie ma.
Obrazek

Obrazek

Podczas opisywania tego spaceru, wiem już, że pominąłem jeszcze jeden większy uskok, więc przynajmniej będzie warto tu wrócić, jak wody będzie więcej.
Oczywiście też zamierzam zabrać tu moje dziewczyny, by pokazać im kolejny wodospad Beskidu Małego:
Obrazek

Sam wodospad robi fajne wrażenie, woda spada po skalnych schodach. Wysokość to ok 3 metrów.
Niżej, w mijanym jarze też widziałem kilka kaskad, choć sporo mniejszych.
Robię i sobie zdjęcie, zapominając, że migawka ustawiona jest na 25 sekund, stąd moja nieco rozmazana twarz :lol :
Obrazek

No dobra, to czas wracać. Zbieram bambetle, dwa razy sprawdzając czy wszystko mam. Kolejnej zguby mi teraz nie potrzeba...i ruszam...w górę. A tak, postanowiłem wejść wyżej i dopiero potem zejść do auta. Za progiem wodospadu, widać kolejne mniejsze kaskady:
Obrazek

Potok spływa tu po omszałych kamieniach. Idzie się dość dobrze, nie ma roślinności, więc nie trzeba się przedzierać, czasem tylko noga wpadnie w liściach w dziurę, albo leżące gałęzie pod moim ciężarem pękną. A za zakrętem czai się Ent:
Obrazek

Z kolegą:
Obrazek

Idąc coraz wyżej, robi się coraz bardziej ponuro. I dziko. Strumień, wije się coraz ciaśniej, a brzegi wąwozu robią się coraz bardziej strome:
Obrazek

Gdy już jestem blisko stokówki, którą zamierzam ruszyć, porzuciwszy ten potok, robi się najbardziej ponuro:
Obrazek

Dolina potoku, wbija się mocno między dwa grzbiety, jeden opadający od Złotej Górki, a drugi od Porębskiego Gronia, co razem z porą roku; początkiem grudnia, czyli ze słońcem nisko wędrującym nad horyzontem, powoduje, poprzez cień, efekt mroczności. Wniosek? Trzeba będzie wrócić tu, gdy słońce będzie stało wysoko na niebie. Stokówką ruszam jeszcze w górę, skąd mogę obserwować, jak mocno potok wbija się między grzbiety:
Obrazek
Tam, dołem się wspinałem...

Mijam rozwidlenie się stokówek, gdybym odbił na południe, po chwili bym dotarł do szczytu ZG. Ja jednak rozpoczynam schodzenie, do miejsca, na które się na początku wdrapałem (by po chwili zejść).
Mijam kolejnego piechura, który mnie obserwuje:
Obrazek

resztki śniegu:
Obrazek

i powoli schodząc, patrzę przez prześwity między gałęziami, próbując dostrzec coś z widoków. Na nie, póki co nie ma co liczyć. I o ile z prawej, w dole widać tylko mrok:
Obrazek

to po lewej, można jakieś ciekawsze szczegóły wypatrzeć:
Obrazek

Obrazek

Jakiś mały widok się czasem trafi, choć czy widok komina to jest coś, za czym tęsknie? No nie. Więc pokażę zdjęcie z małą przeszkadzajką, którą wykorzystałem, do zrobienia moich ulubionych bąbli:
Obrazek

Zanim wejdę w cień, zanim zejdę w dolinę, oglądam się ostatni raz za siebie, aby jeszcze złapać trochę słońca:
Obrazek

Obrazek

A poniżej, wychodząc z lasu, mogę poobserwować trochę widoków na północ, słońce już tak mocno nie świeci, więc i widoczność się poprawiła.
Widać na horyzoncie Elektrownie Jaworzno III, oraz bliżej, pofałdowane Podgórze Wilamowickie:
Obrazek

Tychy:
Obrazek

Kęty, a za nimi sanktuarium w Wilamowicach:
Obrazek

W końcu docieram do auta.
Obok, w głębokim (a jakże), jarze płynie potok, za widoczną, na zdjęciu po lewej, wiacie przystankowej. Po przeciwnej stronie, ławeczka, krzesła, a w potoku...leżą śmieci. Nigdy mnie nie przestanie dziwić, jaki chlew, śmietnik robią mieszkańcy, takich pięknych terenów...
Obrazek

Ruszam, mijając starsze domy, następnie kolejne nowoczesne klocki. Jedno co mogę przyznać, to widoki mają ładne:
Obrazek

Ruszam, ale jeszcze nie do domu. Wracam na miejsce, gdzie zgubiłem ten cholerny drążek. Szukam kilka minut, wyrywam trawę, odgarniam i poza ubłoceniem butów, nie ma efektów. Zły jak nie wiem co, ruszam już do domu. Po chwili jednak się zatrzymuje, bo widzę stado saren (zdjęcie nieostre - nie będzie go). Gdy dojeżdżam za Gadziniec (świetna nazwa), to się zatrzymuję przed skrzyżowaniem i robię zdjęcia widoków na góry:
Obrazek

Ale, co to za biały garb, z prawej wystaje za Beskidu Małego?
Toż to Babia Góra!
Obrazek

Słońce wisi już nad horyzontem, a ja mam plan, aby z jednego miejsca po drodze, zrobić jeszcze parę zdjęć, właśnie w porze zachodu, więc robię jeszcze jedno zdjęcie i ruszam...
Obrazek

...nie daleko, bo na łąkach obok drogi, widzę trzy białe plamy. Więc wysiadam i robię kilka zdjęć, zanim sarny obserwując mnie, nie zdecydują się na ucieczkę:
Obrazek

Teraz już wsiadam i postanawiam nie zatrzymywać się już po drodze, a jest kilka miejsc, gdzie walczę ze sobą; mijam trzy drewniane kościoły, mijam pofałdowane pola, które w tym oświetleniu...no dobra. Nie czas dziś na marudzenie. Dojeżdżam. Wysiadam, chyba idealnie o czasie i robię kilka zdjęć. Popatrzcie na Beskid Mały, panorama spod Smutnej Góry, czyli wzniesienia w Chełmie Śląskim:
Obrazek

Dopiero przy wywoływaniu zdjęcia, zauważyłem jego:
Obrazek
Widzicie za lewym kominem? To Lodowy Szczyt - ok 123 km.

Obrazek
Babia Góra, nakrywająca Beskid Mały białą czapą.

Obrazek
Góra Żar z lewej, po środku widać przełom Soły.

Obrazek
Skrzyczne z Magurą - Beskid Śląski.

Bliżej zaś widać w świetle zachodzącego słońca, kościół w Chełmie Śląskim:
Obrazek

Tychy:
Obrazek

I jakąś kaplice? Kościół?
Obrazek

Aaa. No tak. Zachód. No jest i zachodzące słońce:
Obrazek

Tradycyjnie, spacer, w sumie w celu uchwycenia wodospadu, zaowocował masą zdjęć. Bo samego spaceru było ok 4 kilometrów, choć prawie 270 metrów przewyższeń mi zegarek pokazał...
Ale w końcu się ruszyłem z czterech ścian, z czego jestem niesamowicie zadowolony, co widać po ilości zdjęć :lol
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2021-12-04, 00:01

Ten wodospad to drzazga w oku. W sumie blisko a nie widziałem na żywo.... :rol
Vision

Postautor: Vision » 2021-12-04, 07:44

Wodospad faktycznie mógłby być piękny, gdyby wody było więcej, ale też chyba w innej porze roku z ciekawszą kolorystyką. Tak czy tak ma potencjał. :)

laynn pisze:I jakąś kaplice? Kościół?


https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimont

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... %99dzinach
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Vision, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9776
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2021-12-04, 09:43

Sprzątnąłeś mi go z przed nosa ;)

Szkoda że wody mało ... trzeba będzie na wiosnę odwiedzić.

Dalekie obserwacje udane.
laynn

Postautor: laynn » 2021-12-04, 10:12

Piotrek pisze:W sumie blisko a nie widziałem na żywo

No powiem Ci, że Ty tam nie byłeś, to jestem zdziwiony...tym bardziej, po Twoim pytaniu, jakiś czas temu o wodospady. Ale liczę, że niedługo go zobaczysz, poczekaj tylko na większą ilość wody.
Vision pisze:Tak czy tak ma potencjał.

Jak wpiszesz w gógle, to wyskakuje jako piąta propozycja taka:
nie-wazne-gdzie-wazne-z-kim-vt1876,720.htm
;)
O dzięki za to wzgórze, bo siedziałem na mapie i się w kółko kręciłem, a teraz widzę, że o wiele za blisko go szukałem :)
Adrian pisze:Sprzątnąłeś mi go z przed nosa

Uff udało się ;)
Adrian pisze:Szkoda że wody mało ... trzeba będzie na wiosnę odwiedzić.

Popatrz w linka wyżej i ucz się od mistrza ;)
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 1983
Rejestracja: 2013-11-11, 10:10

Postautor: Prezes » 2021-12-04, 10:21

Brawo za złapanego Lodowego!
Jak zidentyfikowałeś, że to ten konkretny szczyt?
laynn

Postautor: laynn » 2021-12-04, 10:27

Już go kilka razy łapałem, stąd pamiętam, że on jest z naszej strony najlepiej widoczny :) oczywiście wcześniej to mi to sokół go określił.
No i kształt ma charakterystyczny.
Ps. Na żywo, go nie widziałem ;) dopiero na zdjęciu go zobaczyłem :D
Ostatnio zmieniony 2021-12-04, 10:29 przez laynn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6094
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2021-12-04, 10:34

Faktycznie wody w wodospadzie mało, na Sprocketa zdjęciach dużo więcej.
Czy do chaszczowania trzeba dojrzeć podobnie jak do Beskidu Niskiego?
Powiem tak: od poniższego zdjęcia relacja mi się dużo bardziej podoba.

Obrazek
laynn

Postautor: laynn » 2021-12-04, 10:40

Sebastianie, nie wiem czy trzeba dojrzeć do chaszczowania. Ja po prosu uwielbiam potoki, wodospady. Więc gdy kiedyś (o relacji Witka nie pamiętałem), z dwa lata temu szukałem informacji o wodospadach w Beskidach i mi ten wyskoczył, wiedziałem, że muszę go kiedyś odwiedzić ;)
Co do zdjęć wcześniej, są 'wyblakłe' bo światła brak. No i mało widokowe, stąd rozumiem, czemu pewnie dalej Ci się podobało.

Gdyby nie zguba, to planowałem podjechać w jeszcze jedno miejsce.

Ps. zapomniałem dopisać, że to kolejna nowość w moim wykonaniu - pierwsza wycieczka w grudniu. Nie liczę tu wycieczek od świąt do końca roku, ale do świąt, od 2009go roku, pierwszy raz pojechałem. Ot taka ciekawostka.
Awatar użytkownika
opawski1
Posty: 1065
Rejestracja: 2016-02-21, 09:15
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

Postautor: opawski1 » 2021-12-04, 11:44

Początek taki szary, wodospad ładny, ale szkoda, że mało wody. Teraz taka pora roku nijaka ni to jesień ni to zima (najbardziej nie lubiany przede mnie okres, drugi to marzec). Końcówka relacji z zachodem słońca i Tatrami za kominem bardzo fajne! ;)
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
laynn

Postautor: laynn » 2021-12-04, 12:27

Byłoby o wiele fajniej, jakby był śnieg (patrz zdjęcia Piotrka z Rycerzowej).
Wstępnie dziś chciałem w Opawskie zabrać moje dziewczyny, ale córka z okazji Mikołajek wybrała kino...więc śniegu póki co nie obejrzymy :D
Awatar użytkownika
opawski1
Posty: 1065
Rejestracja: 2016-02-21, 09:15
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

Postautor: opawski1 » 2021-12-04, 15:11

laynn pisze:Byłoby o wiele fajniej, jakby był śnieg (patrz zdjęcia Piotrka z Rycerzowej).
Wstępnie dziś chciałem w Opawskie zabrać moje dziewczyny, ale córka z okazji Mikołajek wybrała kino...więc śniegu póki co nie obejrzymy :D


O! Czyli miałbyś powrót w Opawskie po kilku latach, ja dziś w domu siedzę, więc nawet jakbyś był, to raczej byśmy się nie spotkali. U nas śnieg trochę stopniał, na dole nie ma już praktycznie wcale, ale Kopy widzę z domu (z okna obok kompa :D) , że są białe, więc zima tam została. Tydzień temu było pięknie!
Ps jakbyś się wybierał to daj znać, może uda się gdzieś spotkać ;)
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3477
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2021-12-04, 15:39

Fajny ten wodospad, choć o tej porze roku nie pokazał, na co go stać. Skąd wziąłeś opis, jak tam dojść? Może podrzucisz?
Druga część dnia z zachodem słońca i dalekimi widokami chyba jednak bardziej mi się podoba. Są kolory. A początek - wiadomo, że cudów nie będzie o tej porze roku. Najważniejsze to się ruszyć z domu.
laynn

Postautor: laynn » 2021-12-04, 17:12

opawski1 pisze:Ps jakbyś się wybierał to daj znać, może uda się gdzieś spotkać

Oki.

Wiolcia pisze:Skąd wziąłeś opis, jak tam dojść?

Na forum BM przeczytałem, po czym zacząłem szukać na mapach. O dziwo wpierw na tych z pod znaku gie, znalazłem gdzie on jest, po czym mapy.cz fajnie mają w miarę stokówki poprowadzone. A dokładnie to tu jest to narysowane:
Obrazek
gdzie z prawej w kółku start ( https://en.mapy.cz/s/jepubenenu ), czarny X to miejsce, gdzie zszedłem ze ścieżki, niebieski X to miejsce, gdzie stokówka przecina potok i zakręca. Jak widać na mapach.cz wodospad jest blisko drogi.
Ale z opisów na BM i Witka (dziś wiem, że Witek szedł od dołu, od granicy lasu potokiem, ja się wbiłem już dość wysoko), wygląda to na dziką przeprawę.
Wiolcia pisze:Druga część dnia z zachodem słońca i dalekimi widokami chyba jednak bardziej mi się podoba

Kolejna osoba, która tak uważa. Widokowo i owszem, ale dla mnie fajniejsze jest takie łażenie po lesie ;) choć rzeczywiście ciężko to dobrze przedstawić na zdjęciach :D
Ostatnio zmieniony 2021-12-04, 17:14 przez laynn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5747
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2021-12-04, 20:17

Super wycieczka i bardzo różnorodne zdjęcia! :)
Zgadza się, można iść od dołu potokiem i wtedy jest bardziej ekstremalnie, ale potok fajny i obfituje w kaskady. A można też tą drogą tak jak laynn i wtedy praktycznie nie ma chaszczowania. Jak są liście na drzewach to wodospad jest mocno zacieniony, tak że są też dobre strony tej ogólnie mało lubianej pory roku ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 135 gości