Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Tydzień w Sudetach 21-27.07.2014

Autor Wiadomość
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-07-30, 23:28   Tydzień w Sudetach 21-27.07.2014

Jak co roku urlop postanawiamy spędzić w Sudetach, ot tak dla odmiany. Przez ostatnie cztery lata były to Góry Stołowe i Broumovskie Skały (najpiękniejsze dla mnie góry) więc w tym roku przyszedł czas na zmianę. Padło na Góry Opawskie i Jeseniki, w których to byliśmy ostatnio w 2009 r. Skład skrystalizował się mocny, bo prócz mojej rodzinki dołączył kumpel Józef z synem i w takim 6-cio osobowym składzie ruszyliśmy do krainy złota i knedlików.
Cały tydzień upłynął owocnie i bardzo przyjemnie. Pogoda bez szału, mogła być lepsza ale też...i gorsza więc nie ma co narzekać. Plan turystyczno-imprezowy wykonany w 90% (mówiąc imprezowy mam tu na myśli organizowanie popołudni i wieczorów naszej dziatwie, czyli ogniska, gierki i inne wyczerpujące obowiązki rodziców).
Góry Opawskie i Zlatohorska Vrchovyna są mocno związane z wielowiekowa tradycją wydobycia złota, tematyka ciekawa i warta zaznajomienia jednak na ten temat zanudzał nie będę, kto ciekaw to sporo inf. znajdzie w necie.

Poniedziałek czyli dzień przyjazdu.
O pierwszym dniu napiszę na końcu ponieważ to co się wtedy odbywało ma charakter przewlekły, czyli jakieś popołudniowe spacerki po okolicy a że okolica Jarnołtówka ładna i ciekawa to uzbierał się osobny albumik zdjęć.

Wtorek.

Nie jest źle, pochmurno ale z przejaśnieniami więc na dwoje babka wróżyła, będzie lało albo nie.
Ruszamy na Biskupią Kopę. Jako że na Biskupią wychodziłem już dwa razy różnymi szlakami od polskiej strony, wykazałem się teraz skrajnym egoizmem :fajka planując wyjście od strony czeskiej. Przy okazji napatoczyła się ścieżka przyrodnicza w formie pętli (której na mojej już dość starej mapie nie było) więc tym bardziej było mi to na rękę, bo zupełna nowość. Inni uczestnicy nie protestowali zdani całkowicie na mój plan całego urlopu.

Szczyt Biskupiej zeszpecony przez Czechów budową chyba schroniska. Ta budowę pamiętam już z 2009 r. ale wtedy wydaje mi się było mniej wszystko rozgrzebane. Na szczęście widoki z wieży nie przesłonięte niczym, poza tym że widoczność nie była idealna. Dzieciaki mimo to zadowolone- wieża to atrakcja, do tego na trasie kilka ciekawostek typu grób/krzyż, źródło Św. Rocha, kilka tablic informacyjnych.









Co za badziew, fotoplastikon połknął monetę ale nie zadziałał.




















W drodze powrotnej nawiedzamy jeszcze ścieżkę dydaktyczną i skansen górnictwa złota Zlatrudne Mlyny.











Foty wszystkie Biskupia Kopa i Zlatorudne Mlyny

Wieczorem wraz z Józefem w wiejskim sklepie postanawiamy zakupić jakieś piwo, najlepiej lokalne lub takie którego u nas nie ma, na spróbowanie. Na półce sklepowej lokalizujemy Śląskie Mocne za 2,10 - czemu nie?. Co prawda okazało się że robione jest w ...Warszawie a nie przez lokalny browar ale schłodzone weszło całkiem dobrze.


Środa.
Pogoda jak marzenie, słonecznie ale nie upalnie, po prostu ideał. Ruszamy więc do Ramzovej skąd w planie na Serak i Obri Skały. Niestety pogoda na miejscu zmienia się błyskawicznie :rol , zaczyna wiać, górki zatapiają się w chmurze, pomrukuje burza i robi się coraz paskudniej. Ponieważ góra ma te 1300 z hakiem i na górze może pizgać- a wracać trochę bez sensu- skracamy trasę i na górę jedziemy kolejką. A właściwie dwoma kolejkami z przesiadką (dobrze że człowiek zabrał więcej koron ze sobą bo inaczej klapa) z planem, że na górze zobaczy się co dalej.
W schronisku przeczekaliśmy deszcz a później, ponieważ trochę się ustabilizowało, jednak dalej w trase, w kierunku Obrich Skał.
Bardzo ładny i urozmaicony szlak, szczególnie ze względu na pojawiające się kompleksy skał oraz ładną i troche mroczną dolinę.
Na Obrich łapiemy się na drugi deszcz i burzę, na szczęście jest się gdzie schować, bo stoi wygodna wiata. W ogóle na czeskich szlakach tych wiat turystycznych jest bardzo dużo, takie mam wrażenie.
Burza oraz mroczne skały powodują, że dzieciaki odczuwają zew przygody i puszczają wodze fantazji na temat tego co czycha w okolicy i gdzie stacjonują piraci (chodzi o TYCH piratów ze „Scooby Doo i Ahoj Piraci”- to tak dla niewtajemniczonych ;) )










































...i po burzy


...i znów leje




Zdjęcia Serak i Obri Skaly

Wieczorem wraz z Józefem w wiejskim sklepie postanawiamy zakupić jakieś piwo, najlepiej lokalne lub takie którego u nas nie ma, na spróbowanie. Na półce sklepowej lokalizujemy Kozackie za 1,90- czemu nie?. Co prawda okazało się że robione jest przez browar gdzieś z środkowej Polski a nie lokalny ale schłodzone weszło całkiem dobrze.


Czwartek.
Caly dzień leje, wiec pozostaje coś stacjonarnego, n.p. Muzeum Górnictwa Złota w Zlatych Horach.



Stasiek, fan koszenia trawy, wszędzie widzi kosiary :D

















Zdjęcia Muzeum Górnictwa Złota


CDN
 
 
cezaryol

Dołączył: 15 Lip 2013
Posty: 341
Wysłany: 2014-07-31, 00:21   

Jeseniki są dobre przy każdej pogodzie :)
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2014-07-31, 10:24   

Piotrek napisał/a:
Co za badziew, fotoplastikon połknął monetę ale nie zadziałał.

Cztery lata temu automat na monety rozsadził mróz. Szczeliny na monety były zaklejone taśmą i wisiała karteczka z informacją, że luneta nie działa. Ludzie jednak nie wieżą temu co pisze i mino wszystko próbowali ją uruchomić ;)
Trzeba było dać znać, że się wybieracie w moje okolice to podrzuciłbym jakąś lornetkę :P
Piotrek napisał/a:
Wieczorem wraz z Józefem w wiejskim sklepie postanawiamy zakupić jakieś piwo

Mogliście zrobić zapasy w Czechach. Nie dość, że piwo znacznie lepsze to zapłacilibyście pewnie za najtańsze w granicy 1,5 PLN :P
 
 
Iva 


Wiek: 41
Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1544
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2014-07-31, 10:44   

Piotrek napisał/a:
Stasiek, fan koszenia trawy, wszędzie widzi kosiary :D

Staśka zapraszam do siebie, bo ja już nie nadążam kosić :D
_________________
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-07-31, 14:45   

Jak w końcu obrobimy mój trawnik to Ci chłopa podeślę. Ale przy obecnej trawie i powieżchni prędko to nie będzie :-)

Robert J napisał/a:
Cztery lata temu automat na monety rozsadził mróz. Szczeliny na monety były zaklejone taśmą i wisiała karteczka z informacją, że luneta nie działa.

A niestety karteczki żadnej nie było. Ciekawe czy ktoś tam zagląda bo w związku z tym kasy utopionej w tym urządzeniu powinno być więcej :-)
RobertJ napisał/a:
Mogliście zrobić zapasy w Czechach. Nie dość, że piwo znacznie lepsze to zapłacilibyście pewnie za najtańsze w granicy 1,5 PLN :P

Zrobiliśmy i faktycznie piwo tam tańsze, szczególnie tanio wychodzi w tych dużych plastikowych butlach, naet Radegat taki był.

cezaryol napisał/a:
Jeseniki są dobre przy każdej pogodzie

Chciałbym zmia tam kiedyś być, na Obrich i Seraku, alboi na Pradziadzie (Robert piękne zimowe fotki pokazyłał z Pradziada). Póki co wszystkie te miejsca znam tylko w wersji letniej.
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2014-07-31, 15:37   

Piotrek napisał/a:
Zrobiliśmy i faktycznie piwo tam tańsze, szczególnie tanio wychodzi w tych dużych plastikowych butlach, naet Radegat taki był.

Piłem ostatnio jakieś Tambory, Karkonosze i Litovele w cenie 10 Kc za butelkę, a to na nasze jakieś 1,5-1,6 zeta, a piwa te są rewelacyjne jak dla mnie. Jest jeszcze tańsze np. Primus za 7 koron :P
Cytat:
Chciałbym zmia tam kiedyś być, na Obrich i Seraku, alboi na Pradziadzie (Robert piękne zimowe fotki pokazyłał z Pradziada). Póki co wszystkie te miejsca znam tylko w wersji letniej.

To zapraszam późną jesienią oraz zimą. Wówczas są najlepsze widoki. Jak się natrafią odpowiednie warunki to nie ma bata, muszę je wykorzystać. W sumie nie masz jakoś bardzo daleko. Powiedziałbym, że w zasięgu wzroku :D
 
 
forse


Dołączył: 02 Gru 2013
Posty: 210
Wysłany: 2014-07-31, 20:50   

Piotrek, będę monotematyczny...wybrałeś na czas urlopowy, jeden z moich ulubionych zakątków górskich :D
Nie wiem, co jest takiego w tych terenach ? :) . Ale zawsze mnie tam ciągnie :) szczególnym sentymentem darzę Biskupią Kopę :)
A całe pasmo Wysokiego Jesionika, z Pradziadem włącznie :) uważam za jedno z moich ulubionych pasm :)
 
 
Iva 


Wiek: 41
Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1544
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2014-07-31, 21:40   

Piotrek napisał/a:
Jak w końcu obrobimy mój trawnik to Ci chłopa podeślę. Ale przy obecnej trawie i powieżchni prędko to nie będzie :-)

Weź nie bądź taki, bo Ci wypomnę brak termosu ;)

Czekam na ciąg dalszy :)

PS Jestem ciekawa czy w końcu trafiliście na jakieś lokalne piwo, które nie było zrobione w środkowej Polsce :D
_________________
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
 
 
maurycy 


Dołączył: 17 Lis 2013
Posty: 898
Skąd: Bielsko okolice
Wysłany: 2014-07-31, 22:06   

forse napisał/a:
Piotrek, będę monotematyczny...wybrałeś na czas urlopowy, jeden z moich ulubionych zakątków górskich :D
Nie wiem, co jest takiego w tych terenach ? :) . Ale zawsze mnie tam ciągnie :) szczególnym sentymentem darzę Biskupią Kopę :)
A całe pasmo Wysokiego Jesionika, z Pradziadem włącznie :) uważam za jedno z moich ulubionych pasm :)
Na Biskupiej Kopie pierwszy raz byłem w czerwcu tamtego roku. Potem w przeciągu tygodnia weszłem tam ... w sumie 5 razy ( słownie pięć razy :D ).
Za to na Pradziadza wszedłem tylko raz, a ani razu nie zszedłem :P . Mało kto wie, ale to Pradziad a nie Śnieżka jest najwyższym punktem w Czechach. Tak, tak. Je to pewne :)

A teraz dwie zagadki ze znajomości tych rejonów :
pierwsza : wie ktoś dlaczego twierdzę, że Pradziad jest wyższy niż Śnieżka ?
druga : jak to się stało, że wszedłem na Pradziada, a potem ani razu nie zszedłem ?
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2014-07-31, 22:34   

forse napisał/a:
szczególnym sentymentem darzę Biskupią Kopę :)

To tak jak ja :D
maurycy napisał/a:
Potem w przeciągu tygodnia weszłem tam ... w sumie 5 razy ( słownie pięć razy :D ).

A ja w ciągu 8 h wjechałem na szczyt rowerem 12 razy zaliczając łącznie 5150 m podjazdu :P
maurycy napisał/a:
pierwsza : wie ktoś dlaczego twierdzę, że Pradziad jest wyższy niż Śnieżka ?

Pradziad 1491 m + 146,5 m wieża = 1637,5 m
maurycy napisał/a:
druga : jak to się stało, że wszedłem na Pradziada, a potem ani razu nie zszedłem ?

Ze szczytu musiałeś zejść do Ovcarni(no chyba, że zjechałeś na hulajnodze). Z Ovcarni zjechałeś autobusem lub własnym samochodem ;)
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2014-07-31, 22:45   

Iva napisał/a:
PS Jestem ciekawa czy w końcu trafiliście na jakieś lokalne piwo, które nie było zrobione w środkowej Polsce :D

Lokalne w okolicy to chyba tylko Lichtwitz w Jeseniku. Niestety nie jest na razie butelkowane i degustacja odbywa się w knajpie przy browarze.
Można jeszcze kupić piwo konopne w Jeseniku, ale warzone jest gdzie indziej :)

Ostatnio zmieniony przez Robert J 2014-07-31, 22:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
maurycy 


Dołączył: 17 Lis 2013
Posty: 898
Skąd: Bielsko okolice
Wysłany: 2014-07-31, 22:49   

Robert J napisał/a:
maurycy napisał/a:
Potem w przeciągu tygodnia weszłem tam ... w sumie 5 razy ( słownie pięć razy :D ).

A ja w ciągu 8 h wjechałem na szczyt rowerem 12 razy zaliczając łącznie 5150 m podjazdu :P
maurycy napisał/a:
pierwsza : wie ktoś dlaczego twierdzę, że Pradziad jest wyższy niż Śnieżka ?

Pradziad 1491 m + 146,5 m wieża = 1637,5 m
maurycy napisał/a:
druga : jak to się stało, że wszedłem na Pradziada, a potem ani razu nie zszedłem ?

Ze szczytu musiałeś zejść do Ovcarni(no chyba, że zjechałeś na hulajnodze). Z Ovcarni zjechałeś autobusem lub własnym samochodem ;)


Bingo :)
Pradziad + 146 m wieży jest wyższy niż szczyt Śnieżki.

Drugie bingo :)
Z Pradziada nie zszedłem, tylko ... zjechałem hulajnogą :D .
Czesi tak mają, że asfaltują drogi na sam szczyt. Z Pradziada można zjechać z samej góry na hulajnodze z wypożyczalni. Z tym , że to nie są takie nasze zwykłe, a takie konkretne
( czyt. z hamulcami tarczowymi :) ). A na górze ( Pradziadzie) wystawili szumny hotel, z wieżą widokową wyposażoną w ... windę klasy lux :D .

I na koniec. Rober J napisał : A ja w ciągu 8 h wjechałem na szczyt rowerem 12 razy zaliczając łącznie 5150 m podjazdu :P
Ula la, to więcej niż na Everest :D .
Ostatnio zmieniony przez maurycy 2014-07-31, 22:57, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
TataOjciec 


Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 353
Skąd: Z Blokowiska
Wysłany: 2014-07-31, 22:53   

Ciekawe tereny na urlaup :D

Robert J napisał/a:
12 razy zaliczając łącznie 5150 m podjazdu


MIAZGA :)
_________________
Ostatnio zmieniony przez TataOjciec 2014-07-31, 22:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2014-07-31, 23:08   

maurycy napisał/a:
A na górze ( Pradziadzie) wystawili szumny hotel, z wieżą widokową wyposażoną w ... windę klasy lux :D .

Szumne to tam są imprezy sylwestrowe z tradycyjnym biegiem dookoła wieży w samych slipach o pierwszej w nocy :P
Winda faktycznie wypas. 10 sekund i jesteś na 73 metrach..., tylko po co wydawać 60 koron jak z góry są takie same widoki jak spod wieży ? No i te brudne szyby ;)
TataOjciec napisał/a:
MIAZGA :)

Tylko od 2 lat nie mogę się zebrać by poprawić ten wynik :rol

Ps. Co do regionalnego piwa to przecież jest Holba warzona w Hanušovicach. Jedna ma nawet nazwę Šerák od nazwy szczytu, na którym był przecież Piotrek. Wersja specjalna piwa o zawartości słodu 13,51 % nawiązująca do wysokości tego szczytu :)
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2014-07-31, 23:17   

Robert J napisał/a:
A ja w ciągu 8 h wjechałem na szczyt rowerem 12 razy zaliczając łącznie 5150 m podjazdu
Oczywiście też zjeżdżałeś, więc zakładając, że start = meta, to na próżno twój wysiłek, bo wykonana praca wynosi zero - tak wynika z wyliczeń :)
Ostatnio zmieniony przez ceper 2014-07-31, 23:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group