Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Dwa okna, czyli powrót na ojczyste szlaki

Autor Wiadomość
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1916
Wysłany: 2023-11-05, 12:00   Dwa okna, czyli powrót na ojczyste szlaki

Pierwszy dzień listopada najchętniej spędzam w górach, stało się tak również w tym roku. Akurat były niezłe prognozy.
Czwarty dzień listopada był nieplanowanym oknem pogodowym, które zwyczajnie trzeba było wykorzystać.
Obydwa dni ze względu na dość wymagające warunki w wyższych partiach poświęciłem na niewymagające, ale przyjemne spacery w polskiej części Tatr.
1.11
Wyjazd 4 rano. Na drodze pusto. Bardzo dobrze. Na parkingu w Chochołowskiej jeszcze niewiele samochodów. No to idziemy, jest rześko. Najpierw odwiedzam jedną z ciekawych bocznych odnóg Chochołowskiej, w której jeszcze nie byłem i o której z wiadomych powodów nie będę się rozpisywał.
Później Ścieżką nad Reglami spaceruję do Kościeliskiej. Totalnie pusto, spotykam raptem kilka osób na szlaku. W Tatrach Polskich to nie jest norma.











W Kościeliskiej już lekki tłumek, nic to, nadal jest przyjemnie. Schronisko omijam szerokim łukiem i funduję sobie szybkie podejście na Iwaniacką Przełęcz, na której z powodu szybkiego podejścia spędzam nieco czasu 😉. Na dół bez sensacji, do parkingu i powrót.

4.11
Okno pogodowe – co robić, trzeba jechać. Tym razem na drugi koniec naszej części Tatr. Dojazd na Palenicę bez przygód, wczesnym rankiem widać, że wielu chce wykorzystać to okienko.
Jest chłodno, więc idzie się sprawnie. Skręcamy do Pięciu Stawów. Na czarnym szlaku pojawia się lód i śnieg, ale pod górę da radę iść bez sensacji, pomimo, że idę w podejściówkach, które od pewnego czasu zbliżają się do statusu opon slick. Na skale nadal trzymają genialnie 😉







Pod schroniskiem wyłania się słońce, fajnie w nim posiedzieć, ale ławeczki są pokryte zamarzniętym śniegiem. Mam ze sobą tajną broń w postaci podkładki pod siedzenie z Decathlonu, która nawet w takich warunkach działa genialnie. Słoneczko, herbatka, bardzo przyjemnie.
Ale pora iść dalej. Generalnie jest biało i ślisko, więc dalsza podróż w moich slickach wygląda tak sobie, na szczęście mam drugą tajną broń w postaci łańcuchów na buty. IMO w takich warunkach są lepsze od raczków, nie mają zębów, które w warunkach zmiennych skała / lód / śnieg potrafią być niewygodne. A już do biegania są znacznie lepsze, gdyby ktoś szukał rozwiązania: https://yaktrax.com/chain...-men-s-5-6.html
Idę na Świstówkę, pogoda nadal bardzo przyjemna. Widoki boskie. Tary Bielskie wolne od śniegu.











Zaczyna padać, wyżej drobny śnieg, niżej deszczyk.
Schodzę nad staw i już wiem, dlaczego ładnych kilka lat nie byłem w Morskim Oku i dlaczego przez następnych kilka lat nie będę. To miejsce jest zwyczajnie stracone z punktu widzenia chęci przebywania w górach, a nie uczestnictwa w pochodzie komercji.
Dzida asfaltem na dół i do domu. Po powrocie odkryłem pierwsze przetarcie gumy w podeszwach butów na wylot (do pianki), co tylko świadczy o tym, że były użytkowane zgodnie w przeznaczeniem. Kupiłem już następne 😉
Ostatnio zmieniony przez Prezes 2023-11-05, 12:14, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9363
Wysłany: 2023-11-05, 12:21   

Pod dupnik noszę obowiązkowo cały rok, co by właśnie w spokoju i z suchym odwłokiem posiedzieć :D

Być w M.O to największy zaszczyt Facebookowy, nie znasz się i tyle :lol ;)

Ostatnie zdjęcie bardzo mi się podoba.
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1916
Wysłany: 2023-11-05, 12:30   

Nigdy nie miałem konta na tym czymś, co w opinii wielu osób oznacza, że mnie po prostu nie ma.
Pozdrawiam z niebytu ;)
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9363
Wysłany: 2023-11-05, 12:58   

Prezes napisał/a:
Nigdy nie miałem konta na tym czymś, co w opinii wielu osób oznacza, że mnie po prostu nie ma.
Pozdrawiam z niebytu ;)


Też się długo broniłem, a teraz brnę w to coraz głębiej ...
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1916
Wysłany: 2023-11-05, 14:58   

Szczęśliwie omija mnie ta przyjemność i nie sądzę, żeby się to zmieniło. Stanowczo wolę czerwoną pigułkę.
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9363
Wysłany: 2023-11-05, 19:45   

Prezes napisał/a:
Szczęśliwie omija mnie ta przyjemność i nie sądzę, żeby się to zmieniło. Stanowczo wolę czerwoną pigułkę.


Mi chyba podali podstępnie drugi raz tę pigułki i zamienili kolory :lol
 
 
100


Dołączył: 21 Paź 2013
Posty: 213
Wysłany: 2023-11-05, 21:20   

Prezes napisał/a:
To miejsce jest zwyczajnie stracone z punktu widzenia chęci przebywania w górach, a nie uczestnictwa w pochodzie komercji.

Którejś nocy zwinąć asfalt w cholerę, zrewitalizować i skończy się zadeptywanie wspomnień.
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1916
Wysłany: 2023-11-06, 09:02   

Obecnie sprawy idą raczej w odwrotnym kierunku, lepszy asfalt, większy parking, fasiągi jak były tak będą…
https://m.youtube.com/watch?v=Qd-LGFPJg5A
Ostatnio zmieniony przez Prezes 2023-11-06, 09:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9363
Wysłany: 2023-11-06, 12:50   

Prezes napisał/a:
Obecnie sprawy idą raczej w odwrotnym kierunku, lepszy asfalt, większy parking, fasiągi jak były tak będą…
https://m.youtube.com/watch?v=Qd-LGFPJg5A


Ja to o TPNie mówię już od dawna, nie liczy się nic oprócz dutków ...
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5824
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-11-06, 16:55   

Też uważam Morskie Oko za tereny stracone turystycznie, ale w sumie dramatu nie ma. Nad Strbskim Plesem jest nawet ładniej.
Ładne zdjęcia z drugiego dnia.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2023-11-06, 20:30   

Ciekawie góry wyglądają na niektórych ujęciach, z tym delikatnym ośnieżeniem. Bardzo mroczne, dobra sceneria to tematów typu Mordor albo alaskańskich pustkowi. Takie skojarzenie :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group