Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Niedzielne 25.

Autor Wiadomość
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2018-06-10, 19:28   Niedzielne 25.

Budzik zadzwonił o 5. Pogoda była znakomita. Zaciągnięte niebo z dużym prawdopodobieństwem deszczu. Ale zebraliśmy się i pojechaliśmy. Po drodze lał deszcz. W Tychach zaczęło. Dopiero przed Bielskiem skończyło.
Parkujemy w Porąbce.
Wyłazimy z auta, zimnica jak cholera, a my na lekko, tylko koszulki i kurtki w razie draki. Po kwadransie robi się nam cieplej, a i słońce powoli wstaje i pozwala nam się ogrzać.
Dobijamy do początku nowego szlaku w Kozubniku (ale tabliczek nie ma nigdzie, tylko szlak) i powolutku ruszamy ku celowi.


Są też inne nowe szlaki, zółty na Kiczerę z Porąbki, potem idzie do Wielkiej Puszczy i na Trzonkę, a niebieski idzie na Trzonkę z Porąbki, ale od północy. Tabliczek tam też nigdzie nie ma, tylko znaczki. Mapkę idzie znaleźć w necie gmina porąbka nowe szlaki czy jakoś tak.


Powolutku szybko przeradza się w zapierdziel, bo Magdzie się przypomniały dawne dobre czasy i ciężko mi za nią nadążyć. Jednak asfalt się kończy a zaczyna się typowy beskidzki szlak, a tu siły są już wyrównane...




Równolegle do nas toczy się jakiś cholerny wyścig motorów, przez co hałas jest gorszy, niż w centrum dużego miasta. Podejście też jest niczego sobie, niby krótkie, ale z gatunku tych soczystych.
Niemniej niebawem osiągamy szczyt Żaru. Na razie mamy go prawie na wyłączność, bo kolejka kursuje od 9. No to kanapki, zimny leżajsk i takie tam rozglądanie się po okolicy.
Miejscówka fajna, pod warunkiem pustości. Brakuje mi tu czegoś w rodzaju huśtawki, placu zabaw...

No to jedziemy...Gaiki, Groniczki i Hrobacza Łąka



Beskid Śląski i Kotlina Żywiecka



Przejrzystości specjalnie nie ma, no to się biorę za bliższe elementy otoczenia, które tam występują.
Jezioro Żywieckie na przykład.



Międzybrodzie Bialskie



żona




Siedzimy, obserwujemy paralotniarzy. Startują, biegną kilkanaście metrów, po czym lotnia flaczeje jak fujara osiemdziesięciolatka, kończąc biegolot.
Dwie grupy po "flaku" zdecydowały się zejść w dół.



Nagle podjeżdża wagonik, wysypują się żeliki w białych spodniach i wypudrowane cizie, jeden z żelików podbiega do mnie spanikowany i krzyczy, wskazując jednoznacznie na zieloną butelkę - Skąd to masz?

Widzę panikę w jego oczach, mówię mu, ze z domu i wiem, że to już koniec naszego pobytu na tej górze, bardzo sympatycznej do tej chwili.
Wtem otwierają się drzwi knajpki obok i z głośników leci jakiś zajebisty kawałek pop. Jakaś paniusia jęczy tak, ze zbieramy się szybko w dalszą drogę.
Magda jest zaskoczona, że na szczycie jest woda. Myślała, że jest pod ziemią.



Im dalej, tym ciszej... A asfaltem sunie sznur samochodów. Będzie się działo!




Posiadówkę kończymy więc na pobliskiej Kiczerze, z baaaardzo sympatycznym widokiem, przy czym Magda wyjada po drodze jagody, załamując tych ze zdjęcia, co suną z wiadrami, licząc na bogate zbiory.



Kiczera wymiata. Naprawdę. Siedzimy tu dłuższy czas.



A potem szlak sunie dalej, już praktycznie bez ludzi. Jest bardzo zróżnicowany. I nie męczy.
Są samoloty z szybowcami.



Jest radość, gdy okazuje się, że nie trzeba się wspinać na Wielki Cisownik.
Jest jakaś ruina szałasu. W dodatku w cieniu, bo jest gorąco, parno i w ogóle...



Odcinek Cisowych Grap kapitalny. Do pełni szczęścia brakowało jedynie żylety. No, przejrzystości nie było. No ale w taką parówkę to zwykle jej nie ma. Taka prawda.



Ogólnie spodziewamy się zlewy, nawet liczymy na to po cichu.



W końcu podchodzimy pod najwyższy szczyt dzisiaj (879 chyba) i pozostaje tylko zejść do Przełęczy Kocierskiej. Po drodze podoba mi się jeden szczyt, to chyba Jaworzyna nad Oczkowem, jak dobrze wykalkulowałem.



A potem ciężkie zejście. Jakby ktoś chciał robić trasę w drugą stronę... to współczuję.
Liczę, ze mnie wpuszczą do zajazdu czterogwiazdkowego hotelu, gdzie jada sam Ceper, chociaż nie mam się dziś specjalnie czym polansować...



Docieramy do zajazdu. Wchodzimy. Ogólnie bardzo wysoki poziom obsługi i tak dalej.
Magda zamawia brukselkę glazurowaną coś tam coś tam. Ja biorę czosnkową, wcześniej dostaję chleb ze smalcem, to mi życie ratuje. Zupa jest w filiżance, pojadlem jak cholera no a jak Magda widzi swoją porcję to ma łzy w oczach, smak też jejnie powala, w odróżnieniu od ceny.
Sytuację ratuje deser (szarlotka z lodami dla Niej, brackie dla Niego)
Byłem, widziałem, jadłem. Ceper, współczuję Ci takiego życia...



Wyłazimy z Kocierskiej, godzinę chyba obgadujemy kucharza, narzekamy na skwar, dobrze, że szlak w cieniu leci.



No ale cień się kończy, kończy się też zejście, a w górach jest przejebane z tym, że często po zejściu znów trzeba wchodzić. No tu chociaz ładnie się zrobiło, tyle, że tak się przejaśniło, że straciliśmy nadzieję na deszcz





Na szczęście podejście nie było ani długie, ani specjalnie mordercze, przeżyliśmy.



Na mapie planując wycieczkę często myślałem o zejściu do Targanic i dodaniu Jawornicy z Potrójną do tej pętli. Zesraj się, a nie daj się. Ni hu hu. To się nie da. Tam musi być co najmniej drugi Gancarz.




Szlak z tej strony zupełnie inny niż te Cisowe Grapy. Tu przewija się wśród osiedli, są kozy, prawie zjada nas miejscowy kundel... Sielanka!



W końcu docieramy w szczytowe partie Trzonki, a tu się okazuje, że może jednak będzie coś padać, i to szybciej, niż myślimy....



Obserwujemy. Nasłuchujemy. Coś tam słychać. Ale nie, to nie burza. To te je...ne motory z Żaru. Niesie ten warkot aż tutaj.



Została jeszcze jedna atrakcja. Opuszczamy szlak i idziemy szukać alei limbowej na Bukowskim Groniu. Póki co się pojawiają prześwity na północ.



Aleja limbowa okazała się klapą. Wyobrażałem sobie nie wiadomo co, a tu po prostu między buczyną schowały się limby. W ilości sztuk pięć. Szósta sobie leżała na przejściu, połamana. Wracamy na krechę do szlaku i obserwujemy zbliżające się opary Mordoru



Ostatnie spojrzenia na Żar, który leje się także z nieba.



I strasznie stromo obniżamy się do pierwszych zabudowań w Porąbce. Stąd nazwa miejscowości. Bo ktoś wchodził właśnie tym szlakiem do góry, a inni mówili, że naprawdę go porąbało. Nie życzę nikomu tam wchodzić...



Wyłazimy z lasu, a tu się okazuje, ze dupa, a nie burza będzie, bo wszystko jakoś się rozeszło po kościach.




Uwaga - ostatni fragment szlaku ma zmieniony przebieg, nie schodzi jak na mapach do doliny Wielkiej Puszczy tylko wyłazi przy kościele w Porąbce.

Po siedmiu godzinach walki z upałem załączam klimę w szkopie i w ponad godzinę osiągam dom.

Całość około 25 km.
Tylko w tym kierunku jest to przyjemne, w odwrotnym mordęga.
Ostatnio zmieniony przez sokół 2018-06-11, 14:01, w całości zmieniany 2 razy  
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-10, 19:40   

To jest szybka relacja.
Dobrze, że nie było pogody sprocketowej bo nic a nic dziś nie żałowałem decyzji. Dojście z placu zabaw do teściów na obiad było gorsze niż Garncarz. Przez duchotę.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2018-06-10, 20:10   

Bardzo konkretna pętla, kawał drogi sobie przeszliście.

Na Trzonce jest schronisko/chatka, wchodziliście?
Dość sympatyczne się wydaje, kawę można kupić, posiedzieć przyjemnie i ludzie mili (a przynajmniej ja na takich trafiłem)
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-10, 23:08   

To ja dopiero w Porąbce to byłem o 15:00, nawet tam siedziałem 30 minut na ławce przy głównej drodze na przystanku przy moście, bo zrobiłem sobie swój pierwszy popas, to Ty już pewnie do domu wracałeś. ;) Koło Kocierz Hotel & Spa, też przejeżdżałem, ale to już dużo później.

No Żar z Kiczerą nie jest taki zły też mi się podoba i też mam sentyment, bo byłem tam dwa razy na wycieczce w szkole średniej w Międzybrodziu Bialskim, w tym pensjonacie:



Chociaż z wtedy, aż tak Żaru nie kojarzę, pomimo, że byłem. Bardziej ten basen obok tego pensjonatu po prawej i nocną kąpiel z dziewczynami z klasy. Chodziłem do ekonomika, było nas tylko 3 chłopaków w klasie, a reszta to same dziewczyny. ;)

No, ale moje pierwsze dalsze wycieczki rowerowe też były tam, tyle, że wtedy Żar zawsze podziwiałem opalając się z plaży przy kościele i tym sklepie Hill, co kiedyś zimą parkowaliśmy jak byliśmy na Czuplu. ;)
Ostatnio zmieniony przez Vision 2018-06-10, 23:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2018-06-11, 06:34   

Piotrek napisał/a:
Na Trzonce jest schronisko/chatka, wchodziliście?


Wiem, że jest, ale nie zaglądaliśmy. Pędziliśmy już w dół, jak szaleni, ochoty na ciepłe napoje jakoś nie było.

Vision napisał/a:
ja dopiero w Porąbce to byłem o 15:00, nawet tam siedziałem 30 minut na ławce przy głównej drodze na przystanku przy moście


Przy tym? https://www.google.pl/map...!7i13312!8i6656

To minęliśmy się o dwa metry, jeśli tak, bo myśmy startowali jakoś 15.20 z parkingu no i musiałem wyjeżdżać z tego wąskiego mostu i przejeżdżać przy tym przystanku.
Profil Facebook
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-11, 08:20   

No na tej ławce obok tego przystanku. :)
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2018-06-11, 08:24   

No widzisz, jakbym wiedział...
Profil Facebook
 
 
darkheush 
Beerwalker


Wiek: 51
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2626
Wysłany: 2018-06-11, 13:46   

Skoro opisujesz tereny doskonale mi znane to się przyjebię :P
sokół napisał/a:
pobliskiej Kiczerze,(...)Kiczora wymiata.

Zdecyduj się...
sokół napisał/a:
na Wielki Cisownik.(...)Cisowych Grap kapitalny.

Prosiłem, zdecyduj się w końcu :P
sokół napisał/a:
Jest jakaś ruina szałasu.

Nie jakaś tylko...

sokół napisał/a:
Tam musi być co najmniej drugi Gancarz.

W porównaniu do Gancarza to ośla łączka :P
sokół napisał/a:
Aleja limbowa okazała się klapą. Wyobrażałem sobie nie wiadomo co, a tu po prostu między buczyną schowały się limby. W ilości sztuk pięć.

No to chyba nie dotarłeś do końca alei.




Dziękuję za uwagę ;) Dobranoc.
Ostatnio zmieniony przez darkheush 2018-06-11, 13:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
telefon 110 


Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 2046
Wysłany: 2018-06-11, 13:53   

darkheush napisał/a:

sokół napisał/a:
Aleja limbowa okazała się klapą. Wyobrażałem sobie nie wiadomo co, a tu po prostu między buczyną schowały się limby. W ilości sztuk pięć.

No to chyba nie dotarłeś do końca alei.
Obrazek

Obrazek

Dziękuję za uwagę ;) Dobranoc.


Ale gdzież ty widzisz na zdjęciu limby ?
To są modrzewie.
Dobranoc.
 
 
darkheush 
Beerwalker


Wiek: 51
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2626
Wysłany: 2018-06-11, 14:12   

Zoom.



Może jeszcze zanegujesz, że w partiach szczytowych Łamanej Skały rośnie górnoreglowy świerk?
Ostatnio zmieniony przez darkheush 2018-06-11, 14:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2018-06-11, 14:20   

darkheush napisał/a:
to się przyjebię


Cześć, słusznie :)

darkheush napisał/a:
pobliskiej Kiczerze,(...)Kiczora wymiata.


Literówka, poprawiłem, dzięki.

darkheush napisał/a:
na Wielki Cisownik.(...)Cisowych Grap kapitalny.


Tu akurat zagranie celowe, Cisowe Grapy to cały odcinek - między przełęczą Isepnicką a Przysłop, gdzie dochodzi szlak niebieski - dla mnie przynajmniej.
A Wielki Cisownik to jest to takie duze, kopulaste, co nie trzeba na to wchodzić, chociaż jest droga, bo szlak idzie bokiem, koło szałasu, a raczej jego ruin. Na niektórych mapach to się jakoś inaczej nazywa, ale ja, wychowany na Krygowskim i Matuszczyku, nie będę się przestawiać. No, mam nadzieję, że zrozumiałeś mój tok myślenia.

darkheush napisał/a:
Nie jakaś tylko...


tez sobie taką fotkę zrobiłem, ale dziękuję.

darkheush napisał/a:
No to chyba nie dotarłeś do końca alei.


Całkiem możliwe, sam więc oceń, zaznaczyłem Ci na obrazku. Dotarłem na szczyt Bukowskiego Gronia (była tabliczka i uśmiechnięty słupek, a potem w lewo pod kątem 90 stopni, stromo aż do szlaku) Limb naliczyłem sześć.
Tak mniej więcej wiem, jak wygląda limba, a teraz, biorąc pod uwagę posta Telefona, mam wątpliwości, czy Ty też wiesz... :ryb
Chociaż zapewne wiesz, żartowałem.

Ostatnio zmieniony przez sokół 2018-06-11, 14:21, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
telefon 110 


Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 2046
Wysłany: 2018-06-11, 14:31   

darkheush napisał/a:

Może jeszcze zanegujesz, że w partiach szczytowych Łamanej Skały rośnie górnoreglowy świerk?

Musisz powiększyć zoom jeszcze bardziej.
Ps.
Nie wiem jak to jest z górnoreglowym świerkiem na Łamanej Skale- ale słyszałem o różaneczniku zasadzonym dla jaj na stokach Czerwonych Wierchów.
 
 
darkheush 
Beerwalker


Wiek: 51
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2626
Wysłany: 2018-06-11, 14:42   

sokół napisał/a:
Tu akurat zagranie celowe, Cisowe Grapy to cały odcinek - między przełęczą Isepnicką a Przysłop, gdzie dochodzi szlak niebieski - dla mnie przynajmniej.
A Wielki Cisownik to jest to takie duze, kopulaste, co nie trzeba na to wchodzić, chociaż jest droga, bo szlak idzie bokiem, koło szałasu, a raczej jego ruin. Na niektórych mapach to się jakoś inaczej nazywa, ale ja, wychowany na Krygowskim i Matuszczyku, nie będę się przestawiać. No, mam nadzieję, że zrozumiałeś mój tok myślenia.

No nie do końca chyba. O ile dobrze pamiętam rejon i tłumaczenia gości z PTTK A-ów, a zarazem poprawki nazewnictwa na mapie Compass to nie ma czegoś takiego jak Wielki Cisownik. Wg nazewnictwa autochtonów to od zachodu - )( Isepnicka, Cisowa Grapa, Wielka Cisowa Grapa i )( Przysłop Cisowy. Ponoć nazwa WIelki Cisownik została błędnie wprowadzona do kartografii CK Austro-Węgier. I przez wiele lat była uznawana za "lokalną".

 
 
darkheush 
Beerwalker


Wiek: 51
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2626
Wysłany: 2018-06-11, 14:50   

telefon 110 napisał/a:
ale słyszałem o różaneczniku zasadzonym dla jaj na stokach Czerwonych Wierchów.

Nie, nie słyszałem. Ale widziałem lat trzydzieści-kilka lat temu przerośniętą kosówkę przed schroniskiem na Jaworzynie (obecnie Groń JPII) przeniesioną z Babiej Góry. No i widziałem krokusy rosnące na Polanie Semikowej przesadzone "dla jaj" z Tatr w rejon Beskidu Małego.
 
 
vidraru 
Rosomak


Wiek: 43
Dołączyła: 27 Sty 2017
Posty: 2498
Skąd: Kęty
Wysłany: 2018-06-11, 14:53   

A ja widziałam pierwiosnki na 2500npm a 5 km później zimowity jesienne. magia gór macedońskich.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group