Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Słowacka rajza po okolicach Żiliny

Autor Wiadomość
darkheush 
Beerwalker


Wiek: 51
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2626
Wysłany: 2016-06-13, 20:37   Słowacka rajza po okolicach Żiliny

To nie mogło wyglądać normalnie. Startujemy z Bielska. Cel - Súľov-Hradná. Skład - Pan Kierownik Kierownicy Mateusz, Pani Kierowniczka Wycieczki Basiek, Pani Kierowniczka Logistyki i Żarcia Iza, Bubul - pies-alpinista i ja - Taki Mały Żuczek :)

Po drodze PKW ogłasza, że najpierw będą Cziczmany. OK.

Po blisko 130 kilometrach pod wodzą PKK lądujemy w Cziczmanach. Cóż mogę powiedzieć. CUDO!!!

Čičmany
Wieś Cziczmany leży u stóp Gór Stażowskich i Małej Fatry. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z początku XIII w. Słynie z charakterystycznych domów zdobionych białym, wapiennym ornamentem. Miało je to chronić przed wilgocią i pękaniem belek pod wpływem słońca. Geometryczna ornamentyka odnosi się do ludowej tradycji hafciarskiej, ozdabiającej tutejsze stroje ludowe, obrusy i obrazki. Ten "żywy skansen" tworzy 136 drewnianych domów.











Szybkie zwinięcie, i lecimy na Rajecką Leśną. Podobno czeka tam wedle słów PKW kolejna atrakcja. Jest nią faktycznie słowackie Betlejem.

Rajecká Lesná
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1474. Wieś jest obecnie celem pielgrzymek – pątnicy przybywają do kościoła z XV-wieczną rzeźbą Frivaldskiej Maryi Panny (od 2002 roku bazylika mniejsza). W miejscowości znajduje się grupa rzeźbiarska autorstwa Jozefa Pekara, przedstawiająca narodziny Chrystusa oraz sceny z historii i życia Słowaków. Całoroczna szopka, otwarta w 1995 roku, nazywana jest słowackim Betlejem (Slovenský betlehem).











Na pięterku znajduje się ciekawa wystawa.





Obiadek i ostatni punkt programu na dziś. O ile nie liczymy wydzarzeń nocnych w Súľov-Hradná :lol

Lietavský hrad
Zamek w Lietavie – zamek położony na stromym skalnym grzbiecie pomiędzy wsiami Lietava i Lietavská Svinná, na wysokości 635 m n.p.m. Zamek został zbudowany prawdopodobnie w XIII wieku. Na początku XIV wieku należał do Mateusza Czaka i wchodził w skład jego rozległych włości. Pod koniec XIV wieku jego właścicielem był Zygmunt Luksemburski. W XVI wieku zamek został rozbudowany i ozdobiony w stylu renesansowym przez węgierski ród Turzonów. Ostatnim właścicielem był Jerzy VII Thurzo. Po śmierci Imricha Thurzo w 1621 roku rozpoczęły się procesy o zamek pomiędzy jego spadkobiercami. Według wzmianki z 1698 roku zamek już nie był zamieszkiwany, w związku z czym zaczął popadać w ruinę. Około 1760 roku zniszczenia zamku były tak duże, że znajdujące się w nim do tego czasu archiwum przeniesiono na Zamek Orawski.











Następnie PKW postanawia jechać na nocleg. Znajdujemy w Sulowie jakiś auto-kamping. Za 17,50 ojro bez ciepłej wody. Chamstwo. Ale za chamstwo odpłacamy chamstwem. Znaczy się nocnymi polaków rozmowami do... 6 rano. Biedni angole, którzy spali koło nas. :dev Nad ranem pizga jak na dworcu we Włoszczowej. W dodatku mamy pośród nas mistrza awiacji. Wtajemniczeni wiedzą o co kaman. I nie dopytujcie mnie o szczegóły :-o

3 godziny snu. Kierunek Súľovský hrad. PKW jest bezlitosna.

2,5 km. 280 m podejścia po skale. Daje w dupę jak współlokatorzy pod celą. Prawie umieram.

Súľovský hrad
Zamek został wybudowany około 1470 roku jako zamek obronny przeciw husyckim najazdom. Jako podstawę wykorzystano naturalną rzeźbę skalną. Składa się z dwóch samodzielnych zamków – górnego i dolnego. Choć znajdują się tuż obok siebie, z powodu znacznej różnicy wysokości są połączone wybitą w skale galerią tunelową. Wedle zapisków historycznych trzęsienie ziemi w 1703 roku bardzo uszkodziło już wtedy popadającą w ruinę budowlę, która nie została już nigdy odnowiona. Są to jedne z najtrudniej dostępnych ruin na Słowacji. Dziś można tam znaleźć skromne resztki murów.











Zejście do Sulowa i ...

Było miło. Dziękuję PKW Baśce, PKK Mateuszowi i PKLiŻ Izie. Oraz Bubulince.

Do następnego. Oby szybko.

To pisałem ja TMŻ - darkheush.

P.S. Albumik może będzie, może nie. Na razie całujcie żuczka w tył :P
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8297
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2016-06-13, 23:35   

widzę, że w Rajeckiej zmieniły się dwie rzeczy - na plus i minus. Na plus - można robić zdjęcia. Chyba, że to z ukrycia. Na minus - po cholerę dawali tam szybę?? :o-o
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-07-16, 12:29   

Pudelek napisał/a:
widzę, że w Rajeckiej zmieniły się dwie rzeczy - na plus i minus. Na plus - można robić zdjęcia. Chyba, że to z ukrycia. Na minus - po cholerę dawali tam szybę?? :o-o


A to już było wolno chyba z 5 lat temu jak tam byłam.
Sprawdziłam datę: maj 2011:





Chyba że w międzyczasie były jakieś zmiany.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga