Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Aparaty

Autor Wiadomość
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2649
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2023-06-27, 18:12   

Nie kupuj pełnej klatki. Zaczniesz nowy wyścig zbrojeń :) (laynn już się zadeklarował :-) )
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9378
Wysłany: 2023-06-27, 19:27   

włodarz napisał/a:
Nie kupuj pełnej klatki. Zaczniesz nowy wyścig zbrojeń :) (laynn już się zadeklarował :-) )


:smi4
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1091
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2023-06-27, 23:48   

Dziękuje bardzo za Wasze porady. Pomogło mi zobrazować moją sytuację i zacieśnić bardzo obszar poszukiwań. Szukałem sam jakiś alternatyw od wyżej wymienionych i praktycznie nie idzie jeśli chodzi o bezlusterkowce.
Muszę to jeszcze kilka razy spokojnie przemyśleć, raczej myślę głównie tu o kwestie finansowe, bo oszczędności są, inflacja je zjada, nadgodziny mogę robić. Aparacik Nikon Z50 18-140 to prawdziwe cudo, a ja jeśli w coś inwestuje takie pokłady to musze mieć pewność, że to jest, ta ścieżka, którą chce dalej iść :D A ostatnie działania, ku temu świadczą.


https://www.komputronik.p...d8-51582296e42e
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-06-28, 05:53   

 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9378
Wysłany: 2023-06-28, 07:41   

Coldman napisał/a:
Dziękuje bardzo za Wasze porady. Pomogło mi zobrazować moją sytuację i zacieśnić bardzo obszar poszukiwań. Szukałem sam jakiś alternatyw od wyżej wymienionych i praktycznie nie idzie jeśli chodzi o bezlusterkowce.
Muszę to jeszcze kilka razy spokojnie przemyśleć, raczej myślę głównie tu o kwestie finansowe, bo oszczędności są, inflacja je zjada, nadgodziny mogę robić. Aparacik Nikon Z50 18-140 to prawdziwe cudo, a ja jeśli w coś inwestuje takie pokłady to musze mieć pewność, że to jest, ta ścieżka, którą chce dalej iść :D A ostatnie działania, ku temu świadczą.


https://www.komputronik.p...d8-51582296e42e


Odrobinę tańszy jest w Cyfrowe.pl
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9378
Wysłany: 2023-06-28, 07:49   

laynn napisał/a:
Warto obejrzeć:

https://youtu.be/zAvUS8sFozM


Ja już tego gościa już kiedyś widziałem na YT, ale chyba z imienia i nazwiska nagrywał ?
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5835
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-06-28, 20:07   

laynn napisał/a:
Warto obejrzeć:

https://youtu.be/zAvUS8sFozM


Film pierwsza klasa, 100% racji.
Tyle że Coldman nie spytał się anonimowych ludków w necie o radę, tylko nas, których zna, wie, co, jak i czym fotografujemy, a jednocześnie dobrze określił swoje potrzeby. My też wiemy, co, gdzie i jak fotografuje Coldman i w związku z tym nasza rozmowa ma sens.

A propos filmu - przypomniała mi się taka anegdota, którą słyszałem kilka lat temu:

Pewna osoba kupiła sobie aparat za 2 tys. zł, ale nie spełniał on jej oczekiwań. Kupiła więc sobie lepszy, za 8 tys. zł, ale nadal nie była zadowolona ze swoich zdjęć. Kupiła więc jeszcze lepszy, za 20 tys. zł, ale nadal to nie było to. W końcu ktoś jej poradził, żeby sobie kupiła podręcznik do fotografii za 50 zł.

Szwagier sobie kupił kilka lat temu Nikona D5200 i robi zdjęcia na programach tematycznych :dev6 Jak mu próbowałem wytłumaczyć zależności między ekspozycją, czasem naświetlania i ISO, to jak krew w piach...
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-06-29, 07:57   

Sebastian napisał/a:
My też wiemy, co, gdzie i jak fotografuje Coldman i w związku z tym nasza rozmowa ma sens

Ja chciałem pokazać, że nie ma sensu iść w jakiś super wypaśny aparat.

Sebastian napisał/a:
Pewna osoba kupiła sobie aparat za 2 tys. zł, ale nie spełniał on jej oczekiwań. Kupiła więc sobie lepszy, za 8 tys. zł, ale nadal nie była zadowolona ze swoich zdjęć. Kupiła więc jeszcze lepszy, za 20 tys. zł, ale nadal to nie było to. W końcu ktoś jej poradził, żeby sobie kupiła podręcznik do fotografii za 50 zł.

Pewnemu Wiktorowi swego czasu upadł Pentax KX. Na kostkę, prosto obiektywem czego efektem był luźno wiszący kit 18-55 i koszt naprawy na ok 1100 zł. Bez obiektywu. Używany komplet chodził po 600-800 złotych wtedy. To był aparat klasy entry-level.


Tenże Wiktor uzbierał na wymarzony Pentax K3II, o klasę wyżej pozycjonowany. Pierwsze zdjęcia i szok przeżył(em), bo inaczej się zachowywał (balans bieli zupełnie inaczej robił).
Jesienią pojechałem na kurs fotograficzny, gdzie prowadzący skorygował kilka moich złych nawyków, opisał parę podstaw, pokazał podstawową obróbkę rawów. Tam zrobiłem kilka zdjęć, których nigdy wcześniej nie robiłem, jak np nocne:


W przypadku, gdy będę zmieniał aparat i zakres fotografii, również pojadę na tematyczny kurs aby jeszcze się czegoś nauczyć.

Ps. Panowie a może jesienią zrobimy jakiś wypad "kółka fotograficznego" np na nocną fotografię?
(niestety w terminie proponowanego zjazdu mam ważną rocznicę i na 99% nie będę mógł się na nim zjawić).
Ostatnio zmieniony przez 2023-06-29, 07:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9378
Wysłany: 2023-06-29, 13:14   

Innowacyjny pomysł spotkania fotograficznego, ale to może wypalić :)
 
 
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2023-06-30, 14:21   

Moi poprzednicy powiedzieli już dużo, ja też jakiś czas temu powiedziałem parę słów w Shoutbox, teraz kwestia Ciebie co wybierzesz. Jak tyle dasz za sprzęt to musisz z niego korzystać i nosić z sobą, bo bez sensu inwestować w coś czego się nie używa, albo kupisz, a dalej będziesz chodził z kompaktem ;) A bezlusterkowiec trochę kosztuje...
Podstawowy obiektyw to minimum 105 mm, 55 mm nawet nie kupuj.
Ja jeszcze dodam, różnicę pomiędzy lustrzanką, a bezlusterkowcem dla mnie bardzo istotną. Na jednej baterii w swojej lustrzance potrafię zrobić nawet 1200-1300 zdjęć, więc jak idę na 3-4 dni z plecakiem to nawet nie biorę ładowarki. Bezlusterkowce są prądożerne 300 zdjęć i koniec, z moim robieniem to jest czasem nawet nie jeden dzień. Więc trzeba chodzić z zestawem baterii, masz lżejszy aparat, ale baterie musisz nosić ;)

a co do spotkania fotograficznego, jestem za ;)
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Ostatnio zmieniony przez opawski1 2023-06-30, 14:22, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1091
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2023-07-01, 16:50   

Oczywiście doskonale wiem o tym, że kupno bezlusterkowca łączy się automatycznie z dużą dawką edukacji w tym zakresie. Dobre zdjęcia robi się po pierwsze dobrą kreatywnością i wzrokiem fotograficznym, potem wiedza, a na końcu sprzęt :D
Po sobie troszkę widzę, że stopniowo, jest ze wszystkim lepiej. Więcej widzę, a wy pewnych sytuacjach grzebie po necie i szukam porad jak odpowiednio ustawić aparat.

Zobaczcie na moją pierwszą relację - 5 dni w Tatrach niecałe 20 zdjęć telefonem. To było tylko 3 lata temu :D Ja mam więcej kadrów w głowie niż zdjęć w aparacie. Sporo się od tej chwili zmieniło.
http://gorybezgranic.pl/m...atry-vt5294.htm

To może być taki fajny następny krok do przodu, ogólnie jeszcze najbardziej myślę nad kwestią noszenia i małej zmiany stylu chodzenia. Moje ostatnie wyjazdy, po wbiciu odznak mają większy luz i czas na wszystko. Kolejne 2 wyjazdy to również na luzie, gdzie mógłbym ze sobą telewizor nieść (chociaż na ferracie może nie xD) Myślę, że na GSB sobie kompakt zostawię, bo tam będzie większy priorytet innych rzeczy.
Dodam jeszcze, że ja robię jeszcze fotki poza górami, jakieś wydarzenia lokalne itp. Jakiś klub fotograficzny nawet na tym zadupiu mamy xD

Jeszcze sobie trochę pomyślę, pooglądam filmiki, a Wam pozostaje tylko czekać na zdjęcia.
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1091
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2023-08-24, 12:26   

Plusem upałów są chociaż ładne wschody i zachody słońca :D

marekw napisał/a:
opawski1 napisał/a:
Targam lustrzankę, niektórzy się dziwią, że mi się chce

Przecież to około1 kg.Czteropak waży więcej :D .Ładnie,teren sprzyja powstawaniu mgiełek.


To już robi sporą różnicę, ja nie mam zamiaru taszczyć bezlusterkowca, biorę kompakt.
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9378
Wysłany: 2023-08-24, 13:11   

Nie rób tego, weź porządny aparat :lol
 
 
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2023-08-24, 23:33   

Coldman napisał/a:
Plusem upałów są chociaż ładne wschody i zachody słońca :D

marekw napisał/a:
opawski1 napisał/a:
Targam lustrzankę, niektórzy się dziwią, że mi się chce

Przecież to około1 kg.Czteropak waży więcej :D .Ładnie,teren sprzyja powstawaniu mgiełek.


To już robi sporą różnicę, ja nie mam zamiaru taszczyć bezlusterkowca, biorę kompakt.


Czteropaka na GSB nie noszę, ale piwo się zdarza :P
Ja bym nie mógł tak iść beż dobrych zdjęć... dla mnie lustrzanka przy takiej wyprawie to rzecz niezbędna. ;)

Ps. Dziś debiutowałem w Beskidzie Niskim, śpię w bazie namiotowej Regietów. Narazie Beskid Niski mi się podoba :D
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Ostatnio zmieniony przez opawski1 2023-08-24, 23:34, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1091
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2023-08-24, 23:47   

Beskid Niski jest wspaniały, jeszcze zobaczysz.
Wbij szczyty do Diademu, Tokarnia z widoczkami po drodze, Wołosań również, do Wątkowej musisz kilkaset metrów nadrobić. Ja w sumie najbardziej czekam właśnie za tym etapem, wtedy będzie naprawdę pięknie. Ten klimat :)

Widzę, że lubisz te bazy namiotowe, ja też mam w planach niektóre, tylko wszystko już będzie oficjalnie zamknięte.

Na brak aparatu też będę narzekał w niektórych momentach, ale kalkulacje przeważyły :D
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
Ostatnio zmieniony przez Coldman 2023-08-24, 23:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group