Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Pogórze Ciężkowickie: Skamieniałe Miasto + okoliczne wzgórki

Autor Wiadomość
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5518
Wysłany: 2017-10-03, 21:25   Pogórze Ciężkowickie: Skamieniałe Miasto + okoliczne wzgórki

W zasadzie nigdy nie łaziłem po Pogórzu Karpackim, choć obszarowo pogórza zajmują mniej więcej tyle samo co wszystkie Beskidy razem wzięte. Już od dawna słyszałem o Skamieniałym Mieście koło Ciężkowic i w planach miałem je zobaczyć, ale jakoś nie udawało się tych planów zrealizować. Zawsze coś "lepszego" wygrywało... aż do ostatniego weekendu.

Wyjazd dwudniowy rozpoczęliśmy od głównej atrakcji, czyli Skamieniałego Miasta. Ze względu na lokalizację naszej kwatery podeszliśmy do niego od tyłu. Wąwóz Czarownic.



A w nim Wodospad Ciężkowicki. Można powiedzieć - monumentalny, choć wody w nim niewiele. Widzicie Tobiego?



Następnie oglądaliśmy kolejne wychodnie skalne.



Wszystko ładnie opisane. Na tablicach wytłumaczona budowa geologiczna.



Skałek jest całkiem sporo, w różnych formach, mniejsze i większe.



Można natrafić na małe labirynty skalne.



Są też odpowiednie miejsca do ćwiczeń.



Reprezentacyjna skała Grunwald.



Wyszliśmy na jej wierzchołek, na górze trafił się wysyp prawdziwków. Poleżeliśmy w słońcu.



Punkt widokowy nad rzeką Białą.



Pierwszy dzień mieliśmy bardzo wypoczynkowy i spokojny. Daliśmy się zaczarować Skamieniałemu Miastu. Jest to bardzo przyjazne miejsce dla turystów. Dobrze oznakowana i opisana trasa. Czysto - nie wierzę, że ludzie nie śmiecą, czyli ktoś regularnie sprząta. Bezpłatny wstęp, darmowy parking, tania knajpa z dobrym jedzeniem. Byliśmy bardzo zadowoleni.



Co prawda mieliśmy dojść do wieży widokowej w Bruśniku, ale co się odwlecze to nie uciecze.



Na koniec dnia obejrzeliśmy sobie jeszcze rynek w Ciężkowicach, kościół, ratusz. Bardzo przyjemna i kameralna miejscowość.



Drugiego dnia w planach jest pochodzić więcej po okolicy. Zaczynamy w Kąśnej.



Szlak prowadzi zarówno asfaltem, jak i bezdrożami.



Napotykamy kolejne wychodnie - Skała Wieprzek. Ogromna.



Można ją zdobyć (udało się tylko facetom). W zasadzie składa się z 3 oddzielnych skał, rozdzielonych u góry metrowymi szczelinami, które rozszerzają się ku dołowi. Zdjęcie nie oddaje tego jak tam jest, a jest bardzo ciekawie.



Idziemy w kierunku Jamnej.



Znowu asfalt. Nie lubię asfaltu, ale o dziwo tutejsze drogi mają swój urok. Są bardzo wąskie, dokładnie na jedno auto osobowe. Ruch niewielki, miejscowi jeżdżą wolno.



Kolejne wychodnie - rezerwat Diable Skały na Bukowcu.



Jesienne barwy. W zasadzie wszystkie kolory od zielonego, przez żółty i czerwony do brązowego na jednym drzewie.



Słońce coraz niżej, robi się coraz ładniej.



Teraz idziemy bezszlakowym grzbietem. Wg mapy powinna być tu droga.



Typowy krajobraz pogórza.



Można robić tapety.



Krajobrazy strasznie spowalniają marsz.





Ledwie zdążyliśmy na wieżę w Bruśniku przed zachodem.





Wrzuciłem sporo zdjęć, bo chciałem spróbować pokazać uroki pogórza, którego sam kompletnie nie doceniałem. Myślę, że warto się wybrać w te strony i pochodzić na spokojnie, bez długich stromych podejść. Może na rower?
Piękna nasza Polska cała - zajebista i wspaniała! ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
nes_ska 


Wiek: 35
Dołączyła: 09 Paź 2013
Posty: 2931
Skąd: Brzesko
Wysłany: 2017-10-03, 21:36   

Oooo tak, tak :) Ja Pogórze Ciężkowicko-Rożnowskie bardzo polecam :) Regularnie wbijam tam z moimi harcerzami - zresztą mamy bazę namiotową w Piaskach-Drużkowie, więc miejsce wypadowe mamy :)

Ostatnio wywlekłam tam swoje dzieciory klasowe, a i samej mi się zdarza pokręcić po tamtych okolicach :) Choć ta wieża na Bruśniku nie ma wielkiego uzasadnienia, bo nic tam widoków nie przysłania. Noo, może trochę się perspektywa zmienia :)

A w jakim miejscu nocowaliście?
_________________
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5518
Wysłany: 2017-10-03, 21:43   

W Ciężkowicach, jakaś agroturystyka.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2017-10-04, 07:31   

Fajnie tam. Sam nigdy nie myślałem nad tymi rejonami, czyli dzięki sprocket73, za zachęcenie!
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14351
Wysłany: 2023-11-27, 18:46   

Dobry wieczór.

W ramach odwiedzenia miasta Tarnów ( w roku przyszłym ) zaplanowaliśmy również odwiedzenie okolicznych skał zastygłych w Skamieniałym Mieście. Nowe miejsce, coś ciekawego, debiuty, itd.

Taaa ... Właśnie się dowiedziałem, że tam byłem, tylko tego nie pamiętam.

I nici z debiutu. Tym razem będę pamiętał.

P.s. Panie Sprocket - śliczna relacja.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2023-11-27, 18:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group