Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Turbacz i Kiczora (Gorce)

Autor Wiadomość
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2766
Skąd: Tychy
Wysłany: 2022-11-19, 16:30   Turbacz i Kiczora (Gorce)

Trasa: Nowy Targ Kowaniec (617) - Polana Brożek (950) - Polana Sralówki (1000) - Bukowina Waksmudzka (1103) - Turbacz (1310) - schronisko pod Turbaczem (1283) - Hala Długa (1200) - Kiczora (1282) - Hala Długa (1200) - schronisko pod Turbaczem (1283) - Wisielakówka (1209) - Bukowina Miejska (1103) - pod Bukowiną Obidowską (983) - Koliba na Łapsowej Polanie (860) - Marfiana Góra (730) - Nowy Targ Kowaniec (617)

Dystans: 26,7 km
Maksymalne przewyższenie: 693 m
Suma wzniesień: 1010 m

Mapka i profil wycieczki:





Oj, coś za ,,bardzo” spodobały mi się Gorce. Więc szukałem możliwości transportowych, aby się tam dostać. Chcieć to móc. Melduje się w Kowańcu, południowej dzielnicy Nowego Targu. Sensowny parking znajduję nieopodal Zespołu Szkół Ekonomicznych.



Pierwsze kilometry bez większej historii-najpierw dłuższa chwila asfaltem do wyciągu narciarskiego, potem już w las, podchodząc niezbyt stromo, raz za czas mijając widokowe polanki.

To druga z nich – polana Brożek. Odpoczywam przy niezwykle oryginalnym ołtarzu im. Maksymiliana Marii-Kolbe, za którym drzewa rosną korzeniami do góry.



Widok na Tatry zachwyca.





Jesień w rozkwicie – Bukowina Miejska i jakoby nudna Babia Góra oraz Pilsko.



Z Polany Sralówki – w zasadzie niewiele krócej siedzę niż…idę.

Bo.....





Coraz wyżej, coraz bardziej jesiennie. Lubię to !



Tatry Bielskie i boczne ramię Kiczory.



O dziwo, mimo, delikatnie mówiąc, niespiesznego tempa, na szczycie Turbacza zjawiam się sporo przed czasem szlakowym. Turbacz niby nie jest widokowy ale znaczna jak na beskidzkie warunki wysokość sprawia, że las jest już mocno przerzedzony a ,,prześwity” całkiem, całkiem niezłe.

Od Pilska do pasma Polic.



Występuje też Beskid Wyspowy z Luboniem Wielkim i Szczeblem.



Na wprost Hala Turbacz, lekko z lewej Lubogoszcz i Ćwilin (?), z prawej Mogielica (?). I jak się tu nie zasiedzieć ?



Jak dla mnie, schronisko pod Turbaczem słynie z bardzo dobrej kuchni. Zamawiam placek po węgiersku. No to teraz tym bardziej…wolałbym siedzieć.



Na drugie ,,śniadanie” mam wręcz pocztówkowy widok na Halę Długa, z prawej Jaworzynę Kamienicką (?), z lewej Kudłoń (?) oraz Mogielicę (?) w oddali.



Czas spalić kalorie – po raz pierwszy przechodzę przez całą Halę Długą – faktycznie jest długa.
Tatry nie zaprzeczają.



Hala Długa, Turbacz i Czoło Turbacza – jak widać tłumów nie ma, w zasięgu wzroku 2 osoby, które minąłem wcześniej.



Do tej pory na Kiczorze nie widziano mojej wrednej gęby. A miejsce na pewno jest warte odwiedzenia.

Choćby dlatego.



Jezioro Czorsztyńskie przymglone.



Lekko z lewej Lubań a na samej Kiczorze – jagodowy raj, np. w sierpniu.



Szczyt Kiczory – nieopodal mamy też tablicę informacyjną i ławeczkę. Cieszę się, że tak tu dbają o turystów.



Odwiedzam byłą ,,Metysówkę” – kultowy obiekt o ponoć specyficznym ,,klimacie”, po śmierci ,,Metysa” przeszedł w ręce Gorczańskiego Parku Narodowego. Czy to dobrze, kwestia dyskusyjna.



Wracam do schroniska. Dla takich widoków, warto się wracać.



Schodzę możliwie…najdłuższą kombinacją szlaków do Nowego Targu. Tu Kiczora z okolic Wisielakówki.



Kolejne ciekawe miejsce – polana Rusnakowa z Kaplicą p.w. Matki Boskiej Królowej Gorców. Kilka razy w roku odbywają się tu okolicznościowe msze oraz podczas sezonu letniego, w soboty i niedzielę.



Turbacz z okolic Bukowiny Miejskiej. Jesień rządzi i bardzo dobrze. Bo to dla mnie, zdecydowanie najlepsza pora roku.



Po dłuższym czasie docieram do Koliby pod Łapsową Polaną. Kiedyś przez wiele lat, pełnoprawne schronisko PTTK, potem przez wiele lat obiekt był zamknięty. Został ponownie otwarty kilka lat temu. Potencjalnie bardzo dobre miejsce na zjazd, zlot itp.



Cudowne miejsce- zdjęcia (robione pod ostre słońce) z pewnością nie oddają urody tego miejsca.



Potem już szybkie zejście do Kowańca przez osiedle Marfiana Góra.

Pisząc w skrócie – to trzeba przeżyć.
Z Bogiem.
Ostatnio zmieniony przez Tępy dyszel 2022-11-19, 16:40, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9271

Wysłany: 2022-11-19, 16:49   

Bardzo fajna wycieczka, sporo kilometrów, ale w takich miejscach, jakoś się tego nie czuje ;)

Widok Hali Długiej i Czoła Turnacza zawsze mi się podoba, zdecydowanie za mało jeżdżę w Gorce ...

Gratuluję udanego wyjścia :)
 
 
Lidka 
Lidka


Dołączyła: 26 Sty 2022
Posty: 367
Wysłany: 2022-11-19, 17:11   

Tępy dyszel napisał/a:
coś za ,,bardzo” spodobały mi się Gorce.

nie może coś podobać się "za bardzo" , chyba ze zazdrość przemawia :-o
A dobry parking jest jeszcze pod wyciągiem. Dopóki narciarze nie przyjadą :-)
_________________
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2022-11-19, 17:15   

Identyczną trasą zrobiliśmy kiedyś, tylko odwrotnie.
Gorce fajne są. Co PN to PN ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków

Wysłany: 2022-11-19, 19:28   

Wybrałeś najfajniejszą trasę w Gorcach. Brawo Ty!
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9271

Wysłany: 2022-11-19, 22:51   

Sebastian napisał/a:
Wybrałeś najfajniejszą trasę w Gorcach. Brawo Ty!


Szliśmy tak zimą?
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2766
Skąd: Tychy
Wysłany: 2022-11-20, 05:48   

Lidka napisał/a:
A dobry parking jest jeszcze pod wyciągiem. Dopóki narciarze nie przyjadą

Owszem. Ale w drodze powrotnej wolałem iść w sumie krócej do auta, niż już w samym Kowańcu iść znowu do góry ;)

sprocket73 napisał/a:
Gorce fajne są. Co PN to PN

Poza szlakami nie wolno. Pamiętaj !
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków

Wysłany: 2022-11-20, 09:03   

Adrian napisał/a:
Szliśmy tak zimą?

My trochę krócej, bo bez Kiczory i zejście żółtym szlakiem, ale zielony szlak z Kowańca na Turbacz plus Hala Długa to jest to, co najlepsze w Gorcach.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-11-20, 10:24   

Tępy dyszel napisał/a:
Jak dla mnie, schronisko pod Turbaczem słynie z bardzo dobrej kuchni

Dla mnie również.
Fajna wycieczka.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10832
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2022-11-21, 05:32   

Zdarzyło mi się kiedyś spać w Metysówce. I przyznam, że było... dziwnie. Nie żeby źle ale towarzystwo zastane było jakieś nawiedzone :D
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2022-11-21, 10:11   

Piotrek napisał/a:
Zdarzyło mi się kiedyś spać w Metysówce. I przyznam, że było... dziwnie. Nie żeby źle ale towarzystwo zastane było jakieś nawiedzone :D


Byłeś atakowany ideologicznie ?

Świetna tura turystyczna. Wielkim plusem schroniska i szczytu Turbacz jest to, że można tam dotrzeć na wiele sposobów. I pięknie się zapętlić. Czy to trawą czy to śniegiem. Od razu Ci, Dyszlu, polecam Długą w wersji śnieżnej.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10832
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2022-11-28, 21:00   

Dobromił napisał/a:
Piotrek napisał/a:
Zdarzyło mi się kiedyś spać w Metysówce. I przyznam, że było... dziwnie. Nie żeby źle ale towarzystwo zastane było jakieś nawiedzone :D


Byłeś atakowany ideologicznie ?



Nie, nic z tych rzeczy. Ale dziwnie pachniało, jakby jarali jakieś zioła :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang