Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Promem w góry

Autor Wiadomość
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2013-10-10, 23:22   Promem w góry

Promem w góry, czyli wędrówka na Dzwonkówkę.

Szlak z Łącka do Szczawnicy czekał na mnie już od dawna. Wreszcie trafiła się okazja, by nim przejść. W piękny słoneczny dzień październikowy wyruszam z rana do Zabrzeży, gdzie od razu łapię busa do Łącka. W stolicy słynnej śliwowicy zaczyna się dzień, gdy rozpoczynam wędrówkę wzdłuż Czarnej Wody w stronę Dunajca. Jako że dłuższa droga przede mną, zastanawiam się w pewnym momencie, czy nie pożyczyć sobie takiego oto środka lokomocji, stojącego przy jednym z domów.



Po krótkim czasie drogę przecina mi Dunajec. Nucąc w myślach „O, dobra rzeko, o mądra wodo…” siadam na brzegu czekając na przeprawę. Szlaku w tym miejscu nie da się inaczej przekroczyć, jak tylko łódką. Po chwili zostaję zauważona z drugiego brzegu i łącki Charon wyrusza po mnie.



Już na drugim brzegu zaczynam mozolną wspinaczkę przez piękny bukowy las. W lesie jest jeszcze zielono, o jesieni przypominają szeleszczące liście pod moimi stopami i rude czubki drzew nad moją głową.



Grzyby jakby już wyczekiwały rychłego końca.



A ja osiągam pierwsze przysiółki. Wita mnie ujadanie psów i życzliwe słowa jednej z mieszkanek. Dziwi się, że wędruję samotnie. Wymieniamy kilka uwag na temat jesieni i ruszam dalej. Sporo jeszcze szczytów przede mną.



Na horyzoncie majaczą dumnie, acz niewyraźnie Tatry.



Robi się też coraz piękniej.





Opuszczam Łąckie Wyrobiska żegnana głośnym ujadaniem psa i słowami kolejnej babci. Pyta, czy nie nudno mi tak samej wędrować.
Nie.. Na tym szlaku nie można się nudzić. Co krok to nowy widok, nowe zauroczenie. Lasy wokół mnie zdają się płonąć od czerwieni, której wtóruje żółć.



Po krótkiej wędrówce lasem wychodzę na Cebulówkę.





Wokół - ognisto.



Stąd już tylko krok na Okrąglicę, gdzie czas na śniadanie i ciepłą herbatę z termosa.







Przed Koziarzem muszę skoncentrować się na szlaku. Niekiedy w newralgicznych miejscach brakuje oznaczenia, więc muszę ufać intuicji. Niekiedy pojawiają się dwie drogi i nie wiadomo, która będzie tą właściwą.



Droga w większości prowadzi malowniczymi polanami.



Czasem zagłębia się w las, gdzie też jest pięknie. Im wyżej, tym bardziej żółto wśród buków.



Na horyzoncie majaczy charakterystyczne drzewko.



A ja schodzę z Koziarza wypatrując już połączenia szlaków na Jaworzynce.







Wreszcie z lewej dołączają znaki zielone. Pierwszy etap wędrówki za mną. Zbaczam na moment ze szlaku, by wyjść do kaplicy na Błyszczu. Pięknie tu, cicho, spokojnie i naprawdę bliżej nieba. Przysiadam chwilę na jednej z pustych ławeczek nabierając sił przed dalszą wspinaczką.





Z Jaworzynki ruszam piękną trasą dalej. Nawet nie chowam aparatu - nie ma to sensu, gdyż co chwilę pojawiają się nowe olśnienia. Tego szlaku nie da się po prostu szybko przejść. Kontempluje się go kawałek po kawałku, a odosobnienie sprzyja skupieniu się na tym, co wokół. Nic mnie nie rozprasza, w środku coś mi tylko śpiewa, skracając godziny samotnej wędrówki (akurat wtedy śpiewają mi Domowe Melodie, co jest wynikiem pobytu na ich koncercie dwa dni wcześniej :) ).





Gdy na horyzoncie zaczyna pojawiać się Prehyba, wiem, że zbliżam się do głównego grzbietu.





Nadal towarzyszy mi widok na Tatry, z każdym krokiem bledszy.



Mijam kolejne przysiółki.



Od nadmiaru zdjęć padają mi baterie. Dobrze, że mam kolejny komplet, bo tyle jeszcze widoków przede mną. Drogi jeszcze też tyle. Czas nieco przyśpieszyć.





Przyśpieszyć się jednak nie da. Wprost to niemożliwe. Jesień nie chce mnie wypuścić.







Wreszcie mijam ostatni przysiółek i po kolejnej wspinaczce osiągam szczyt Dzwonkówki. Tam pocieszam się, że w porównaniu z Himalajami, nie mam wcale tak daleko do celu.



W czasie zejścia do Bereśnika nieco przyśpiesam, by zdążyć na autobus ze Szczawnicy. Droga prowadzi w większości przez las, gdzieniegdzie tylko, z prześwitów, widać nieodległą przełęcz Przysłop.



W schronisku zatrzymuję się tylko na moment i już pędzę w dół na autobus.



Pęd w dół znów mi średnio wychodzi. Tym razem zatrzymują mnie widoki na rozświetlone słońcem Pieniny.





W Szczawnicy jestem niemal na ostatnią chwilę. I choć już wkrótce bus unosi mnie w stronę Krakowa, jesień pozostaje pod powiekami. A w pamięci ten jeden z piękniejszych szlaków, jakim kiedykolwiek szłam. Polecam wszystkim gorąco!

Komplet zdjęć:
https://picasaweb.google....CJbji7rtxYvFOw#
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2013-10-10, 23:54   

Świetna wycieczka, kolory piękne, a jeszcze nie dawno tu wspominałaś, że od dawna nie potrafisz pięknej jesieni w górach zastać, bo co roku Ci się tak nie składa. ;) Jedynie wkurzałby mnie te pytania ludzi, czy nie nudzi się Pani tak samej? ;) Co to za pytanie w ogóle...

A takim motocyklem jeździłem z tatą w góry jak byłem mały. :-o
Ostatnio zmieniony przez Vision 2013-10-10, 23:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10848
Skąd: Żywiec-Sienna

Wysłany: 2013-10-11, 07:13   

Aż przyjemnie oglądać takie kolorki :-)
Motor wygląda na SHL-kę, chyba.
 
 
bton1 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 3312
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-10-11, 07:38   

Wrrrr, jak pięknie. Normalnie opromieniłaś mój poranek Wiolcia :)

Swoją drogą szacun dla tego, kto wrzucił te "Himalaje" :)
_________________
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-10-11, 10:28   

Piękne tereny na jesień. Myslałem, ze Cieńków jest najlepszy, ale widać, jest godny rywal.
Bardzo malownicze okolice.
Szkoda, ze himalaje nie przez CH
Profil Facebook
 
 
bton1 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 3312
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-10-11, 10:35   

sokół napisał/a:
Szkoda, ze himalaje nie przez CH

Brykniemy tam kiedyś z drabiną i zrobimy rewolucję.
_________________
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2013-10-11, 10:51   

Kurde zaczynam mieć kompleksy oglądając ostatnio zdjęcia...
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2013-10-12, 10:32   

Vision napisał/a:
Świetna wycieczka, kolory piękne, a jeszcze nie dawno tu wspominałaś, że od dawna nie potrafisz pięknej jesieni w górach zastać, bo co roku Ci się tak nie składa. ;) Jedynie wkurzałby mnie te pytania ludzi, czy nie nudzi się Pani tak samej? ;) Co to za pytanie w ogóle...


Tym razem jesienie rzeczywiście się udało. A pytania? Nie, nie denerwowały. Panie pytały z życzliwością, więc zamieniało się z nimi parę słów.

A tereny rzeczywiście piękne. Na Cieńkowie nie byłam i nie wiem, czy tej jesieni się uda, ale w planach szlak mam zapisany.
 
 
nes_ska 


Wiek: 35
Dołączyła: 09 Paź 2013
Posty: 2931
Skąd: Brzesko
Wysłany: 2013-10-12, 21:54   

Oglądając te Wasze zdjęcia widzę, jak uboga górsko jestem ;) Koniecznie będę musiała się wybrać w 'góry niższe', bo w zdjęciach już zdążyłam się zakochać ;)
_________________
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-10-15, 07:53   

Teren tak ładny, że pozazdrościłam - i też tam byłam w ostatni weekend.
Tylko myśmy, ponieważ to był egzamin szlajali się bez szlaku.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
presto 


Wiek: 49
Dołączył: 19 Wrz 2013
Posty: 219
Skąd: Czeladź
Wysłany: 2013-10-15, 08:12   

Trzeba będzie skopiować Twoją trasę w przyszłym roku. Jest bardzo malownicza. Prowadzi licznymi łąkami i polanami, więc widoki są przednie. A jesień pięknie uchwycona. Gratuluję wypadu.

Autobusy często jeżdzą ze Szczawnicy do Łącka?
_________________
pozdrawiam
presto

mój blog: http://presto1974.wordpress.com/
Ostatnio zmieniony przez presto 2013-10-15, 08:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2013-10-15, 15:57   

Wiolcia napisał/a:
A pytania? Nie, nie denerwowały. Panie pytały z życzliwością, więc zamieniało się z nimi parę słów.


No rozumiem, pytania w stylu aby jakoś zagadać, trochę zażartowałem, chodziło mi bardziej oto, że przecież odpowiedź jest oczywista. ;)
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2013-10-15, 17:18   

Basia Z. napisał/a:
Teren tak ładny, że pozazdrościłam - i też tam byłam w ostatni weekend.
Tylko myśmy, ponieważ to był egzamin szlajali się bez szlaku.


A szłaś może tym zielonym z Tylamanowej do Jaworzynki? Jestem ciekawa, czy jest równie malowniczy.

presto napisał/a:
Trzeba będzie skopiować Twoją trasę w przyszłym roku. Jest bardzo malownicza. Prowadzi licznymi łąkami i polanami, więc widoki są przednie. A jesień pięknie uchwycona. Gratuluję wypadu.

Autobusy często jeżdzą ze Szczawnicy do Łącka?


Coś jeździ, nawet w internecie znalazłam jakiś rozkład ze Szczawnicy. Ja akurat wysiadłam na skrzyżowaniu w Zabrzeży i zdążyłam tylko podejść do przystanku, a już jechał bus. Tyle że był to bus ze Szczawy. W najgorszym razie można ten kawałek przejść pieszo lub złapać stopa, nie jest tak daleko.

Vision napisał/a:
Wiolcia napisał/a:
A pytania? Nie, nie denerwowały. Panie pytały z życzliwością, więc zamieniało się z nimi parę słów.


No rozumiem, pytania w stylu aby jakoś zagadać, trochę zażartowałem, chodziło mi bardziej oto, że przecież odpowiedź jest oczywista. ;)


No jasne :)
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-10-15, 19:44   

Wiolcia napisał/a:
Basia Z. napisał/a:
Teren tak ładny, że pozazdrościłam - i też tam byłam w ostatni weekend.
Tylko myśmy, ponieważ to był egzamin szlajali się bez szlaku.


A szłaś może tym zielonym z Tylamanowej do Jaworzynki? Jestem ciekawa, czy jest równie malowniczy.


Wszystkie szlaki i inne drogi są tam bardzo malownicze.
Ja szłam z Brzyny do ołtarza pod Błyszczem z trójką zdających praktyczny egzamin wewnętrzny "Harnasi", druga grupa szła z Tylmanowej ale bez szlaku przez Sobel Tylmanowski.

Potem wymieniliśmy się i z drugą grupą zdających schodziłam z powrotem do Brzyny, gdzie pod kościołem stał samochód, a koledzy z "moją" grupą schodzili do Tylmanowej. Pogoda była świetna, a las we wszystkich barwach jesieni. Zdjęcia już z rzuciłam z karty, ale jeszcze nie zdążyłam ich opracować.

Zdający radzili sobie świetnie :)
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2013-10-15, 19:52   

No to czekam na Twe zdjęcia. Ta Brzyna to gdzie jest, bo nie mogę zlokalizować na mapie? Jeszcze interesuje mnie jeden szlak, zielony z Jazowska na Prehybę. Też biegnie z północy i zastanawiam się, jaki będzie. Za Prehybą średnio przepadam, ale jak szlak byłby wart odwiedzenia, to bym się skusiła kiedyś :)

Edit: Już znalazłam tę Brzynę :)
Ostatnio zmieniony przez Wiolcia 2013-10-15, 19:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group