Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Upalna niedziela w górach.

Autor Wiadomość
laynn 


Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 9845
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2020-07-30, 09:37   Upalna niedziela w górach.

Lipiec roku 2019 to był miesiąc urlopowy, choć udało mi się też pojechać na wycieczkę w Sudety .
W roku obecnym liczyłem na powtórkę, na to, że odwiedzę nowe pasmo sudeckie. I takie były pierwotne plany na niedzielę...


Ale plany są po to, by je zmieniać.
A szczególnie gdy mam możliwość pojechać z rodziną. Tym razem ruszamy z żoną, więc nie może być daleko, ważne by się w miarę wyspać ;) . Gdzie by tu w takim razie pojechać? Śląski, Mały...
Wybór pada na rejon, dzięki któremu będziemy w dwóch Beskidach ;)
Ruszamy chwilę po 7, by w Pcimiu zaparkować ok 9. Ruszamy!Auto zostawiamy na parkingu klubu sportowego, przekraczamy Rabę i przez dzielnicę domów wychodzimy z miejscowości. Obok zakładu, ciekawie się prezentuje wśród domów wielorodzinnych w stylu górskim (tj kilku rodzinne, często dwu piętrowe domy ze spadzistym dachem), mały blok. Szkoda, że niezamieszkany...


Jest parno, duszno, prognozy zapowiadają na późne popołudnie burze. Więc wejście między w las powoduje, że po chwili jestem już mokry...oraz staję się celem ataków strzyżaków. Więc mimo sporego nachylenia zasuwamy do góry ile sił w płucach mamy.


Spotykamy też pierwsze grzyby...niestety ale nie zabraliśmy żadnej siatki na nie, więc żona postanawia nie rozglądać się, żeby nie robić sobie smaka...Obok ścieżki kilku krotnie zrywają się ptaki, dosłownie nieco metr od nas.
W końcu wychodzimy z lasu, ataki komarów i strzyżaków ustają. Ścieżka jest zarośnięta...oby kleszczy nie nałapać... Przy kępie, w której pod drzewem jest kapliczka odbijamy w kierunku pierwszego szczytu, który miniemy idąc szutrową drogą.


Powoli gwar zakopianki zaczyna ucichać. Teraz słychać owady na łące...
Mijamy zabudowania i powoli w upale nabieramy wysokości. Droga wkracza do lasu, a w nim...znowu obok ścieżki rosną grzyby.

Widoki pod słońce. Szczebel, Luboń Wielki, oraz najbliżej nas Kiczora.

W lesie parkuje pseudo terenówka, wysiadający z auta mężczyzna ma wiklinowy koszyk. Dochodzimy do asfaltu. Teraz po nim musimy minąć kilka przysiółków, by zejść z asfaltu. Upał, skwar i duchota, tak zapamiętam przejście przez tą drogą. Mijamy stare drewniane domy, szopy, kibelki, ale i pseudo pałacyki, domy otoczone betonowymi płotami niczym cmentarze...


Im wyżej, tym...mija nas coraz więcej aut, które parkują na płatnym parkingu. Z niego dosłownie kilka minut i jesteśmy!

Schronisko Kudłacze.

Pod schroniskiem kilka osób. Wkładam maseczkę i wchodzimy do środka. Pierogów nie ma, więc kupujemy po piwie. Krótki odpoczynek, podczas którego atakuje nas kot, wchodząc na ręce dosłownie żonie, po czym zasypia ;) i ruszamy dalej.
Teraz na szlaku spotykamy już sporo osób. Mijają nas rowerzyście, rodziny z dziećmi, turyści na czterech łapach. Jest sympatycznie, tym bardziej, mimo, tego, że szlak pnie się do góry. Wśród bukowego lasu lasu nie czuć upału. Idąc nie śpiesznie, mijamy odejście szlaku żółtego, wskazania wody, a w około nas las, nie tknięty piłami...tak dochodzimy do punktu widokowego. Również i my przysiadamy na chwilę popodziwiać widoki.Teraz pozostało nam kilka minut i osiągamy nasz główny cel. Lubomir. Czytamy tablice informacyjne, oglądamy budynek i po chwili ruszamy spowrotem.
No właśnie, to gdzie jesteśmy? W jakim Beskidzie? Wyspowym? Czy w Średnim?
Część osób, w tym grupa promująca zdobywanie korony polskich gór, uznaje pasmo Lubomira za Beskid Makowski ( na pewno nie jest to podział, na który warto zwracać uwagę!!!). Kondracki zaś w swojej regionalizacji umieszcza go w Beskidzie Wyspowym, by w kolejnym wydaniu...zaliczyć go do Makowskiego Beskidu. Od Wyspowego różni go wygląd, nie pojedynczej "wyspy" a pasma, kształtem przypomina pasmo Koskowej góry; choć Mogielnica czy Cięcień, też nie mają kształtu wysp, a są zaliczane do Wyspowego. Od Beskidu Wyspowego różni też Lubomir się budową geologiczną...
Nie istotne zatem, gdzie on leży. Ważne, że w końcu udało się dotrzeć na niego :)
Obserwatorium można zwiedzić, jednak z powodu "pandemii" w obiekcie może przebywać określona ilość osób. Co ciekawe, ilość ta jest zależna od tego, czy mamy słoneczny dzień, czy nie. I już wiadomo kiedy covid atakuje ;P
Sama nazwa Lubomir, pochodzi od księcia Kazimierza Lubomirskiego, który w 1922r. podarował domek myśliwski i 10 hektarów terenu pod budowę obserwatorium astronomicznego na szczycie Łysiny.
Pierwsze obserwatorium zbudowano drewniane, jednak zostało ono spalone przez Niemców w 1944roku. W paśmie tym stacjonowały odziały partyzanckie i to właśnie dlatego Niemcy w ramach odwetu je spalili. Do dziś pozostały tylko betonowe schody i podstawa pod teleskop:


I właśnie z powodu historii partyzantki ruszamy teraz na Przełęcz Suchą, na której dziś stoi ołtarz polowy, a w czasie II WŚ organizowano przegląd oddziałów.
Wpierw musimy jednak wrócić po swoich śladach do miejsca, pod szczytem Łysiny, skąd odbija szlak ku przełęczy.


Szlak od razu zaczyna mocno się obniżać. Stoki porastają przepiękne lasy bukowe (moje ulubione lasy), więc myślę, że wrócę tu jeszcze jesienią...W połowie zejścia ścieżkę przecina droga, która oznacza, że jednak i tu dotarła gospodarka leśna, a dokładnie wycinka.
Nam pozostaje ostatnie zejście, podczas którego kilka razy powtarzam, że nie chciałbym tu wchodzić ;) i po kilku minutach wyłania się polana Sucha.
Trochę historii można przeczytać z tablicy, której zdjęcie wstawiam, a my idziemy zwiedzić ołtarz.


Kilka szczegółów:
Na przełęczy stoi wiata, jest miejsce na ognisko, na którym właśnie jedna z grup piecze kiełbasy, wokół siedzi sporo osób. Siadamy do odpoczynku i posiłku i my, a ja po chwili odpalam nową zabawkę. Oto kilka ujęć z niej:

Widok na Beskid Wyspowy. Z lewej widać pasmo Cięcienia, przełęcz Wierzbanowska, oraz szczyt Wierzbanowskiej Góry, zza której wystaje Śnieżyca, po prawej od niej Ćwilin, natomiast za przełęczą Wierzbanowską widać Pieninki Skrzydlańskie oraz długi garb Łopienia.


Tu widok na Przełęcz Suchą, a za nią Uklejną.


Przełęcz, Polana Sucha z lewej strony widać ołtarz polowy.

Siadam zjeść bułkę, gdy zza stoków pasma Lubomira wychodzą ciemne chmury. Jadąc rano w aucie słuchaliśmy ostrzeżeń o burzach, więc szybko się zawijamy i ruszamy w drogę powrotną. Mijamy stosy ściętych i pociętych drzew i zaczynamy podejście. Na początek jest ciężko, w powietrzu zaduch niesamowity się zrobił, nie ma wiatru. Słyszę, po co myśmy tyle schodzili, skoro teraz trzeba podejść? Na szczęście po chwili szlak się wyrównuje i do schroniska jest już lżej. Zza drzew widać pasmo Kamienników.
Pod schroniskiem prawdziwe...tłumy. Więc omijamy je, tym bardziej, że gdy praktycznie wychodzimy z lasu pod schroniskiem, słychać...grzmot. Ukochana nagle dostaje sił i zaczyna dyktować mocne tempo. Zmieniamy też plan, wracamy tą samą, najszybszą drogą... Gdy wychodzimy do przysiółka Kudłacze, widzimy, że w Gorcach leje. Grzmotów i błyskawic nie słyszymy/widzimy, więc tempo ciut zwalnia. Te kilka kilometrów po asfalcie nas dobija, co pogarsza panująca duchota. Jak nigdy wypijamy spore ilości wody.
Podziwiamy mimo wszystko okwiecone łąki przydrożne, których barwy kontrastują z ciemnymi kłębami chmur...
Wchodzimy w las. A tu zaczyna się najgorsze. Zejście, o sporym kącie nachylenia, więc nogi dostają mocno w kość, do tego strzyżaki zmasowują ataki. Więc mimo bólu nóg praktycznie zbiegamy przez ten las. Z wielką ulgą wychodzimy spod drzew. Ataki robactwa ustają...a nam pozostaje dojście do auta i powrót do domu.


Na koniec:


Nasza trasa , zrobiona w 6,30h, 20km i ponad 800 metrów przewyższeń.
Dziękuje :)
_________________
Tam na dole zostało Wszystko to co cię męczy
Patrząc z góry wokoło Świat wydaje się lepszy
https://mniejszeiwiekszegory.blogspot.com/
https://www.flickr.com/photos/138543993@N07/albums
Ostatnio zmieniony przez laynn 2020-08-01, 09:14, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
opawski1 

Wiek: 22
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 336
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2020-07-30, 10:03   

Wycieczka fajna, tylko częściowo znaną mi trasą (MSB) ;) Polanę pod Lubomirem rozpoznałem na facebooku od razu, dlatego, bo też robiłem sobie tam zdjęcia przechodząc MSB w ubiegłym roku :P Widzę, też nowa zabawka - dron, to będzie nowa perspektywa w fotografii, czekam na efekty :P
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
 
 
Sebastian 


Wiek: 47
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 1305
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-07-30, 10:14   

Podziwiam ludzi chodzących w taki upał po niskich górach. Wielki szacunek! Proszę o więcej zdjęć z drona, to jednak jest inna perspektywa.
Profil Facebook
 
 
laynn 


Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 9845
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2020-07-30, 18:25   

opawski1 napisał/a:
czekam na efekty

Czasem te efekty publikuje w dziale z fotografią ;)
Sebastian napisał/a:
Podziwiam ludzi chodzących w taki upał po niskich górach.

Nie ma co podziwiać. Od schroniska idzie się w lesie, więc upał tam nie dokuczał. Z Myślenic byłoby za daleko dla żony, Kamienniki w planie na inną porę roku, więc dupiato było tylko na asfalcie.
Sebastian napisał/a:
Proszę o więcej zdjęć z drona, to jednak jest inna perspektywa

Tak na prawdę zdjęć zrobiłem 6, to nie pora na fotografię (ok 14). Liczę, że w złotych godzinach jeszcze się uda porobić kiedyś...z tej wycieczki nie mam więcej ciekawych ujęć :)
_________________
Tam na dole zostało Wszystko to co cię męczy
Patrząc z góry wokoło Świat wydaje się lepszy
https://mniejszeiwiekszegory.blogspot.com/
https://www.flickr.com/photos/138543993@N07/albums
Profil Facebook
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 4538
Skąd: Oława
Wysłany: 2020-07-30, 21:41   

Cytat:
strzyżaki zmasowują ataki.


wiesz , ze jakos nigdy wczesniej nie slyszalam o tych owadach? albo tego nie spotkalam, albo jak mnie gryzlo to bralam to a cos innego?

Cytat:
Z wielką ulgą wychodzimy spod drzew. Ataki robactwa ustają...a nam pozostaje dojście do auta i powrót do domu.


Czyli wam nie dolalo? Mysmy tak tydzien temu uciekali na rowerach przed burza... I oberwanie chmury nas dorwalo 100 metrow od domu - i dopuckalo do suchej nitki :D


Fajna ta twoja nowa zabawka! Tez mi sie taka od dawna marzy - moza by robic zdjecia tam gdzie wejsc sie nie da bo np. sa za wysokie płoty albo ochroniarze.. I dlatego toperz jest przeciwny - bo mowi ze buba+ dron = zamkna nas do pierdla ;)
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
sokół


Wiek: 39
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 9835
Skąd: Bytom
Wysłany: 2020-07-30, 21:50   

Fajna wycieczka. Mam te tereny na oku od jakiegoś czasu. Kto wie...

A co do drona, myślę, ze dopiero za jakiś czas nas zaskoczysz, na razie tylko się drażnisz.
_________________
Lepiej paść na stojąco, niż przetrwać bitwę na kolanach
Profil Facebook
 
 
laynn 


Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 9845
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2020-07-31, 07:23   

buba napisał/a:
Czyli wam nie dolalo?

Zapomniałem dopisać.
Wycieraczki dwa razy machnęły (mam automatyczne, jak wyczują deszcz same się włączają - nie spodziewałem się, że to może być fajny gadżet, do tego bardzo trafnie działający) zaraz po wyjeździe na zakopiankę. I tyle :D
A wiesz, miałem obawy, że właśnie na dole nas zleje. Tak jak Was przed metą. Udało się :)
buba napisał/a:
Fajna ta twoja nowa zabawka! Tez mi sie taka od dawna marzy - moza by robic zdjecia tam gdzie wejsc sie nie da bo np. sa za wysokie płoty albo ochroniarze..

Fajna. Można spojrzeć na świat z innej perspektywy.
Mnie ona pokazała też, na ile mam dobry aparat, bo ja robię nim w rawach i sporo można ze zdjęć wyciągnąć. Ta nowa zabawka robi tylko w jpegach i mam wrażenie, że chyba jakiejś aktualizacji nie mam, bo nie do końca jestem ze zdjęć zadowolony.
Co do lotów, nie możesz latać nad pewnymi miejscami (jak zakłady, muzea, wodociągi, elektrownie), tu można mieć problemy. Nie można też kogoś "nachodzić" ciągle, nad kogoś posesją latać. Natomiast trzeba pamiętać, że kogoś posesja jest prywatna w poziomie, a w pionie przestrzeń jest wspólna.
Jest trochę przepisów, jak rok temu zacząłem myśleć o dronie, to gdy je poczytałem, dałem sobie spokój. Dopiero w tym roku się mocniej wgłębiłem w temat. A po nowym roku i tak będę musiał zrobić kurs (na szczęście online i to w formie elerningu). UE tu wprowadza nowe przepisy...
sokół napisał/a:
A co do drona, myślę,

Uczę się go. Nawet samo kierowanie lotem niby nie trudne, ale czasem się gubię :D

sokół napisał/a:
Kto wie...

Jesienią! Buki...i wszystko jasne.
U mnie się właśnie zmieniły plany jesienne, tzn żona zmienia pracę, więc moje plany z Bieszczadami...pewnie się albo skrócą (oby), albo przełożą o kolejny rok...tak czy siak, warto by tam podjechać w październiku :)
sokół napisał/a:
Fajna wycieczka.

Dzięki. Powrót miał być żółtym, no ale grzmot wykluczył wydłużenie...
_________________
Tam na dole zostało Wszystko to co cię męczy
Patrząc z góry wokoło Świat wydaje się lepszy
https://mniejszeiwiekszegory.blogspot.com/
https://www.flickr.com/photos/138543993@N07/albums
Profil Facebook
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 5998
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2020-08-01, 01:16   

Cytat:
Kondratowicz zaś w swojej regionalizacji umieszcza go w Beskidzie Wyspowym, by w kolejnym wydaniu...zaliczyć go do Makowskiego Beskidu

chyba Kondracki? ;) Nie słyszałem aby w swojej regionalizacji umieścił Lubomira w Makowskim, to ten ostatni podział wysłał go z powrotem w Makowski, ale o to już Kondrackiego winić nie można.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
laynn 


Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 9845
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2020-08-01, 09:16   

Pudelek napisał/a:
chyba Kondracki?

Tak, tak ;)
Pudelek napisał/a:
Nie słyszałem aby w swojej regionalizacji umieścił Lubomira w Makowskim,

Nie mam jego opracowań, więc posłużyłem się i Waszą dyskusją na forum beskidzkim i wpisem w wiki:
Cytat:
Otóż sam Jerzy Kondracki w swoim opracowaniu z 1977 r. Lubomir zaliczał do Beskidu Makowskiego[8], a Beskid Wyspowy charakteryzował jako obszar „odosobnionych gór, które wznoszą się 400-500 m ponad poziom zrównania śródgórskiego”[4]. Pasmo Śliwnika-Łysiny-Lubomira nie do końca pasuje do tego opisu.
_________________
Tam na dole zostało Wszystko to co cię męczy
Patrząc z góry wokoło Świat wydaje się lepszy
https://mniejszeiwiekszegory.blogspot.com/
https://www.flickr.com/photos/138543993@N07/albums
Profil Facebook
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 5998
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2020-08-01, 09:22   

Więc to chyba było odwrotnie - najpierw zaliczał do Makowskiego a potem Wyspowego :/
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
laynn 


Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 9845
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2020-08-01, 09:35   

Trzeba by odnaleźć jego opracowania.
A dla samej góry, to i tak nic nie zmienia.
Ja to sobie na mapy.cz nawet oglądałem go w 3D i szczerze to nie mam zdania jak go zaliczać. Chyba jednak bardziej ku Wyspowemu niż Makowskiemu.
_________________
Tam na dole zostało Wszystko to co cię męczy
Patrząc z góry wokoło Świat wydaje się lepszy
https://mniejszeiwiekszegory.blogspot.com/
https://www.flickr.com/photos/138543993@N07/albums
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 36
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 2430
Wysłany: 2020-08-01, 09:52   

Pamiętam że też miałem problem z dopasowaniem pasma, bo były różne informacje, ale ostatecznie został wyspowy.
Choć patrząc na mapy to pasowałby do Makowskiego, leży na skraju, a Wyspowy jest poniżej.
 
 
laynn 


Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 9845
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2020-08-01, 11:06   

Przed tą wycieczką, zdecydowanie go umiejscawiałem w Wyspowym. Po tej, już niekoniecznie.
:lol
_________________
Tam na dole zostało Wszystko to co cię męczy
Patrząc z góry wokoło Świat wydaje się lepszy
https://mniejszeiwiekszegory.blogspot.com/
https://www.flickr.com/photos/138543993@N07/albums
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime