Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Stodoła i Dzika Orlica - czyli zlot sudecki

Autor Wiadomość
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-03-14, 22:19   

Ładne zdjecia z Będzina masz, czarno białe mają klimat.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2014-03-15, 04:55   

Smutne jest to, że mimo iż w parku byłem dziesiątki razy, na zamku również, bo "pod zamczu" miałem pradziadków, to na tym cmentarzu pierwszy raz...
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-03-15, 14:24   

Ale dotarłeś, więc się liczy :)
 
 
Cisy2 

Wiek: 63
Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 735
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2014-03-15, 15:16   

Wczoraj, po całodziennej pozaszlakowej wycieczce po Pogórzu Kaczawskim, dotarłem do Nowego Kościoła koło Złotoryi.

Na nieużytkowanym już cmentarzu (najmłodsze groby, już polskie, pochodzą z lat 60. XX w.) przy ruinach kościoła Najświętszej Marii Panny znajduje się taki krzyż.
Nie jest to krzyż nagrobny, tylko duży, ponad trzymetrowej wysokości, krzyż "centralny" cmentarza






Jest nietypowy, chociaż wydaje mi się, że w czasach przedcyfrówkowych gdzieś już widziałem coś podobnego, lecz oszczędzając kliszę nie zrobiłem zdjęcia. Gdzie to było, już nie pomnę. Możliwe, że gdzieś w pobliżu, gdyż w 1982 i 1986 r. w Myśliborzu SKPS dwukrotnie organizował obozy sylwestrowe i wszystkie okoliczne wioski były krajoznawczo penetrowane, tylko szkoda, że nie obfotografowywane. Nie jest wykluczone, że forma przedstawienia męki Chrystusa została "przeniesiona" na Dolny Śląsk z tego samego rejonu, z którego przybyli w 1945 r. polscy osadnicy.

Czy znacie coś w tym stylu? Niekoniecznie z Dolnego Śląska. Będę wdzięczny.

A znajdujące się na tym cmentarzu groby niemieckie?

No cóż, nie będę się powtarzał...











PS. Dopisane po kilku godzinach. Zagadka z krzyżem się powoli rozwiązuje. Od mojej starszej córki Uli dostałem takiego maila:


Tatusiu,

wygląda to na Tron Łaski - typ ikonograficzny wyjaśniający niewyedukowanym wiernym dogmat o Trójcy Świętej. Pierwsze tego typu przedstawienia pojawiły się w sztuce późnoromańskiej, a upowszechniły się w gotyckiej. W rzeźbie średniowiecznej Tron Łaski często funkcjonował jako oprawa ołtarzy szafkowych (siedzący na tronie Bóg Ojciec miał otwierane nogi) - taki jest m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

W sztuce "ludowej" motyw ten był efektem lokalnego opadu kulturowego, więc jeśli podejrzewasz, że został przywieziony przez repatriantów, trzeba by było poszukać takich przedstawień w kościołach na kresach. Ale znalazłam trop bardziej lokalny - malarski Tron Łaski (prawdopodobnie z XIV w.) znajdował się w kościele w Świerzawie, a to przecież po sąsiedzku. Obecnie jest w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Tu masz link do informacji o nim: http://culture.pl/pl/dzie...nany-tron-laski

I jeszcze jeden: http://mn.wroclaw.pl/prze...wieczeSala1.pdf

Na Śląsku Trony Łaski są też w Krzeszowie (fasada bazyliki) i we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim (kościół Świętego Krzyża).

Więcej o tego typu przedstawieniach w wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tron_%C5%81aski

...i na koniec ciekawostka współczesna: http://allegro.pl/krzyz-t...4039502434.html

Mam nadzieję, że pomogłam.

Buziaki

Ula"


A zatem może rzeczywiście gdzieś w rejonie Świerzawy, Złotoryi i Jawora mogą znajdować się jeszcze inne takie zabytki. I to raczej lokalne, sprzed 1945 r., a nie związane z polskimi osadnikami.

I jeszcze jedno - mocno wyblakły symbol Ducha Świętego, czyli biała gołębica, znajduje się na piersiach Boga Ojca. Na pierwszy rzut oka rzeczywiście tego elementu Świętej Trójcy można nie zauważyć.
Ostatnio zmieniony przez Cisy2 2014-03-15, 19:35, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group