Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Rzeźnia w Żarskiej.

Autor Wiadomość
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14272
Wysłany: 2023-03-20, 19:24   Rzeźnia w Żarskiej.

Darz Szlak.

Ostatni weekend był cudowny pogodowo. Człek by się wstydził jakby spędził go w domostwie. Ruszyłem w bój - w piątek tura po Dolinie Twardorzeczki, Magurce Radziechowskiej i Wytrzyszczonej. Przy okazji na szczycie pomiędzy niebieskim szlakiem a Wytrzyszczoną wyrosły nowe wychodnie. Dumnie napiszę - chodziliśmy bezszlakowo. Dwunasty rok z rzędu w tych okolicach. Sobota to muzea ( w tym nowo otwarte podziemia pod klasztorem dominikanów ) w Krakowie i koncert doom metalowy na deser. Na niedzielę wypadły Tatry.

W składzie czteroosobowym ( sami Zdobywcy ) wyruszyliśmy około 6 rano w stronę Tatr Zachodnich. Długa to droga do celu. Powinni te Tatry przestawić. Docieramy tam około 8.30 - parking mocno zatłoczony ( 5 euro zapłaty przy wyjeździe ). Pakujemy do plecaków towary pierwszej pomocy i na szlak.

Jest pięknie.




Po pewnym czasie skręcamy na miejsce tamtorocznego lądowania. Wzruszyliśmy się.

Wracamy na szlak.




Dolina Żarska słynie z fajnego podejścia na Rohacze, Baraniec i Trzy Kopy z okolicami oraz dość częstych i ... sporych lawin. W Tatrach większe lawiny schodzą tylko w okolicznych dolinach.

I zobaczyliśmy do czego tutaj jest zdolna natura.




Las został zmielony.




Przeciwstok też miał pecha.

Schronisko czeka. 25 marca 2009 zostało zmiażdżone lawiną.




Resztki drzew wystają spod drzew.




Ta wycieczka miała być sielankowa. I była. Na balkonie schroniska ( 1289 m ) spędziliśmy godzinę.

Po zasłużony wypoczynku poszliśmy pod miejscowy wodoryj - Szafirowa Siklawa. Znałem go z letniego wyglądu, zimą się zmienił.

Rozstaj dróg. W tle, na środku, Smutna Przełęcz.







Zbocza Barańca.




Przodownik zbliża się do wodoryja.




Otchłań Żarskiej. W oddali Tatry Niżne.




Przodownik lustruje najniższe kaskady Szafirowego.




Przedstawiciel peletonu zbliża się do celu.




Dzielni Zdobywcy.




Pojawia się grań z Rohackiej Przełęczy na Barańca.




Tego dnia występowały ciekawe elementy na niebie.




I deskowcy na stokach.




W drodze powrotnej omijamy schronisko i schodzimy od razu na szlak.

Dwie z Trzech Kop ( to moim zdaniem najtrudniejszy szlak po południowej stronie Tatr ).




Na drogę powrotną wybieramy górny wariant szlaku przez dolinę. Wszyscy się z tego powodu cieszyli.




Rzut oka z góry na zmielony las.




Lekko przetrzebione stoki. Tutaj idzie szlak turystyczny - należy podziękować TANAP - owi, że go zamyka gdy rośnie zagrożenie lawinowe.




To schronisko miało ciężkie losy - w trakcie wojny spalone, kolejne zburzone w 2006 roku, trzeci budynek dostał w łeb lawiną.




Po lawinach.




Czy widzicie tę drogę pod lasem ... tam balon ląduje wśród skał ... Dolinka Bystrego Potoku.




Docieramy na parking. Tam dochodzi do zbrodni - rodowe okulary przeciwsłoneczne zostały unicestwione. Wybaczyłem.

Płacimy w automacie i ruszamy w dom.

Mieliśmy ładne widoki po prawicy.










I tak zakończyliśmy weekend. I ósmą wycieczkę górską w tym roku. W piąte pasmo.

Idźcie w Żarską - dla piękna i potęgi przyrody. Niszczycielskiej potęgi.

Dobranoc.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2023-03-20, 20:05, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9267
Wysłany: 2023-03-20, 21:12   

Jeszcze nie widziałem miejsca po zejściu lawiny, może się kiedyś trafi i zobaczę ...

Hmmm, chyba wracałem tą doliną z Barańca :msd

Same zadowolone mordki na zdjęciach :lol
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14272
Wysłany: 2023-03-21, 14:03   

Adrian napisał/a:
Jeszcze nie widziałem miejsca po zejściu lawiny, może się kiedyś trafi i zobaczę ...


Tylko nie rób za Łowcę Lawin.

Adrian napisał/a:
Hmmm, chyba wracałem tą doliną z Barańca


Miałeś na to szansę.

Adrian napisał/a:
Same zadowolone mordki na zdjęciach :lol


Poważni też byliśmy.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2766
Skąd: Tychy
Wysłany: 2023-04-10, 18:23   

Moim zdaniem Dolina Żarska to jedna z najbardziej niedocenianych dolin tatrzańskich. Logistyka niełatwa, więc może dlatego. Masyw Barańca z tamtej perspektywy wygląda potężnie i przypomina mi...Kopy Liptowskie z Doliny Koprowej.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14272
Wysłany: 2023-04-18, 11:52   

Tępy dyszel napisał/a:
Moim zdaniem Dolina Żarska to jedna z najbardziej niedocenianych dolin tatrzańskich.


Chyba nie ... Byłem tam z osiem razy, zawsze sporo luda w okolicy ( nawet przy minus 24 stopniach ). Bywają też, obok ludzi, narciarze i baloniarze.

Tępy dyszel napisał/a:
Logistyka niełatwa


To fakt - jazda tam to prawie jak do Gdańska :) Trzeba będzie kiedyś pójść do schroniska z Rohackiej Doliny - będzie bliżej :)

Tępy dyszel napisał/a:
Masyw Barańca z tamtej perspektywy wygląda potężnie i przypomina mi...Kopy Liptowskie z Doliny Koprowej.


Słuszne spostrzeżenie.

Dobromił napisał/a:
oraz dość częstych i ... sporych lawin


Kolejna była w tym tygodniu.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2636
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2023-04-18, 19:05   

No, ale wiosną pchać się w zaśnieżone góry? Kwiatków nie ma , listki się nie zielenią
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
Gór Ski 

Dołączył: 08 Maj 2018
Posty: 484
Skąd: Katowice
Wysłany: 2023-04-21, 08:44   

Tępy dyszel napisał/a:
Moim zdaniem Dolina Żarska to jedna z najbardziej niedocenianych dolin tatrzańskich. Logistyka niełatwa, więc może dlatego.


Heh chyba jedna z najbardziej popularnych od południowej strony , na pewno nie jest to Cicha dolina .

Dobromił napisał/a:
Lekko przetrzebione stoki. Tutaj idzie szlak turystyczny - należy podziękować TANAP - owi, że go zamyka gdy rośnie zagrożenie lawinowe.


Co ciekawe Tanap też pieszym za dużo nie pozwala , ale na nartach w tej dolinie można zjechać z prawie wszystkich ścian.

17 Kwietnia zeszła kolejna lawina Tanap doliny nie zamknął

https://wydarzenia.interi...amo,nId,6726780
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group