Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

O Kamionnej, schronisku, którego już nie ma i nieczynnym kamieniołomie

Autor Wiadomość
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2015-04-26, 19:51   O Kamionnej, schronisku, którego już nie ma i nieczynnym kamieniołomie

Do Żegociny mamy 50 minut samochodem.Nie zważając na niepewną pogodę postanawiamy pojechać, aby wyruszyć żółtym szlakiem na Kamionną.










Sam szczyt jest zalesiony, jednak nieco poniżej znajduje się miejsce widokowe. Jest to w zasadzie górna stacja wyciągu krzesełkowego działającego w sezonie zimowym.













Z Kamionnej schodzimy niebieskim szlakiem, który pomimo,że wiedzie w większości drogą asfaltową jest bardzo widokowy.Chcemy też zajrzeć do schroniska należącego do gminny Żegocina. Schronisko miało nazwę "Bacówka na Zadzielu", później "Bacówka nad Wilczym Rynkiem". Miało, bo jak się okazało już nie istnieje.Został tylko ogrodzony pusty budynek. :(

















Schodzimy na Rozdziele. Jest tam punkt widokowy. Postanawiamy się jeszcze trochę powłóczyć.Idziemy w stronę wzniesienia o nazwie Cuba. Po drodze mamy widoki, głównie na Sałasze i Kamionną. Podobno przy idealnych warunkach można stąd dojrzeć Tatry.Podobno...









Na skróty przez pola i łąki wracamy na Rozdziele, a stamtąd piechotką do Żegociny.To niecałe 3 kilometry. Na koniec postanawiamy odwiedzić jeszcze nieczynny kamieniołom.







Przy całkiem niezłej pogodzie opuszczamy Żegocinę.W zasadzie sympatyczna wycieczka. :)
Ostatnio zmieniony przez Majka 2015-04-26, 19:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2015-04-26, 20:02   

Wiosna już pełną gębą :-)
 
 
ziaro 


Wiek: 39
Dołączył: 13 Gru 2014
Posty: 390
Skąd: Bytom
Wysłany: 2015-04-26, 20:09   

Jeszcze w tych zakamarkach Beskidu Wyspowego jeszcze nie byłem. :)

Wiosna pełną parą więc myślę, że majówkowo też będzie ładnie.
_________________
#ziaronaszlaku
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2015-04-26, 20:12   

Bo to jakieś takie rzadko odwiedzane rejony Wyspowego.Może z 5 osób po drodze minęliśmy. A majówka podobno ma być zimna i deszczowa.

Wiosna już rzeczywiście na całego. :)
_________________
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2015-04-26, 20:15   

Fajne tereny na rower (najwyżej trochę przy stromiźnie się ciągnie), tylko czy w okolicy znany jest termin "wypożyczalnia rowerów", gdy w Jeleniej Górze jest tylko jedna (w pensjonatach rower stanowi rzadkość).
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2015-04-26, 20:18   

Nie ma stromizny, spokojnie na rowerze można wjechać.Na dużo trudniejszych szlakach można spotkać rowerzystów.O wypożyczalni rowerów w okolicy nic mi nie wiadomo. Trzeba pewnie swój przywieźć.
_________________
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-04-26, 20:36   Re: O Kamionnej, schronisku, którego już nie ma i nieczynnym kamieniołomie

Majka napisał/a:
Z Kamionnej schodzimy niebieskim szlakiem, który pomimo,że wiedzie w większości drogą asfaltową jest bardzo widokowy.Chcemy też zajrzeć do schroniska należącego do gminny Żegocina. Schronisko miało nazwę "Bacówka na Zadzielu", później "Bacówka nad Wilczym Rynkiem". Miało, bo jak się okazało już nie istnieje.Został tylko ogrodzony pusty budynek. :(



A kiedyś - prawie 20 lat temu spędziłam w tym schronisku, gdy jeszcze funkcjonowało jako schronisko, kilka bardzo miłych dni.
Był to mój pierwszy wspólny górski wyjazd z synami, którzy mieli wtedy odpowiednio 8,5 i 3,5 roku. A schronisko było bardzo sympatyczne. Już nawet nie pamiętam, gdzie znalazłam informacje o nim, bo internet nie był jeszcze wówczas tak powszechny (chociaż ja już chyba miałam dostęp). W każdym razie schronisko było całkiem nowe, czyste i ładnie umeblowane. Byliśmy tam sami.
Od tej pory tam nie byłam, ale bardzo miło to miejsce wspominam - i dziwię się, że mając spory potencjał (tuż obok jest przecież stacja narciarska) stoi teraz stoi puste.

Majka napisał/a:

Schodzimy na Rozdziele. Jest tam punkt widokowy. Postanawiamy się jeszcze trochę powłóczyć.Idziemy w stronę wzniesienia o nazwie Cuba. Po drodze mamy widoki, głównie na Sałasze i Kamionną. Podobno przy idealnych warunkach można stąd dojrzeć Tatry.Podobno...


W samym Rozdzielu jest z kolei bardzo sympatyczne i niedrogie schronisko PTSM. Tam bywam dość często, tak średnio raz w roku, bo ze względu na tanie a wygodne noclegi zwykle nocuje tam kurs przewodnicki, w trakcie naszych szkoleniowych autokarówek. Ostatnio spałam tam w listopadzie zeszłego roku. Warto się stamtąd wybrać na pięknie położony cmentarz wojenny na Jarząbce.

Tu mam zdjęcie z Jarząbki, zrobione 11 listopada, ale nie najlepsze, bo byliśmy tam dość wcześnie i było tak jeszcze trochę szarawo.



W samym Rozdzielu jest też zabytkowy drewniany kościołek przeniesiony tam z Królówki.

Majka napisał/a:

Przy całkiem niezłej pogodzie opuszczamy Żegocinę.W zasadzie sympatyczna wycieczka. :)


Jak ma nie być sympatycznie ?
Bardzo lubię tamtą okolicę.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2015-04-26, 20:48   

Po drugiej stronie drogi naprzeciwko pustego już niestety schroniska ktoś wybudował paskudny hotel z knajpą. Przypuszczam,że w tej sytuacji bacówka nie miała racji bytu.
Tereny rzeczywiście przyjemne i ciekawe.Mam blisko, jeszcze pewnie się wybiorę. Wtedy odwiedzę cmentarz.
_________________
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-04-27, 11:18   Re: O Kamionnej, schronisku, którego już nie ma i nieczynnym kamieniołomie

Majka napisał/a:
Chcemy też zajrzeć do schroniska należącego do gminny Żegocina. Schronisko miało nazwę "Bacówka na Zadzielu", później "Bacówka nad Wilczym Rynkiem". Miało, bo jak się okazało już nie istnieje.Został tylko ogrodzony pusty budynek. :(

No właśnie;) gdyby ktoś szukał miejsca do zamieszkania, to bacówka (chyba?) wciąż jest do wzięcia ;)
http://www.zegocina.pl/pr...g08.12.2014.htm
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-04-27, 11:46   

900 zł miesięcznie w porównaniu z czynszem PTTK-owskim (np. dla schronisk bieszczadzkich) to wcale nie jest tak dużo. Tyle, że to miejsce nie jest zbytnio odwiedzane.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2015-04-27, 17:54   

Miejsce ładne, a wydaje mi się,że interes na tym schronisku niewielki. Raz,że szlak mało chyba popularny, dwa,że po drugiej stronie ulicy hotel.Zresztą z jakiejś przyczyny dotychczasowy najemca zrezygnował.Budynek zaczyna podupadać, więc remont też byłby konieczny.
Ostatnio zmieniony przez Majka 2015-04-27, 17:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2015-05-08, 23:16   

Lubię te tereny. Niezbyt są popularne i może nie jakoś specjalnie wybitne wysokościowo, ale sympatyczne.
Schronisko było już zamknięte na początku 2013 roku. Też planowałam tam zajrzeć, ale było zabite na głucho.
A Cuba - ciekawa nazwa dla wzniesienia. Muszę zajrzeć, gdzie to jest.
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2015-05-09, 10:08   

Na Kamionnej byłam po raz pierwszy. Nigdzie w necie nie znalazłam informacji o tym,że schronisko nie funkcjonuje. Na http://mapa-turystyczna.pl/ jest zaznaczone jako istniejące. Jeśli chodzi o Cubę, to niewielki szczyt częściowo zalesiony. Od punktu widokowego na Przełęczy Widoma czarnym szlakiem w kierunku Sałaszy. Praktycznie w większości asfaltem. Nic specjalnego niby, ale po drodze ładne widoki.
_________________
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania