Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Najpiekniejszy kilometr tej zimy.

Autor Wiadomość
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2016-02-20, 22:28   Najpiekniejszy kilometr tej zimy.

Dla mnie to jeden z ciekawszych "Kolumbowych" wypadów (miała być dwójka Kolumbów ale znów nam się nie zgrało :-/ ). Nie jedną skałę już widziałem ale tym razem to coś wyjątkowego, niesamowitego i to wcale nie z powodu wysokości.
Wyobraźcie sobie, że od pierwszej skały idzie się wzdłuż skalnego muru...kilometr :! Potęga :!

Dzień nie był zbyt przyjemny, deszcz przechodzący w mokry śnieg i paskudnie ślisko, szczególnie gdy mokra, biała papka pokryła bukowe liście. Ale z drugiej strony mglisty las i nastrój panujący idealnie pasuje do skalnego krajobrazu.
Jest mrok :-)


Po pokonaniu potoków trafiam na okazały zwiastun całej akcji. Wysoka i masywna wychodnia, póki co odosobniona.


Następnie z 15 minut pnę się w górę stoku pośród niewielkich, pojedynczych głazów. Jest stromo ale bez przesady, podczas chaszczowania nie raz prawie pionowe odcinki pokryte wszelakiego rodzajem bałaganem trza było pokonywać, więc tutaj jest wręcz sielankowo :-)


W końcu dochodzę do kolejnych skałek, które śpią sobie w mglistym lesie na grzbiecie góry. Nie są wielkie i w żaden sposób nie zapowiadają dalszych wydarzeń.

Dość szybko jednak pojawiają się skały coraz większe i wyższe...


...a w mgle, w dali majaczą kolejne. Czyli jednak trafiłem :-)
Że jest w tym rejonie długi mur skalny słyszałem ale wcześniej się nim nie zainteresowałem skupiony na rejonie Skrzyczne-Barania. A tu się okazuje, że jest on faktem i że do niego trafiłem. Niby nic wielkiego ale gdybym poniżej tuż za potokiem odbił trochę w lewo i piął się w górę nie ta stroną zbocza przeszedł bym nieświadom istnienia tego skarbu.
Dla mnie i dla Dobromiła taki widok (wychodni) to coś co podnosi ciśnienie i powoduje, że człowiek czuje się jak odkrywca :-)


Przezornie na początku skał włączyłem GPS, zaznaczyłem punkt. W dalszej części przy większych skałach zaznaczałem kolejne punkty tak by (w założeniu) na końcu mieć zarys przebiegu skał. A ponieważ łaziłem raz górą, raz dołem, czasem wracałem by znaleźć lepsze wyjście ślad nie był by w tym momencie pomocny, wyglądał by raczej jak spacer nawalonego gościa :D .
Co do łażenia to wcale nie było takie hop siup, ponieważ trza było szukać przesmyków w murze by wyjść na górę/zejśc na dół.
Urwisie, tu byś pożywcował :)



Były momenty, gdy myślałem że całość się kończy, ściany stawały się mniejsze ale po wkrótce pojawiały się jeszcze wyższe ściany.
W najwyższym miejscu dochodziły do 10 m wysokości. Ogromu i takiej wysokości nie da sie ująć na zdjęciu tak, by widoczny był rzeczywisty efekt ale daję słowo, że wrażenie jest spore :-)




Jak widać powyżej właśnie zaczął padać śnieg i zrobiło się nieprzyjemnie ślisko :rol Poza tym spodnie miałem mokre od deszczu już powyżej kolan, w butach chlupało, fajki rozmiękły.



A oto i kres, koniec pięknego skalnego muru. Jak policzyłem, łącząc 14 wykonanych pkt GPS, wyszło 1005 m, czyli....kilometr :-)


Z pewnością będę tu jeszcze raz, może dla odmiany przy słonecznej pogodzie i oczywiście żeby poszperać coś po okolicy, bo ma ona potencjał :-)

Więcej zdjęć-> http://www.zuziawdrodze-foto.cba.pl/malyzar022016/
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2016-02-20, 22:35, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-20, 22:33   

Świetnie mroczne klimaty.
Rewela
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-20, 23:01   

Eh, to jakieś stare jesienne wspominki i jakaś ustawka, że niby zima. ;) No ale MROK :o-o robi wrażenie.
Ostatnio zmieniony przez Vision 2016-02-20, 23:12, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5531
Wysłany: 2016-02-20, 23:04   

Piotrek napisał/a:
człowiek czuje się jak odkrywca

wiem co to za uczucie i też je lubię :)
wrzuciłbyś kawałek mapy z tym cudem ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-02-20, 23:36   

No właśnie, ja też proszę o mapkę.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Wiesio 


Wiek: 57
Dołączył: 22 Cze 2015
Posty: 343
Wysłany: 2016-02-20, 23:45   

Cuda :)
 
 
bton1 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 3312
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-02-21, 13:52   

Mordor jakich mało. Czyli jak zawsze :)
_________________
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6106
Skąd: Oława
Wysłany: 2016-02-21, 14:31   

Wszedzie teraz wpieprzaja szlaki, sciezki, tabliczki, kierunkowskazy... A prawdziwa radosc to znalezc cos samemu a nie isc za rączke po sznurku. Jaki urok mialyby te skaly gdyby ich podnozem przechodzil szlak ze schodkami, tablicami i poreczami? raczej znikomy...

W zadnej skale nie bylo jaskini?
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2658
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2016-02-21, 15:33   

Ten zamglony las ma swój urok.
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2016-02-21, 21:58   

Być może jakieś jaskinie tam są ale nie zauważyłem żadnej większej szczeliny. Ale też nie rozglądam się pod tym kątem, bo jaskinie średnio mnie interesują.

Słyszałem, że gdzieś (uniwersytet jakiś?) prowadzony jest projekt, który polegać będzie na skanowaniu powierzchni terenu co pozwoli uzyskać obraz z dokładną rzeźbą terenu, i tego typu obiekty jak skały też zostaną zlokalizowane. Wtedy się okaże się ile w rzeczywistości takich cudeniek w terenie sie kryje :-)
Inna sprawa, czy w tedy będzie jakakolwiek frajda z dojścia do wychodni, gdy się dostanie je wszystkie jak na dłoni.
Mnie sie zdarza, że idę gdzieś bo dostałem cynk o istnieniu skały ale i tak trza pochaszczować, żeby trafić więc satysfakcja jest :-) Sporo mniejsza jest, gdy zdobędę namiar GPS ale też się ciesze, bo choć trafić łatwo to i tak coś nowego do kolekcji.
Największa jednak radocha jest, gdy człowiek trafia bezwiednie, tego nie da się przebić niczym. Nawet jeżeli skała nie jest wielka, imponująca to sam fakt jej odkrycia jest wystarczający :-)
W przypadku muru z relacji wiedziałem/słyszałem, że gdzieś w tej okolic jest ale juz dokładnego namiaru nie miałem.

Skały zaznaczone na mapce żółtą przerywaną linią.
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2016-02-21, 22:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5531
Wysłany: 2016-02-21, 22:07   

na mapie miejsce całkiem nieatrakcyjne, na google earth również nic nie widać ciekawego... gratuluję odkrycia :)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2016-02-21, 22:12   

Kiedyś próbowałem przeglądać google maps czy geoportal na najawiększym zbliżeniu ale nie wiele to daje, w zasadzie nie widać tego typu obiektów. Może jakieś większe urwiska czy skały na otwartej przestrzeni rzucą sie w oczy ale jak coś jest w lesie czy zaroślach to lipa.
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-02-22, 00:37   

Aaa, czyli okolice tak zwanych Baranich Cycków.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
R0BERT 

Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 279
Skąd: Śląsk, ten wyżej.
Wysłany: 2016-02-22, 07:56   

Piotrek napisał/a:

Słyszałem, że gdzieś (uniwersytet jakiś?) prowadzony jest projekt, który polegać będzie na skanowaniu powierzchni terenu co pozwoli uzyskać obraz z dokładną rzeźbą terenu, i tego typu obiekty jak skały też zostaną zlokalizowane. Wtedy się okaże się ile w rzeczywistości takich cudeniek w terenie sie kryje :-)


Pewnie chodzi o LIDAR, to działa od paru lat i jest właśnie na geoportalu, tylko trzeba trochę poklikać ustawienia. http://ludzkietropy.pl/ma...kryte-w-lasach/
 
 
Iva 


Wiek: 41
Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1544
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2016-02-22, 15:21   

Piękny mrok :)
_________________
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group