Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Powrót do starych sztolni

Autor Wiadomość
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-02-16, 11:59   Powrót do starych sztolni

Zeszloweekendowe zwiedzanie "Arado" w Kamiennej Gorze pozostawilo pewien niedosyt... Zamkniete kraty, ktore otwiera jedynie kasa, bilety, elektrycznosc, prowadzenie za rączke.. Moze i na swoj sposob ciekawe ale łączące sie z uporczywa mysla- jak tu bylo, jak tego wszystkiego nie bylo? Acz wbrew pozorom zwiedzanie tej udostepnionej turystycznie trasy nie okazalo sie jednak bezcelowe...
Padlo wtedy jedno bardzo istotne zdanie: "tylko niewielka czesc kamiennogorskich sztolni zostala zagospodarowana". Zabrzmialo to jak wyzwanie- jak plan nastepnej wycieczki...

Nie czekamy dlugo, 6 dni to i tak sporo.. W sobote znow ruszamy w okolice tego miasta.

Pierwsza sztolnia zlokalizowana jest w starym kamieniolomie. Miejsce jest chyba latem czesto odwiedzane przez miejscowych. Zreszta trudno sie dziwic- idealne miejsce na biwak, ognisko czy popijawe z kumplami. Dzis wszystko pokrywa rozmiekly topniejacy snieg. Jest szaro i buro. Wiec tez calkowicie pusto. Chyba wybralismy jedyny rejon w Polsce gdzie dzis nie ma slonca... Szarosc nieba zlewa sie z szaroscia krajobrazu. Nie pozostaje nic innego jak zejsc pod ziemie do wnetrza gor... Korytarze maja tu rozne ksztalty- o kamienistych scianach jak jaskinie lub ocembrowane betonem lub zelaznymi sztabami- w okrag lub prostokat.

























Zyja tu pajaki oraz jakies "motylki"- wszystko okryte kropelkami wilgoci ktora jest tu wszechobecna.







Sciennych naciekow jest malo ale tez cos mozna odnalezc.



Druga sztolnia polozona w innej gorce przedstawia sie zupelnie inaczej. Naciekow jest tu znacznie wiecej i sa bardziej roznorodne.











Skała przeplata sie tu z ceglanym murem.



















Trzecia sztolnia jest ciekawa... ale miejscami wyglada jakby sie zaraz miala nam na łby zawalic.. wiec mam tam troche pełne gacie..











Zwlaszcza polamane drewniane stemple jakos bardzo dzialaja mi na wyobraznie...





Wszystko oblepione jest dziwnym metalicznym blotem ktore jest znacznie bardziej sliskie niz bloto klasyczne.. z tej racji kilkakrotnie nawiazuje bliski kontakt z ta dziwna mazia..





Ktos tu byl przed nami.. ;)





Najbardziej udala nam sie sztolnia nr 2, wiec tam wracamy na obiad :D

Jedno jest pewne- metanu tam nie ma- sprawdzilismy ;)





Jakis dobry czlowiek przywlekl tu laweczke, wiec dzieki temu nie musimy siedziec tylkami na mokrej skale, tylko wypoczywamy w pelnym komforcie :D



Posilek skonczony, kosci ogryzione, mozna wracac ;)



Ciekawa jestem czy w najblizszej okolicy da rade znalezc jeszcze jakies ciekawe jamy? Ponoc ma byc ich dziesiec... wiec jeszcze szesc...Moze kiedys sie wyjasni...
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2015-02-16, 12:11   

Gdyby ktoś zamknął wejście do sztolni, to przez kilka dni mielibyśmy "wakacje z duchami", zaś następni eksploratorzy by stwierdzili:
buba napisał/a:
Ktos tu byl przed nami.. ;)

Bardziej podobają mi się podziemia niż "wiatkowanie", czekam na dalsze relacje i życzę tyle wyjść z podziemi co wejść :)
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2015-02-16, 15:04   

Wyjątkowo się z Ceprem zgodzę.

W końcu fajna relacja!!! Ale!
Pewnie nie chcesz zdradzić gdzie to. Ok. Ale może choć jakiś zarys historii tych sztolni?
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-02-16, 16:07   

laynn napisał/a:

Pewnie nie chcesz zdradzić gdzie to. Ok


Moge ci wyslac dokladniejsza lokalizacje na PW

laynn napisał/a:
Ale może choć jakiś zarys historii tych sztolni?


Nie wiem na ten temat zbyt duzo. Byly budowane ponoc w czasie wojny przez robotnikow przymusowych i wiezniow, prace nad budową sztolni przez długi okres utrzymywane były w ścisłej tajemnicy. Sztolnie nie mialy funkcji typowo wydobywczych a raczej mialy sluzyc jako miejsce na zlokalizowanie fabryk albo magazyny amunicji dla niemieckich zolnierzy.
Oczywiscie duzo ludzi chetnie laczy je z roznymi tajnymi projektami, skarbami i takimi tam :P

Jak ktos wie cos wiecej o historii tych sztolni to bardzo chetnie sie cos dowiem :)
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2015-02-16, 16:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10852
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2015-02-16, 21:09   

Świetnie zdjcia wyszły. W ogóle interesujące miejsce, jest w nim moc (pewnie po części z powodu tajemnej lokalizacji :-) )
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14353
Wysłany: 2015-02-17, 07:11   

Przypomniał mi się Tytus de Zoo. Odcinek ze szkieletem w kopalni :)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2015-02-17, 09:18   

Mnie najbardziej urzekła ćma cała w rosie.

A pytanie mam, jak sprawdziliście brak metanu?
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2015-02-17, 09:29   

Nie widziałeś zapalonej kuchenki? Tak się sprawdza, jak nie pierdyknie to nie ma :D
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-02-17, 10:47   

No dokladnie! :lol Odpalilam kuchenke a toperz to skomentowal slowami : "No to juz wiemy ze metanu tu nie ma" :P

Cytat:

Mnie najbardziej urzekła ćma cała w rosie.


Powiem ci ze mnie chyba tez! pol godziny sie jej przygladalam i probowalam zrobic zdjecie (co jakos w moim aparacie jest cholernie trudne zeby zlapal ostrosc na makro z blyskiem...
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2015-02-17, 10:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mazeno

Dołączył: 20 Gru 2014
Posty: 287
Wysłany: 2015-02-17, 11:20   

.....
Ostatnio zmieniony przez mazeno 2015-05-11, 02:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-02-17, 11:45   

mazeno napisał/a:
fajnie rownomiernie oswietlone te sztolnie - nosicie lampy ze soba?


Statyw, czas naswietlania 60 sekund i zwykla latarka.
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
mazeno

Dołączył: 20 Gru 2014
Posty: 287
Wysłany: 2015-02-17, 12:04   

.....
Ostatnio zmieniony przez mazeno 2015-05-11, 02:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-02-17, 13:06   

Cytat:

he, he - skad ja to znam. czasem zamiast czolowki uzywam swiatel samochodowych.


No samochodowe swiatla to maja duza moc w porownianiu z czolowka wiec mozna fajnie oswietlic nawet jakis obiekt polozony daleko. Od zawsze mi sie marzy zeby np. do bunkrow MRU wjechac skodusia walnac reflektorami w dal i aparat na dach- to by byl oswietlony korytarz! :D

Co do tych skal z twojego pierwszego zdjecia to ogladam je juz ktorys raz i caly czas nie moge sie nadziwic jak to niesamowicie wyszlo- ze cos sie stalo ze one sie staly takie jakby dwuwymiarowe, jakby jakas makieta albo co. Przedziwny efekt!

Wiatka z drugiej fotki to gdzies w Polsce?

mazeno napisał/a:
(to sie musisz napozowac na niektorych).


Ja jakos nie mam problemu zeby przez minute sie nie ruszac- za to toperz to jakby mial owsiki! :lol Nie ma sposobu zeby sie nie krecil!
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2015-02-17, 13:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mazeno

Dołączył: 20 Gru 2014
Posty: 287
Wysłany: 2015-02-17, 13:27   

.....
Ostatnio zmieniony przez mazeno 2015-05-11, 02:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-02-17, 14:01   

mazeno napisał/a:

ta wiata to bukowiec w biesach, doswietlana czolowka.


Ten Bukowiec w dolinie gornego Sanu? (skoro SG to chyba musi byc ten ;) )

Tez sporo nocek tam spedzilam ale wtedy wiaty jeszcze nie bylo..(ona stoi gdzies przy parkingu, przy drodze na Beniowa czy gdzies tam w bok , w glab dawnej wsi?
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group