Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Rusińskie pogranicze - cerkwie, czołgi i cmentarze

Autor Wiadomość
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6103
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-10-23, 14:39   

Cytat:

w Osijeku w Chorwacji - dość daleka więc dygresja ze Svidnika


bo juz myslalam ze pomnik stoi w miejscu tych walk i sie zdziwlam - ale wolalam zapytac (a skoro w Lubuskim jest Slask to mnie juz nic nie zdziwi :P
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2015-10-23, 14:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8297
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-10-23, 15:00   

zapewne byłoby mniej zdziwień gdyby nie idiotyczne granice województw z nazwami zupełnie nieodpowiadającymi rzeczywistości. I potem ludzie rzeczywiście myślą, że Małopolska to tylko woj. małopolskie, a Podkarpacie to jedynie ten fragment w województwie o tej nazwie...

Lubuskie dostało nazwę od Ziemi Lubuskiej która nijak się ma do obszaru województwa, a jej historyczna stolica nadal leży w Niemczech. Ale teraz nawet władze samorządowe oficjalnie lansują, że całość ich terytorium to Ziemia Lubuska (w rzeczywistości na województwo składają się fragmenty historycznej Ziemi Lubuskiej, Dolnego Śląska, Nowej Marchii, Wielkopolski i Łużyc :D ). Na pewno przychodzi to tym łatwiej, że nie ma tam dawnych autochtonów kultywujących tradycje, dialekty itp., więc też nie ma to dla nich większego znaczenia, gdzie mieszkają... Albo np. Gorzów Wielkopolski, który wcale nie leży w Wielkopolsce, no ale jak by brzmiało Gorzów Brandenburski? :D
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2015-10-23, 21:45   

Ech, moje ulubione tereny... Zazdroszczę wielce. Słyszałam o Svidníku i chętnie kiedyś się tam wybiorę po Twej fotograficznej prezentacji. Choć i tak najlepsze są dla mnie tamtejsze krajobrazy :) .
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-11-06, 18:36   

Basia Z. napisał/a:
Jeszcze do niedawna w okolicznych górach można było znaleźć ślady tamtych zmagań, w postaci żołnierskich hełmów czy wyposażenia, a czasem nawet kości poległych. Pamięć o bitwie jest szczególnie kultywowana po słowackiej stronie granicy.

U pana Tadeusza w chyży w Olchowcu można sporo z tych znalezisk zobaczyć.

Pudelek napisał/a:
Lubuskie dostało nazwę od Ziemi Lubuskiej która nijak się ma do obszaru województwa, a jej historyczna stolica nadal leży w Niemczech.

No właśnie nigdy nie mogłem pojąć, dlaczego Lubusz znalazł się poza granicami Polski;)

Pudelek napisał/a:
Zaraz za dawnym (i zapewne przyszłym) przejściem granicznym odbijamy w lewo i droga przez las doprowadza nas do muzeum i wieży widokowej w jednym.


Cytat:
Do niedawna szlak opuszczał ruchliwą drogę i skręcał z niej na wschód niedochodząc do zabudowań przejścia. Przechodził przez młody las i zarośla ścieżką wyznaczoną równolegle do granicy schodził w dolinę spływającego do Zyndranowej potoku Astriabiec, przekraczał go i skręcał w prawo pod górę, by niebawem dojść do granicy. W 2006 roku szlak został przeznakowany. Dochodzi teraz do granicy i skręca w wygodną drogę graniczną.


Szedłem tym szlakiem tylko w nowym "wygodnym" wariancie, pamiętacie przebieg szlaku w czasach sprzed Schengen? ;)
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8297
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-11-07, 09:45   

Vlado napisał/a:
No właśnie nigdy nie mogłem pojąć, dlaczego Lubusz znalazł się poza granicami Polski;)

jest za Odrą, więc nie miał szans... zresztą do 1999 roku raczej nikt nie mówił o czymś takim jak ziemia lubuska

Vlado napisał/a:
zedłem tym szlakiem tylko w nowym "wygodnym" wariancie, pamiętacie przebieg szlaku w czasach sprzed Schengen?

nie, bo byłem tam pierwszy raz :P
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-11-07, 10:25   

Pudelek napisał/a:
jest za Odrą, więc nie miał szans... zresztą do 1999 roku raczej nikt nie mówił o czymś takim jak ziemia lubuska

Mnie tam w szkole o Lubuszu uczyli ;)
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8297
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-11-07, 10:55   

ja sobie akurat nie przypominam, ale możliwe, że było coś w ramach historii średniowiecza ;) nie mniej to ciekawy przypadek, że nazwano województwo od nazwy miejscowości leżącej za granicą :D idę jednak o zakład flaszkowy, że jakby się spytać przeciętnego tambylca, to nie będzie wiedział, gdzie Lebus leży :-o
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2015-11-07, 10:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group