Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

The Grojec - 3 612 metrów nad poziomem morza.

Autor Wiadomość
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14348
Wysłany: 2013-10-04, 09:36   The Grojec - 3 612 metrów nad poziomem morza.

Bry ranek.

Czytam, oglądam, staram się myśleć. Towarzyszki i Towarzysze rozeszli się po górach jesiennych. Tatrach, Beskidach normalnych, Beskidach Sądeckich i po innych ustrojstwach. I opisali to. A biedny ja siedzę w domu oraz w pracy. Od Sulowskich stałem się wręcz emerytem górskim. Za niedługo bym zapomniał jak w ogóle góry wyglądają i po co są. Chociaż w sumie to nigdy nie wiedziałem po co są i po co po nich chodzę. Przerażony perspektywą za szybkiego zestarzenia się ( jeszcze 30 lat nie skończyłem ) postanowiłem wyrwać się z klatki i zdobyć szczyt. Przerażający, wysoki, stromy, potworny – The Grojec.


Bydlę stojące od lat w Kotlinie Żywieckiej. Potwór pilnujący szlaków. Tych szlaków – kupieckich. Zamieszkały od lat, paru tysięcy lat. Pełniący funkcję Domu Dobroci – zbójcerze tam mieszkali do czasu wkurwienia się Kazimierza Jagielończyka. Wredna góra, na której młodzi piłkarze okolicznych klubów oddawali ducha. Cudowna góra, na zboczach której młodzi mieszkańcy miasta Żywca poznawali dokładniej swe koleżanki. Oraz poznawali „tamtego wina smak”. Pisząc w skrócie – Grojec jest ważny dla Żywca.

Po pracowitym dniu wracam w dom, maskuję się i ruszam o 15.25 w trasę. Przez Park na Grojec. Wnikam przez bramę na dziedziniec między Zamkiem Komorowskich a Pałacem Habsburgów. Miłe typy, przyczynili się do rozwoju okolicy oraz ( Habsburgowie ) do stworzenia nowych miejsc widokowych w Beskidzie Śląskim. Polecam odwiedzenie tego miejsca z obowiązkową wizytą w Kawiarni De Kaffe. Latem z ogródka tej kawiarni jest cudny widok na zamek oraz Pałac. Bydlę starsze ma korzenie XIV / XV wieczne, młodsze pochodzi z XIX wieku. Pomiędzy nimi leżakuje tzw. Okrąglak służący od lat jako miejsce romantyczne i alkoholiczne. Co by nie było ofiar powyższych uniesień studnia jest zakratowana. Mijam dziedziniec, skręcam w lewo i wzdłuż Pałacu udaję się w kierunku Domku Chińskiego, uroczej budowli ( XVIII wiek ) mieszkającej na wysepce. W miesiącach letnich jest tam kawiarnia. Z widokiem na wierzby, brzozy, wody, kaczki i łabędzie. Sielanka. Przechodzę kolejny mostek, pozdrawiam krowę i wnikam w Ogród Różany bytujący nad fontanną. Tam młode habsburżanki kwiatki wąchały. Od góry. Kwiatki do tej pory kwitną i prowokują do zerwania. A fontanna mieni się kolorami. Opuszczam to urocze miejsce i idę pozdrowić Franciszka. Ponoć najstarsze ( 360 lat ) drzewo w Parku. Z urodzenia dąb. Z wyglądu również. Żegnamy się i Aleją Lipową ruszam ku przeznaczeniu. Chociaż wcześniej mijam jeszcze Mini Zoo oraz Ośrodek Rehabilitacji dla Dzieci. Zrobiony w dawnych budynkach WOP. A jeszcze dawniejszych Administracji Habsburgów. Wyłaniam się z Parku, przechodzę ulicę i kładkę na rzece Koszarawie, oglądam plac budowy nowego Amfiteatru pod Grojcem i ruszam !!!! Żółte znaki prowadzą mnie ku szczytowi. 3 612 mnp. Liczę, że mi się uda … Udało się, wszedłem za godzinę na szczyt. Po drodze mijając przedwierzchołki ( jeden z krzyżem, nocami robiącym za punkt świetlny ), rzucając oczyma na widoki ( np. Babia Góra, Pilsko, Skrzyczne, Magurka Wilkowicka, Żar, Jaworzyna, Łyska, Cmentarz w Żywcu, kościół w Pietrzykowicach ) i flaszki na trawie. Na szczycie miłe zaskoczenie – wycieli krzaki, widoki się wyostrzyły. Zostawili trójnóg i krzyż. A niech stoją, Malo tam przeszkadzają. Podziwiam widoki, macham łapą żeglarzom na Jeziorze Żywieckim, przyjmuję na pysk podmuchy wiatru. Pokrzepiony duchowo wracam w domostwo. Trochę inną drogą, ściśle żółtym szlakiem, staczam się ku Grojcowi Średniemu, przechodzę roślinny tunel, mijam pasące się koniki polne i majestatycznie wnikam w Park. Tam ponownie zwiedzam zbytki i zabytki ( swoją drogą w 2013 r ostatecznie wyprowadzili z Pałacu Technikum Drzewne, Piotr je skończył ) i docieram pod dach rodzinny. Wieczorem poszedłem do Browaru …

Dziękuję za uwagę.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-10-04, 10:01   

Dobromił napisał/a:
Za niedługo bym zapomniał jak w ogóle góry wyglądają i po co są. Chociaż w sumie to nigdy nie wiedziałem po co są i po co po nich chodzę


Dać to do cytatów górskich!

Dobromił napisał/a:
jeszcze 30 lat nie skończyłem


Dać to do Joe Monstera!

Dobromił napisał/a:
Miłe typy, przyczynili się do rozwoju okolicy oraz ( Habsburgowie ) do stworzenia nowych miejsc widokowych w Beskidzie Śląskim


Jeszcze nikt nigdzie nie napisał tak pięknej genezy padania lasów iglastych w Beskidzie.

Dobromił napisał/a:
Tam młode habsburżanki kwiatki wąchały


Widać masz jakieś stare zdjęcia z tamtych czasów... :lol Albo sam coś wąchałeś?

Dobromił napisał/a:
3 612 mnp. Liczę, że mi się uda … Udało się, wszedłem za godzinę na szczyt.


Chętnie się tam wybiorę, ale tym razem - bo ostatnio byłem na tym szczycie w roku 1991, gdy jeszcze był nieco niższy - najpierw zrobię jakąś aktlimatyzację w Tatrach.

Czy północne ściany oblodzone? Lawiny jakieś kamiennolodowe występują?
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14348
Wysłany: 2013-10-04, 10:26   

sokół napisał/a:
Widać masz jakieś stare zdjęcia z tamtych czasów...


Widziałem, czytałem, czasy były piękne, a Park zamknięty dla mieszczan.

sokół napisał/a:
gdy jeszcze był nieco niższy


Z tego co widzę to dalej rośnie. Pospiesz się w takim razie.

sokół napisał/a:
Czy północne ściany oblodzone? Lawiny jakieś kamiennolodowe występują?


Występują. Należy być uważnym jak Panda w krzakach.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14348
Wysłany: 2013-10-04, 12:05   

Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2013-10-04, 12:25, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-10-04, 12:22   

Piknie na tym naszym Grojcu.
 
 
Iva 


Wiek: 41
Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1544
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2013-10-04, 12:32   

sokół napisał/a:
Dać to do cytatów górskich!


Mówisz i masz ;)

Dobromił, ładnie tam. 2 ostatnie zdjęcia podobają mi się najbardziej.

Edytowałam, bo żeś wszystko popsuł :P Zdjęcia z zachodem słońca podobają mi się najbardziej :P
Ostatnio zmieniony przez Iva 2013-10-04, 12:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14348
Wysłany: 2013-10-04, 12:40   

Iva napisał/a:
ładnie tam


A jakie tam pikniki sie odbywały ... Z widokiem na cmentarz na Górze Bułgarowskiej :)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-10-04, 14:48   

No właśnie, gdyby nie te widoki na cmentarz i kościół, to nie byłoby to samo, z jednej strony wieczność, z drugiej doczesność :o-o
Wspaniały opis Żywca, może kiedyś... ;)
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14348
Wysłany: 2013-10-04, 14:51   

Malgo Klapković napisał/a:
No właśnie, gdyby nie te widoki na cmentarz i kościół, to nie byłoby to samo, z jednej strony wieczność, z drugiej doczesność


I wino w naszych żyłach ... ;)

Malgo Klapković napisał/a:
Wspaniały opis Żywca


Nie chwaląc się tylko stwierdzając fakt - mogę oprowadzić po calym miasteczku i opowiedzieć jego historię.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
bton1 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 3312
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-10-04, 14:52   

Dobromił napisał/a:
Wieczorem poszedłem do Browaru …

I tego zazdroszczę.. :) Chociaż z racji tego, że sam warzę, to codziennie śpię w browarze :D
_________________
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-10-04, 14:55   

Dobromił napisał/a:
I wino w naszych żyłach ...

Nie lubię wina, boli mnie po nim łeb, znaczy głowa...
Dobromił napisał/a:
mogę oprowadzić po calym miasteczku i opowiedzieć jego historię

OK, swój weekendowy grafik znam aż do lutego :)
 
 
Iva 


Wiek: 41
Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1544
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2013-10-04, 16:10   

Dobromił napisał/a:
Nie chwaląc się tylko stwierdzając fakt - mogę oprowadzić po calym miasteczku i opowiedzieć jego historię.


Zawsze możemy w Żywcu zrobić kolejny zlot :P

Malgo Klapković napisał/a:
Nie lubię wina, boli mnie po nim łeb, znaczy głowa...


...bo w nadmiarze szkodzi :P
_________________
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
 
 
TataOjciec 


Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 353
Skąd: Z Blokowiska
Wysłany: 2013-10-04, 16:11   

Piotrek napisał/a:
Piknie na tym naszym Grojcu.


Na jakim "waszym" przepraszam , Ty masz teraz pola za chałpą i expresówkę :ryb
_________________
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2774
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-10-04, 16:18   

Kolego Dobromile - jak Waćpan tak często na Grojec będziesz chodził, to wkrótce jego wysokość, będzie mniejsza niż dno najniżej położonego szybu kopalni ,,Sośnica - Makoszowy"

A chciałbym jeszcze z tego szczytu cokolwiek zobaczyć. Bom ani razu tam nie był :(
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-10-04, 16:36   

TataOjciec napisał/a:
Piotrek napisał/a:
Piknie na tym naszym Grojcu.


Na jakim "waszym" przepraszam , Ty masz teraz pola za chałpą i expresówkę :ryb

Na Grojcu to całe dzieciństwo i pół młodości spędziłem-więc mój :) .
A nie kurna na trzepaku pod blokiem :jez4
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2013-10-04, 16:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group