Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Tatry poza szlakiem - Lodowy Szczyt

Autor Wiadomość
telefon 110 


Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 2046
Wysłany: 2019-12-03, 12:15   

sprocket73 napisał/a:

p.s.
a co ta dziewczynka ma napisane na kartce?


Zdaje się protest przeciwko hodowli zwierząt futerkowych (w tym przypadku koty).
https://www.google.com/se...iw=1920&bih=947
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14355
Wysłany: 2019-12-03, 12:53   

http://portaltatrzanski.p...-w-tatrach,2846

Czy na zboczach Lodowego wypasały się kopytniki ?
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9371
Wysłany: 2019-12-03, 12:55   

telefon 110 napisał/a:
sprocket73 napisał/a:

p.s.
a co ta dziewczynka ma napisane na kartce?


Zdaje się protest przeciwko hodowli zwierząt futerkowych (w tym przypadku koty).
https://www.google.com/se...iw=1920&bih=947


Biedne kotki :lol
 
 
telefon 110 


Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 2046
Wysłany: 2019-12-03, 13:00   

Szczęściem nie uwzięli się na pieski.

Co poniektórzy byliby zmuszeni do samotnego pozostawiania śladu węglowego w trakcie wycieczek tatrzańskich.

https://www.rp.pl/Ekologi...lowe-slady.html
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14355
Wysłany: 2019-12-03, 13:41   

Brakowało mi Twej troski nad losami świata.

I tak to temat o Lodowych bydlakach nabiera rozpędu. A jeszcze niedawno wróżono tu upadek Forum …

P.s. Mam dzisiaj do odebrania w księgarni : https://aros.pl/ksiazka/u...oria-wspinaczek
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10853
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2019-12-03, 21:41   

Cytat:
Erozja naturalna wywiera daleko bardziej niszczący wpływ niż ta powodowana ruchem turystycznym.


Ciekawe spostrzeżenie, choć trochę ... stawia na głowie istotę sprawy.
Jest to jednak wpływ naturalny i to właśnie dzięki temu wpływowi krajobraz jest jaki jest. Wszak góry, miejsca, obiekty przyrodnicze itp które chronimy (bo są piękne, wspaniałe, cenne) są właśnie efektem ciągłych i niszczycielskich sił. Bez nich nie było by tego co jest.
Tak w skrócie wielkim :-)
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2019-12-03, 21:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
telefon 110 


Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 2046
Wysłany: 2019-12-03, 22:18   

Piotrek napisał/a:

Jest to jednak wpływ naturalny i to właśnie dzięki temu wpływowi krajobraz jest jaki jest. Wszak góry, miejsca, obiekty przyrodnicze itp które chronimy (bo są piękne, wspaniałe, cenne) są właśnie efektem ciągłych i niszczycielskich sił. Bez nich nie było by tego co jest.


Ludzie również potrafią tworzyć spektakularne krajobrazy.
Przykładowo Grasberg Mine nieopodal Puncak Jaya.

https://www.google.pl/map...o!7i2592!8i1944
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-12-04, 08:11   

Prezes napisał/a:
proszę jednak o refleksję przed ich publikacją


Ciekawa dyskusja się rozwineła, no no..

Relacja dla mnie jest, jak każda inna. Nie uważam, żeby jej brak spowodował, ze w Tatry mniej ludzi pojedzie. To nieuniknione, że tam coraz więcej ludzi łazi, sami jesteśmy tego częścią jadąc tam, więc nie jesteśmy jacyś inni, lepsi.
A że szczyt bezszlakowy? No to co z tego? Każdy chyba ma trochę oleju w głowie i wie, gdzie może iść, a gdzie nie da rady.
Czy Panna Aga poszła z przewodnikiem czy nie, a kogo to obchodzi?

Co, zdewastowała przyrodę? Myślę, że nie.
Pytanie, czy idąc z przewodnikiem zdewastowałaby mniej terenu? Narobiłaby mniej szkód?
Myślę, że na taki Lodowy to idą ludzie świadomi. Tego, gdzie idą, tego, co robią. A teksty o dewastacji przyrody, gdy kilka kroków dalej masowo wycinają las to jest śmiech na sali.

Przykład? Zamknięty szlak na Bobrowiec, a cała Chochołowska i okolice powycinane w pizdu. Co, na Słowacji nie ma tego problemu?


Na marginesie, czytałem na tym skromnym, upadającym forum różne relacje... widywałem zdjęcia z rezerwatów ścisłych, choćby z okolic Szerokiej Jaworzyńskiej

I dlaczego wtedy nikt się nie odezwał? :o-o


Inna sprawa... Spójrzcie na temat może z innej strony. Narzekamy na to, że góry stały się ucywilizowane. Że kupa ludzi tam idzie. Że kolejki pobudowali. No i potem... sami z tych dobrodziejstw korzystamy.
Ostatnio zmieniony przez sokół 2019-12-04, 08:18, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14355
Wysłany: 2019-12-04, 08:27   

sokół napisał/a:
Na marginesie, czytałem na tym skromnym, upadającym forum różne relacje... widywałem zdjęcia z rezerwatów ścisłych, choćby z okolic Szerokiej Jaworzyńskiej


Zdjęcia owszem ale na pewnie nie opis dojścia tam :) ;)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-12-04, 08:34   

Akurat lepiej chyba zamieścić dobry opis wejścia na jakiś szczyt, podparty zdjęciami i omówieniem problemów technicznych, niż nie umieszczać go wcale, bo jak ktoś się zachęci na widoki szczytowe i pójdzie na pałę, to może sobie napytać biedy, a tak z opisu to przynajmniej w teorii może sobie ocenić i przekalkulować, czy dla psa kiełbasa.

Nie wiem, jak dla Ciebie, Łukaszu, ale dla mnie takie w miarę dokładne opisy trasy na jakiś bezszlakowy szczyt to spora gratka. I czytam to z naprawdę sporym zainteresowaniem. Ciekawi mnie sama droga w dane miejsce. Swego czasu bardzo fajne opisy robiła jedna w wiodących blogerek. I nie powiem, często czytałem te opisy.

I wiesz, może to dlatego, że kilka tras to może zrobiłem z tych "wymarzonych", ale znaczna ich część pozostała niezrealizowana, więc człowiek się spełnia czytając i oglądając czyjeś wypociny.

O rezerwatach się nie wypowiadam, bo to troszkę śliski temat, niemniej jak wyszukałem dokładne relacje z przejścia grani Tatr Bielskich to naprawdę, czytałem i oderwać się nie mogłem. Piękna sprawa.

A co do słuszności rezerwatu tam i polowań... To już naprawdę chyba inny temat.

natomiast póki co odnoszę się do wejść dozwolonych. Lodowy, Jaworowy, Ganek, Wysoka, Pośrednia Gran... Bardzo lubię takie relacje.
Ostatnio zmieniony przez sokół 2019-12-04, 08:37, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14355
Wysłany: 2019-12-04, 10:34   

sokół napisał/a:
Lodowy, Jaworowy, Ganek, Wysoka, Pośrednia Gran...


Ha :) Na jednym z nich nie byłem. O pozostałych nawet kiedyś napisałem relacje.

sokół napisał/a:
przejścia grani Tatr Bielskich


Przeszedłem w dużym odcinku. Nie napiszę o tym.

I tego się będę trzymał aż do turystycznej emerytury ( lub renty, człek nie młodnieje i nie zdrowieje z dnia na dzień ).
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Gór Ski 

Dołączył: 08 Maj 2018
Posty: 484
Skąd: Katowice
Wysłany: 2019-12-04, 11:17   

sokół napisał/a:
Co, zdewastowała przyrodę? Myślę, że nie.
Pytanie, czy idąc z przewodnikiem zdewastowałaby mniej terenu? Narobiłaby mniej szkód?


A idąc legalnie na Lodowy czyli z Legitymacją KW i drogą powyżej III przyroda nie ucierpi

?
sokół napisał/a:
Przykład? Zamknięty szlak na Bobrowiec, a cała Chochołowska i okolice powycinane w pizdu. Co, na Słowacji nie ma tego problemu?


W Chochołowskiej będąc w Listopadzie myślałem że jest zlot używanych aut do Prac Leśnych , w Słowacji też podobna Rozpierducha w Zachodnich
 
 
Gór Ski 

Dołączył: 08 Maj 2018
Posty: 484
Skąd: Katowice
Wysłany: 2019-12-04, 11:23   

sokół napisał/a:
A co do słuszności rezerwatu tam i polowań... To już naprawdę chyba inny temat.


tak apropos w Polsce w rezerwatach ( Góry) jeszcze nie spotkałem żarcia rozsypanego żarcia pod Amboną a w Słowacji pełno

Dobromił napisał/a:
sokół napisał/a:
Na marginesie, czytałem na tym skromnym, upadającym forum różne relacje... widywałem zdjęcia z rezerwatów ścisłych, choćby z okolic Szerokiej Jaworzyńskiej


Zdjęcia owszem ale na pewnie nie opis dojścia tam :)


Zdjęcia też mogą zachęcić ale też chodzę tu i ówdzie więc nie ma co krytykować .
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2774
Skąd: Tychy
Wysłany: 2019-12-04, 17:05   

sokół napisał/a:
Co, zdewastowała przyrodę? Myślę, że nie.

Akurat brak szlaków na niektóre szczyty/granie Tatr Słowackich, gdzie jeszcze w latach 60 ubiegłego prowadziły szlaki turystyczne, i ograniczanie ich dostępności pod pretekstem ochrony przyrody, to bełkot, jakich mało.
Ponoć jeden ,,zabłąkany" turysta robi więc więcej szkód niż ,,stado" np. powiązanych z pewnymi kręgami, myśliwych - wierzę w to, jak w Mateusza ;)
Na końcowym odcinku np. Doliny Cichej ciekawe rzeczy można ,,odkryć" ;)

Turysta pozaszlakowy, to turysta świadomy jak ma zachowywać w stosunku do przyrody.
To uzasadnienie w stylu ,,nie możecie bo...tak" ma większy sens ;)

Moim zdaniem - zagęszczenie szlaków turystycznych w Tatrach Słowackich, jest niewspółmiernie małe, w stosunku do ich powierzchni.

Ale np. jeśli chodzi o Tatry Polskie, uważam, że zagęszczenie szlaków jest wystarczające. I są miejsca, że aż...za bardzo....np. fragment grani od Liliowego do Suchej Przełęczy - gdyby nie było jednego ze szlaków zejściowych na Halę Gąsienicową, nic takiego by się nie stało....z Liliowego do Suchej Przełęczy jest przecież ,,rzut beretem"

Dobromił napisał/a:
Ha Na jednym z nich nie byłem.


Obstawiam Ganek. W STS-ie ;) płacą 1,75 za każdą postawioną złotówkę.
Ostatnio zmieniony przez Tępy dyszel 2019-12-04, 17:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1920
Wysłany: 2019-12-04, 17:28   

Tępy dyszel napisał/a:
Turysta pozaszlakowy, to turysta świadomy jak ma zachowywać w stosunku do przyrody.

G... prawda.
Może w epoce przedinternetowej. Teraz możne jedynie powiedzieć, że średnio rzecz biorąc tak, ale chamstwo wkracza poza szlaki coraz śmielej.

Tępy dyszel napisał/a:
Moim zdaniem - zagęszczenie szlaków turystycznych w Tatrach Słowackich, jest niewspółmiernie małe, w stosunku do ich powierzchni.

Jest wystarczające. Prywatnie mam utopijne marzenie o całkowitej likwidacji szlaków - wtedy niczego nie trzeba zakazywać, problem tłumów sam się rozwiąże.

Gór Ski napisał/a:
tak apropos w Polsce w rezerwatach ( Góry) jeszcze nie spotkałem żarcia rozsypanego żarcia pod Amboną a w Słowacji pełno

Trudno zaprzeczyć, długo by pisać. Widziałem (nie napiszę, gdzie) perfekcyjnie zorganizowane stałe stanowisko nęcąco - strzeleckie. Ambona naprzeciwko wydrążonego pnia z umieszczonym w nim blokiem soli i dołka, w którym zbierała się woda.
Ale to nie jest usprawiedliwienie.
Łażenie w różne rejony to jedno. Idziesz, wracasz, zachowujesz dla siebie albo dzielisz się tym z kumplami. Nikogo dziwnego w ten sposób nie zachęcasz, doszedłeś tam najprawdopodobniej po latach zbierania doświadczeń, masz jakieś pojęcie o topografii i i wiesz, co robisz. Jak napiszesz o tym publicznie - nie masz żadnej kontroli nad tym, kogo do tego zachęcasz i komu ułatwiłeś wejście w rejony, w których nie powinien się znaleźć. Są niestety coraz częściej przykłady niepełnosprytnych trafiających w teren, z którego TOPR / HZS musi ich wyciągać, bo wrócić już nie potrafią. Jakoś mi się zdaje, że nie trafiają tam po lekturze WHP, tylko raczej właśnie WWW.
Ostatnio zmieniony przez Prezes 2019-12-04, 17:31, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group