Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Rozpoczynam proces detronizacji Opawskiego Dawida.

Autor Wiadomość
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14380
Wysłany: 2023-04-02, 19:25   Rozpoczynam proces detronizacji Opawskiego Dawida.

Dobry wieczór.

Ostatnim czasem Dawid O. napisał na Forum, że na Biskupiej Kopie był 260 razy. Świadczy to o pewnym szaleństwie :D I dobrze, w szaleństwie siła. I dla dobra mojego zdrowia psychicznego postanowiłem, że rozpoczniemy proces detronizacji Dawida.

Pójdzie to bardzo szybko. W dniu 23 marca nogi moje DRUGI raz stanęły na Biskupiej Kopie. Dawid już wie co Go czeka ...

W składzie pięcioosobowym wyruszamy bladym świtem z Żywca. O 5 rano. Mkniemy tak szybko, że na miejscu jesteśmy już o 5.26. Albo o 8.05 ... ? Nie ważne. Ważne jest , że parking Petrovy Boudy powitał nas wolnym miejscem parkingowym. Tak po prawdzie to wszystkie miejsca były wolne :D

Przyjmujemy poważne wyrazy twarzy i ruszamy. Przed nami z 28 minut drogi na szczyt. Biskupia Kopa czekała.

Drzewa mają w tych Czechach przerąbane.



Po lewej czai się maszt na Pradziadzie.




Baś i Gutek szarżują.




Czy widzisz te gruzy na szczycie ? To są pozostałości po schronisku Rudolfów ?




Tablica ( z 1925 r ) z Rudolfami.







I oto jesteśmy !




Złośliwe typy zamknęły przed nami wieżę ( z 1898 roku ). Baś , Gutek i ja byliśmy na niej wcześniej. Jarek i Krzysiek nie.

Drugi raz na Kopie ... Dawid tego dnia wybrał studiowanie ... Taaa ... Wyczuł sytuację i nie chciał widzieć początków naszego triumfu :D Tak swoją drogą to Kopa jest jedynym szczytem w Sudetach na jakim byłem dwa razy. Jak nic zostanę Przewodnikiem Sudeckim. Lech Rugała już drży.

Wieża zamknięta, sklepik zamknięty, wieje, lekko zimno, chmury nad okolicą. Sielanka.

Poszliśmy dalej - Polska część wycieczki czekała.

Mają na Opolszczyźnie ładne wyspy.




Wkraczamy do schroniska. Ponoć za rok stuknie mu setka.

Srebna Kopa.




W schronisku spędzamy prawie godzinę. Pogadaliśmy z obsługa, przywitaliśmy się z dwójką turystów i ich psem. Pies schroniskowy, jamnik, ruszył do ataku. Został powstrzymany tekstem : "Zły pies. Schnaps do nogi !". Dzień toczył się dalej.

Po tej godzinie pogoda poprawiła się.

Pa !




Ostry zakręt.




Ze szczytu schodzimy do cywilizacji czeskiej. Petrovice.













Opuszczamy miejscowość, skręcamy w lewo i ruszamy w bój.







Zaczyna wiać.




Tam byliśmy.




Od lewej Vetrna ( ? ), Biskupia i Srebna Kopa.




Wiało.




Spore bydlę z tej Kopy.




Młodzież Zdobywców.




Czeski sposób opisywania szlaków - kilometry, a nie czas. Idziemy na Solna Hora.



Drzewa na posterunku.




Za pewien czas nogi nasze wejdą na tę skałę. Maria Hilf nie odwiedzimy.




Zbliżamy się do żółtego szlaku.




Góry nakładają się na siebie.




Kolejna ściana drzew.




W wyniku dysputy ( padł komplement "Ty topograficzny chuju" ) ustaliliśmy, że to jest Pradziad.







Kolejny szczyt wzięty.




Wśród traw.




To zielone to chyba jest sztuczne.




Zawodowcy.




Młode iglaki już szykują się na rzeź.




Czy widzicie samotny pomnik ?







Jesteśmy w tak dobrej formie, że i ten szczyt nie był nam straszny.




Czy to jest Śnieżnik ?




Krążownik powietrzny.




Pojawiły się skały. Świat stał się przyjemniejszy. Zasiedliśmy tutaj w celach skonsumowania śniadania.




Te piękne drzewa przypomniały mi pewien utwór muzyczny.




https://www.bing.com/vide...BD220&FORM=VIRE

Częsty motyw w okolicy. Dziury.




Mordeczki nam się ucieszyły.




Brak drzew trochę pomógł ...




Podchodzę do skały z boku.




Towarzysze idą szlakiem.




Świetna budowa skały.




Dzielna Młodzieżówka Zdobywców zdobyła skałę.




Mała, skalna rodzina.




Kolejne typki.




Widziałem co najmniej dwa takie osobniki. O co chodzi z tymi cyframi ?




Tego dnia wszystko w okolicy padło przed nami.




Piąty Zdobywiec.




Inne spojrzenie na skały.













Zbliżamy się do Vetrna. Ostatniego szczytu tego dnia. Po prawej Kopa, od której zaczęliśmy dzisiejszą trasę.




Podoba mi się ta wyższa brzoza.




Ciekawy korzeń.




Na Vetrna jest rewelacyjne skupisko skał.






















Wyszliśmy na pole bitwy z I światowej.




Vetrna.




Rano tamtędy szliśmy.




Pal Secam. Pozdrawiamy Azję Tuchajbejowicza.




Ostatnie kroki do parkingu. 6 i pół godziny przygody z Górami Opawskimi.





Koniec. Początek drogi do obalenia Dawida zrobiony.

Pozdrawiam.

P.s. Inspiracją do powyższej wycieczki była jedna z relacji Włodarza. Dziękujemy.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2023-04-02, 21:16, w całości zmieniany 12 razy  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8313
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2023-04-02, 20:49   

Dobromił napisał/a:
Mają na Opolszczyźnie ładne wyspy.

to akurat u Czechów
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14380
Wysłany: 2023-04-02, 20:54   

Pudelek napisał/a:
Dobromił napisał/a:
Mają na Opolszczyźnie ładne wyspy.

to akurat u Czechów


Czyli to Czechy są potęgą wodną.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9400
Wysłany: 2023-04-02, 21:02   

Podobno dwa razy nie wchodzi się do tej samej Góry!? ;)

Z tą wieżą to jakieś jaja, wiecznie zamknięte, szkoda, być tam i nie wejść ...

Ten widok je krasny

 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14380
Wysłany: 2023-04-02, 21:22   

Adrian napisał/a:
Z tą wieżą to jakieś jaja, wiecznie zamknięte, szkoda, być tam i nie wejść ...


Koledzy tam wrócą.

Adrian napisał/a:
Ten widok je krasny


Czy to zdjęcie pasuje na wystawę ? :D
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9400
Wysłany: 2023-04-02, 21:42   

Dobromił napisał/a:
Adrian napisał/a:
Z tą wieżą to jakieś jaja, wiecznie zamknięte, szkoda, być tam i nie wejść ...


Koledzy tam wrócą.

Adrian napisał/a:
Ten widok je krasny


Czy to zdjęcie pasuje na wystawę ? :D


Myślę że się nadaje :D
 
 
tomp

Dołączył: 30 Sty 2022
Posty: 70
Skąd: Strzegom/Wrocław
Wysłany: 2023-04-03, 17:37   

Dobromił napisał/a:
Drzewa mają w tych Czechach przerąbane.


Kurczę, byłem w Opawskich tak dawno, że pamiętam zalesione szlaki. To znak, że muszę ruszyć znowu w tamte rejony nadrobić zaległości.
_________________
https://agatowcy.com.pl/
Profil Facebook
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2659
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2023-04-03, 18:00   

Dobromił napisał/a:
P.s. Inspiracją do powyższej wycieczki była jedna z relacji Włodarza. Dziękujemy.

Cieszę się, że moja relacja na coś się przydała. Polecam się na przyszłość :-)
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2023-04-03, 20:07   

Widzę próba detronizacji... jeszcze dużo Ci zostało do mnie :P A do RobertaJ to już wcale, on potrafił wjeżdżać rowerem na Kopę kilkanaście razy dziennie podczas zawodów ;)

Dobromił napisał/a:
Czy widzisz te gruzy na szczycie ? To są pozostałości po schronisku Rudolfów ?

Tak to ruiny Schroniska Rudolfsheim, pierwszego schroniska na Kopie istniejącego w latach 1893-1954. Następne zdjęcie to krzyż dziękczynny "za powodzenie biznesu" postawiony przez właścicieli w 1925 r. Po wojnie interpretowany był jako grób Franza Rudolfa, wspominano o tym w niewydanym przewodniku po GO. Krzyż pierwotnie znajdował się gdzieś bliżej d. schroniska, potem na kilkadziesiąt lat przepadł. Pod koniec lat 90. został odnaleziony gdzieś w krzakach przez Czecha ze Zlatych Hor i wmurowany przy skale w obecnym miejscu. O tym dowiedziałem się całkiem niedawno, myślałem, że stał tam od zawsze"
Ps miejsce ruin schroniska to obecnie świetna miejscówka na widok w kierunku wschodnim na Beskidy i Tatry, stamtąd fotografuje o poranku ;) Tak więc turyści nocujący w schronisku mieli piękne widoki.
Nawet ostatnio trafił mi się tu warun: Biskupia Kopa - wschód słońca ponad chmurami

Dobromił napisał/a:
Złośliwe typy zamknęły przed nami wieżę ( z 1898 roku ). Baś , Gutek i ja byliśmy na niej wcześniej. Jarek i Krzysiek nie.

Wieża w okresie listopad-marzec czynna jest tylko w weekendy. Od kwietnia do października powinna być codziennie, powinna... bo różnie z tym bywa ;)

Dobromił napisał/a:
Drugi raz na Kopie ... Dawid tego dnia wybrał studiowanie ... Taaa ... Wyczuł sytuację i nie chciał widzieć początków naszego triumfu :D Tak swoją drogą to Kopa jest jedynym szczytem w Sudetach na jakim byłem dwa razy. Jak nic zostanę Przewodnikiem Sudeckim. Lech Rugała już drży.

Nie zawsze mogę być na Kopie :P Choć staram się być jak ktoś mi zaproponuje wspólną wycieczkę, bo lubię oprowadzać, pokazywać, nie tylko w necie ;)
Czekaj... jesteś 5 raz w Sudetach i 2 na Kopie, dobrze myślę? ;)
Lech R. jest przodownikiem PTTK, a przewodników sudeckich chyba za bardzo nie lubi ;) Chyba "lubisz" Lecha, że tak często o nim wspominasz. ;) Ja go osobiście nie znam, więc nie mogę się wypowiadać, w dyskusjach forumowych bywa kontrowersyjny, ale cenię go za to, że wrzuca stare zdjęcia i wspomnienia z wędrówek po górach.

Dobromił napisał/a:
Mają na Opolszczyźnie ładne wyspy.

To akurat jeszcze Czechy, ale widoczne są budynki d. przejścia granicznego. Złote Jeziorko w Zlatych Horach z piękną panoramą na Biskupią Kopę i łabędziami, mój bardzo częsty cel wieczornych wycieczek rowerowych.






Dobromił napisał/a:
Wkraczamy do schroniska. Ponoć za rok stuknie mu setka.

Tak za rok 100 lat istnienia w tym miejscu schroniska. Nie wiem dlaczego niektóre publikacje przyjmują datę początku schroniska 1927 r. i nawet w 2012 r. obchodzono 85 lat o czym informuje kamienna tablica w sali obok kominka. Tymczasem pierwszy mały obiekt schroniska stanął tu w 1924 r. a w 1927 r. dokonano znacznej rozbudowy do kształtu znanego nam dziś. gdyż poprzednie było za małe.
Tak wyglądało schronisko w latach 1924-27


Dobromił napisał/a:
W schronisku spędzamy prawie godzinę. Pogadaliśmy z obsługa, przywitaliśmy się z dwójką turystów i ich psem. Pies schroniskowy, jamnik, ruszył do ataku. Został powstrzymany tekstem : "Zły pies. Schnaps do nogi !".

Schronisko też dość często odwiedzam podczas moich wędrówek, głównie zimą, latem wolę siedzieć na górze albo w innym miejscu. ;) ale psa Schnapsa jeszcze nie poznałem ;) Poprzedni gospodarze mieli dużego psa, ala bernardyna, był spokojny, ale nie raz przestraszył mnie swoją posturą wybiegając mi z krzaków ;)

Szlak z Kopy do Petrovic jest chyba najrzadziej używanym szlakiem w masywie ;) ale Petrovice to ładna wioseczka z drewnianą zabudową.

Potem wkraczasz w masyw Solnej Hory... "opawskie bieszczady" "połoninami", turystę tam spotkać ciężko. a kiedyś w tym masywie było nawet schronisko... Lubię tam łazić... :)
Swego czasu popełniłem stamtąd relację: Przez Opawskie Bieszczady może pamiętasz?
Biskupia Kopa z tamtej perspektywy wygląda najgroźniej, stożek. Kiedyś przed wycinkami tylko ją można było dojrzeć między drzewami, lubię tę perspektywę.
Kiedyś tam był wszędzie las, gdy Kopa była już wyrżnięta tam jeszcze wszystko stało. Wycinka zaczęła się jakoś 2-3 lata później. Niestety nie mam wielu zdjęć z czasów leśnych, mało się robiło, bo "nudny las" . Muszę kiedyś wydobyć te zdjęcia i je gdzieś powrzucać.
Widzę znalazłeś też krzyż, wspominam o nim w relacji, którą podlinkowałem ;)
Potem na zdjęciu tak, to Śnieżnik.

Dobromił napisał/a:
Widziałem co najmniej dwa takie osobniki. O co chodzi z tymi cyframi ?

Przypuszczalnie granice dawnych działek leśnych, acz mogę się mylić.

Skałki w masywie Vetrnej są bardzo fajne, doceniłem je po wycinkach, bo wcześniej były ukryte i mało imponujące. Na szczycie jest mini gołoborze.

Fajnie, że pochodziłeś po Opawskich nieutartymi szlakami kończącymi się na Kopie. W masyw Vetrnej a tym bardziej Solnej Hory mało kto zagląda i w ogóle kojarzy z regionem Gór Opawskich/Zlatohorskiej Vrchoviny. Choć z drugiej strony... może i dobrze, że jest tam mały ruch turystyczny.
Następnym razem jakbyś jeszcze kiedyś chciał wpaść w Opawskie to polecam Ci Příčný Vrch. Skał tam bardzo dużo, starych wyrobisk po górnictwie złota także, widoki są, więc jest co oglądać. Tylko tam teraz trwa jeszcze wielkie rżnięcie lasu...

Chyba ode mnie tyle ;)
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Ostatnio zmieniony przez opawski1 2023-04-03, 20:16, w całości zmieniany 3 razy  
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9400
Wysłany: 2023-04-03, 20:12   

O cholera ! Świetne są te foty z nad stawu z łabędziami :)
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14380
Wysłany: 2023-04-04, 07:44   

tomp napisał/a:
Kurczę, byłem w Opawskich tak dawno, że pamiętam zalesione szlaki.


To tak jak u nas - są osoby, które pamiętają zalesione grzbiety Beskidu Śląskiego.

włodarz napisał/a:
Polecam się na przyszłość


Stale pod tym kątem przeglądam Twe relacje. Trzymaj poziom !
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14380
Wysłany: 2023-04-04, 08:00   

opawski1 napisał/a:
Widzę próba detronizacji... jeszcze dużo Ci zostało do mnie


Dobry wieczór. Widzę, że lekceważysz realne zagrożenie ... Bądź czujny.

opawski1 napisał/a:
Tak to ruiny Schroniska Rudolfsheim ...


Dziękuję za pierwszy wykład.

opawski1 napisał/a:
Nie zawsze mogę być na Kopie


Trzymajmy się wersji Twego strachu przed nieuniknionym - detronizacją :dev

opawski1 napisał/a:
Czekaj... jesteś 5 raz w Sudetach i 2 na Kopie, dobrze myślę?


A nie. Pierwszy raz byłem w 2013 - cztery dni w Karpaczu. Drugi raz w 2020 na Kopie. Trzeci - w tamtym roku, trzy dni w Stroniu Śląskim. I teraz czwarty raz - Góry Opawskie to 50 % mojej kariery turystycznej w Sudetach.

opawski1 napisał/a:
Chyba "lubisz" Lecha


To jest specyficzny typ. Z jednej strony poziom internetowego chamstwa jak cep. Z drugiej wielka wiedza, sporo historii. Tak egzotyka ;)

opawski1 napisał/a:
Złote Jeziorko w Zlatych Horach z piękną panoramą na Biskupią Kopę i łabędziami, mój bardzo częsty cel wieczornych wycieczek rowerowych.


Przepiękny widok. Trochę mi się kojarzy ze Skrzycznem nad Jeziorem Żywieckim. Jakby je posprzątali ...

opawski1 napisał/a:
Tak za rok 100 lat istnienia w tym miejscu schroniska.


Dziękuję za drugi wykład.

opawski1 napisał/a:
Szlak z Kopy do Petrovic jest chyba najrzadziej używanym szlakiem w masywie


Jesteśmy wybredni !

opawski1 napisał/a:
Biskupia Kopa z tamtej perspektywy wygląda najgroźniej, stożek.


Robi wrażenie.

opawski1 napisał/a:
Widzę znalazłeś też krzyż, wspominam o nim w relacji, którą podlinkowałem


Kolega wypatrzył, ja zrobiłem zdjęcie.

opawski1 napisał/a:
Potem na zdjęciu tak, to Śnieżnik.


Byłem i na nim. Sudety wiedzą, że nadciągają wytrawni turyści z Żywiecczyzny.

opawski1 napisał/a:
Skałki w masywie Vetrnej są bardzo fajne, doceniłem je po wycinkach, bo wcześniej były ukryte i mało imponujące. Na szczycie jest mini gołoborze.


Od razu mi się rzuciły w oczy w relacji Włodarza.

opawski1 napisał/a:
Fajnie, że pochodziłeś po Opawskich nieutartymi szlakami kończącymi się na Kopie. W masyw Vetrnej a tym bardziej Solnej Hory mało kto zagląda i w ogóle kojarzy z regionem Gór Opawskich/Zlatohorskiej Vrchoviny. Choć z drugiej strony... może i dobrze, że jest tam mały ruch turystyczny.


Spotkaliśmy w terenie dwóch czeskich robotników leśnych.

opawski1 napisał/a:
Następnym razem jakbyś jeszcze kiedyś chciał wpaść w Opawskie to polecam Ci Příčný Vrch. Skał tam bardzo dużo, starych wyrobisk po górnictwie złota także, widoki są, więc jest co oglądać.


Na pewno pojawimy się w kilka osób. Oczywiście masz mieć wtedy wolne na studiach.

opawski1 napisał/a:
Chyba ode mnie tyle


Bardzo Ci dziękuję za interesujące wiadomości.

I drżyj - 259 wejść na Kopę możemy zrobić bardzo szybko ...
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5537
Wysłany: 2023-04-04, 08:04   

Wystarczy wychodzić 2x dziennie i po kwartale, czyi w zasadzie na początek wakacji mamy nowego króla :)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14380
Wysłany: 2023-04-04, 08:08   

Zamieszkam w takim razie w schronisku. Mają tam i żółwia i miód pitny. Pisał o nim Dawid w relacji https://www.goryopawskie....hod-slonca.html
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2023-04-04, 21:39   

Jakoś mrocznie te góry wyszły na zdjęciach, postapokaliptycznie :rol
Ale skałek jak widać sporo się odsłoniło po zaniku lasów. Jakieś plusy są.

Kilka razy byłem i na szczęście mam bardziej zielone wspomnienia :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group