Beskid Mały/Makowski - Pasmo Żurawnicy

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5740
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Beskid Mały/Makowski - Pasmo Żurawnicy

Postautor: sprocket73 » 2013-08-04, 23:01

W słoneczną sobotę nie sposób siedzieć w domu, ale że upał, to wycieczka niewielka.
Podjechaliśmy do Krzeszowa pod Żurawnicę, skąd panorama na Beskid Mały wygląda tak.

Obrazek

Zdobyliśmy szczyt z krzyżem. Niestety widoków niema - krzaki urosły.

Obrazek

Po skałkach biegały głównie psy, napędzając mi trochę strachu bo weszły w szczelinę i dość długo ich nie było.

Obrazek

Urocza Przełęcz Carchel.

Obrazek

Idziemy cały czas czerwonym szlakiem, jest mocno widokowy. Tutaj okolice przysiółka Koźle.

Obrazek

Takie "krasnale ogrodowe" to ja rozumiem.

Obrazek

Dalej idziemy bezszlakowo grzbietem i dochodzimy do Kapliczki Konfederatów na Jasieniu. Dziwne, że nie ma tu szlaku, który schodziłby do Suchej. Kapliczka jak na "leśną kapliczkę" jest ogromna. Właśnie trwają prace remontowe.

Obrazek

Porzucamy drogi i bezszlakowo schodzimy w kierunku Lipskiej Góry. Kończy się to jak zwykle w krzokach, a ze względu na środek lata krzoki są okazałe.

Obrazek

Dla odmiany również bezszlakowe wyjście na Lipską Górę było fajne. Taki stawek był po drodze.

Obrazek

Z takimi liliami.

Obrazek

Na Lipskiej Górze wchodzimy na szlak zielony. Sama Lipska Góra nieciekawa, porośnięta gęstym lasem i chaszczami. Widoki wracają, kiedy podchodzi się pod Żurawnicę.

Obrazek

Wracamy znowu przez Przełęcz Carchel.

Obrazek

I klasyczny widoczek na koniec.

Obrazek

Ale mamy ładne lato w tym roku... :)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez sprocket73, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2894
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2013-08-05, 16:38

sprocket73 pisze:ale że upał, to wycieczka niewielka.

Bardzo dobra taktyka.

Jakieś dane techniczne ?

Jeśli nie chcesz się za bardzo zmęczyć, polecam Ci też Koskową Górę. Widoki w promieniu 360 stopni - Babia Góra i Tatry w niezwykle oryginalnym ujęciu....

Ps. Nie zgubiłeś przypadkiem Strzępka ?
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5740
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2013-08-05, 17:33

Na oko z jakieś 15 km, 6 godz., a podejścia łagodne.
Strzępek teraz leży od stołem, znaczy się, wrócił ;)
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12313
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2013-08-05, 19:49

Kolejna ciekawa relacja z tego makowskiego. Pojechac tam kiedyś na kilka dni do jakiejś dziury zabitej dechami i odpoczywać - niezły plan.
Awatar użytkownika
mieciur
Posty: 108
Rejestracja: 2013-07-09, 19:37
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postautor: mieciur » 2013-08-05, 21:07

Ładnie tam :) W sumie nie mam od siebie tak daleko a chyba raz czy dwa razy w tamtych okolicach bywałem. Kiedyś trzeba to zmienić :) Ta Przełęcz Carhel bardzo mi się podoba - takie klimatyczne sielankowe miejsce - taka wizytówka Beskidów.
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5740
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2013-08-06, 07:53

Co jest wg mnie ciekawe w takich Beskidach, które mają po 700m n.p.m. - to, że są widoki, bo pola uprawne/łąki podchodzą pod szczyty, podobnie osady ludzkie są po drodze i to takie sielskie, gdzie czas się zatrzymał dawno temu. Wiele obejść nie ma płotów, droga idzie praktycznie przez podwórko, miejscowe dzieci mówią dzień dobry, a starsi się uśmiechają (w większości). Nie ma komercji i próbowania zarabiania na turystach, bo turystów też praktycznie nie ma.
Vision

Postautor: Vision » 2013-08-07, 08:52

No widoki całkiem całkiem, w zupełnie nieznanej mi okolicy, ale ostatnio już patrzyłem na mapę i wydaje mi się, że tam dotrę na rowerze. :-)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 242 gości