Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

U bratanków

Autor Wiadomość
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-11-19, 15:46   Re: U bratanków

Vlado napisał/a:
Nigdy nie byłem w Budapeszcie.
Świetnie mi to miasto zareklamowałaś;)


Cieszę się. Wg mnie - Praga i Budapeszt to najładniejsze miasta środkowej Europy. Bratysława, w której byłam kilkanaście razy jest bardziej kameralna, śródmieście da się obejść za 3-4 godz. Zaś Wiedeń - piękny ale mnie trochę przytłacza.

Zaznaczam że po Wiedniu nie miałam okazji się "powłóczyć", byłam tam ze 3 razy, ale zawsze z grupami i z przewodnikiem.

Vlado napisał/a:

A to chyba jest replika dokładnie tej korony?
Cytat:
Pod jego dowództwem powstańcza armia węgierska odniosła 33 zwycięstwa nad wojskami austriackimi, a Józef Bem został bohaterem narodowym Węgrów, którzy z wdzięczności nadali mu specjalne i niecodzienne odznaczenie dekorując generała gwiazdą wyjętą z historycznej korony pierwszego króla Węgier Stefana I Świętego w miejsce wyjętego diamentu wstawili oni plakietkę z nazwiskiem generała „Józef Bem”



O ile się orientuję - to tak.
Oryginał jest podobno przechowywany w Parlamencie (gmach można zwiedzać, ale tam już nie zdążyliśmy)
Całe dość skomplikowane dzieje Korony św. Stefana można znaleźć w Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/...%99tego_Stefana
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8293
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-11-19, 15:58   

Basia Z. napisał/a:
Oryginał jest podobno przechowywany w Parlamencie

jest i nawet mogłem go zobaczyć osobiście :) Kiedyś był w Muzeum Narodowym, ale go przeniesiono. A kopii czy tam replik jest sporo, jedna m.in. w Pressburgu, na zamku.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-11-19, 16:03   

Pudelek napisał/a:
Basia Z. napisał/a:
Oryginał jest podobno przechowywany w Parlamencie

jest i nawet mogłem go zobaczyć osobiście :) Kiedyś był w Muzeum Narodowym, ale go przeniesiono. A kopii czy tam replik jest sporo, jedna m.in. w Pressburgu, na zamku.


W muzeum byłam dość dawno (z 15 lat temu) i nie pamiętam.

A ostatnio (mniej więcej dwa razy w roku) bywałam za każdym razem z wycieczkami i wycieczki nie chcą wchodzić do muzeum.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-11-20, 01:33   Re: U bratanków

Basia Z. napisał/a:
Cieszę się. Wg mnie - Praga i Budapeszt to najładniejsze miasta środkowej Europy. Bratysława, w której byłam kilkanaście razy jest bardziej kameralna, śródmieście da się obejść za 3-4 godz. Zaś Wiedeń - piękny ale mnie trochę przytłacza.

W Pradze, Bratysławie i Wiedniu miałem okazję być, każde z tych miast na swój sposób mnie zauroczyło. Tym bardziej czas na Budapeszt;)
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2015-11-20, 01:38   

Bratysława i Wiedeń to porażka, może po kilku piwach wygląda ciekawiej...
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group