Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Wyprawa Zimowa w Karkonosze

Autor Wiadomość
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1092
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
  Wysłany: 2021-01-06, 00:58   Wyprawa Zimowa w Karkonosze

Cześć
Moja pierwsza zimowa wyprawa w góry doszła do skutku. Przez 4 dni chodziłem po szlakach Karkonoszy oraz gór Izerskich. Długo się przygotowywałem, pojechałem samochodem, który został moim hotelem przez te parę dni.

1. Dzień Trasa: Karpacz, Strzecha Akademicka, Spalona Strażnica, Tępy Szczyt, Pielgrzymy, Wang - 20,1km
Nie mogłem się jakoś rano zebrać ciągle mi coś nie pasowało, na początku trasy zdałem sobie sprawę, że trochę za dużo rzeczy zebrałem, ale tym bardziej wchodziłem do góry tym marudzenie mijało i przychodziła czysta radość.

Powyżej Strzechy warunki zaczęły się pogarszać, słaba widoczność i mróz dawały po kościach.

Stwierdziłem, że się zatrzymam, napije się gorącej herbaty i coś zjem. No i tu był błąd, bo mi palce u rąk odmarzły, choć miałem rękawiczki na rękach. Jestem dość wrażliwy na to, no i parę razy się zatrzymywałem po drodze, żeby paluchy doprowadzić do porządku.
Radość z wycieczki wróciła, gdy zacząłem schodzić na dół.

Będąc "Pod Pielgrzymami" myślałem przez chwilę czy do nich iść, spodziewałem się, że to będzie coś stylu Słoneczników, ale pomyliłem się. Strasznie mi się spodobały te skały, udało mi się na nie wdrapać :D Polecam każdemu przejść się tam.



2. Dzień Trasa - Karpacz, Dom Śląski, Śnieżka, Skalny Stół, Czoło, Schronisko Przełęcz Okraj -23,5km
W drugi dzień, okroiłem ekwipunek i bardziej ogarnięty rozpocząłem wędrówkę. Podchodziło się spoko, miałem dość dobre tempo, trasa była ubita, dopiero wyżej trzeba było założyć raczki.

W widokach na Śnieżkę byłem zakochany od momentu zobaczenia jej krajobrazu w internecie. Na żywo było znacznie lepiej.
Mocno wiało przy podejściu, podrywy wiatru wytrącały z równowagi. Na szczęście moja kurtka i jej kaptur spełniły egzamin. Było dość ślisko, ja w raczkach problemu nie miałem, ale widziałem, jak matka z przerażonym dzieckiem schodzą, trzymając się łańcuchów, mając na nogach adidasy -.-

Oczywiście znów mi zmarły paluchy od robienia zdjęć na szczycie xD Trochę pocierpiałem.
Trasa na Skalny Stół mnie zachwyciła. Szusowanie w kosodrzewinie miało swój górski klimat.

Mijałem czeską bude, aż się w duszy zaśmiałem widząc jak większość ludzi tam stoi z piwem :D Po odwiedzeniu Skalnego Stołu, stwierdziłem, że mało i zrobiłem sobie kółko przez Czoło i Okraj. Fajne tam zejście obok stogu.

3. Dzień - Szklarska Poręba - Zwalisko - Wysoka Kopa - Rozdroże Izerskie - Wysoki Kamień - 22.3km
Wiedziałem, że w tym dniu będzie dość płasko, no i się nie pomyliłem. Przez dużą część trasy nic ciekawego nie zastałem. Było pełno narciarzy. Żeby wejść na Wysoką Kopę musiałem się wracać kawałek, myślałem, że to jakoś oznaczone będzie. Sama Wysoka Kopa to taki szczyt w Iglakach :D


Gdy już myślałem, że nic ciekawego mnie nie spotka dzisiaj, doszedłem do schroniska "Wysoki Kamień" Fajnie urządzone miejsce, świetne punkty obserwacyjne (była mgła), ludzi dość sporo, ale nie przeszkadzało to. Jak skończą budowę wieżyczki to niech kiedyś ktoś podeśle fotki.


4. dzień - Szklarska Poręba- Schronisko na Hali Szrenickiej - Szrenica - Śnieżne Kotły - Schronisko pod Łabskim Szczytem - 18.9km
Przez całe poprzednie dni śnieg był ubity i czasem coś tam popadało. Dzień ostatni, odjazd popołudniu, wstaje, a tu gruba warstwa śniegu. Podniosłem się o 6:40, więc na szlak wyszedłem szybko. Śniegu na podejściu było ponad kostki i może z 3 ślady wydeptane, więc cały czas było się skazanym na brodzenie. Fajne doświadczenie :) Gdy wyszedłem pod Schronisko na Hali Szrenickiej to zaczęło silnie wiać, mocno też padał śnieg. Taka aura utrzymywała się do końca dnia. Schronisko było normalnie otwarte, można było wejść do środka i zjeść. Ruszyłem na Szrenice, tam warunki były jeszcze gorsze, widoczność była jeszcze mniejsza, a topiłem się w śniegu jeszcze bardziej. Myślałem, nad tym, czy zawrócić, czy iść dalej na Śnieżne Kotły, oczywiście poszedłem dalej. Ludzi była garstka na tym szlaku, trzymałem się kawałek za 2 gościami, jednak oni zaczęli coś tam kręcić, więc ich wyprzedziłem i sam przecierałem szlak. Śnieg tak zacinał, że do tej pory widać to po mojej twarzy. Miejscami wpadałem ponad kolana w śnieg, widoczność praktycznie zerowa.

Filmik z trasy: https://youtu.be/WD2w2-_Ee88
Co najlepsze w tym wszystkim, adrenalina mi skakała, odczuwałem frajdę. Starałem się trzymać dobre tempo, a mój ekwipunek mimo takich warunków dalej nie zawodził i pozwalał iść naprzód. Doszedłem do Śnieżnych Kotłów, wróciłem się i ciężko było wypatrzeć żółty. Zszedłem trochę na dół, dogoniłem 4 chłopaków(mijałem ich 2 razy w ciągu dnia, przed schroniskiem i po Szrenicy) którzy mi mówią, że szlak jest cały zasypany, nie widać oznaczeń i tak szukają na telefonie jak tu iść. Widać było po nich, że nie byli zbyt dobrze przygotowani na warunki. Od razu wbiłem na czoło, spojrzałem na telefon, początkowo intuicyjnie, a potem tu udało się znaleźć oznaczenie, tam ślady. Kijkami sobie sprawdzałem trasę do przodu. Niezła misja mi się trafiła jak na pierwszy raz zimą :D Cieszy mnie to, że co jestem w górach trafiam na wszelakie warunki.



Co do sprzętu:
- Buty z Decathlonu za niecałe 200zł w promocji zdały egzamin na 10. Impregnat miałem również z Decathlonu. No ja myślałem, że nie dadzą rady 7h w śniegu, a dały radę. Skarpety z Dec.. również dobre, z stopami nie miałem przez 4 dni żadnego problemu. Raczki za 60zł też super, fajnie się z nimi chodzi, znacznie większy komfort. Stuptuty też pomogły, choć w ostatni dzień przy tak wysokim śniegu już się poddawały :D

Co do góry to też nie mam co narzekać. Koszulka termoaktywna, bluza do biegania do tego kurtka hybrydowa, tak zazwyczaj podchodziłem, gdy robiło się zimno zakładałem kurtkę z The North Face, podpinkę polarową zdjąłem już po pierwszym dniu. Przez wiatrem chroniła znakomicie, ściągany kaptur robił robotę. Miałem jedną parę cienkich rękawiczek do biegania i do tego rękawice ze ściąganymi palcami. Nosiłem je najczęściej razem. Komfort i użyteczność w 1.

Spałem w samochodzie, same nocki były w porządku. Śpiwór, koc i kołdra dawały odpowiednie ciepło. Najgorzej było się uszykować do spania i rano wstać. No i po przyjściu ze szlaku brakowało ciepłego i zacisznego miejsca.
Ogólnie wyjazd jak najbardziej na plus. Nie wiem jaki cel obstawie na przyszłą zimę. Szkoda, że nie ogarnąłem wcześniej sprawy z Koroną Gór Polskich. Już bym miał 2 zaliczone. Nadal zdecydowanie wolę letnie wyprawy i kochane Tatry :D

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez Coldman 2021-01-06, 00:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9378
Wysłany: 2021-01-06, 09:42   

Bardzo fajny wyjazd, szedłem po tych szlakach latem, ale widać że zimą jest skrajnie inaczej ;)
Gratuluję "odwagi" przy tak kiepskich warunkach ...
Krótki filmik robi robotę, bo jak inaczej opowiedzieć co się działo :ok
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2021-01-06, 12:58   

Byłeś pierwszy raz w Karkonoszach w ogóle?
Myślałam, że masz w aucie Webasto, a z opisu wynika, że chyba jednak nie. Gdzie udało Ci się znaleźć zaciszne miejsce na nocleg w aucie?
Zastanawiam się też, kiedy byłeś na tym wyjeździe, bo piszesz o narciarzach, a ostatnio warunki w okolicy nie były najlepsze.
A, zimą to generalnie paluchy marzną ;) .
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8302
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2021-01-06, 15:01   

Pogoda jednak taka raczej średnia w ogólnym przekroju. Ale mnie to wcale nie dziwi, ja przeważnie mam tak w Karkonoszach w zimie, a już ten filmik to prawie jak mój :P
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5836
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-01-06, 15:29   

Zima taka nierewelacyjna, ale teraz to takie czasy. Ale o tej porze roku jest tam bardzo fajnie. Też mam w planie Karkonosze zimą, ale to jak będzie można gdzieś zanocować, na spanie w samochodzie się nie piszę.
Ostatnio zmieniony przez Sebastian 2021-01-06, 15:30, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1092
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2021-01-06, 16:14   

Tak byłem pierwszy raz w Karkonoszach.
Co do pogody to dwa dni były dobre. To, że wiało wysoko przy Śnieżce to chyba norma, widoczność była bardzo dobra i zimno tak nie doskwierało. W górach Izerskich była mgła, ale oprócz tego warunki idealne, dlatego było tyle narciarzy. Śniegu w sam raz i zero wiatru.
W ostatni dzień na schronisko pod Łabskim Szczytem całe rodziny chodziły, tam niedaleko można zjeżdżać z sanek. Śnieg padał, ale rodzinki wydeptali Tylko wysoko była taka masakra.
Ja się cieszę, że miałem do czynienia ze wszystkimi warunkami atmosferycznymi, pozwala to potem lepiej się przygotować.

Spałem na bezpłatnych parkingach, zawsze gdzieś tam znalazłem miejsce, blisko szlaku. Noclegownie były prawie puste, więc i samochodów tyle nie było.

_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9378
Wysłany: 2021-01-06, 17:51   

Samochód to jakiś WAN typu Espace, czy kombi?
Pytam bo miałem Fiata Ullyses i też w nim spaliśmy, nawet mieliśmy, materac docięty na miarę 😁
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1092
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2021-01-06, 18:05   

Renault Megane III Hatchback
Fotele się dosyć dobrze składają, da się ogarnąć tak, że nic nie uwiera. Może kiedyś sobie dotnę materac. Myślałem nad przyciemnieniem szyb, bo mi się nie chce już bawić w przytrzaskiwanie materiału.

_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9378
Wysłany: 2021-01-06, 19:18   

Coldman napisał/a:
Renault Megane III Hatchback
Fotele się dosyć dobrze składają, da się ogarnąć tak, że nic nie uwiera. Może kiedyś sobie dotnę materac. Myślałem nad przyciemnieniem szyb, bo mi się nie chce już bawić w przytrzaskiwanie materiału.

Obrazek


Przyciemnić szyby, albo dać takie specjalne roletki, ale do sportowego auta nie bardzo będą pasować ;)
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-01-06, 20:11   

Najbardziej podoba mi się pomysł ze spaniem w aucie :ok , odlotowy i oryginalny mimo wszystko. I daje to dość sporą niezależność :) .
Latem też praktykujesz taką formę wyjazdów?
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2021-01-06, 20:13   

Pomysł bardzo oryginalny, niemniej chyba by mnie przerażało nie wykąpać się pięć dni... Miałeś szczęście, że to zima i muchy nie latały...
Ale może ja się stałem jakiś taki.... mało turystyczny. :D
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-01-06, 20:19   

Ja się ostatnio kąpałem (co prawda niechcąco :D ) w potoku i da radę przeżyć taki kontakt. Więc i zimą z autem też by szło przeżyć. A latem to już w ogóle bez problemu :)
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1092
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2021-01-06, 21:57   

Dlaczego miałem się nie myć? Stopy normalnie szorowałem codziennie po przyjściu w zimnej wodzie, 2 razy myłem głowę w ugrzanej wodzie. Wszystko się da. Ogólnie ja morsuje od niedawna, więc też mam pewną tolerancje na zimno.

Od niedawna mam ten samochód, ale zdarzało mi się już kilka razy spać w autach. Na pewno jak pojadę latem, to będą noce spędzone w aucie, trochę w schronisku, można kombinować.

Latem jest o tyle łatwiej, że no ogólnie ciepło, no i co bardzo ważne nie trzeba oszczędzać akumulatora. U mnie w dniu odjazdu umarł, ale typ z parkingu pożyczył prąd na start :D
Ostatnio zmieniony przez Coldman 2021-01-06, 21:58, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2021-01-06, 22:10   

Spanie w aucie jest super! Praktykujemy ten proceder od lat, nie tylko w Polsce. Daje duże poczucie niezależności i luzu, bo nie trzeba nic planować z wyprzedzeniem i rezerwować noclegów, a wyjazd można sobie wymyślić na poczekaniu. W obu autach do spania mamy przyciemniane szyby, ale i tak wieczorem zakładamy zasłonki, bo gdy w środku zapalamy światło, z zewnątrz widać, co się u nas dzieje.
Ale zimą to jeszcze nie spaliśmy i, szczerze mówiąc, jakoś mi się to nie uśmiecha...
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14361
Wysłany: 2021-01-07, 07:45   

Coldman napisał/a:
Jak skończą budowę wieżyczki to niech kiedyś ktoś podeśle fotki.


Na razie wygląda to jak przerośnięty komin … :o-o

Coldman napisał/a:
Ja się cieszę, że miałem do czynienia ze wszystkimi warunkami atmosferycznymi, pozwala to potem lepiej się przygotować.


Jeszcze nie miałeś ;)

P.s. W górach spałem w schronisku, na schodach, w kolibie, w kosodrzewinie. I raz , czekając na bardziej ambitnych, spałem w aucie na parkingu pod Babią Górą. Czy mam to zaliczone jako sen górski w aucie ? ;)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime