Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Šumperk (Mährisch Schönberg)

Autor Wiadomość
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2016-02-23, 19:07   Šumperk (Mährisch Schönberg)

Kilka zdjęć z Šumperku (Mährisch Schönberg), miasta nazywanego bramą Jesioników. Spojrzenie ciemne, gdyż po zmroku, w dodatku w czasie podającego deszczu...









Klimat jak z kart powieści Krajewskiego o Eberhardzie Bocku w Breslau ;)



Ratusz z początku XX wieku, wybudowany w miejscu starszego, gotyckiego. Widać jak łatwo kiedyś burzyło się coś co miało kilkaset lat, choć patrząc na dzisiejsze czasy niekiedy idzie to równie prosto.


Granica starego z nowym...


I jeszcze kilku słów u miejscowej ubytovni. Zarezerwowałem nocleg, wydrukowałem sobie mapkę i po przyjeździe rozglądam się w poszukiwaniu celu. Budynek ze zdjęć w internecie faktycznie jest, na rogu. Ale żadnych oznaczeń o miejscach noclegowych.


Zostawiłem auto na parkingu, łażę, szukam, w końcu wszedłem do szmateksu zasięgnąć języka. Kobieta zaprosiła mnie na zaplecze, gdzie jakiś facet dopytuje się o nazwisko.
- Nie ma takiej rezerwacji!

Jak nie ma? Pokazuję wydruk z maila... aaa... z Polski? To jest. Po raz kolejny okazało się, że potwierdzenie rezerwacji to podstawa, a w przypadku telefonowania można zostać z niczym.

Mój rozmówca każe mi biegnąć za sobą przez skrzyżowanie, dwa razy na czerwonym świetle :D I prowadzi do budynku, który z zewnątrz przypomina normalną kamienicę.


Okazuje się, że to mały pałacyk miejski z wewnętrznym dziedzińcem.





Na wewnętrznej fasadzie stary, dawno nieczynny zegar oraz data budowy.


W środku na korytarzach zachował się układ, drzwi, okna oraz oryginalne posadzki.






Nie znalazłem informacji co mieściło się tam pierwotnie - podejrzewam, że mieszkała tutaj jakaś bogata rodzina mieszczańska. Za to według map do niedawna mieściła się tam Artystyczna Szkoła Podstawowa :)
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2016-02-23, 19:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Cisy2 

Wiek: 63
Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 735
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2016-02-24, 02:07   

Mój pierwszy w życiu pobyt w Šumperku. 7 maja 1990 r.

Tak zupełnie przypadkowo trafiliśmy na historyczny moment - ewakuację radzieckiej jednostki wojskowej. Był to pierwszy etap wyprowadzania wojsk ZSRR (ostatnie podrygi tego państwa) z również kończącej swój polityczny żywot Czechosłowacji (a oficjalnie - od początku 1990 r. - Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej)

Zrobiłem wtedy w Šumperku kilka zdjęć czołgów na kolejowych platformach i jedną taką fotkę z młodziutkim radzieckim sołdatem kierującym ruchem w pobliżu dworca kolejowego:



... i jeszcze jedno ważne dla mnie wspomnienie z tego dnia:

Wielu Morawian dziękowało nam wtedy za Lecha!

za Lecha Wałęsę!
Ostatnio zmieniony przez Cisy2 2016-02-24, 02:09, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2016-02-24, 10:36   

Cisy2 napisał/a:
Wielu Morawian dziękowało nam wtedy za Lecha!

to musiały być resortowe dzieci, KOD-owcy albo przyszli wyborcy PO...

Kurczę, masz szczęście znalezienia się w ciekawych okolicznościach nawet przy tak zwykłym wyjeździe :)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group