Jeśli chcesz pomóc, wpłać na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Linki poniżej:
SIEPOMAGA.PL - WSPARCIE POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
ZRZUTKA.PL - POMOC POWODZIANOM ZE STRONIA ŚLĄSKIEGO


Głosowanie na zdjęcie sierpnia - trzeba wejść do sekcji "Fotografia górska i nie tylko" - nie ma linka na głównej, mój błąd.

Na Czantorię!

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12319
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Na Czantorię!

Postautor: sokół » 2014-08-30, 20:28

Pomimo małej niedyspozycji Julki (Jeż był zdrowy) postanowiliśmy ruszyć na tą nieszczęsną Czantorię.

Auto zostawiliśmy zaraz za pętlą w Wiśle Jaworniku. To najpiękniejsza dolina wiślańska. Na miejscu dwa auta na krzyż. Tłumy uciekły do centrum, bądź zostały w Ustroniu Polanie.

Po kwadransie sielanki zaczynają się schody. Katar daje się we znaki, ktoś jest bardzo marudny i ogólnie całość staje pod znakiem zapytania.

Obrazek

Metr wyżej katar już nie przeszkadza, więc postanawiamy dokulać się czarnym szlakiem na Przełęcz Beskidek i tam zobaczyć, co dalej.

Obrazek

Focę, bo to mogą być moje ostatnie widoki dziś. Trudno.

Obrazek

Jeż pilnuje granicy, humory jakoś się poprawiają.

Obrazek


Kałuże, kamienie, wiecie, o co chodzi.
Potem strome i kamieniste podejście. Tam już w ogóle kataru nie ma.
Widoczność nie powala, ale nie narzekajmy.

Obrazek

Powoli, z odpoczynkami, ku górze...

Obrazek

Po ponad dwóch godzinach osiągamy szczyt. Wdrapujemy się na wieżę, niestety, zaciąga się ze wszystkich stron, najdalej to było widać Wielką Raczę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem, razem z tłumami w obuwiu wszelakim (hehe) docieramy na Polanę Stokłosicę, gdzie mamy obowiązkową atrakcję.

Obrazek

Obrazek

A potem moja część wycieczki. Opiszę troszkę dokładniej, moze się komuś przyda.

Od Stokłosicy dziesięć minut w stronę Czantorii, aż do tablic po lewej stronie, gdzie odgałęzia się w lewo wyraźna, błotnista droga.
Należy iść właśnie tam. Po stu metrach nastała kompletna cisza, przerwana jedynie biegiem dwóch saren. Las jest bukowy, więc wrócę tam późną jesienią, pewnie będzie zółto.

Obrazek

Będą dwie odnogi w lewo, ale trzeba za każdym razem wybierać odnogę prawą, żeby nie zejść do Doliny Gahury.
Po kilkunastu minutach droga zamienia się w ścieżkę, ale jest wciąż wyraźna.


Obrazek

Pół godziny od Stokłosicy powinniśmy dojść do granicy i szlaku czerwonego - mniej więcej w połowie między Beskidkiem a Czantorią.

Do stacji turystycznej Światowid schodzę szlakiem, tak jak "do góry". Tam odbijam w lewo.
A propos. Światowid zamknięty na cztery spusty. Jak kogoś suszy to ma problem.

Odbicie przy Światowidzie jest wyraźne. Nie wraca się tą samą drogą, a widoki są lepsze. Na rozwidleniu dróg (przy chacie, kwadrans od Światowida) kierujcie się w prawo, aż dojdziecie do drogi, która będzie szła wyraźnie w dół. Nie sposób w sumie zabłądzić, bo i tak wszystko, co w dół, sprowadzi Was do parkingu z autem. Plus minus kilkaset metrów.

Obrazek

Obrazek

Ostatnie metry nad piękną doliną Jawornika. Pamiętam te polany z dzieciństwa. Fajnie było tu wrócić po dwudziestu kilku latach.

Obrazek

Parking kosztuje pięć złotych. Drugie tyle lody włoskie sprzedawane w przyczepie na parkingu. Lepszych dawno nie jedliśmy.

To tyle. Kto myślał, że pojedziemy po Babiej na orlą perć, pewnie się zawiódł. Cóż. Sezon się jeszcze nie skończył :haha

Acha, pogoda dopisała, ani kropli deszczu.
Ostatnio zmieniony 2014-08-30, 20:30 przez sokół, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2014-08-30, 22:17

I fajnie, każdy znalazł coś dla siebie :-)

Też były plany na dziś, ale zrobił się w domu mały szpital dziecięcy :rol i niestety górki tylko z okna.
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2014-08-30, 22:50

sokół pisze:ktoś jest bardzo marudny
sokole, weź się w garść :)
Lody włoskie po dychu, piszę jako Ice-ceper, to ździerstwo.
Ja dziś skok do stolicy i docieram nowe 4x4 - w sam raz na Czantorię :)
Awatar użytkownika
Tatrzański urwis
Posty: 1405
Rejestracja: 2013-07-07, 12:17
Lokalizacja: Małopolska

Postautor: Tatrzański urwis » 2014-08-31, 00:49

Bardzo sympatyczna wycieczka wujku Falconie :ok .

Ps. pozdrów Madzię ;) , aha i jeża też :) .
Ostatnio zmieniony 2014-08-31, 00:50 przez Tatrzański urwis, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12319
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2014-08-31, 08:55

Ceper, moje niedopatrzenie - zapomniałem dopisać, ze za dychę polizali wszyscy.

Gdyby kogoś pętla interesowała, to warto ją wydłużyć w pierwszej fazie o Soszów (niebieskim szlakiem)
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2014-08-31, 09:31

Trasa jedna z ładniejszych w Beskidach, swego czasu z Czantorii popędziłem przez Kiczerę aż do Wisły Głębce /pociąg do Częstochowy; dworzec PKP gorszy niż w PRL: bez kasy, bez baru .../. sokole, na Orlej już spadł pierwszy śnieg, więc zabierzcie czapeczki, bo jak przypomniał mi niedawno urwis, mama mówiła: weź czapeczkę, a jeśli nie weźmiesz, to bądź dzielny :)
Sezon górski 2014 mam najgorszy od wielu lat, może jesienią coś nadrobię zaległości ...
Awatar użytkownika
Majka
Posty: 919
Rejestracja: 2014-07-30, 12:58
Lokalizacja: Beskid Mały/ Kraków

Postautor: Majka » 2014-08-31, 09:40

Fajna wycieczka.Byłam na Czantorii na początku sierpnia, połączyłam z Soszowem Wielkim, ale trzymałam się szlaków. :) W Beskidzie Śląskim wciąż jestem trochę zielona, więc nie odważyłabym się kombinować.
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
Awatar użytkownika
maurycy
Posty: 912
Rejestracja: 2013-11-17, 09:25
Lokalizacja: Bielsko okolice

Postautor: maurycy » 2014-08-31, 10:55

Widze, ze zjezdzalnia zmienila profil wycieczki na bardzo atrakcyjny :)
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2903
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2014-08-31, 19:23

sokół pisze:(Jeż był zdrowy)

Gdzie pozostałe jeże ? Rodzina się rozpadła ? ;)

Z tego co widzę, pogoda wczoraj była dużo lepsza, niż w prognozach. A niech to szlag.......

,,Małej" wróże dobrą karierę turystyczną.....Taka młoda a już pozaszlaki wykonuje.....

ceper pisze:docieram nowe 4x4

Cztery ,,czteropaki" ?

ceper pisze:Sezon górski 2014 mam najgorszy od wielu lat, może jesienią coś nadrobię zaległości ...

Ja podobnie - mniej niż 20 wycieczek chodzonych w tym roku. Też stawiam na jesień - statystycznie bardzo stabilna pogodowo pora roku :D
Awatar użytkownika
Iva
Posty: 1544
Rejestracja: 2013-09-04, 23:31
Lokalizacja: łódzkie

Postautor: Iva » 2014-09-01, 10:49

sokół pisze:Metr wyżej katar już nie przeszkadza

sokół pisze:Potem strome i kamieniste podejście. Tam już w ogóle kataru nie ma.

Wychodzi na to, że góry są dobrym lekarstwem na katar ;)
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14537
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2014-09-01, 12:00

Iva pisze:Wychodzi na to, że góry są dobrym lekarstwem na katar


To jeden z etapów reformy służby zdrowia.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 197 gości