Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Starszy człowiek w górach

Autor Wiadomość
bton1 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 3312
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-02-28, 15:59   

TNT'omek napisał/a:
bton1 napisał/a:
Lidla dopiero będę testował, choć skarpety są świetne.

Powiem tak...gorszych nie miałem nigdy!
Może źle trafiłem , ze złej dostawy... Córka ma 1p. żona ma 1p. Ja mam 2p w tym jedna nieodpakowana. Całej naszej trójce nogi pływają w tych skarpetach :( Jest w nich tak duża zawartość plastiku, że wg mnie są nie do używania.


No to jak dla mnie są rewelacyjne i jak tylko się pojawiają, to chociaż 2 pary kupuję. Stopa zawsze sucha, przewiewność super. Zresztą widać to od razu jak się je wyjmuje z pralki - są prawie suche. Także spróbuj zrobić drugie podejście Tomek, 12 zł nie zbiedniejesz ;)
_________________
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
 
 
Tatrzański urwis 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 1405
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-02-28, 16:14   

Jeśli chodzi o skarpety to polecam firmę Nordhorn , kiedyś kupiłem i nie narzekam , tylko wiadomo że są droższe niż te z Lidla bo......Lidl jest tani ;) . Basia sory za off-topa.
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2014-02-28, 16:38   

A co to znaczy "starszy człowiek" ? , jeszcze pacholęciem będąc gość czterdziestoletni dla mnie stał nad grobem. Teraz mam szósty krzyżyk na karku, moja ślubna również, w tamtym roku 17 godzin przez Ciężką, Spadową i Żabie jako jedna z sześciu długich tras dzień po dniu, w poprzednim Wielicka, Kacza, Złomiska i Stwolska i powrót do Smokowca - 15 godzin - również jako jedna z wielu i Baranie Rogi w styczniu od samiuśkiego dołu. To nie jest co prawda Eiger, ale w kość te trasy dają i póki co nie czuję się jakiś mniej wytrzymały od młodszych.
Już wiem, to jest dyskryminacja starszych, może nawet rasizm ?? :sko4
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2014-02-28, 16:40   

Basia napisała przecież, że chodzi o ludzi, którzy nie uprawiali wcześniej tego typu turystyki...
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-02-28, 17:30   

Malgo Klapković napisał/a:
Basia napisała przecież, że chodzi o ludzi, którzy nie uprawiali wcześniej tego typu turystyki...


Dokładnie :)

Poza tym to nie ma być przewodnik z konkretnymi trasami a poradnik - jak się przygotować, co zabrać, jak zaplanować trasę, na co zwrócić uwagę, od całkowitych podstaw.

Razem z kolegami popełniłam kiedyś takie dwa poradniki, są rozdawane bezpłatnie przez PTTK i można je pobrać w formie pdf:

http://www.pttk.pl/publik...owanie_wyd2.pdf

http://www.pttk.pl/publik...ie_poradnik.pdf

Chodzi o coś podobnego.

A co do skarpet z Lidla też ich nie lubię są za bardzo "plastikowe", natomiast ostatnio niespodziewanie kupiłam z przeceny narciarskie skarpety w "Biedronce".
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
Ostatnio zmieniony przez Basia Z. 2014-02-28, 17:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10853
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-02-28, 18:24   

Cytat:
ale najbardziej chodzi o tzw. "trzeci wiek" czyli ludzi starszych, emerytów, bo do nich ten poradnik ma być skierowany.

Osoby które chciały by zacząć chodzi po górach w późnym wieku to powinny mieć propozycje na początek takie, gdzie łatwo dostać się "na górę" i przyjemnie się idzie dalej. Na początek ze względu na sprawdzenie swoich możliwości, czy są w stanie do takiego wysiłku i.t.d.. Tu możliwości jest sporo, są szczyty gdzie można wyjechać kolejką i później iść sobie spokojnie dalej (Palenica, Skrzyczne, Żar, Gubałówka, Jaworzyna K. i.t.d. jako punkty wyjścia), można dojechać dość wysoko lub ewentualne podejścia są nie wielkie (n.p. Magura Małastowska z Banicy, Kozia Góra, nawet Magurka W. z Przełeczy Przegibek choć tam trochę jest pod górkę i.in).
Po takich lekkich wycieczkach osoby starsze powinny się z orientować jak sobie radzą i czy w ogóle je to cieszy. Tak myślę.
 
 
bton1 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 3312
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-02-28, 18:46   

Piotrek napisał/a:
Osoby które chciały by zacząć chodzi po górach w późnym wieku to powinny mieć propozycje na początek takie, gdzie łatwo dostać się "na górę" i przyjemnie się idzie dalej.


Ewentualnie w drugą stronę - wejść "na poziom" samodzielnie, potem mykać względnie po płaskim, a na koniec kolejką zjechać.
_________________
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10853
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-02-28, 20:00   

Tylko wiesz, jak ktoś dopiero zaczyna, ma swój wiek to na podejściu (n.p. na Skrzyczne, Jaworzyne K.) może być różnie. Tak na pierwszy raz, na sprawdzenie i wyczucie samego siebie to bym jednak najpierw wyjechał a potem zobaczył jak się będę czuł idąc-wiadomo, ze to nie jest idealnie po płaskim a teren się "buja".
Ale później, po nawet dwóch próbach jak będzie ok to czemu nie, można napierać.
Aha i jeszcze ważne, tak mi się wydaje, żeby startować z górami w późnym wieku w dniach gdy jednak są na szlaku ludzie, bo to nigdy nie wiadomo jaka będzie reakcja. Bo mówimy cały czas o osobach które na emeryturze (czy w jej okolicy) chcą zacząć przygodę z górami i w zasadzie nic o sobie pod tym względem nie wiedzą (jak zniosą wysiłek, dłuższe chodzenie, nawet różnicę ciśnienia)
 
 
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2014-02-28, 20:36   

Jako emeryt i starszy pan 50+ zawsze mogę pomóc w wyborze tras. :DD
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
 
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2014-02-28, 20:41   

W wieku 31 lat suchym latem przeszedłem trasę z Kosarzysk do Jaworek - w jedną stronę - banał , parę kilometrów, (wiele lat póżniej zrobiłem to zimą w kopnym śniegu w tę i z powrotem z dziećmi na sankach). I wtedy po tym "morderczym" wysiłku usiadłem na ławce przed pensjonatem i nie miałem siły wstać, bysię wysikać i napić, a noc była koszmarem rwących z bólu nóg. I to mimo, że jako chłopak w szkole byłem bardzo aktywny fizycznie. Cóż, kto nie trenuje, ten słabuje, czy ma 30, czy 70 lat. A to, że mozliwości organizmu z wiekiem spadają..., oczywiście, lecz nie należy tego faktu przeceniać. Chmielowski robił wschodnią Kościelca po osiemdziesiątce, WC był aktywny tatrenicko do śmierci.
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
Wilczyca 

Wiek: 55
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 260
Wysłany: 2014-02-28, 20:59   

Witaj Basiu. Ostatnio zainteresowałam się łódzkim oddziałem PTTK. Zasadniczo młodych ludzi nie ma tam prawie wcale. Na zebraniu grupy górskiej średnia wieku ~ 60-65 lat. Mimo to umawiają się i chodzą aktywnie. Kalendarz planowanych wycieczek na stronie grupy "kosówka" jest dostepny w internecie możesz zajrzeć - może to będzie jakaś pomoc.
 
 
Iva 


Wiek: 41
Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1544
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2014-02-28, 22:17   

TNT'omek napisał/a:
Ale ostatnio kupiłem typowo letnie skarpety Mund'a i jakość ich wykończenia tak mocno odbiegała od moich oczekiwań,że 4 z 5 odesłałem z powrotem :(


Polecam skarpety firmy Nordhorn :D :P

Tatrzański urwis napisał/a:
Jeśli chodzi o skarpety to polecam firmę Nordhorn


No też o tym mówię :P są z Aleksandrowa Łódzkiego, czyli ode mnie :P
_________________
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
Ostatnio zmieniony przez Iva 2014-02-28, 22:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10853
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-02-28, 22:24   

O, czyli nie Chińskie jak to zazwyczaj bywa.

No chyba że u nas tylko pakują... jak to zazwyczaj bywa :D
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14357
Wysłany: 2014-03-01, 09:58   

Malgo Klapković napisał/a:
Tomasz napisał/a:
Eee brzmi jak trasa do rozmyślań o doczesności życia

Ja nie pisałam propozycji tras dla Was, tylko co bym poleciła mojej mamie, ona akurat lubi poznawać takie miejsca.


Pozwolisz jednak, że skorzystamy z tych propozycji. Też takie miejsca lubimy.
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1922
Wysłany: 2014-03-03, 18:38   

Dobromił napisał/a:
Z Prezesem zaczeliśmy kiedyś turystykę cmentarną ...

Prędzej czy później na cmentarnej skończymy. Chociaż raz człowiek nie będzie musiał na własnych nogach.

A propos - Księcia Pana i jego włości wypadałoby odwiedzić w końcu.
Ostatnio zmieniony przez Prezes 2014-03-03, 18:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group