Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Tatry poza szlakiem - Lodowy Szczyt

Autor Wiadomość
panna_aga 


Dołączyła: 14 Maj 2019
Posty: 64
Skąd: Ustroń/Cieszyn
  Wysłany: 2019-11-19, 21:29   Tatry poza szlakiem - Lodowy Szczyt

Był początek upalnego lipca (po równie upalnym czerwcu) i kolejny weekend z dobrymi prognozami w Tatrach. Czy ktoś, kto w 3 godziny jazdy samochodem przenosi się z malowniczych Beskidów w tatrzański kosmos, mógłby przepuścić takie warunki?

When mountains are calling you must go.

Kto zrywa się w środku nocy, ten może i jest niewyspany, ale za w zamian dostaje dzień pełen nowych możliwości. W Starym Smokowcu meldujemy się pół godziny przed szóstą rano. Zza parkingowego płotu zerkają na nas owce, dopijamy kawę, dojadamy kanapki, zarzucamy plecaki i ruszamy w kierunku Hrebienoka.

Smokowieckie Siodełko, czyli Hrebienok 1284 m
Mijamy pospiesznie puste o tej porze centrum miejscowości (choć przy jednej z restauracji był niezły rozgardiasz przy śmietnikach - czyżby Wielka Łapa miała coś z tym wspólnego?) i wędrujemy szlakiem prowadzącym wzdłuż kolejki. Chwilę po 6.00 panuje tutaj błogi spokój, mijamy się z pojedynczymi turystami na szlaku. Na Hrebienok docieramy szybciej niż wskazują na to tabliczki.





Dolina Małej Zimnej Wody
W połowie XIX wieku odkrywcy tego świata, badacze i botanicy przyjeżdżali w Tatry. I taki na przykład Heinrich Barth dolinę uznał za jedną z najpiękniejszych górskich dolin świata. Choć historii jego wypraw nie analizowałam, to myśl o tym, że 150 kilometrów od mojego domu mam jedno z piękniejszych miejsc świata, dodaje skrzydeł. ;)







Dolina początkowo wiedzie lasem, mijamy Wodospad Olbrzymi, powoli wędrujemy pod górę, gdzieniegdzie wyłaniają się widoki na podtatrzańskie miejscowości.





Kamienna ścieżka wychodzi w końcu z lasu i wprowadza nas w królestwo kosodrzewiny, traw i niezliczonej ilości kwiatów. Im jesteśmy wyżej, tym widzimy, jak dolina wręcz rozszerza się. Oto przed nami poszarpane granity wbijają się w niebo, a człowiek zdaje się być mrówką u ich stóp.



Z daleka nasz wzrok przykuwa wodospad, zwany czasem przez Polaków Złotą Siklawą. Spływa po stromej ścianie, fachowcy nazwaliby to progiem polodowcowym. A próg ten będziemy musieli przejść i my, w drodze do Terinki i Pięciu Spiskich Stawów. Zygzakiem. Mocno pod górę. W pełnym słońcu. Ufff…









Kiedy zmęczenie dawało się we znaki, wspominałam wędrówkę doliną sprzed kilku lat. Tą pierwszą, kiedy zachwyt otwierał szeroko moje oczy. Im byłam bliżej schroniska, tym z większym podziwem spoglądałam na ściany wznoszące się wokół. I wspinaczy, którzy metr po metrze mierzyli się ze swoim pionowym światem. I wiecie co? Wędrowałam tego lata tamtędy kolejny już raz, a mój zachwyt nie opadł ani trochę. Dolina Małej Zimnej Wody - lubię tu wracać.

Chata Teryho albo Terinka i Pięć Stawów Spiskich
Od czasu startu z parkingu minęło nam 8 kilometrów i ponad 1000 metrów przewyższenia. Czekała nas więc szybka regeneracja przed dalszym etapem wędrówki. Kofola, zimne piwo, a może gorąca zupa czosnkowa? Wszystko to pyszne, ale na złoty napój trzeba było jeszcze zasłużyć. ;) Chłonęliśmy widoki wokół schroniska.







Chata Teryho - Lodowa Przełęcz 2372 m
Kolejny etap naszej wędrówki prowadził ku najwyżej położonej przełęczy w Tatrach. Na Lodową Przełęcz prowadzi ze schroniska zielony szlak, a jego pokonanie zajmuje 1,5 godziny. 350 metrów podejścia nie pozbędzie nas energii, a widoki zrobią się coraz to ładniejsze. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się skrzyżowanie szlaków. Z niego możemy dojść na Czerwoną ławkę albo na Lodową Przełęcz. Miałam przyjemność wędrować przez Czerwoną Ławkę jesienią, wbiłam się też na Mały Lodowy Szczyt, napiszę o tym innym razem. :)









Tym razem wybrałam spokojny spacer z rozległymi widokami i wybrałam zielony szlak z piknikiem na Lodowej Przełęczy. Być może będziecie mieć szczęście i spotkacie kozicę i zdążycie jej zrobić zdjęcie zanim ukryje się między kamieniami. Swoją drogą ciekawa jestem jaki dalibyście tytuł tej fotografii? :)







Początkiem lipca powyżej 2000 metrów zalegało jeszcze trochę śniegu. Wędrując Lodową Dolinką można szybko pojąć, skąd wzięła się jej nazwa. W dolinie tej znajduje się najwyżej położony tatrzański staw. Wiedzieliście o tym, że jest nim Lodowy Stawek na wysokości 2157 m? „Stawek ten zwać należy Lodowym, bo prawie zawsze bywa lodem i śniegiem pokryty” - tak pisał o nim w 1886 Walery Eljasz-Radzikowski, popularyzator Tatr i autor przewodników tatrzańskich.



Zielony szlak prowadził w śniegu, a że ślady na nim były stare, większość turystów z pewnością obchodziła go po skałach. Zrobiliśmy tak i my, choć przyznam szczerze, że momentami było dość wąsko i krucho. A to wszystko bez zabezpieczeń, w końcu ścieżka prowadziła 2 metry obok.

Lodowa Przełęcz 2372 m
Lodowa Przełęcz albo słoneczny taras. Tak nazwałabym kolejny punkt naszej wędrówki. Wiało paskudnie. Wyciągnęłam puchówkę z plecaka, a był początek lipca. Niech żyje lato. ;)

Przełęcz znajduje się w głównej grani Tatr pomiędzy Małym Lodowym Szczytem a Lodową Kopą. Dojście na Lodową Przełęcz z parkingu w Starym Smokowcu to 10 km i jakieś 5-6 godzin marszu. Z przełęczy możemy zejść do Tatrzańskiej Jaworzyny i 11-kilometrowy marsz zajmie nam około 5 godzin.









Lodowa Przełęcz - Lodowa Kopa 2602 m - Lodowy Szczyt 2627 m
I choć wolę ciepło od zimna, stopy moje skierowały się w stronę krainy lodu, w stronę stoków, na których nie chcą stopnieć płaty śniegu i barwią na biało letni krajobraz. Pierwszy raz w życiu popełniłam zejście ze szlaku. Ale to zejście miało wymiar duchowego apetytu, wcześniejsze wiązały się raczej z załatwieniem potrzeby fizjologicznej. ;)

Na Lodową Kopę można dojść granią lub ostrożnie podążając za kamiennymi kopczykami. Wybraliśmy tą drugą opcję, bardziej bezpieczną, ale za to bez spektakularnych widoków. A na te nie musieliśmy czekać bardzo długo. W niecałą godzinę podziwialiśmy widoki ze szczytu.
Nasz cel - Lodowy Szczyt - zdawał się być na wyciągnięcie ręki.








Na Lodowej Kopie spotkaliśmy kilku taterników. Wymieniliśmy parę zdań, zrobiliśmy fajne zdjęcia, serce waliło z zachwytu. Ale przecież do naszego celu został jeszcze kawałek wędrówki. Ten moment był nieco trudniejszy niż podejście z przełęczy. Zastały nas trochę większe ekspozycje, czasem kombinowanie, wzmożona czujność i nagle przed oczami ukazuje się kawałek żelastwa, który w zupełności nie pasuje do krajobrazu, ale stoi tam i jest, po prostu.



Lodowy Szczyt 2627 m
Wróćmy jeszcze do bohatera, który przewinął się przed chwilą, a który piękniej opisze naszą zdobyć. Walery Eljasz o Lodowym Szczycie pisał tak:
"Kogóż z jadących w Tatry nie zaciekawił we wschodnim paśmie tych gór olbrzymi szczyt kształtem najwięcej zbliżony do piramidy? Nie gubi on się w tłumie wierzchołków, lecz samodzielnie rozpiera się w obie strony na własnych ramionach. To szczyt Lodowy, po królu Garłuchowskim i królowej Łomnicy, najwyższy ich syn wśród licznej dziatwy tatrzańskiej".









Panorama z Lodowego Szczytu to miód dla oczu. Z jednej strony przykuwa uwagę zieleń Tatr Bielskich, z drugiej pręży się Królowa Łomnica, a i Durny Szczyt i Baranie Rogi mamy na wyciągnięcie ręki. Pięknie wygląda z góry Dolina Pięciu Stawów Spiskich. Dolina Małej Zimnej Wody małą się być wydaje, a przecież to ładne kilka kilometrów szlaku.

Lodowy Koń albo Kőparipa - to z węgierskiego, tak dla odmiany
Te nazwy nie biorą się z przypadku. Czasem jak analizuję mapy myślę, skąd wzięły się nazwy, nieraz śmieszne, a później idę i już wiem. Na konia trzeba wleźć i na niego usiąść, co w pewien sposób przełożyło się w tatrzańskiej rzeczywistości. ;) Na spotkanie z Lodowym Koniem nie przygotowałam się w żaden sposób. Mój Partner prowadzi szlaki na miarę moich możliwości, a że nie lękam się wysokości, postanowił, że drogą powrotną przejdziemy przez Lodowego Konia. Patrzyłam chwilę na kamienne bloki, skomentowałam, że wąsko i czy na pewno dam radę? W takich momentach w głowie przewijają się różne myśli i ciemne historie. Może jakoś przejdę, w końcu to tylko kawałek, jakieś 22 metry. Cieszyłam się, że nie wieje mocno. Skupiałam się maksymalnie na każdym kroku. Bardzo doceniałam przyczepność moich butów, którym mogłam zaufać na pionowych blokach. I jakoś poszło. ;)











Droga do Terinki i powrót w doliny
Po przejściu Lodowego Konia wszystko wydawało się już łatwe i "z górki". Dość dosłownie, bo do schroniska straciliśmy trochę wysokości. Po zejściu z grani prowadziła nas ścieżka wąska, z drobnymi kamieniami, stroma, wijąca się i wpadająca wprost na pole śnieżne.













Szybko przeransportowaliśmy się na zasłużony biwak przy schronisku. Tatry pożegnały nas najlepiej jak umiały. Granity pięknie prezentowały się na tle niebieskiego nieba. Do zobaczenia wkrótce, rzuciłam im na odchodnym. Wróciłam w nie końcem lipca, żeby sprawdzić swoją kondycję przed Alpami. Powędrowałam przez Salatyn, grań Rohaczy i skończyłam na Rakoniu, uff.. Opowiem o tym następnym razem. :)



Dziękuję za uwagę. :)
_________________
www.zgoramiwtle.pl
www.instagram.com/pannaaga
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9352
Wysłany: 2019-11-20, 05:33   

Bardzo fajna wycieczka.
Jest na mojej liście już od jakiegoś czasu, nawet forumowicze pomagali mi się do informować w tym temacie ;)
Relacja na pewno zachęciła ... Jestem grzeczny i również nie schodze ze szlaku, ale podobno warto ;)
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14319
Wysłany: 2019-11-20, 07:43   

Dobry wieczór.

panna_aga napisał/a:
Kolejny etap naszej wędrówki prowadził ku najwyżej położonej przełęczy w Tatrach. Na Lodową Przełęcz


Z naciskiem na "najwyżej położoną turystyczną przełęcz w Tatrach" :)

panna_aga napisał/a:
W dolinie tej znajduje się najwyżej położony tatrzański staw. Wiedzieliście o tym, że jest nim Lodowy Stawek na wysokości 2157 m?


Z naciskiem na "najwyżej położony stały tatrzański staw" :) Blisko leżakuje Barani Stawek i on czasem czuje się wyższy ;)

panna_aga napisał/a:
Swoją drogą ciekawa jestem jaki dalibyście tytuł tej fotografii?


"Śnieżny Szatan pilnuje szlaków".

panna_aga napisał/a:
Walery Eljasz o Lodowym Szczycie pisał tak:

"Kogóż z jadących w Tatry nie zaciekawił we wschodnim paśmie tych gór olbrzymi szczyt kształtem najwięcej zbliżony do piramidy? Nie gubi on się w tłumie wierzchołków, lecz samodzielnie rozpiera się w obie strony na własnych ramionach. To szczyt Lodowy, po królu Garłuchowskim i królowej Łomnicy, najwyższy ich syn wśród licznej dziatwy tatrzańskiej".


Pięknie napisał.

panna_aga napisał/a:
Panorama z Lodowego Szczytu to miód dla oczu.


I to jeszcze w takiej pogodzie jak mieliście … :o-o Na kolana !!!

panna_aga napisał/a:
Patrzyłam chwilę na kamienne bloki, skomentowałam, że wąsko i czy na pewno dam radę? W takich momentach w głowie przewijają się różne myśli i ciemne historie. Może jakoś przejdę, w końcu to tylko kawałek, jakieś 22 metry. Cieszyłam się, że nie wieje mocno. Skupiałam się maksymalnie na każdym kroku. Bardzo doceniałam przyczepność moich butów, którym mogłam zaufać na pionowych blokach. I jakoś poszło. ;)


Brawo !!! :) Tak swoją drogą to Qnia przy zejściu można obejść z prawej strony. Piszę z doświadczeń własnych.

panna_aga napisał/a:
Dziękuję za uwagę. :)


Dziękuję za piękna relację.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5511
Wysłany: 2019-11-20, 09:23   

Świetna relacja!

Lodowa Kopa jest prawie tak samo wysoka jak Lodowy Szczyt, jednak patrząc na Tatry z Polski, Lodowy dominuje swoim majestatem, a Kopy prawie nie widać, bo chowa się za nim z tyłu. Na Kopie byłem, na Lodowy już się wtedy nie odważyłem.
Czy na Lodowy można iść z pieskiem? Ne będzie cierpiał na łapki?
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-11-20, 15:19   

panna_aga napisał/a:
Swoją drogą ciekawa jestem jaki dalibyście tytuł tej fotografii


Wygląda jak kometa z głową psa bądź wykrzyknik, ale w sumie szłoby pociągnąć to pod inne rzeczy...

panna_aga napisał/a:
Zielony szlak prowadził w śniegu, a że ślady na nim były stare, większość turystów z pewnością obchodziła go po skałach.


Też kiedyś tak zrobiłem, a żona szła szlakiem. Wiesz jak się to skończyło? Oderwał mi się kawał skały. Taki dwa metry na dwa metry. Ja jakoś odskoczyłem, a ta skała zaczęła zlatywać w dół, ku zdziwieniu podążającej już zdecydowanie niżej szlakiem żony. Też się zastanawiam, skąd te zdziwienie, ze kamień w dół leci, przecież do góry by nie poleciał...

W każdym razie krzyknąłem tylko uwaga i obserwowałem. Kamień toczył się, Magda usiłowała zejść mu z drogi (była z 200 metrów niżej) a on zakręcał dokładnie tam, gdzie ona się przesuwała. Już pomyślałem, że to koniec, ale Magda nie spanikowała tylko położyła się na ziemi i przykryła głowę plecakiem. Kamień przeleciał bardzo blisko, prawie nad jej ciałem.

Przejebane to było i długo nie umiałem dojść do siebie po tej przygodzie.
Właśnie jak zobaczyłem zdjęcia tej grzędy, co nią wchodziłaś, to mi się zaraz wszystko przypomniało. Do teraz czuję zapach siarki, który jeszcze się unosił, gdy przybiegłem w miejsce, gdzie została żona.

A co wyjścia Waszego - majstersztyk. I co najlepsze, pogoda ładnie Wam dopisała, bo z tych początkowych zdjęć to szarawo było, a potem to się naprawdę pięknie zrobiło, co tylko dodało uroku całej wycieczce.


Ja na Lodowym nie byłem. Raz miałem iść, nawet przewodnika miałem załatwionego. Mieliśmy iść przez Śnieżną Przełęcz a dalej tak jak Wy, tylko w drugą stronę. No ale w tym dniu tak waliło żabami, że nie było szans na wyjście. Za zaoszczędzone na przewodniku pieniądze kupiłem sobie plecak deutera i oczojebne, pomarańczowe spodnie. I tyle to było z tego Lodowego. :)
Ostatnio zmieniony przez sokół 2019-11-20, 15:20, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
panna_aga 


Dołączyła: 14 Maj 2019
Posty: 64
Skąd: Ustroń/Cieszyn
Wysłany: 2019-11-20, 21:16   

Adrian napisał/a:
Jest na mojej liście już od jakiegoś czasu,

To w takim razie życzę powodzenia w realizacji! :) co prawda moja relacja nie opisuje przebiegu szlaku krok po kroku, ale podążając za kamiennymi kopczykami szlak ten nie powinien sprawić wiele trudności.
Adrian napisał/a:
ale podobno warto

Warto na pewno! :)

Dobromił napisał/a:
Z naciskiem na "najwyżej położoną turystyczną przełęcz w Tatrach"

turystyczną rzecz jasna :)
Dobromił napisał/a:
Blisko leżakuje Barani Stawek i on czasem czuje się wyższy

jak to ładnie określiłeś :) i prawda, acz niestały on w swojej postaci. :)
Dobromił napisał/a:
"Śnieżny Szatan pilnuje szlaków".

Pilnuje :) swoją drogą jak patrzę na to zdjęcie to myślę, że to po prostu chu**we foto wyszło (przepraszam z góry! :) )
Dobromił napisał/a:
I to jeszcze w takiej pogodzie jak mieliście … Na kolana !!!

Aż se usiadłam z wrażenia na szczycie. Szczęście, że pogoda się wyrobiła.
Dobromił napisał/a:
Qnia przy zejściu można obejść z prawej strony. Piszę z doświadczeń własnych.

A to dobra wskazówka na zaś, choć sam koń ciekawym doświadczeniem był. :)

sprocket73 napisał/a:
Lodowy dominuje swoim majestatem

To prawda, kawał pięknej góry.
sprocket73 napisał/a:
Czy na Lodowy można iść z pieskiem? Ne będzie cierpiał na łapki?

Myślę, że da radę, z Wami przeszedł już niejeden wymagający szlak. ;)

sokół napisał/a:
Kamień przeleciał bardzo blisko, prawie nad jej ciałem.

Aż mnie ciarki przeszły jak to przeczytałam. Dobrze, że skończyło się szczęśliwie. To niestety jest ryzyko wpisane w wędrówki poza szlakiem, nawet 2 metry od niego.
sokół napisał/a:
A co wyjścia Waszego - majstersztyk. I co najlepsze, pogoda ładnie Wam dopisała, bo z tych początkowych zdjęć to szarawo było, a potem to się naprawdę pięknie zrobiło, co tylko dodało uroku całej wycieczce.

To prawda, rano było mocne słońce, ale też niezbyt ciekawie wyglądające chmury.
sokół napisał/a:
Za zaoszczędzone na przewodniku pieniądze kupiłem sobie plecak deutera i oczojebne, pomarańczowe spodnie. I tyle to było z tego Lodowego.

To dobrze wydane pieniądze. :) A Lodowy ciągle na Was czeka i zaprasza, może z Adrianem się zgadacie i w końcu się uda. :)
_________________
www.zgoramiwtle.pl
www.instagram.com/pannaaga
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14319
Wysłany: 2019-11-20, 21:22   

Tak pisząc w skrócie to mogę się tam kolejny raz wytoczyć I za dobrą cene wprowadzić Szanownych Kolegów. Albo nie wprowadzić- od razy możemy się spić w Zamkowskim.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-11-20, 21:45   

Dobromił napisał/a:
I za dobrą cene wprowadzić Szanownych Kolegów.

Ciekawym tej ceny :)
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9352
Wysłany: 2019-11-22, 12:55   

Dobromił napisał/a:
Tak pisząc w skrócie to mogę się tam kolejny raz wytoczyć I za dobrą cene wprowadzić Szanownych Kolegów. Albo nie wprowadzić- od razy możemy się spić w Zamkowskim.


Pić z wami nie będę, ale w góry chętnie się przejdę ;)
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14319
Wysłany: 2019-11-22, 13:05   

Lato nadciąga - trenuj.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-11-23, 19:40   

Dobromił napisał/a:
mogę się tam kolejny raz wytoczyć I za dobrą cene wprowadzić Szanownych Kolegów. Albo nie wprowadzić- od razy możemy się spić w Zamkowskim


No to biorąc pod uwagę ceny w schroniskach to taniej wydzie wynająć przewodnika za 250 euro... I kaca nie będzie :)
Ostatnio zmieniony przez sokół 2019-11-23, 19:40, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-11-23, 20:00   

Ja za picie dziękuje. Ostatnio wykorzystałem swój limit roczny. Powrót...to dopiero był wyczyn, po jednej z imprez :D
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14319
Wysłany: 2019-11-23, 21:37   

To won, szubrawcy.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Tatrzański urwis 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 1405
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2019-11-24, 23:01   

Sympatyczna wyprawa, ech przypomniało mi się jak swego czasu spałem pod Lodowym, stare czasy......
 
 
panna_aga 


Dołączyła: 14 Maj 2019
Posty: 64
Skąd: Ustroń/Cieszyn
Wysłany: 2019-11-26, 23:13   

Tatrzański urwis napisał/a:
Sympatyczna wyprawa, ech przypomniało mi się jak swego czasu spałem pod Lodowym, stare czasy......

To musiało być wyjątkowe ciepłe czasy... :)
Dobromił napisał/a:
To won, szubrawcy.

Apeluję o kulturę wypowiedzi oraz nieobrażanie Kolegów. ;) Wszak ta relacja miała zachęcić do odkrywania nowych tatrzańskich rejonów i rozbudzania ciekawości w wędrówkach poza szlakiem.
_________________
www.zgoramiwtle.pl
www.instagram.com/pannaaga
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group