Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Ruiny zamku Cisy

Autor Wiadomość
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2647
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2014-12-22, 21:54   Ruiny zamku Cisy

W sobotę wybrałem się zobaczyć zamek Cisy. Mimo, że nieodległy, to jeszcze nie miałem okazji go poznać. Wyruszyłem z okolic kościoła św.Anny, który znajduje się w wałbrzyskiej dzielnicy Szczawienko. Trasą oznaczoną biało-czerwonymi kwadratami. Prowadziła początkowo wśród zabudowań i łąk (stąd widok na Trójgarb),by następnie wejść w las.



Ścieżką wytyczona wśród bukowego drzewostanu dość szybko dotarłem do zamku Stary Książ.







Tuż przy zamku znajduje się ciekawa piwniczka. Z zewnątrz obudowana kamieniem, w środku jest betonowa. Zastanawiam się kto, w jakim celu i kiedy ją wybudował.



Po kilku chwilach spędzonych w malowniczych ruinach (zamek na pierwszym zdjęciu wygląda niczym dama w toczku) ruszyłem dalej krawędzią Wąwozu Pełcznicy. Stąd mogłem podziwiać zamek Książ. Gdyby tak jeszcze w głowach leśników narodziła się koncepcja wycięcia paru drzew i krzaków po tej stronie wąwozu.....



Idąc dalej dotarłem do rozległego szczytu wzgórza Skiba skąd miałem ostatni, mocno ograniczony gałęziami, widok na Książ. Tym razem od "zadka".
Potem ścieżka zbliżyła się do krawędzi wąwozu Szczawnika. To miejsce przypomniało mi szlak przez Radunię.



W "gałęziowym" okienku pokazał się Trójgarb.



Potem szlak zszedł do doiny potoku, który trzeba było pokonać takim podniszczonym mostkiem.



Stąd już tylko kawałek do ostatnich zabudowań Pełcznicy przy Stawie Poleśnickim II. Za stawem wszedłem na zielony szlak, który prowadził strasznie błotnistą drogą. Z tego powodu patrzyłem pod nogi zamiast rozglądać się po okolicy. I przez to nie zdąrzyłem sfotografować stada dzików, które zbiegało ze wzgórza w moim kierunku. Musiały być czymś przestraszone, że tak pędziły, a dodatkowo mocny wiatr wiał w moją stronę więc spostrzegły mnie dość późno. Skręciły i zniknęły w krzakach.
Tak wyglądało moje pierwsze spotkanie z dzikami w lesie. Do tej pory udało mi się widzieć je (kilkakrotnie) tylko przy, lub na drodze, w trakcie jazdy do pracy!
Przeszedłem jeszcze kawałek lasem i dotarłem do polany przy rzeczce Czyżynka. Zastawiona była autami. Właśnie odbywało się polowanie. Trochę dziwnie się szło przy odgłosach gęstej strzelaniny, ale na dzika nie wyglądałem, do zamku był już rzut beretem no i chyba najważniejsze, że myśliwi nie strzelaliby chyba w kierunku gdzie stały ich samochody.

Zamek Cisy zaskoczył mnie swoimi rozmiarami. Nie spodziewałem się, że był tak duży i tak dużo z niego zostało. Szczególne wrażenie zrobił na mnie mur od strony rzeki i masywny stołp. Szkoda, że już nigdy nie będzie wyglądał tak jak przed wiekami. Dobrze choć, że leśnicy odkrzaczyli teren zamku.








Po obejrzeniu ruin wróciłem na Podzamcze żółto znakowaną ścieżką spacerową.
Tak zakończył się mój sześćdziesiąty dzień turystyczny w tym roku.
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2014-12-22, 22:32   

Niedawno planowałem trochę więcej na rowerówkę (+Chełmiec, Jezioro Daisy, nocne zwiedzanie zamku Książ), lecz brzydka pogoda oraz marna agroturystyka w Świebodzicach ("Pod Malwami" miałem wypożyczyć rower i nocować) wystraszyły mnie na dobre. A warto ponownie odwiedzić te tereny po kilkunastu latach ...
 
 
Iva 


Wiek: 41
Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1544
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2014-12-23, 12:39   

włodarz napisał/a:
zamku Stary Książ.

Ależ cudne ruiny!
_________________
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-23, 14:11   

Rewelacyjny ten zamek.
Jako, że uwielbiam zamki, to staram się póki co zwiedzić, te blisko mnie, no i przez to ciągnie mnie na Dolny Śląsk.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-12-23, 20:16   

Stary Książ znam, całkiem przyjemna ścieżka prowadzi w tej okolicy, pętla wokół Książa (jeszcze cis tam jakiś spory pamiętam, chyba Bolko się nazywa), ale tym drugim zamkiem mnie zaskoczyłeś. Muszę poszperać po mapach gdzie on jest bo widzę, że minąłem dość ciekawe ruiny.
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2647
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2014-12-23, 21:21   

ceper napisał/a:
A warto ponownie odwiedzić te tereny po kilkunastu latach ...

Jak najbardziej.

Cytat:
Ależ cudne ruiny!

Fakt. Ale Cisy też niezłe. Szkoda, że gdy tam byłem słońce schowało się na dobre. I jakoś tak nie wyróżniał się z szarego otoczenia.

laynn napisał/a:
Jako, że uwielbiam zamki

Ja też.

Piotrek napisał/a:
Muszę poszperać po mapach gdzie on jest bo widzę, że minąłem dość ciekawe ruiny.

Są w necie fajne wirtualne wycieczki po zamku Cisy. Widziałem wcześniej w scenerii wczesnowiosennej a teraz pojawiła się wersja zimowa.
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6094
Skąd: Oława
Wysłany: 2014-12-23, 21:31   

Łazilam po tym terenie ale juz dosyc dawno- prawie 10 lat temu. Niesamowite wrazenie zrobil na mnie skalisty wawoz kolo Ksiaza. No i obiecywalismy sobie ze kiedys zanocujemy w ruinach Starego Ksiaza ale poki co na razie jakos sie nie zlozylo. Trzeba tam kiedys wrocic!

Tu pare zdjec z kwietnia 2005
https://picasaweb.google....mu/200504_ksiaz
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group