Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Stoh i Ośnica

Autor Wiadomość
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9370
Wysłany: 2023-04-23, 16:53   Stoh i Ośnica

Dzień dobry, Bondżorno !

Trzy lata minęły od pomysłu do realizacji tej wycieczki, miała się odbyć zimą przed pandemią, właśnie wtedy pozamykali granicę.
Patrząc teraz po przejściu tej trasy, a właściwie odcinka szlaku zielonego z Kralovany na Stoha, jedno jest pewne, zimą nie dalibyśmy rady.
Pandemia uratowała nas przed nieuchronną porażką, szlak jest bardzo słabo oznakowany i ma baaaardzo długie podejście, nawet w tych warunkach bez śniegu, zgubiliśmy szlak kilka razy.
Trasa to 1465 metrów podejść, zanim tego nie przeszedłem wydawało się że to żaden problem, myliłem się ;)
Trasa: https://en.mapy.cz/s/fefaguponu

Z kolegą Bartkiem znam się już kilka ładnych lat, jednak nigdy nie byliśmy razem w górach … Kolegę Michała poznałem w piątek o 5.00 rano i ruszyliśmy w drogę na dwa samochody, pierwszy (mój) zostawiamy na dużym parkingu około 1 km od szlaku, nie wiedziałem że tuż przy szlaku też jest parking, więc na sam koniec zostanie nam kilometr asfaltem, nie ma za co koledzy ;)
Drugim samochodem dojeżdżamy pod stację kolejową Kralovany.
Poranek jest piękny, widać resztki mgiełek, pewnie jeszcze godzinkę temu było tu mleko ?
Słońce mocno świeci, to powinien być dobry dzień …
Na powitanie wjeżdża długi pociąg towarowy, my odbijamy w lewo i przechodzimy tunelem pod torowiskiem, w trawie leży kawałek kopyta sarny, to oznacza że misie grasują :lol
Na tak rzadko uczęszczanym szlaku Małej Fatry mieliśmy obawy o spotkanie z niedźwiedziem, cały czas znajdowaliśmy pozostałości po misiach, na szczęście żadnych świeżych ;)
Nie ma żartów, właściwie od początku podejście jest odczuwalne, wchodząc w las zaczynamy się ostro wspinać … Trzeba odpocząć ! Przerwę robimy przy pierwszych krokusach tego dnia, zaczyna się szał krokusowy ;) Te w lesie są ciemne i soczyste, później będą coraz jaśniejsze, nie wiem od czego to zależy, od miejsca, od ilości słońca ?
Ruszamy dalej w las, piękny bukowy las zasypany dużą ilością liści, stromą białą ścieżką pełną stwardniałego starego śniegu zaczynamy trawersować Suchy Wierch, mijamy źródło wody, las robi się coraz bardziej zielono za sprawą sosny, niestety schodzimy w dół, to oznacza że będziemy musieli sporo znowu podejść !
Wychodzimy na małą polankę tuż pod lasem pełnym powalonych drzew, oczywiście mocno w górę, Sokolie i Boboty, to te klimaty ;)
Stromo w górę między drzewami, skarpa z prawej i z lewej, fajny klimat tego miejsca.
Pojawiają się pierwsze widoki, prawdopodobnie na Steny albo Chleb ?
Pojawił się również śnieg, na szczęście jeszcze na tyle twardy że nie zapadaliśmy się co krok, trochę błądzimy bo oznakowanie słabe a ścieżki pod śniegiem nie widać, z resztą tędy chyba nikt nie chodzi, bo wcześniej w lesie szlak był dobrze zarośnięty a ścieżka ledwo widoczna …
Oczywiście kolejne krokusy, którym nie odpuszczamy i przymusowo musimy zrobić zdjęcia :D
































Zostawiliśmy za sobą Żobraka i wyszliśmy na sporą polanę z pięknymi widokami, po lewej widok na grań z Krywania na Południowy Groń, a po prawej nasz główny cel, czyli Stoh, miejsce z takim widokiem zasługuje na przerwę :)
Kiedy sobie siedzimy i zajadamy śniadaniem widzimy że dołu nadciągają trzej panowie, jeden z nich podchodzi do nas i zagaduje …
Okazało się że byli to panowie z nadleśnictwa albo strażnicy leśni, montowali plastikowe znaczniki, które miały wskazywać granicę rezerwatu, o ile dobrze go zrozumiałem.
Trochę dalej błądząc między drzewami, znowu gubimy szlak i musimy się przebijać przez krzaki, żeby wyjść tuż pod ostatnią prostą, długim stromym zboczu Stoha, robi wrażenie z bliska i wydaje się nie mieć końca.
W tym momencie nadchodzą chmury i robi się ponuro i brunatnie, na szczęście słońce chwilami się przebija i robi się od razu pięknie !
Jezusie, jakie to podejście jest długie i męczące, mimo to dzięki widokom, da się jakoś przeżyć :lol
Na niebie pojawiają się lasery przeświecające przez chmury na wieloplany Wielkiej Fatry.
Jest Stoh ! Na szczycie dwie osoby (para) Polaków, przy schodzeniu spotykamy kolejną parę, też Polaków, to chyba jakiś najazd :D



























Na zejściu miejscami jeszcze sporo śniegu, w lesie się przydaje lepiej się schodzi, niż po sterczących korzeniach
Na szczycie spędzamy dłuższą chwilę, ale nie zostajemy na przerwę bo strasznie wiało, więc uciekliśmy na przełęcz żeby w spokoju coś zjeść i napić się czegoś ciepłego.
Podczas zejścia pięknie widać podświetloną Ośnice, z daleka widać że początkowe podejście będzie mocne, ale co to dla nas, wszyscy przed 40, damy radę !
Pusto, nie ma nikogo, siedzimy sobie w słoneczku i cieszymy oczy zamkniętym Rozsutcem.
Oczywiście wszędzie jest mnóstwo krokusów, korzystamy z tego faktu już sam nie wiem który raz tego dnia, przecież wiadomo że krokusy mają to coś co przyciąga oko, nie walczymy z tym ;)

















Słońce po raz kolejny chowa się za chmurami, to smutne momenty tej wycieczki, wszystko traci barwy, robi się smutno …
To jeden z tych dni, kiedy atakują mnie mocne skurcze, jak się okazało nie tylko ja mam takie problemy, bo kolega Michał też walczył z różnymi przeciwnościami zdrowia, oczywiście nie wiadomo skąd się biorą i nie da się ich wyleczyć ;)
Wychodzimy na grań Ośnicy, jest fajnie ! Nowe miejsca nowe widoki, nowa energia do dalszej wędrówki, za plecami Stoh i Rozsutec z nowej perspektywy, idziemy.
Niecałe dwa tygodnie temu na Ośnicy zginęła kobieta, tuż pod szczytem jest mały drewniany nagrobek ku jej pamięci, wszystko świeże jakby ledwo wczoraj postawione.

























Jeszcze tylko ostatni trawers i schodzimy pod kolejny bukowy las, widok na dolinę wśród której stoi mały domki z czerwonym dachem, już niedługo będą się tam pewnie pasły owce, na razie jednak robi się lekko zielono i wszędzie tańczy słońce i chmury :)
Zejście z Ośnicy jest ostre i niebezpieczne, cieknie po nim woda i jest ślisko, trzeba być czujnym …
Kolejne krokusy i chowamy się w las, ostatnie zawijasy żółtego szlaku mijają nam na dużym zmęczeniu, chcemy już być przy aucie, ale ale jak wspomniałem na początku, z powodu mojej pomyłki został nam jeszcze dodatkowy kilometr do przejścia po asfalcie, oj jak się wszyscy cieszyliśmy :lol
Kilkanaście kilometrów dalej wysadzam chłopaków na stacji PKP i żegnamy się.





















I taka to była wycieczka.
Ostatnio zmieniony przez Adrian 2023-04-24, 06:02, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-04-23, 17:48   Re: Stoh i Ośnica

Mogłem jechać na tę wycieczkę, ale suma podejść mnie przekonała, że trzeba zadbać o swoje życie, a forma na przedwiośniu u mnie kiepska, za mało zimą chodziłem. Obawiam się, żę po zejściu na Medziholie "odcięłoby mi prąd", choć w sumie podejście na Osnicę stamtąd jest lajtowe, jak się nie ma 1200 metrów podejść w nogach wcześniej ;) Trasa zacna, a Osnica to jeden z moich faworytów na MF.

Adrian napisał/a:
Trasa to 1465 metrów podejść, zanim tego nie przeszedłem wydawało się że to żaden problem, myliłem się ;)

Otóż to, otóż to.


Zdjęcie jak u Opawskiego1


To tam jest tak stromo! Uroki MF ;)


piękna panorama


fatrzański klasyk


lubię to ujęcie z podejścia na Osnicę
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez Sebastian 2023-04-23, 17:51, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9370
Wysłany: 2023-04-23, 17:58   

Tak, Ośnica jest fajna i jakoś zawsze nie po drodze i samemu ciężko do zrobienia, ale jak to mówią co się odwlecze, to nie uciecze, trzy lata i pyk ;)

Mnie odcięło właśnie na Medziholie, kiedy zbieraliśmy po przerwie złapały mnie takie skurcze, że kamień zamiast nogi, myślałem że zostanę na podejściu pod Ośnice :lol
Ale samo przyszło, samo poszło ...

Brak formy i mało chodzenia, tak jak mówisz.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-04-23, 18:56   

Jak przeczytałem sumę podejść, to już mnie skurcze zaczęły łapać :lol
Piękna trasa, ale ponuro. Jesienią Ośnica mi się marzy!
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-04-23, 19:07   

laynn napisał/a:
Piękna trasa, ale ponuro.

Nie bardziej niż w Górach Bardzkich ;)

laynn napisał/a:
Jesienią Ośnica mi się marzy!

Gdyby jesień trwała pół roku, jakiż świat byłby piękny.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5519
Wysłany: 2023-04-23, 19:47   

Mała Fatra jest gwarancją dobrej zabawy :)
Osnica jest super. Łagodna, rozległa, z pięknymi widokami, bardzo ją lubię.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9370
Wysłany: 2023-04-23, 20:17   

laynn napisał/a:
Jak przeczytałem sumę podejść, to już mnie skurcze zaczęły łapać :lol
Piękna trasa, ale ponuro. Jesienią Ośnica mi się marzy!


Skurcze są przereklamowane, poboli poboli i przestanie ;) :beczy

Jak było słońce, to było fajnie, ale faktycznie Jak zachodziło, to momentalnie robiło się ponuro I niefajnie.

Cytat:
Mała Fatra jest gwarancją dobrej zabawy :)
Osnica jest super. Łagodna, rozległa, z pięknymi widokami, bardzo ją lubię.


Dobra zabawa mówisz :lol
Ośnica warta odwiedzania, to niepodważalne fakty !
Ostatnio zmieniony przez Adrian 2023-04-23, 20:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10852
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2023-04-23, 20:41   

Pięknie wykorzystany dzień :!
No na taką wycieczkę, w takich warunkach, to bym jeszcze miał ochotę :-)

Nie chcę wbijać klina między aparatowe Towarzystwo ale... od pewnego czasu, jak widzę, zaczynasz doganiać szefa zajebistych ujęć, czyli Sebastiana. Bo i głębia zdjęć co raz ciekawsza, i obróbka gustowna....
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9370
Wysłany: 2023-04-23, 22:08   

Piotrek napisał/a:
Pięknie wykorzystany dzień :!
No na taką wycieczkę, w takich warunkach, to bym jeszcze miał ochotę :-)

Nie chcę wbijać klina między aparatowe Towarzystwo ale... od pewnego czasu, jak widzę, zaczynasz doganiać szefa zajebistych ujęć, czyli Sebastiana. Bo i głębia zdjęć co raz ciekawsza, i obróbka gustowna....


Zagadj z szefem szefów w Żywieckim półświatku turystycznym i On zorganizuje temat ;)

Czyli dostrzegasz jakiś progres ? Nic tylko się cieszyć, staram się ...

Szef też powinien ;)

Dzięki za dobre słowo.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14355
Wysłany: 2023-04-24, 10:00   

Ave.

Tak na szybko - Stoh to kat.

Brawo.

P.s. 1465 m to całkowicie akceptowalna wartość.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9370
Wysłany: 2023-04-24, 13:22   

Dobromił napisał/a:
Ave.

Tak na szybko - Stoh to kat.

Brawo.

P.s. 1465 m to całkowicie akceptowalna wartość.


Jeszcze się ogień w nas tli ;)
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9370
Wysłany: 2023-04-24, 13:56   

Według mnie
1 to Chromowe?
2 to Chleb, czy już Krywań?
Krywań widać jeszcze z tyłu?
Pytam bo się z kolegą spieraliśmy ...
Ostatnio zmieniony przez Adrian 2023-04-24, 13:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5519
Wysłany: 2023-04-24, 14:32   

_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9370
Wysłany: 2023-04-24, 16:42   

Wszystko jasne, dzięki ;)
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-04-24, 16:52   

Adrian napisał/a:
Jeszcze się ogień w nas tli ;)

O ten ogień trzeba dbać, póki młodość w nas!
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group