Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Snoza - Kiczera - Żar

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-05-03, 11:23   Snoza - Kiczera - Żar



W poszukiwaniu wiosennego klimatu zaplanowałem sobie wycieczkę w popularne miejsca Beskidu Małego. Zwłaszcza góra Żar należy do takich miejsc, gdzie trudno o ciszę i spokój, ale pętelka tam z Porąbki wyglądała mimo wszystko zachęcająco.

Link do trasy: https://en.mapy.cz/s/butovurude

Tym razem nie pojechałem samotnie, ale wybrałem się z rodziną, w sumie sześć osób. To spowodowało pewien problem dotyczący pory wyjazdu z Krakowa, ja chciałem wcześnie, rodzinka później. Zależało mi na wczesnym wyjeździe, bo popołudniu pogoda miała się trochę popsuć, więc chciałem zażyć jak najwięcej słońca, w którym wczesna wiosenna zieleń prezentuje się tak korzystnie. Krakowskim targiem wyruszamy z domu o 6:30, tak żeby być w Porąbce na 8:00. Uprzedzając fakty powiem, że trochę mi tych „zgubionych” godzin brakowało.

Parkujemy auto na Rynku w Porąbce i ruszamy w drogę żółtym szlakiem. Na początku przechodzimy przez most na potoku Wielka Puszcza z kaskadowymi miniwodospadami. Widać niski poziom wody.



Następnie żółty szlak skręca w lewo, jego początkowy odcinek wiedzie wśród domów. Łapiemy wiosenne słońce, choć jeszcze jest chłodno. Przy domach kwitną dzikie wiśnie. Niektórzy zwą je czereśniami. Z botanicznego punktu widzenia jest to z łaciny "prunus avium", zwana wiśnią ptasią, dziką, czereśnią lub trześnią, która rośnie głównie na południu kraju, w górach sięgając wysokości 900m. Jej białe kwiaty są piękną ozdobą wiosny.



Zaraz za zabudowaniami szlak skręca w prawo i zaczyna stromo piąć się w górę.





Dochodzimy do Snozy. Tu szlak na chwilę wypłaszcza się i prowadzi pomiędzy nielicznymi zabudowaniami przysiółka. Robimy chwilę postoju przed otwartą przestrzenią. Podziwiam wiosenny rzadki las i długie cienie drzew rzucane na ścieżkę. Jedno ze zdjęć konwertuję na czarno-białe, żeby uwypuklić kontrasty.





Na Snozie jest bardzo zielono i wiosennie. Zaskoczony jestem, bo tu na wysokości 550m wiosna jest bardziej intensywna niż w Krakowie. Po prawej stronie widać Żar i leżący niżej Kozubnik.










w stronę Jeziora Czanieckiego



Za Snozą szlak znowu znika w lesie. Rozpoczyna się kolejne strome podejście, idziemy na Kiczerę.



Końcówka jest niewielką „ścianą śmierci”, najmłodsza uczestniczka (10 lat) strzela focha, ale wychodzi na Kiczerę, choć dociera tam jako ostatnia.



Na polance szczytowej robimy dłuższy odpoczynek, jemy kanapki, ciasteczka, popijamy niezdrowymi napojami słodzonymi. Na Kiczerze są widoki w kierunku wschodnim, na Beskid Mały. Od południa ciągną ciemne chmury.



Zainspirowany kłębiącymi się chmurami zakładam na obiektyw czerwony filtr i robię drugą tego dnia czarno-białą fotografię.



Zmieniamy szlak na czerwony i dalej wędrujemy na Żar. Schodząc z Kiczery można obejrzeć z góry zbiornik wodny znajdujący się na szczycie tej góry. Zbiornik jest częścią elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar zbudowanej na początku lat siedemdziesiątych. Jak może pamiętacie z lekcji fizyki, prąd można magazynować w akumulatorach na małą skalę, na dużą skale magazynowanie prądu „wprost” nie jest możliwe, z kolei zużycie prądu choćby w ciągu doby jest nierównomierne. Pojawia się więc problem nadprodukcji mocy np. w ciągu nocy, z którą nie ma co zrobić. W celu zagospodarowania tych nadwyżek zbudowano właśnie tę elektrownię, która nadwyżki energii elektrycznej zamienia w energię potencjalną, wynikającą z siły ciążenia, poprzez wypompowanie wody z Soły do zbiornika na Żarze. Zbiornik o wymiarach 250x650m ma objętość użytkową 2 mln metrów sześciennych wody i położony jest na wysokości 760m, podczas gdy lustro wody Jeziora Międzybrodzkiego leży na wysokości ok. 320m. W okresie zwiększenia zapotrzebowania na energię woda jest spuszczana ze zbiornika i energia potencjalna wody zamieniana jest przez cztery turbiny na energię elektryczną.



Po prawej stronie szlaku widać Jezioro Czanieckie i Snozę, którą szliśmy o poranku. Z daleka odcinają się ukwiecone na biało drzewa.



Po drodze spotykamy Enta.







Mijamy jedną z licznych kapliczek beskidzkich i dochodzimy pod Żar. W związku z budową zbiornika na tej górze i koniecznością zapewnienia dostępu do obiektu pracownikom elektrowni na górę została poprowadzona asfaltowa droga, którą można podjechać pod sam zbiornik. Na górę Żar można też wyjechać kolejką wagonikową, taką samą jak na Gubałówkę. Kolejka została zbudowana w 2003 roku w miejscu dawnego wyciągu szybowcowego. W dni kiedy kolejka jest nieczynna można wyjechać na Żar samochodem, co tego dnia czyniło sporo osób. Widzieliśmy też sporo motocyklistów, chyba lubią te rejony.

Czerwony szlak wiedzie południową stroną zbiornika, nad asfaltową drogą. Dostrzegamy paralotniarzy licznie startujących z Żaru. Jest to miejsce bardzo popularne wśród nich, co jest efektem łatwej dostępności góry (samochód, kolejka), dobrych miejsc startowych oraz sporych przewyższeń na małej odległości. Znalazłem w internecie ciekawe kompendium poświęcone lotom z Żaru, warunkom, miejscom lądowania itp. okraszone zdjęciami z paralotni, jak ktoś ma ochotę poczytać (warto, nawet jak ktoś nie planuje lotów z Żaru), to podaję link: http://paralotniarz.com.pl/porady/gora-zar/







Zbiornik na Żarze jest ogrodzony, ale dzięki wysokiemu wzrostowi udaje mi się sięgnąć nad płot i zrobić panoramiczne zdjęcie zbiornika.



Tego dnia na Żarze były dobre warunki wietrzne, sporo lotników startowało z północnego stanowiska. Cały osprzęt paralotniarza: skrzydło i opływowa „żółwia” skorupa waży 20 kg, ale w powietrzu nabiera lekkości. W zależności od warunków wietrznych oraz umiejętności lotnika lot z Żaru może trwać nawet godzinę.




paralotniarz nad Jeziorem Czanieckim




widok na Jezioro Czanieckie

Po drugiej stronie Żaru znajduje się kolejka górska oraz stok narciarski. Akurat trwały prace konserwacyjne stoku, na jego szczycie były hałdy ziemi zgarnięte z niego albo przygotowane do wyrównywania terenu. W niedzielę prac nie było, ale widziałem kilka dni temu na kamerze, że jeździł tam spychacz.


widok na Jezioro Żywieckie


panorama z Żaru


Skrzyczne

Schodzimy z Żaru najpierw czerwonym szlakiem. Jeszcze na początku zejścia widać paralotniarzy, potem szlak znika w lesie.


Hrobacza Łąka i Bujakowski Groń


paralotniarze startujący z Żaru

Przy krzyżówce szlaków skręcamy w czarny szlak.



Tuż za krzyżówką stoi stary dom.





Nie schodzimy do Kozubnika prosto czarnym szlakiem, lecz bezszlakowo przechodzimy przez przysiółek Ogórkowo i ulicę Kłosową. Czarny szlak schodzi doliną potoku Siarczystego, na ulicy Kłosowej są piękne widoki na Snozę i Żar, na początku nieśmiało skryte między zabudowaniami, w niższym odcinku już niczym nie zasłonięte. Dodatkowo trafiamy na położone przy ulicy Kłosowej lądowisko paralotniarzy. Obserwujemy chwilę, jak lądują.






panorama od Snozy po Żar z ulicy Kłosowej




Żar

Potem dołączamy do czarnego szlaku i schodzimy nim do końca do Kozubnika, a następnie ostatni odcinek wycieczki przemierzamy asfaltową drogą prowadzącą doliną potoku Mała Puszcza. Wody w Małej Puszczy mało.



Mijamy po drodze kapliczkę położoną przy zbiorniku, z która woda wylewa się wodospadem, z uwagi na niski poziom wody wyjątkowo skromnym.





Na zakończenie wycieczki postanawiamy podjechać autem na zaporę w Porąbce. Ledwo znajdujemy miejsce parkingowe po stronie Żarnówki i idziemy podziwiać widoki z zapory. Pięknie widać białe dzikie wiśnie między domami Żarnówki Dużej. Wyglądają bardzo zachęcająco.





Wczesną wiosną warto się wybrać na wycieczkę w takie niskie góry, wysokości 600-800m, właśnie takie jak Beskid Mały i okolice Porąbki. Trafiłem tu po trzydziestosześcioletniej przerwie, gdy jako jedenastolatek byłem z tatą na wakacjach w Kozubniku w ośrodku HPR. Byliśmy wtedy na Kiczerze i Żarze, wyjechaliśmy też starą kolejką na Skrzyczne i byliśmy w na Hrobaczej Łące, z której pamiętam przyrządzoną w tamtejszym schronisku pyszną jajecznicę na boczku. Przenieśmy się na chwilę w czasie do 1984 roku i slajdów ORWO.


na balkonie w Kozubniku, widok na wieżowiec "Kiczera"


Kozubnik w latach świetności


Żar widziany z Kiczery


na Żarze


wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne

Na zakończenie jeszcze dwie sprawy:
1. Wszelkie podobieństwa kilku kadrów do zdjęć z wiosennej relacji Wiolci są zamierzone i wynikają z mojej inspiracji jej wpisem w zakresie trasy oraz napotkanych po drodze obiektów
2. Ponieważ blogspot coś ostatnio wariuje i czasem zamiast zdjęć na forum widać "zakazy wjazdu", podaję link do tej relacji na moim blogu, na razie nie chcę rezygnować z wrzucania pełnym relacji na forum, ale tak do końca to zależy też od tego czy blogspot nie będzie szwankował
link do relacji: https://sebastianslota.bl...iczera-zar.html
Ostatnio zmieniony przez Sebastian 2020-05-03, 11:27, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2020-05-03, 11:33   

Fajna wiosenna wycieczka. :) Ja tam Żar też jakoś lubię. W sumie właśnie też ze względu na tą jego dostępność. Wiąże się to owszem z tłumami i tymi wszystkimi budowlami na szczycie. Ale właśnie jak byłem mały i mi się chodzić nie chciało, to często wjeżdżałem tam z rodzicami autem, potem z ojcem motorem, potem też jeszcze w czasach technikum ze znajomymi autem, samotnie kilka razy rowerem, no i ostatnimi czasy parę razy z buta. ;) No ale dzięki temu, że byłem tam tyle razy od najmłodszych lat, to mam do tej góry jakiś taki sentyment. A co do tłumów, to wystarczy podejść na pobliską Kiczerę i ma się przeważnie ciszę i spokój. ;) Widoki ze szczytów, też niczego sobie. Są góry, są jeziora, ogólnie ładnie. :)
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-05-03, 12:21   

Odcinek przez Snoze (Snozę?) bardzo kolorowy i super. Warto będzie to na za rok zapamiętać. Choć i jesienią będzie tam malowniczo.
No bo w końcu na Kiczerę muszę się wybrać, bo jak widzę większość znam z wcześniej Żar, ale nic poza tym w tej części Małego.
Porównałem sobie też dwa zdjęcia, z Tobą z tłem na jezioro Żywieckie i Twoje zdjęcie z wycieczki. Niby wcześniejsze zdjęcie jest zamglone, ale widać różnicę w zabudowie dziś w porównaniu do wczoraj.
Dodatkowe :brawo1 za rodzinną wycieczkę :) .
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2020-05-03, 14:38   

Ładna pogoda, rodzynek w długo majowy, deszczowy weekend. Bo jak się domyślam wydarzenie miało miejsce wczoraj? :-)
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-05-03, 14:39   

Nie, w zeszłą niedzielę.
Profil Facebook
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2020-05-03, 16:24   

Elegancka, wiosenna, króciutka wycieczka. No ale lepsza krótka wycieczka niż nic. Miejsce godne polecenia. Snozę kojarzę z mgły i tego, że co chwilę ktoś polewał... :D więc trzeba tam wrócić.
Profil Facebook
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-05-03, 16:54   

No wyrypa to nie jest. Ale fajnie było.
Profil Facebook
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2020-05-03, 16:58   

Nie tylko wyrypami człowiek żyje :)
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2020-05-03, 17:37   

90 % Twej trasy, w drugą stronę, zrobiłem w tym roku. W trochę gorszej pogodzie.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2020-05-04, 17:33   Re: Snoza - Kiczera - Żar

Najładniej pod Snozą! Super wiosna! Te "ośnieżone" kwiatami drzewka robią dobrą robotę.

Sebastian napisał/a:

Na zakończenie jeszcze dwie sprawy:
1. Wszelkie podobieństwa kilku kadrów do zdjęć z wiosennej relacji Wiolci są zamierzone i wynikają z mojej inspiracji jej wpisem w zakresie trasy oraz napotkanych po drodze obiektów

No i git! Też się inspiruję, czego dowodem moja wycieczka w ten sam weekend w Pasmo Pewelskie (laynna wina ;) ).
A Twoja Ośnica z poranka kiedyś spowodowała moje pojawienie się tam jesienią.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-05-05, 08:30   

Wiolcia napisał/a:
laynna wina

Odkupię ją, mam nadzieję za dwa tygodnie, ale jak zobaczę, to Pasmo Pewelskie u Ciebie :P ;)

A na serio Wiola wrzuć choć coś na zachętę ;)
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2020-05-05, 15:44   

laynn napisał/a:
Wiolcia napisał/a:
laynna wina

Odkupię ją, mam nadzieję za dwa tygodnie, ale jak zobaczę, to Pasmo Pewelskie u Ciebie :P ;)

A na serio Wiola wrzuć choć coś na zachętę ;)

Zdjęcia tak beznadziejne, że nie mogę na nie patrzeć.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-05-05, 17:26   

Czemu?
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2020-05-05, 17:28   

laynn napisał/a:
Czemu?

Nie było wyrazistej pogody. Wyszło szaro i ponuro, a aparat nie radzi sobie w takich warunkach.
Ostatnio zmieniony przez Wiolcia 2020-05-05, 17:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-05-05, 17:37   

Ok, choć ponoć niedziela miała być ładniejsza i u mnie taka była, ja miałem w Żywieckim mrok, a w Sosnowcu lało..., w niedziele mieliśmy słońce, oraz błękit z białymi chmurami.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group