Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Malutkie kółeczko na pograniczu.

Autor Wiadomość
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14353
Wysłany: 2021-08-23, 19:39   Malutkie kółeczko na pograniczu.

Dobry wieczór.

Są takie miejsca w Tatrach, które przerażają już swoją nazwą. Psia Trawka. Jatki. Tokarnia.

Dolina Cicha Liptowska.

Znam takich co przeszli ją w całości. Jeden raz. Drugi raz nie mogli bo ich ze szpitala nie wypuścili. W połączeniu z Koprową maleństwo to tworzy największy zespół dolinny w Tatrach. I najdłuższy. Panie i Panowie - przed Wami opowieść o tym jak się idzie 33 i pół kilometra po Tatrach. Zachodnich i Wysokich jednego dnia.

Po niedzielnym, 15 sierpnia, przejściu na emeryturę tatrzańską, stwierdziłem, że skoro mam teraz więcej czasu na inne wycieczki to warto gdzieś się przejść. Na coś krótkiego, bliskiego od domu, niskiego i bez skał. Akurat napatoczył się telefonicznie Prezes i zaproponował wycieczkę, która dokładnie pasowała do moich nowych zamiarów turystycznych.

Czwartek 19 sierpnia. Godzina 5.00. Przed nami 150 kilometrów do Podbańskiej. Szlak rozpisany na ponad 32 kilometry. Zahacza o wysokość 2000 metrów. Skał tam od groma.

W okolicach 7.30 parkujemy w Podbańskiej, miejscowości z nazwy ( banie - kopalnie ) i przeszłości górniczej. Początek spacerku to droga jezdna doprowadzająca do rozstaju szlaków i dolin. Po lewej Cicha, po prawej Koprowa. A na środku pomnik ku czci pięciu poległych partyzantów. My obieramy drogę na lewo. W sumie rzeźnia by nas czekała nie ważne co byśmy wybrali. W dalszym ciągu idziemy po asfalcie. Ten w Cichej jak i ten w Koprowej był zrobiony m.in. w trakcie wojny przez więźniów, Romów i Żydów, z okolicznych obozów pracy. Można to porównać do niewolniczej pracy więźniów w kamieniołomie pod Capkami w Zakopanem. Ten "słowacki" obóz zwany Taborem został po wojnie przerobiony na komunistyczny obóz. Jedni mordercy za drugich.

Pogoda jest idealna.




Zielono tu.




Po naszej prawej stronie leżakują Kopy Liptowskie. To najmniej znane, najbardziej dzikie, niezbadane, z zerową ilością szlaków turystycznych tereny w Tatrach. Zdarzyło mi się kilka razy zejść ze szlaku w Tatrach ale o Kopach nie mam bladego pojęcia. Tylko je widziałem z daleka i z bliska. Tam prawdopodobnie ;) do tej pory ukrywają się partyzanci z II światowej. Niemcy nie mieli tam szans w konfrontacji z polskimi, słowackimi i radzieckimi ( zrzuconymi na spadochronach ) partyzantami. W dolinie jest kilka postumentów ku pamięci tych wydarzeń. I kilka leśniczówek. Te Kopy z powierzchni to tak z cztery razy Czerwone Wierchy. I ponoć niedźwiedź tam panuje. Amen.

A po lewej i na przeciw nas królują Tatry Zachodnie.




Jak widać - luda brak. Nie do końca była to prawda. Ten odcinek, od Podbańskiej do Rozejścia pod Kasprowym, jest dopuszczony do ruchu rowerowego. Co było widać.




To chyba Goryczkowa Czuba.




Zbocza w okolicy Tomanowej Przełęczy.








Za granią jest północna część Tatr.




Jarzębina czerwona i Tomanowa Przełęcz.




Bardzo ładne skały.




Do Rozejścia pod Kasprowym ( około 13 km ) spotkaliśmy dwóch turystów pieszych.




Zachodnie Zachodnimi ale i Wysokie tu bywają. Świnica.




Na środku Beskid ( 2012 m ). Albo koniec albo początek Zachodnich. Jeżeli chodzi o szczyty.




Mosteczek przed szlakiem na Kasprowy. Jeszcze nie szedłem :ops




Ten szlak wie , że zabija turystów. Dlatego jest na nim KILKANAŚCIE wiat i ławek.

Oto widok z jednej z nich. Przed powyższym mostkiem.




Czy widzicie to co i myśmy zobaczyli ?




Czasami świerk ma tu trochę pod górkę.




Turyści trawersują wierzchołek Goryczkowej Czuby. Słusznie - przechodzenie granią tego typa może być szkodliwe dla zdrowia.




A tam w oddali Walentkowy.




Szedł ktoś z Was tym szlakiem ?




Koniec asfaltu. To miejsce wygląda jak zajezdnia autobusowa. Dowożono tu partyjniaków na polowania.




Za nami Tomanowy Wierch Polski ( 1977 m ) po lewej stronie Tomanowej Przełęczy ( 1686 m ). Ta przełęcz była ważnym miejscem w trakcie II światowej. Nią i szlakiem ( był taki oficjalnie ) z Przełęczy pod Kopą Kondracką chodzili kurierzy, przewodnicy, przemytnicy i bandyci na Słowację, Węgry i dalej. Na pobliskiej Jaworowej Polanie było wręcz obozowisko. Obecnie na Tomanową nie prowadzą szlaki. Zamknięto je, nie zdążyłem tam być.




Wkraczamy w Dolinę Wierchcichą. Dzicz, bogata roślinność, ciekawe widoki.




Trzy z czterech Czerwonych.




Do tego Pośredni Wierch Goryczkowy ( 1874 m ) i Goryczkowa Czuba ( 1913 m ). Czyli na granicy.




Małołączniak ( 2096 m ) i Kopa Kondracka ( 2005 m ).




Po lewej Suche Czuby.




Sucha Przełęcz i Kasprowy Wierch.




Beskid.




Piękne zbocza. Zimą śmiertelne pułapki.




Kolejne miejsce odpoczynku. Pierwsi turyści w Wierchcichej.




To woda wyrzeźbiła ten jar.




Górna cześć Wierchcichej to teren łąkowaty i widokowy. Po lewej Któreś z Kop Liptowskich. Chyba Garajowe Kopy. Nazwa Garajowe ponoć od bandyty Garaja, wspólnika kolejnego drania Juraja Janosika.




Tutaj kiedyś pasały się woły.




A co tam za granią ?










Kopy Liptowskie nakładają się na Tatry Zachodnie. Czy widzicie jakąś różnicę w ich wyglądzie ? Ja żadnej. Kopy powinny być uznawane jako część Zachodnich ! Amen ;)




Po ścieżce biegały koniki polne.




Dzień dobry. Kłaniają się Zawory.

To była kiedyś bardzo ważna przełęcz ( 1876 m ). Punkt odpoczynku na trasie Liliowe - Wrota Chałubińskiego czyli połączenie pomiędzy Gąsienicową a Morskim Okiem. Obecnie turyści bywają tutaj rzadko. Ja miałem przyjemność być tu trzeci raz.




Kopy Liptowskie.




A co tam za granią Walentkowego ?



Towarzysz Prezes zaległ na Zaworach a ja udałem się na Gładką Przełęcz ( 1994 m ). To ponoć, wg Nyki, 700 metrów w nogach. Kiedyś na Gładką prowadził też szlak z górnej części Doliny Pięciu Stawów Polskich. Obecnie fizycznie jest, prawnie go nie ma.

Widok na Pięć Stawów Polskich.




Na granicy.




Na pierwszym planie Kołowa Czuba ( 2105 m ). Te z tyłu są bardziej znane i częściej odwiedzane :D




Zadni Staw Polski w połowie.




Walentkowy Wierch ( 2156 m ) jest niedostępny turystycznie. Ścieżkę wydeptały zające.




Mały Kozi Wierch ( 2228 m ) czyli pierwszy od zachodu szczyt Orlej Perci.



Ktoś chciał w Niebieskiej Turni wykuć jakieś oblicze.




Bardzo ładny Gładki Wierch ( 2066 m ). Niedostępny turystycznie. Zające są tu bardzo liczne.




I znowu Kopy.




Opuszczam Gładką. Byłem na niej czwarty raz i liczę, że jeszcze w tym roku będę kolejny raz. Od dawna mamy zaplanowaną tam trasę w składzie mieszanym.

Skalny Strażnik.




Wysokie rządzą. Na tej łące, Kobylej Dolinie, pasały się czworonogi rogate i futrzane.




Piękny Szczyrbski Szczyt ( 2381 m ). Z tego co pamiętam to na jego wierzchołku jest tablica z błędnie podaną wysokością.




Mięguszowicka Cubryna ( 4814 m ).




Zawory w pełnej krasie.




Na środku Pośredni Wierszyk "zakończony" Koprowym Wierchem ( 2363 m ).




Po lewej Liptowskie Mury.




Turyści zadeptują Tatry.




Dawno nie byliśmy w Zachodnich.




Kolejny piękny mur. Grań Hrubego.




Hlińska Turnia ( 2330 m ). Może kiedyś :ops




Traweczka.




Posiedzieliśmy. Taxi śmigłowiec nie przyleci. Przed nami przejście przez Dolinę Koprową. Jakby siostrę Cichej. Trochę ;) krótsza.

To małe to Kobyli Stawek ( 1734 m ).




Potęga.




Po lewej od tej pięknej baszty Ciemnosmreczyńska Siklawa. Wypływa z Niżnego Ciemnosmreczyńskiego Stawu. Tam występują agresywne kosodrzewiny. Łamią nogi.




Siadamy ? Pośrednia Czuba przed nami. Ma tylko 1945 m a wygląda jak cztery Grojce postawione na sobie :D




Jedno oblicze.




Drugie oblicze.




Schodzimy w pośrednie części Doliny Koprowej. To tam są odbicia do Ciemnosmreczyńskiej Doliny ( zwanej czasami Piarżystą, zwłaszcza część pod Cubryną ) i Hlińskiej czyli w praktyce na Koprowy.

Dziko tutaj.




Do zobaczenia !




Dwa Mury. Pomiędzy nimi Hlińska Dolina. Byliśmy tam ze Zdobywcami w lipcu 2016 roku. M.in. Znakarka Monika i Zdziczały Piotr. Po wyjściu z busa udałem się na 50 - te urodziny brata.




Mijamy odbicie do Niżnego Niefcyrskiego Wodospadu i wchodzimy na odcinek dopuszczony dla rowerzystów. To właśnie on był zbudowany przez więźniów nazistów.

Po drodze mamy np mały wodospad.




ZZ Top.




Zwierza.




Docieramy do pomnika partyzantów czyli połączenia Koprowej z Cichą. Koło zamknięte. Prezes i ja zrobiliśmy już kiedyś tę trasę ale w odwrotną stronę. Należy nam się medal albo leczenie.

Radośnie i szybko pokonujemy ostatnie kilometry. Krywań ma z tego ubaw.




Wycieczki na niego też należą do krótkich i "niskich" :D




Na parkingu jesteśmy po 10 godzinach i 35 minutach na trasie. Mi wyszło ponad 33 i pół bo byłem na Gładkiej.

Początek emerytury mogę uznać za udany a pomysł Prezesa na trasę za ciekawy.

Życzę Państwu abyście i Wy poznali ten szlak na pograniczu Wysokich i Zachodnich.

Pozdrawiam.

P.s. Zdaję sobie sprawę , że mój opis grani Zachodnich jest bardzo ogólny ... :ops
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2021-08-23, 21:56, w całości zmieniany 8 razy  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-08-23, 22:22   

Po 1.
Zabiję Cię, za wrzucanie relacji dopisując/nadpisaując ją co godzinę, albo i jeszcze wolniej. Człowiek siedzi i czeka na dalszą część.
Po 2. Robisz smaka. Gdyby tylko zdrowie...i tak dalej.
Po 2. Bardzo mi się podoba to zdjęcie:


pokazuje dzikość. Ja patrząc na nie, czułem, że oglądam zdjęcia z Alaski.
Ostatnio zmieniony przez 2021-08-23, 22:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9369
Wysłany: 2021-08-23, 22:35   

Dobromił dozuje napięcie w każdym kolejnym dopisie, znęca się nad nami ;)

ZZ Top na drzewach zaskakujące i fajne. Upiorne jak na bagnach z jakiegoś horroru.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14353
Wysłany: 2021-08-24, 09:11   

laynn napisał/a:
Zabiję Cię, za wrzucanie relacji dopisując/nadpisaując ją co godzinę, albo i jeszcze wolniej. Człowiek siedzi i czeka na dalszą część.


Siedząc mniej się męczysz. Nie dziękuj :)

laynn napisał/a:
Ja patrząc na nie, czułem, że oglądam zdjęcia z Alaski.


Ciekawe spostrzeżenie.

Adrian napisał/a:
Dobromił dozuje napięcie w każdym kolejnym dopisie, znęca się nad nami ;)


Nie zasługujecie na dobro :zly

Adrian napisał/a:
ZZ Top na drzewach zaskakujące i fajne. Upiorne jak na bagnach z jakiegoś horroru.


Powrót wieczorową porą tamtędy byłby ciekawy ...
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1920
Wysłany: 2021-08-24, 09:11   

Dobromił napisał/a:
Należy nam się medal albo leczenie.

Poproszę terapię.
Dobromił napisał/a:
Początek emerytury mogę uznać za udany a pomysł Prezesa na trasę za ciekawy.

Gdybym miał jeszcze jakiś podobny, to może np. daj mi w ryja - per saldo będzie mniej bolało.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14353
Wysłany: 2021-08-24, 10:09   

Prezes napisał/a:
Poproszę terapię.


W szpitalu psychiatrycznym z widokiem na Krywań.

Prezes napisał/a:
Gdybym miał jeszcze jakiś podobny, to może np. daj mi w ryja - per saldo będzie mniej bolało.


Tak jest !
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2021-08-24, 13:02   

Kawał trasy! Niemniej wielkie dzięki za tak dużą ilość zdjęć i zbliżeń, bo kiedyś szukałem właśnie takich z Doliny Cichej (właściwie pokazują znane miejsca z zupełnie innej perspektywy) i dzięki Tobie mogłem sobie wszystko elegancko pooglądać.

A Kopy Liptowskie zaliczają do Wysokich? Kurna, nawet nie zdawałem sobie z tego sprawy. Gdzieś kiedyś widziałem chyba jakieś zdjęcia z przejścia w rejonie tych Kop, zimowe... Nie pamiętam niestety, gdzie to było.
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14353
Wysłany: 2021-08-24, 14:35   

sokół napisał/a:
mogłem sobie wszystko elegancko pooglądać.


Rzuć jeszcze okiem na to.

http://gorybezgranic.pl/g...odzi-vt1537.htm

sokół napisał/a:
A Kopy Liptowskie zaliczają do Wysokich? Kurna, nawet nie zdawałem sobie z tego sprawy.


Różnie. Bardzo ciekawie o tym piszą w Bedekerze Tatrzańskim.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1920
Wysłany: 2021-08-24, 14:37   

Dobromił napisał/a:
W szpitalu psychiatrycznym z widokiem na Krywań.

Poproszę w tym hotelu na dole. Wygląda na komfortowy.
A spacery dla pacjentów w to miejsce na zejściu z Zaworów - ławeczka, flaszeczka...
Tylko dowóz ma być do końca asfaltu!
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2774
Skąd: Tychy
Wysłany: 2021-08-24, 19:00   

Moje ulubione tatrzańskie rejony.
Wy Kutasie Łby Przebrzydłe ! ;)

No i zdjęcia też niczego sobie.

Pojęcie najfajniejszych widoków jak wiadomo, jest mocno subiektywne.

Ale jeśli miałbym do wyboru tylko jedną tatrzańską wycieczkę, poszedłbym właśnie tam.
Tym bardziej że okolice Zaworów czy Gładkiej Przełęczy oferują różne interesujące opcje.
Ostatnio zmieniony przez Tępy dyszel 2021-08-24, 19:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14353
Wysłany: 2021-08-25, 08:14   

Tępy dyszel napisał/a:
Ale jeśli miałbym do wyboru tylko jedną tatrzańską wycieczkę, poszedłbym właśnie tam.
Tym bardziej że okolice Zaworów czy Gładkiej Przełęczy oferują różne interesujące opcje.


To takie Tatry w Tatrach.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2021-08-25, 13:51   

Zobaczcie sobie

to
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14353
Wysłany: 2021-08-25, 14:23   

Pięknie i nie ładnie za razem.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2021-08-25, 14:27   

Ale jak zupełnie inna perspektywa! W wolnej chwili rzućcie okiem na pozostałe wyjścia, jest co oglądać. Przez przypadek znalazłem, ale naprawdę wartościowe wpisy tam są.

Również dla strażników TPN i Tanap. :D :D
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14353
Wysłany: 2021-08-25, 14:33   

Dobromił napisał/a:
i nie ładnie za razem.


sokół napisał/a:
Również dla strażników TPN i Tanap.


To właśnie miałem na myśli.

Pewno się domyślasz, że nie opisałem całej naszej trasy i naszych zamiarów. Ponieważ takie mam zasady ! ;)

A widoki ... Idzie jesień. Będzie jeszcze piękniej :D ;)

P.s. Oglądania będzie na tydzień. Kilka wycieczek porównam ze swoimi ;)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2021-08-25, 14:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group