Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Przez Tatry Bielskie

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków

Wysłany: 2020-08-22, 17:56   Przez Tatry Bielskie



Taka to była dziwna wycieczka, że przeszliśmy pięć dolin, cztery przełęcze i żadnego szczytu nie zaliczyliśmy.

Ale po kolei. Wycieczka w Tatry Bielskie, położone na wschodnim skraju masywu tatrzańskiego, bardzo wyraźnie się różniące od sąsiadujących z nimi Tatr Wysokich. Zbudowane są z wapieni oraz dolomitów i bardziej przypominają Tatry Zachodnie oraz położony na drugim skraju Tatr masyw Siwego Wierchu. Liczne wychodnie skalne na grzbiecie tego pasma oraz strome trawiaste zbocza kojarzą się z kolei z Małą i Wielką Fatrą oraz Górami Strażowskimi. Czyli – mieszanka wybuchowa.
Grań Tatr Bielskich nie stanowi płynnej kontynuacji grani Tatr Wysokich, lecz jest ustawiona wobec niej pod kątem 90 stopni, tworząc wielką literę T. Podkreśla to tylko odmienność krajobrazową obu tych części tatrzańskiego pasma.
W Bielskich Tatrach, pomimo ich wielkich walorów krajobrazowych, nie ma wiele wytyczonych szlaków turystycznych. Żeby zrozumieć przyczynę tego stanu rzeczy trzeba cofnąć się aż do XIX wieku. Wtedy to właściciel tutejszych dóbr, Christian Hohenhole założył tu prywatny rezerwat łowiecki. Teren rezerwatu ogrodzono płotem, strzegli go strażnicy. Pasterze owiec zostali wyeksmitowani, ograniczona też została turystyka. Imć Hohenhole sprowadził do swojego rezerwatu obce gatunki: kaukaskie żubry i jelenie, amerykańskie bizony, ku uciesze polującego jaśniepaństwa. W 1936 rodzina Hohenhole sprzedała te tereny państwu czechosłowackiemu. Podobno propozycja sprzedaży była skierowana również do polskich władz, ale te nie były zainteresowane zakupem Tatr w okolicy Jaworzyny.
Po II wojnie światowej te tereny upatrzyli sobie komunistyczni dygnitarze do polowania przy wódeczce. Mieszkali podczas polowań w rządowym ośrodku w Jaworzynie i nie chcieli żeby turyści im przeszkadzali. Posunięto się nawet do zamknięcia w latach 1978-1980 najciekawszych szlaków Tatr Bielskich, m.in. prowadzących ich granią.
Po transformacji ustrojowej ograniczenia w zwiedzaniu Tatr Bielskich są utrzymywane, oficjalnie dla celów ochrony przyrody, a chyba tak naprawdę dla celów łowieckich, czego znakiem są liczne ambony myśliwskie rozstawione po tutejszych lasach. Myślę z podobnych „ekologicznych” powodów niedostępny dla turystów jest łatwy i niezwykle atrakcyjny widokowo, jak mniemam, masyw Szerokiej Jaworzyńskiej.
Aktualnie w Tatrach Bielskich są wytyczone trzy szlaki turystyczne:

- niebieski prowadzący z Jaworzyny Doliną Zadnich Koperszadów na Przełęcz Pod Kopą (a potem schodzący do Doliny Kieżmarskiej Białej Wody),
- czerwony ze Zdziaru na Przełęcz Pod Kopą,
- zielony prowadzący podnóżami Jatek z Tatrzańskiej Kotliny do Białego Stawu Kieżmarskiego.

I tyle.

Naszym pomysłem na wycieczkę przez Tatry Bielskie było zostawienie samochodu na parkingu przy wyciągach narciarskich w Zdziarze, przejazd rowerem do Jaworzyny i stamtąd przejście Doliny Zadnich Koperszadów niebieskim szlakiem i zejście do Zdziaru czerwonym. Potem tylko autem do Jaworzyny po rowery i powrót do Krakowa. Początek szlaku z Jaworzyny biegnie asfaltową drogą przez Dolinę Jaworową. Dochodzimy do Polany Pod Muraniem.


na lewo Jagnięcy Szczyt, na prawo Lodowy Szczyt


Murań



Tam szlak niebieski skręca w lewo i po chwili zaczyna biec wzdłuż Koperszadzkiego Potoku. Szeroka droga przygotowana jest jak dla jeepów, a przecież nie ma tu żadnych szałasów ani schronisk (patrz wyżej). Wapienna skała i dużo wilgoci sprawiają, że wegetacja jest bardzo bujna, dużo kwiatów, wielkie liście łopianu, wysokie pędy roślinności.











Pierwszy widok na Hawrań.



Widać uschnięte lasy świerkowe, dzieło niepozornego robaczka: kornika drukarza. Skąd w Tatrach świerki? Lasy świerkowe, które dominują obecnie w tatrzańskim reglu, zostały sztucznie nasadzone pod koniec XIX wieku m.in. staraniem Towarzystwa Tatrzańskiego i hrabiego Zamoyskiego. Pod koniec XIX wieku lasy tatrzańskie były bardzo przetrzebione za sprawą działalności hutniczej i górniczej w Tatrach. Właściciele huty w Kuźnicach prowadzili wręcz rabunkową gospodarkę leśną. Drzewo pozyskiwane w tutejszych lasach było palone w piecach, w których przetapiano rudę żelaza. Zdaniem przyrodników sadzenie świerka w Tatrach pod koniec XIX wieku nie było do końca przemyślane. Monokultura świerkowa po jej osłabieniu przez kornika drukarza jest bardzo podatna na wiatry halne, czego efektem wiele wiatrołomów w Tatrach. Obecnie Tatrzański Park Narodowy prowadzi po polskich stronie Tatr przebudowę lasów i w miejscach, w których wiatr halny przewrócił całe połacie lasów, nasadzane są występujące tu niegdyś buki, jawory i jodły z domieszką świerka. Ale to są wszystko procesy na dziesięciolecia.





Tymczasem my podążamy dalej koperszadzką scieżką przez lasy i coraz liczniejsze polany. Robię sobie dyskretne zdjęcie na mostku przy słynnej rzeźbie niedźwiadka uwiecznionej w tysiącach selfików (ja nie mam). Widać coraz więcej, w tym pierwszą z naszych przełęczy.




Hawrań i Płaczliwa Skała


Przełęcz Pod Kopą

Ścieżka zanurza się jeszcze na chwilę w leśnym tunelu.



Teraz już definitywnie wychodzimy na otwartą przestrzeń. Trochę ponarzekałem wcześniej na tutejszy system „ochrony przyrody”, ale jedno trzeba przyznać – szlak wytyczony jest pierwsza klasa! Mógł zostać poprowadzony dnem Doliny Zadnich Koperszadów, tymczasem od wysokości 1400 m n.p.m. wspina się on na północne zbocza doliny i prowadzi pięknymi łąkami pod Hawraniem i Płaczliwą Skałą. Można podziwiać okoliczne szczyty i pełne kwiatów zbocza.


Jagnięcy Szczyt




Jagnięcy Szczyt i Szeroka Jaworzyńska




grań Tatr Bielskich


Orla Perć i Wołoszyn na horyzoncie



Poniższa panorama jest dla mnie kwintesencją piękna Doliny Zadnich Koperszadów: wielka przestrzeń (którą bardzo lubię w górach, dlatego nie wybieram się na Wrota Chałubińskiego), bujna roślinność i piękny kształt doliny polodowcowej.







Szlak wiedzie na przełęcz jednostajnie i łagodnie pod górę. Dochodzimy na Przełęcz Pod Kopą. Widać jak na dłoni Jagnięcy Szczyt i początek pozaszlakowej ścieżki na niego.




Jagnięcy Szczyt

My jednak idziemy dalej, zamierzając odpocząć dłużej na Przedniej Przełęczy Pod Kopą, wznoszącej się nad Białym Stawem. Cieszymy się tu słońcem i pięknymi widokami.


Dolina Białych Stawów


panorama z Przedniej Przełęczy Pod Kopą




zbliżenie na Łomnicę


Jagnięcy Szczyt

Wracamy na Przełęcz Pod Kopą. Łąki tutejsze kwitną, rosną tu kwiaty podobne do mleczy, ale o wiele większe i z grubszymi łodygami (nie wiem, jakie to kwiaty, słaby jestem z botaniki). Ścieżka prowadzi zakosem na Wyżnią Przełęcz Pod Kopą (najwyższe miejsce na naszej trasie). Dla niecierpliwych jest skrót „na wprost”. Podziwiamy piękne widoczną stąd grań Jatek oraz Dolinę Przednich Koperszadów. Wszystko dookoła kwitnie.


panorama Tatr Bielskich






Jatki






Wyżnia Przełęcz Pod Kopą

Widać wyraźnie ścieżkę na Jatki. W miarę upływu godzin pogoda robi bardziej „tatrzańska” – znad Tatr Wysokich nadciągają ciemne chmury. Prawie w ogóle nie wieje, trudno określić jakiś kierunek ich przesuwania, po prostu kotłują się w górze. Widać też, że dalej za Tatrami jest słoneczna pogoda. Idziemy dalej, na razie łapiemy mniej i bardziej chmurkowe pejzaże.


Dolina Zadnich Koperszadów


Jagnięcy Szczyt na pierwszym planie


Wyżnia Przełęcz Pod Kopą

Schodzimy na ostatnią przełęcz dzisiaj: Szeroką Przełęcz Bielską, położoną pod Płaczliwą Skałą. Tu spędzamy dłuższą chwilę na podziwianiu i rozszyfrowywaniu panoramy Tatr Wysokich oraz na zastanawianiu się, czy po południu się rozpogodzi, jak to często w Tatrach bywa, czy też nie. Widać stąd wyraźnie ścieżkę wiodącą na Płaczliwą Skałę. Kusi, ale my schodzimy w dół.






na horyzoncie Wysoka, Rysy i Niżne Rysy


Lodowy Szczyt


gra świateł i cieni

Szeroką Dolinę, którą początkowo prowadzi zejście, upodobały sobie kozice i świstaki, nietrudno tu o spotkanie. Zresztą kozic jest dużo w całych Tatrach Bielskich. Widzimy kilka kozic, niestety dość daleko, oraz świstaka przed swoją norką. Robię mu kilka zdjęć, systematycznie podchodząc coraz bliżej z aparatem. Świstak w końcu mnie zauważa i powoli wycofuje się do swojej norki. Ale zdjęcie jest!



Kontynuujemy schodzenie ciesząc się na bujną roślinność Szerokiej Doliny. Ale coś mi zaczyna padać z nieba, które zresztą na chwilę przybiera tę niezwykłą barwę, która mówi „zaraz pierdolnie burza”.



Zejście czerwonym szlakiem jest krótkie, za to treściwe (czytaj: strome). Jak tam popada, to będzie cyrk ze schodzeniem. Na szczęście póki co deszcz pada niewielki i ciepły, za to robi się strasznie parno. Nie zakładam kurtki przeciwdeszczowej wychodząc z założenia, że wolę być mokry od deszczu niż od potu.





Po chwili zaczyna się jazda. Zejście z Bobotów do Tiesznaw i zejście z Południowego Grunia na Małej Fatrze to jest nic, zaprawdę powiadam wam. Stromo, dużo śliskich kamieni (wapień) i panująca na całej trasie lekka wilgoć powoduje, że nawet bez deszczu źle się schodzi. Mamy nadzieję, że ten padający lekki deszczyk nie zmieni się w ulewę, która jeszcze bardziej utrudni zejście. Chowam dla bezpieczeństwa aparat do plecaka, musicie wybaczyć, że mam tylko to jedno zdjęcie z zejścia. Ale lufa jest! Tylko dzięki aktywnemu użyciu kijków nie zaliczyłem ani jednej „gleby”.



Przekraczamy granicę lasu i wchodzimy do Doliny Do Regli. Tu już się schodzi przyjemniej, choć szuter leżący na leśnej ścieżce może być zdradliwy. Co ciekawe, pomimo rosnącej wokół wilgotnolubnej roślinności, dnem doliny początkowo nie płynie potok, pewnie woda znika gdzieś w wapiennym podłożu.





Dopiero później pojawia się woda w strumieniu, jest okazja opłukać się w zimnej wodzie.



Po przejściu krótkiego odcinka Doliną Białej ścieżka prowadzi nas lekko pod górę do drogi przecinającej Zdziar.



Na parkingu czeka nasz samochód. Znajduje się tam stacja narciarska, czynna jest też restauracja. Wchodzimy z nadzieją na zjedzenie czegoś dobrego, ale okazuje się że o godzinie 18.30 kuchnia jest już nieczynna, można nabyć jedynie zimne napoje. Chociaż tyle. Kupujemy picie i szukamy ciekawego miejsca do klapnięcia. Na werandzie nie zachęcają okna z pleksi, z kolei na zewnątrz ławy ustawione są tak, że budynek zasłania większość widoku na Tatry. Idziemy na zdziarską łąkę, by tam przy zimnej Coli i Kofoli podziwiać popołudniowe Tatry Bielskie. Pięknie wyglądają z tego miejsca, hej.

Ostatnio zmieniony przez Sebastian 2020-08-23, 08:07, w całości zmieniany 3 razy  
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2020-08-22, 18:14   

Świetna wycieczka. Najpiękniejsza łąka Tatr, cudne miejsca widokowe, trochę historii. Brawo !

P.s. Popraw ten Jarząbczy w podpisie Jagnięcego ;)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269
Wysłany: 2020-08-22, 18:21   

Dużo pięknych zdjęć!
To jest Jarzębczy, czy Jagnięcy? ;)



Tam jest super, muszę zaglądnąć na mapy :)

P. S
Pisałem w momencie kiedy Łukasz wrzucił swój post (nie widziałem go) dla trgo zwracam uwagę na ten Jarzębczy ;)
Ostatnio zmieniony przez Adrian 2020-08-22, 18:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków

Wysłany: 2020-08-22, 18:29   

Już poprawiłem.
Profil Facebook
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2020-08-22, 19:04   

To jest piękna trasa. Sam robiłem ją z młodą trzy lata temu, ale w odwrotnym kierunku. Teraz już pewnie sam wiesz, dlaczego... :o-o

Pięknie Ci wyszły cienie z Szerokiej Przełęczy. Ale wcześniej, w pełnym słońcu wcale nie jest gorzej!
Do czego się przyczepić.... Hmm, brak selfie z misiem!

Szlak na Jatki to kiedyś był mój cel numer 1. Ta graniówka musi być zajebista!
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2020-08-22, 19:08   

Jest.


Miałem być dzisiaj w Bielskich ale piątki bywają niebezpieczne.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków

Wysłany: 2020-08-22, 19:21   

sokół napisał/a:
To jest piękna trasa. Sam robiłem ją z młodą trzy lata temu, ale w odwrotnym kierunku. Teraz już pewnie sam wiesz, dlaczego... :o-o

Pięknie Ci wyszły cienie z Szerokiej Przełęczy. Ale wcześniej, w pełnym słońcu wcale nie jest gorzej!
Do czego się przyczepić.... Hmm, brak selfie z misiem!

Szlak na Jatki to kiedyś był mój cel numer 1. Ta graniówka musi być zajebista!


Trasa jest piękna i owszem. Ten kierunek był podyktowany faktem, że potem nie chciało mi się zapylać rowerem pod górę z Jaworzyny do Zdziaru. Ale nie ma co narzekać, gdybyśmy szli w odwrotną stronę, to nie miałbym tak pięknych widoków z Doliny Zadnich Koperszadów. Czyli w sumie wszystko się dobrze zgrało. A co do zejścia: będę miał co wspominać, tak jak ów słynny młodnik pod Policą.

A co do selfie z misiem, to mogę dorzucić jako bonus dwa zdjęcia z naszej wycieczki z 2016 roku:



Profil Facebook
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2020-08-22, 19:40   

Sebastian napisał/a:
Ten kierunek był podyktowany faktem, że potem nie chciało mi się zapylać rowerem pod górę z Jaworzyny do Zdziaru


Tak, jest to mocny argument. Ja tam wykorzystałem wówczas komunikację publiczną, zostawiłem auto w Jaworzynie i na Zdziar wjechaliśmy słowackim autobusem. :rol Tylko to były inne czasy. Bez wirusów. :o-o
Profil Facebook
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków

Wysłany: 2020-08-22, 19:47   

To akurat nie miało nic wspólnego z koronawirusem.
Ostatnio zmieniony przez Sebastian 2020-08-22, 19:48, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-08-23, 07:26   

Moim zdaniem dobrze dobrany kierunek trasy. Super zdjęcia. Grań Bielskich najbardziej kusi mnie w T. ;)
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2020-08-23, 08:44   

Czyli nie tylko ja doszedłem do wniosku, że to najładniejszy rejon Tatr ;)
Trzeba będzie zrobić kiedyś graniówkę. Wystarczy przebrać się za myśliwego i już jest legalnie ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269
Wysłany: 2020-08-23, 10:21   

To jakie przejście polecacie najbardziej?
Ze Zdziaru w stronę Tatrzańskiej Kotliny, czy z Jaworzyny po Kotlinę?
I jak to wygląda później z powrotem autobusem do któregoś punktu?
Ostatnio zmieniony przez Adrian 2020-08-23, 10:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków

Wysłany: 2020-08-23, 19:14   

Adrian napisał/a:
To jakie przejście polecacie najbardziej?
Ze Zdziaru w stronę Tatrzańskiej Kotliny, czy z Jaworzyny po Kotlinę?
I jak to wygląda później z powrotem autobusem do któregoś punktu?


Jak widzisz, koncepcje są dwie, każda ma swoje wady i zalety. Ja uważam swoją za lepszą, mimo fatalnego zejścia do Zdziaru, Sokół chyba z tego powodu wybrał odwrotnie. Autobusy w wakacje jeżdżą mniej więcej raz na godzinę, poza sezonem rzadziej.

Aktualny rozkład: http://sadpp.sk/cest/pppri/706425.pdf
Profil Facebook
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2020-08-24, 08:42   

Każda z tych koncepcji ma swoje plusy i minusy, jak zapewne zauważyłeś.

Jest jeszcze trzecia koncepcja - Zielony Staw Kieżmasrki - można przecież przy okazji machnąć tamten rejon (Bądź schronisko Szarotka) - można wtedy albo olać Koperszady, albo z PPK wejść na Szeroką bielską, wrócić i zejść Koperszadami. Cokolwiek nie wybierzesz, przy dobrej pogodzie będziesz zachwycony. Co do autobusu to jednak zdecydowanie polecam Ci od niego zaczynać, a schodzić na pewniaka do auta.
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269
Wysłany: 2020-08-24, 20:13   

Seba sory że w twoim temacie
A jak jest z parkingiem w T. Jaworzynie, bo z tego co widzę, to tylko na poboczu chyba :-/ ?
I autobusem do T. Kotliny
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group