Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Mówili na nią Ławka, Czerwona Ławka

Autor Wiadomość
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9355
Wysłany: 2022-07-22, 20:06   Mówili na nią Ławka, Czerwona Ławka

Dzień dobry.

Poniedziałek, ostatni dzień w pracy ! Przede mną prawie miesiąc wolnego !
Plan jest natychmiastowy, we wtorek o 3.00 wyruszam w kierunku Starego Smokwca, skąd podjąłem się samotnego przejścia trasy schroniskowej, wyglądała tak: https://en.mapy.cz/s/hekucejebu
Przyjeżdżam przed 6.00, kręcę się przy parkingu robiąc zdjęcia, to był błąd, bo podjeżdża parkingowy i kasuje mnie 10 euro, gdyby mnie tam już nie było, to zaoszczędził bym 50 zł …
Biedniejszy o pięć dych ruszyłem zielonym szlakiem w stronę Hrebienoka, to króciutki odcinek więc od razu rezygnuję z pierwotnego planu zjechania kolejką w drodze powrotnej, 10 euro za tak krótki odcinek, to lekka przesada :/
(Odkąd wszedłem na szlak słyszę nieustanny huk helikoptera, który dziwnie lata tam i z powrotem ? Mały niebieski helikopterek "brzęcza" mi nad głową ;) )
Witam się z gromadką misiów i pędzę dalej, Zatrzymuję się na wąskiej ścieżce żeby zrobić fotkę, a tu za mną w krzakach coś się gramoli, kurwa niedźwiedź ! Na szczęście nie, to tylko nosicz, który cały obładowany wchodził na szlak jakimś skrótem :lol
Podszedł, zapytał o godzinę i ruszył pewnym krokiem wydając z siebie dziwne dźwięki, a ja wykorzystałem chwilę i zrobiłem kilka fajnych zdjęć z jego udziałem :)
Dochodzę do skrzyżowania nad Reinerową Chatą, skąd po małej pomyłce ruszam przez pięknie położony mostek w stronę Wodospadu Olbrzymiego.
Słońce wychodzi coraz wyżej nad szczyty, robi się coraz cieplej, a helikopter ciągle lata wte i wewte, ja niezmiennie pokonuję kolejne zakosy.
Dochodzę do Chaty Zamkowskiego i wszystko staje się jasne, helikopter który towarzyszył mi od półtorej godziny, dostarczał towar do schroniska, wielka zorganizowana akcja, cała fura ludzi, wszystko chodziło jak w zegarku, odpinali, zapinali a helikopter kolejny raz podnosił się i leciał po następny ładunek, huk i podmuch wiatru rozbijały się o schronisko i drzewa wokół, ciekawa historia, zobaczyć taką akcję, pewnie nie takie łatwe trafić akurat w środek takiego "desantu" ;)
Helikopter w końcu odlatuje ostatni raz i nareszcie można cieszyć się ciszą i spokojnie chwilkę odpocząć przed dalszą drogą, zanim ruszyłem kupiłem znaczek ze schroniskiem, pierwszy tego dnia, ale na pewno nieostatni.

























Wkraczam w Dolinę Małej Zimnej Wody, jakże to ładne miejsce, stałem nad brzegiem przepływającego potoku i patrzyłem z zachwytem przed siebie, piękne miejsce.
W oddali słychać szum wodospadu, którego nazwy nie do końca umiem przetłumaczyć :lol może ktoś zna nazwę po polsku (Cyklisticky lad) ?
Nabierałem wysokości, za mną dolina robiła się coraz bardziej rozległa, ścieżka coraz bardziej się wydłużała.
Na mojej drodze kolejny raz tego dnia stanął nosicz, wielkie chłopisko, ten również wydawał z siebie dziwne dźwięki, trochę jakby miał zaraz umrzeć w strasznych mękach … ładunek sięgał wysoko ponad niego, a on parł po woli w górę.
Jest i drugie schronisko, ponad 100 letnia "Terinka", leży na 2015 m n.p.m. Mała kamienna konstrukcja stojąca nad urwiskiem, Kofola smakuje tam wybornie, ale z takim widokiem trudno żeby nie ;)

















Przede mną przejście przez Dolinę Pięciu Stawów Spiskich, rozpościera się stąd piękny widok na między innymi Spiski Szczyt, Baranie Rogi, czy Pyszny, w ich towarzystwie zmierzałem w stronę mojego punktu docelowego, Czerwonej Ławki.
Mój cel był już dobrze widoczny, zasiadłem na rozstaju dróg, jedna prowadziła tam gdzie ja podążałem, a druga na Lodową Przełęcz, która spoglądała na mnie swoim mrocznym obliczem.
Siedziałem i popijając kawę przyglądałem się jak mróweczki mozolnie wspinały się na przełęcz, wiedząc że lada moment czeka mnie ten sam los, ale w tej chwili był jeszcze chillout :)















Ruszyłem ostatnimi zakosami, już tylko one dzieliły mnie od łańcuchów i klamr …
Chyba jakaś klątwa Lodowej Przełęczy mnie dopadła, musiała wyjść z mroku Mordoru i dotrzeć aż tutaj, bo złapały mnie skurcze tak okrutne, jak nigdy wcześniej, w mięśniu nad udem robiła się wielka dziura, a ból krzywił moją twarzą, jak wykresem inflacji !
Czekam chwilę masując boleśnie nogę, żeby końcu móc ruszyć dalej … Zakładam "nocnik" na głowę (tak, jestem odpowiedzialnym turystą ;) ) i ruszam do boju, macanie skały sprawia mi przyjemność :D
Ściana przede mną wygląda groźnie, jest naprawdę stroma, zwisa z niej mnóstwo łańcuchów i powbijane jest dużo klamr, niektórzy radzą sobie lepiej inni trochę nieporadnie, chyba jest dobrze, bo nikt nie zginął ;)
Równolegle do klasycznego szlaku prowadzi niedawno otwarta ferrata, która szczerze mówiąc wygląda marniej niż klasyczny szlak, co później potwierdzają Ci którzy nią przechodzili, że niby jest ferrata,m ale chyba taka trochę na siłę :/
Pierwszy kontakt z bardziej wymagającym szlakiem mając lustrzankę na szyi, niestety aparat w takich sytuacjach troszkę przeszkadza, a zdjęcia przecież trzeba robić ;)
Tego że przeszkadza trochę bardziej niż trochę, przekonam się już dwa dni później, ale o tym dopiero będzie …



















Sprawnie przedostaję się na drugą stronę siodła i mogę podziwiać kolejne piękne widoki, te już trochę z widzenia znałem, miałem okazję podziwiać je z Małej Wysokiej kilka lat wstecz.
Staroleśna Dolina i jej zakamarki skrywają różne stawy, mnie się podoba nazwa Wysoki Siwy Staw, trochę jak ja ;)
Rumowiskiem wielkich kamieni kieruję się do ukrytego pośród szczytów i stawów schroniska Zbójnickiego, po drodze były kuszące propozycje na odbicie w lewo, lecz sił i chęci zabrakło tego dnia na bonusy, dlatego grzecznie szedłem żółtą ścieżką w kierunku chaty.
Przy Staroleśniańskim Stawie spotkałem kozicę, która chyba nie była zadowolona z spotkania z ludźmi, bo dziwnie beczała i ruszała w moją stronę kiedy tylko się zatrzymałem i wycelowałem w nią aparat, kawałek dalej była jeszcze jedna, sympatyczniejsza, stała w bezruchu i ładnie pozowała ;)
W końcu jest, trzecie w kolejności schronisko wyłoniło się zza skał.
Wszedłem do środka, kupiłem kolejny znaczek i uciekłem na zewnątrz, żeby w końcu się położyć i zacząć ucztę, bo brzuszek był już niespokojny i chyba chciał jeść :lol
Leżę sobie patrzę na szczyty, obserwuję ludzi i zajadam kanapkami, popijając kawą, pełen luz …































Dobrze że nie wiedziałem co mnie czeka dalej, mądrzy koledzy mówili że dolina się ciągnie i w sumie jest nudna, dla tego wszyscy zgodnie mówili żeby iść od Terinki, mieli rację !
Aparat miał większe luzy ;) przy mostku staram się uchwycić coś więcej z doliny i przy okazji trafia się sarna, która jak gdyby nigdy nic pasła się po drugiej stronie potoku.
W końcu dochodzę do Rainerowej Chaty, to bardziej budka z pamiątkami i piciem, niż schronisko ;) Kupuję czwarty już znaczek tego dnia, ostatni jak się chwilę później okazuje, ponieważ Bilikowa Chata nie miała swojego znaczka, a szkoda.
Po drodze mijam wodospady, mniejsze i większe, w formie kaskad i rwących potoków, całkiem ładnie tam jest :)
Mijam Bilikową Chatę i wychodzę na Hrebienok, zasiadam na trawie obok kolejki, robię ostatniego łyka kawy schodzę już mocno zmęczony do Smokowca, widok auta zawsze cieszy, po całym dniu łażenia.
Ogarniam się przed powrotem do domu, w między czasie przychodzi para z którą mijałem się wielokrotnie tego dnia, też byli na Czerwonej Ławce, chwilę gadamy i wszyscy ruszamy w swoją stronę.



















I taka to była wycieczka.
Ostatnio zmieniony przez Adrian 2022-07-22, 22:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2022-07-22, 20:47   

Rewelacyjnie :ok
Powiem Ci, że Czerwona Ławka to dla mnie jedno z piękniejszych miejsc w Tatrach, byłem zachwycony. Pewnie też spore znaczenie miała pogoda, tak świetna jak podczas Twojego wyjścia.

Cytat:
Przyjeżdżam przed 6.00, kręcę się przy parkingu robiąc zdjęcia, to był błąd, bo podjeżdża parkingowy i kasuje mnie 10 euro, gdyby mnie tam już nie było, to zaoszczędził bym 50 zł …

Nie bój nic, pewno by Cię skasował po powrocie ;)
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9355
Wysłany: 2022-07-22, 20:54   

Miejsce piękne :)

Nie skasowałby, bo wiedziałem że juz go nie będzie jak wrócę, to się sprawdziło, ale informator się pomylił co do godziny porannej, bo parkingowy miał być później ;)
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5514
Wysłany: 2022-07-22, 21:20   

Gratuluję! :)
I co, nie taki diabeł straszny, prawda?

Adrian napisał/a:
w mięśniu nad udem robiła się wielka dziura, a ból krzywił moją twarzą, jak wykresem inflacji
Czysta beletrystyka :D

Adrian napisał/a:
widok auta zawsze cieszy
mnie też :)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9355
Wysłany: 2022-07-22, 21:30   

sprocket73 napisał/a:
Gratuluję! :)
I co, nie taki diabeł straszny, prawda?

Adrian napisał/a:
w mięśniu nad udem robiła się wielka dziura, a ból krzywił moją twarzą, jak wykresem inflacji
Czysta beletrystyka :D


Wcale nie straszny, koledzy jak zawsze mieli rację ;)

Chwilę myślałem nad tym porównaniem, wybrałem temat jakże wiodący prym w naszym życiu :D
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5819
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-07-22, 22:19   Re: Mówili na nią Ławka, Czerwona Ławka

Adrian napisał/a:
kręcę się przy parkingu robiąc zdjęcia, to był błąd, bo podjeżdża parkingowy i kasuje mnie 10 euro, gdyby mnie tam już nie było, to zaoszczędził bym 50 zł …

Pasja kosztuje...

Pierwsze poranne zdjęcie z mgiełkami sztos, gdzie taka pofalowana droga?
Trasa do Terinki też sztos, mi też się bardzo podobała.
Były jakieś pieski na Czerwonej Ławce?

Adrian napisał/a:
Leżę sobie patrzę na szczyty, obserwuję ludzi i zajadam kanapkami, popijając kawą, pełen luz …

Brakowało mi tego na Pilsku...

Adrian napisał/a:
w mięśniu nad udem robiła się wielka dziura, a ból krzywił moją twarzą, jak wykresem inflacji

Beletrystyka, do tego niegramatyczna. Przypominam, że kiedyś Sokół wrzucił relację wierszem.


Mapka trasy jest oszukana, bo zacząłeś ją na górnej stacji Hrebienoku.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9355
Wysłany: 2022-07-22, 23:50   

Cytat:
Pierwsze poranne zdjęcie z mgiełkami sztos, gdzie taka pofalowana droga?
Trasa do Terinki też sztos, mi też się bardzo podobała.
Były jakieś pieski na Czerwonej Ławce?


Jechałem przez Korbielów na Jabłonkę i to chyba jest kawałek za granicą ...
dwa dni później jechałem tak samo i wychodzi na to, że mgiełki tam są stałym bywalcem :)

Piesków nie było ;)

Cytat:
Mapka trasy jest oszukana, bo zacząłeś ją na górnej stacji Hrebienoku.


Proszę nie wprowadzać nieuzasadnionych oszczerstw w stronę administracji, trasa jest pełnowartościowa i zgodna z prawdą, kolejka nie została użyta :D

P.S

mam jeszcze takie dwa ...
Gdyby tam spędzić trochę więcej czasu i np. ze statywem, to będzie grubo, ja stanąłem tylko na siku i tak przy okazji ;)
Widok na Tatry też jest, bardziej na prawo.



 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2022-07-23, 00:43   

Z tym siusiu to jest coś na rzeczy - już kilka razy podczas tego obrządku natrafiłem na ciekawe i rzadkie rośliny.
Jest w sikaniu wielka moc :! :D
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5514
Wysłany: 2022-07-23, 08:19   

Adrian napisał/a:
Piesków nie było
:pies
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5819
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-07-23, 10:31   

Adrian napisał/a:
Jechałem przez Korbielów na Jabłonkę i to chyba jest kawałek za granicą ...
dwa dni później jechałem tak samo i wychodzi na to, że mgiełki tam są stałym bywalcem :)

Czyli Orawa, wszystko jasne .


Adrian napisał/a:
Proszę nie wprowadzać nieuzasadnionych oszczerstw w stronę administracji, trasa jest pełnowartościowa i zgodna z prawdą, kolejka nie została użyta :D

"Ależ wodzu, co wódz! To ja przepraszam."

Adrian napisał/a:

mam jeszcze takie dwa ...

Zwłaszcza pierwsze zasługuje na miejsce w relacji.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez Sebastian 2022-07-23, 10:31, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14325
Wysłany: 2022-07-23, 12:41   

Darz Gad na Szlaku !

Bardzo dobrze, minus trzy ! ;)

Co Ci się tak w sumie podobało z tej wycieczki ? Czujesz potrzebę powrotu w te strony ?

I co dalej po przejściu tego szlaku z IV klasy tatrzańskiej podstawówki ?

Rumburaku I Siwy z Cieszyna ! Jeśli używasz polskich nazw ( Baranie Rogi, Pyszny, itd ) to nie pisz Spiski Szczyt tylko Spiska Grzęda, Spiskie Czuby, itd.

Cieszę się też, że kolejny osobnik robi zdjęcia drogi :) Mgły są tam zawsze.

P.s. Widziałem dwa razy podobną akcją śmigłowca - w Słowenii, na wysokości 2510 m. Dom na Kredaricy.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2022-07-23, 12:49, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9355
Wysłany: 2022-07-23, 15:25   

Cytat:
Zwłaszcza pierwsze zasługuje na miejsce w relacji


Selekcja ;)

Cytat:
Co Ci się tak w sumie podobało z tej wycieczki ? Czujesz potrzebę powrotu w te strony ?


Pierwsza część, w sumie aż do Zbójnickiej Chaty, powrót przez dolinę bez emocji.
Może Lodowa Przeł. Od Jaworowej ? Kiedyś już plan był ...

Cytat:
Rumburaku I Siwy z Cieszyna ! Jeśli używasz polskich nazw ( Baranie Rogi, Pyszny, itd ) to nie pisz Spiski Szczyt tylko Spiska Grzęda, Spiskie Czuby, itd.


Zagraniczne nazewnictwo zawsze mnie prześladuje, będę się starał :)

Cytat:
I co dalej po przejściu tego szlaku z IV klasy tatrzańskiej podstawówki ?


Dwa dni później szedłem za ciosem ;) A jeszcze dalej ... ?
Nie wiem ? Jest plan żeby z bratem zabrać młodego na Giewont może :lol
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14325
Wysłany: 2022-07-23, 15:27   

Ostatnio opisałem wycieczkę na Lodową z Jaworowej. Chyba w tym roku tam wrócę.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9355
Wysłany: 2022-07-23, 16:32   

Dobromił napisał/a:
Ostatnio opisałem wycieczkę na Lodową z Jaworowej. Chyba w tym roku tam wrócę.


Czegoś zapomniałeś w okolicy ;)
 
 
Lidka 
Lidka


Dołączyła: 26 Sty 2022
Posty: 367
Wysłany: 2022-07-24, 07:56   

Kilka lat temu , namówiona przez kolegę, nieświadoma tego co mnie czeka, niemająca żadnego skalistego doświadczenia, pojechałam wdrapywać się na ową Czerwoną Ławkę. Udało się , było to dla mnie bardzo ekscytujące przeżycie, ręce mi się trzęsły, nogi zresztą też :rol Żegnałam się sms-owo z rodziną , wyzywałam owego kolegę na wszelkie znane mi sposoby (czyli raczej delikatnie ;) ), ledwo dotarłam do samochodu, na drugi dzień nie mogłam się ruszać... A potem dziękowałam mu za ten pomysł i po dziś dzień to czynię. Tam jest tak pięknie, że nie da się opisać :)
A piesek z nami szedł. Taki z gatunku "niskopodłogowych", pani pomagała mu na klamrach podciągając trochę, a generalnie radził sobie świetnie.
Przeczytałam ten opis wycieczki i wspomnienia wróciły , dzięki :)
_________________
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group