Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Sanok

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 49
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 3857
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-12-09, 17:50   SanokMagnesy przyciągające do Sanoka są dwa: Muzeum Historyczne z ekspozycją ikon oraz wystawą dzieł Zdzisława Beksińskiego oraz skansen - Muzeum Budownictwa Ludowego.
Sanok to miasto o wielowiekowej historii. Prowadzone na ternie wzgórza zamkowego w Sanoku prace archeologiczne wskazują na datę powstania grodu w IX wieku. Najstarsza informacja o Sanoku pochodzi z kronik ruskich i jest datowana na rok 1150. Był to wtedy ważny ośrodek administracyjny i gród obronny w granicach księstwa Rusi Halickiej.
W roku 1339 książę halicki Jerzy II nadał Sanokowi przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim. W tym czasie Sanok był stolicą jednostki administracyjnej o nazwie Ziemia Sanocka. W sanockim zamku miał siedzibę starosta oraz urząd grodzki i ziemski. W okresie XIV-XVI wieku miasto przeżywało swój rozkwit. Sanok stanowił dobra wdów królowych, na zamku np. przez wiele lat zamieszkiwała Zofia Holszańska - czwarta żona Władysława Jagiełły.
Od końca XVI wieku rozpoczął się powolny upadek Sanoka, którego przyczyną były głównie pożary, z których największy mający miejsce w 1566 roku, zniszczył prawie całe miasto z wyjątkiem zamku, kościoła Franciszkanów, pięciu domów i przedmieścia. Austriacy, którzy zajęli miasto w 1772 roku w ramach pierwszego rozbioru Polski, zastali je tak mocno zniszczone, że nie znaleźli jednego budynku w dobrym stanie, który nadawałby się na siedzibę starostwa, więc zostało ono przeniesione do Leska.
Miasto zaczęło zyskiwać na znaczeniu pod koniec XIX wieku, do czego walnie przyczyniło się wybudowanie w 1872 linii kolejowej przez Zagórz i Łupków na Węgry, a w 1884 roku wykonanie odcinka Zagórz - Sanok - Jasło.

MUZEUM HISTORYCZNE W SANOKU

Muzeum Historyczne w Sanoku znajduje się w salach Zamku Królewskiego wznoszącego się nad Sanokiem na Wzgórzu Zamkowym. Zamek został wzniesiony za panowania Kazimierza Wielkiego. W roku 1417 w Sanoku odbyły się uroczystości ślubne Władysława Jagiełły i jego trzeciej żony Elżbiety Granowskiej - w kościele parafialnym w Sanoku miał miejsce ślub, a wesele odbyło się na zamku. Za panowania królowej Bony zamek został przebudowany w latach 1523-1548 na renesansową rezydencję. Przebudowy zamku dokonane przez Austriaków odebrały jej renesansowy charakter, ale po późniejszym wykonaniu prac konserwatorskich i renowacyjnych zamek odzyskał wygląd z XVI wieku.Obecnie zamek pełni rolę Muzeum Historycznego w Sanoku. Znajdują się tu liczne prace malarskie i eksponaty archeologiczne, ale według mnie najciekawsze są trzy ekspozycje (lista w kolejności zwiedzania):

1. Galeria Mariana Kruczka
2. Ekspozycja sztuki cerkiewnej
3. Kolekcja dzieł Zdzisława Beksińskiego

GALERIA MARIANA KRUCZKA

Marian Kruczek urodził się w 1927 roku w Płowcach koło Sanoka. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zmarł w Krakowie w 1983 roku. Z kombinacji znalezionych przedmiotów -śrub, trybów, części maszyn, koralików, drutów tworzył oryginalne dzieła sztuki z pogranicza fantastyki i ludowej baśniowości.Kilka spośród obrazów, które zwróciły moją uwagę, bądź to z uwagi na pewne nawiązania stylistyczne do twórczości Zdzisława Beksińskiego, bądź to z uwagi na górsko-leśny krajobraz.EKSPOZYCJA SZTUKI CERKIEWNEJ

Ekspozycja sztuki cerkiewnej w muzeum liczy ponad 1200 eksponatów. Znajdują się tu ikony i rozmaite przedmioty liturgiczne pochodzące z cerkwi prawosławnych i grekokatolickich z terenów południowo-wschodniej Polski oraz Ukrainy. Ikony znajdujące się w muzeum są ułożone w porządku chronologicznym, począwszy od najstarszych, pochodzących z XV i XVI wieku.


XVI-wieczny "prawdziwy" św. Mikołaj


XVI-wieczna ikona Matki Boskiej Hodegetrii
XVII-wieczny Chrystus PandokratorKOLEKCJA DZIEŁ ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO

Największa na świecie, licząca ok. 600 prac kolekcja dzieł Zdzisława Beksińskiego znajduje się właśnie w Sanoku, rodzinnym mieście malarza. Ekspozycja pokazuje ewolucję twórczości malarza, począwszy od wczesnych prac z lat pięćdziesiątych tworzonych na gruncie malarstwa abstrakcyjnego, aż po grafiki komputerowe tworzone na przełomie wieków. Dla wielbicieli niepowtarzalnego stylu malarza, do których się sam zaliczam, to niesamowita gratka.
Dopełnieniem kolekcji są zdjęcia ukazujące malarza wraz z rodziną na różnych etapach życia, zarówno podczas pobytu w Sanoku, jak i w Warszawie, gdzie Beksińscy mieszkali od 1977 roku. Ojciec Beksiński był zafascynowany techniką audio-video i komputerową, był na bieżąco z nowinkami z tej branży, był też fanem muzyki rockowej, tej w cięższym wydaniu (np. Deep Purple). W muzeum znajduje się replika pracowni artysty, w której można zauważyć wiele przedmiotów nadających się bardziej do muzeum techniki - różne kamery wideo, organizery, elektroniczne notatniki itp. sprzęty. Zainteresowanie muzyką przeniosło się z ojca na syna. Jego jedyny potomek, Tomasz Beksiński, to znany dziennikarz muzyczny, twórca niesamowitych audycji radiowych pt. „Romantycy muzyki rockowej" oraz „Trójka pod księżycem", ponadto człowiek, który na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ukształtował mój muzyczny gust. Syn ponadto był znakomitym tłumaczem filmowym, prawdziwą perełką jest jego tłumaczenie serialu „Latający Cyrk Monty Pythona". Jak widać, rodzina wszechstronnie uzdolniona, ale niestety pechowa, Zdzisław został zamordowany w 2005 roku, natomiast Tomasz popełnił samobójstwo 24 grudnia 1999 roku, zapowiadając ten fakt dwuznacznie wcześniej w felietonie w miesięczniku „Tylko Rock”. Do rodziny Beksińskich mam stosunek osobisty i emocjonalny, choć to głównie zasługa syna, ale malarstwo ojca też bardzo lubię.
Seba i Beksiński


portret Zofii Beksińskiej, żony malarzaPo wyjściu z sal zamkowych nie pozostaje nic innego, jak spróbować zrobić fotografię w beksińskim stylu.MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO W SANOKU – SKANSEN

Znajdujące się na obrzeżach Sanoka, rozlokowane na 38 ha największe pod względem liczby obiektów muzeum etnograficzne poświęcone architekturze. Muzeum to zostało założone w latach pięćdziesiątych XX wieku w celu konieczności ratowania ocalałych po wojnie resztek kultury ludowej południowo-wschodniej Polski.
Dwie osoby walnie przyczyniły się podczas organizacji muzeum:

1. Arkadiusz Rybicki, w okresie międzywojennym pracownik Muzeum Ziemi Sanockiej, w czasie wojny członek AK, łącznik z Rządem Emigracyjnym, aresztowany w 1945 przez NKWD, spędził na zsyłce w okolicach Workuty 10 lat, w latach 1958-1972 dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
2. Jerzy Tur, w latach 1956-1967 Wojewódzki Konserwator Zabytków w Rzeszowie.

Pierwsze obiekty do zwiedzania zostały udostępnione w 1966 roku. Docelowo przewidywano, że znajdzie się w muzeum 85 budynków wraz z obiektami towarzyszącymi (studnie, krzyże, kapliczki itp.), aktualnie znajduje się tu ok 150 budynków, w tym powstała w latach późniejszych rekonstrukcja rynku galicyjskiego oraz ekspozycja poświęcona przemysłowi naftowemu na Podkarpaciu. Budynki są zgrupowane wg grup etnicznych zamieszkujących niegdyś okolice Sanoka, są to sektory Łemków, Bojków, Pogórzan Wschodnich i Zachodnich, Dolinian i pasterzy.


gospoda znajdująca się przed wejściem do muzeum


wejście do Muzeum Budownictwa Ludowego


galicyjski rynek


Żyd z katarynką


synagoga


wnętrza synagogi
kościół rzymskokatolicki z Bączala Dolnego


ekspozycja przemysłu naftowego


dworek ze Święcan


wnętrza dworku
łemkowska cerkiew greckokatolicka z Ropek


wnętrze cerkwi


dzwon cerkiewny z BalnicyPOZOSTAŁE

Co jeszcze warto odwiedzić w Sanoku? Pozostałe atrakcje wg mnie znacznie odbiegają in minus od tych dwóch, ale nie zaszkodzi zajrzeć na sanocki Rynek z kamienicami z XVIII i XIX wieku, ratuszem i klasztorem franciszkanów. My po zwiedzeniu Rynku idziemy sanockim deptakiem, ul. 3 Maja na obiad do pizzerii Xavito przy ul. Słowackiego 41. Na ul. 3 Maja znajduje się odsłonięta w 2003 roku ławeczka-pomnik Józefa Szwejka, bohatera słynnej powieści Jaroslava Haska, której akcja dzieje się również w Sanoku. Niestety, podczas naszego spaceru ławeczka jest szczelnie otoczona grupą wycieczkowiczów, dlatego w tym wpisie posiłkuję się fotografią z internetu.


Rynek w Sanoku


ul. 3 Maja


ławeczka wojaka Szwejka

Po obiedzie w Xavito udajemy się do zlokalizowanego nieopodal Parku Miejskiego im. Adama Mickiewicza, gdzie znajduje się m.in. mierzący 9 metrów wysokości kopiec tego poety. Niedaleko o od kopca jest powstała w 2007 roku platforma widokowa pozwalająca oglądać Sanok i okoliczne góry z lotu ptaka. Część widoku zasłaniają drzewa, ale za to nam się udaje upolować zachodzące słońce, które w październiku zachodzi tutaj we „właściwym miejscu”.


kopiec Adama Mickiewicza


na platformie widokoweja na drugi dzień pojechaliśmy zwiedzać Sine Wiry i Łopienkę:_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 38
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 6390
Wysłany: 2021-12-09, 18:08   

Ciekawe te chatki i kościoły, odskocznia od górskich szlaków całkiem fajna :)
 
 
trotyl


Wiek: 50
Dołączył: 06 Sty 2015
Posty: 1034
Skąd: Warka
Wysłany: 2021-12-09, 18:47   

Wstyd , wstyd mi za tych spod Radomia..
Tyle razy przejeżdżałem przez Sanok..
I nie zajrzałem w te miejsca..
Ale w cerkwii w Lopience bylem i nawet złożyłem u stóp Chrystusa swoje turystyczne wotum
_________________
A na ziemi pokój ludziom dobrej woli
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 7463
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2021-12-09, 20:47   

Akurat jeśli chodzi o zdjęcie zamku, to uwieczniłeś głównie nowiutke skrzydło sprzed kilku lat ;) Beksińskiego jakoś nie lubię, ale skansen tamtejszy uwielbiam, choć bardzo mnie wkurzało, że aby wejść do większości budynków trzeba było wynająć przewodnika, gdyż normalnie były one zamknięte (nie dotyczyło to większych obiektów jak np. kościół). Ale widzę, że synagoga już otwarła podwoje (to nie jest żaden zabytkowy obiekt, tylko kopia, podobnie zresztą jak galicyjski rynek), będzie co zobaczyć za rok (zawsze we wrześniu mam tam spotkanie z forum austro-węgierskiego, zaczynamy je przy ławeczce Szwejka ;) ).

Ten dzwon z Balnicy to też ciekawa rzecz, gdyż odkopano go stosunkowo niedawno.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
laynn 


Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 13498
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2021-12-09, 21:07   

Fajne te skanseny. Miasto na plus wygląda.
_________________
Zdjęcia Blog
Profil Facebook
 
 
Sebastian 


Wiek: 49
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 3857
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-12-09, 22:34   

Pudelek napisał/a:
Akurat jeśli chodzi o zdjęcie zamku, to uwieczniłeś głównie nowiutkie skrzydło sprzed kilku lat ;)

To jakiś problem?

Pudelek napisał/a:
skansen tamtejszy uwielbiam, choć bardzo mnie wkurzało, że aby wejść do większości budynków trzeba było wynająć przewodnika, gdyż normalnie były one zamknięte (nie dotyczyło to większych obiektów jak np. kościół).

Nadal tak jest, wnętrza domów tylko z przewodnikiem.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 7463
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2021-12-10, 00:15   

Sebastian napisał/a:
To jakiś problem?

nie. Ale jeśli opisujesz zamek jako renesansową rezydencję, a zamiast niej pokazujesz część XXI-czną, to ktoś się może zdziwić, że ten renesans jakiś taki nowoczesny.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 12442
Wysłany: 2021-12-10, 07:23   

Sebastian napisał/a:
dzwon cerkiewny z Balnicy


Pudelek napisał/a:
gdyż odkopano go stosunkowo niedawno


Uprzejmie donoszę, że w 2016 roku już tam siedział !

Sebastian napisał/a:
natomiast Tomasz popełnił samobójstwo 24 grudnia 1999 roku, zapowiadając ten fakt dwuznacznie wcześniej w felietonie w miesięczniku „Tylko Rock”


Mam ten numer w domu.
_________________
Decyzją administracji naganę otrzymał:

Dobromił - za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum.
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3070
Wysłany: 2021-12-10, 21:55   

Skansen w Sanoku ładnie się prezentuje jesienią. Wstyd przyznać, ale nigdy tam nie byłam.
Za to na zamku tak. Lubię Beksińskiego, choć niektórzy uważają, że jest zbyt dosłowny. Czytałeś książkę "Beksińscy. Portret podwójny" Grzebałkowskiej? Jeśli nie, polecam.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 12442
Wysłany: 2021-12-11, 09:05   

Wiolcia napisał/a:
Czytałeś książkę "Beksińscy. Portret podwójny" Grzebałkowskiej? Jeśli nie, polecam.


Hej. Jak dla mnie książka za bardzo szczegółowa, prywatna, intymna, itd. Ja po prostu nie lubię jak ktoś publicznie przedstawia takie rodzinne sprawy.

Ale tak jak Wiola - jeśli Sebastianie nie czytałeś to warto.

Wiola a znasz "1945 Wojna i pokój" tej autorki ?
_________________
Decyzją administracji naganę otrzymał:

Dobromił - za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum.
 
 
Sebastian 


Wiek: 49
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 3857
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-12-11, 19:07   

Dobromił napisał/a:
Wiola a znasz "1945 Wojna i pokój" tej autorki ?

Nie czytałem, ale jest na mojej liście do przeczytania.

Wiolcia napisał/a:
Skansen w Sanoku ładnie się prezentuje jesienią. Wstyd przyznać, ale nigdy tam nie byłam.
Za to na zamku tak. Lubię Beksińskiego, choć niektórzy uważają, że jest zbyt dosłowny. Czytałeś książkę "Beksińscy. Portret podwójny" Grzebałkowskiej? Jeśli nie, polecam.

Nie czytałem, ale za to czytałem biografię Tomasza Beksińskiego pióra Wiesława Weissa i oglądałem film "Ostatnia rodzina" z Andrzejem Sewerynem i Dawidem Ogrodnikiem.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez Sebastian 2021-12-11, 19:07, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 7463
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2021-12-12, 16:28   

Dobromił napisał/a:
Uprzejmie donoszę, że w 2016 roku już tam siedział !

2016 to przecież niedawno ;)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3070
Wysłany: 2021-12-15, 19:33   

Dobromił napisał/a:
Wiolcia napisał/a:
Czytałeś książkę "Beksińscy. Portret podwójny" Grzebałkowskiej? Jeśli nie, polecam.


Hej. Jak dla mnie książka za bardzo szczegółowa, prywatna, intymna, itd. Ja po prostu nie lubię jak ktoś publicznie przedstawia takie rodzinne sprawy.

Myślę, że to kwestia czasu. Za sto lat ta biografia chyba nie wydawałaby się taka intymna. A teraz... żyją jeszcze ludzie z otoczenia Beksińskich, ci, którzy kojarzyli Tomka z radiowej "Trójki", rodzina (choć nie ta najbliższa). Jakoś prywatne i intymne sprawy Mickiewicza czy innej dawno pogrzebanej sławy już chyba nie szokują...

Dobromił napisał/a:
Wiola a znasz "1945 Wojna i pokój" tej autorki ?

Czeka w kolejce na półce. Robert czytał i mówił, że warto.

Sebastian napisał/a:
oglądałem film "Ostatnia rodzina" z Andrzejem Sewerynem i Dawidem Ogrodnikiem.

O, dzięki, że mi o nim przypomniałeś. Będę chciała obejrzeć.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 12442
Wysłany: 2021-12-15, 20:02   

Jak już pojawił się ten kutas Mickiewicz to polecam Ci teksty o nim pióra Sławomira Kopra.
_________________
Decyzją administracji naganę otrzymał:

Dobromił - za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum.
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3070
Wysłany: 2021-12-15, 20:28   

Dobromił napisał/a:
Jak już pojawił się ten kutas Mickiewicz to polecam Ci teksty o nim pióra Sławomira Kopra.

No popatrz, właśnie chciałam o tym autorze napisać w kontekście poprzedniego wpisu. Że ekscesy Mickiewicza nikogo już nie szokują, ale jednak nie do końca. Właśnie pan Koper, z którym kiedyś rozmawiałam przy okazji podpisywania książek, opowiadał mi, że długo szukał wydawcy dla swojej książki o kobietach w życiu Mickiewicza. Nikt z początku nie chciał jej wydać... Zbyt odważna jednak była? Po tylu latach?
Kopra czytałam parę rzeczy, wspomnianą wyżej książkę, na przykład.
A Mickiewicz to nie jeden taki w szacownym gronie twórców. Inni także swoje mają na sumieniu. Taki Słowacki to też był dupek.
Ostatnio zmieniony przez Wiolcia 2021-12-15, 20:28, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group