Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Plan wyprawy - porada, szlaki,Tatry

Autor Wiadomość
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2020-05-25, 19:25   Plan wyprawy - porada, szlaki,Tatry

Cześć
Jestem nowy na forum
Planuje podróż w lato w Tatry na 6-7 dni (2 dni w sumie na dojazd i powrót)
Czyli możemy założyć, że będę miał 4 pełne dni na wyprawy.
Szukam porady odnośnie tego jakie szczyty, szlaki będą dla mnie odpowiednie, to znaczy zapewnią świetne wrażenia, dostarczą adrenaliny i emocji, a zarazem będą odpowiednie pod względem bezpieczeństwa/trudności. Może opiszę, jak wygląda moje doświadczenie.

- Mam 22 lata, jestem szczupłym, wysokim facetem.

Kondycja:
- od nowego sezonu praktycznie codziennie uprawiam kolarstwo (w weekendy 50-150 km) Zdarza mi się chodzić na wyprawy po szlakach turystycznych z ekwipunkiem(typowo nizinne) Pracuję również fizycznie.

Doświadczenie:
Byłem 5 lat temu na wycieczce klasowej w Tatrach (5 dni) i nie miałem żadnych problemów. Choć nie wchodziliśmy na jakieś większe szczyty.
Chodziłem trochę po Górach Stołowych i Beskidzie Żywieckim. (też dawno)

Sprzęt:
Z racji tego, że interesuje się bushcraftem sprzęt posiadam. Dokupiłem sobie tylko buty i mapę.

Ekspozycja:
Tutaj nie wiem, jak u mnie to teraz wygląda. Jak byłem mały, miałem mały lęk wysokości, lecz z wiekiem on stopniowo przechodził. (wszędzie wchodziłem, tylko miałem lekkiego stracha) Na moich nizinach(WLKP) ciężko jest to teraz sprawdzić, one mi nie sprawiają problemu. Zawsze się starałem pokonywać swoje lęki i dodatkowo dostawałem wtedy motywacji i adrenaliny.

Będzie to moja wycieczka życia, kocham góry, choć rzadko w nich bywałem, nigdy nie było czasu, albo pieniędzy, żeby jechać.
Zamierzam spać w namiocie na polu namiotowym, z tego miejsca codziennie zaczynać wędrówkę już przed 6. W głowie mam takie podstawowe szlaki jakie większość polaków zna: Kasprowy, Giewont, Morskie oko itd

Ja do tego podchodzę dosyć zachowawczo, ale słyszę różne opinie od znajomych czy z internetu, że nie jest tak trudno jak ostrzegają. Oglądam na Youtube jak wyglądają szlaki, jakieś porady co zabrać i zjeść, czytam też blogi.
Myślę, że w moim przypadku warto byłoby zrobić kilka planów. Po 1-2 dniu wiedziałbym na co mnie stać i co wybrać, żeby dostarczyło jak największej frajdy :D

Co możecie mi tu coś zaproponować? Gdzie proponujecie postawić granicę (chodzi o trudność)?
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2020-05-25, 19:40   

1. Kościeliska, Polana Stoły, Kraków, Staw Smreczyński, schronisko i z powrotem.
2. Kuźnice, Nosal, Polana Olczyska, Wielki Kopieniec i na piwo.
3. Kuźnice, Kasprowy, Beskid, Liliowe, Murowaniec, Karczmisko i w dół.
4. Kuźnice, Dolina Jaworzynki, Karczmisko, Murowaniec, Czarny Gasienicowy, Kozia Dolinka, Zadni Granat, a potem sam pomyśl.

Co to za ustrojstwo ten bushcraft ?
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269
Wysłany: 2020-05-25, 19:46   

Dobromił napisał/a:
1. Kościeliska, Polana Stoły, Kraków, Staw Smreczyński, schronisko i z powrotem.
2. Kuźnice, Nosal, Polana Olczyska, Wielki Kopieniec i na piwo.
3. Kuźnice, Kasprowy, Beskid, Liliowe, Murowaniec, Karczmisko i w dół.
4. Kuźnice, Dolina Jaworzynki, Karczmisko, Murowaniec, Czarny Gasienicowy, Kozia Dolinka, Zadni Granat, a potem sam pomyśl.

Co to za ustrojstwo ten bushcraft ?



Buschcraft to tacy goście co idą w las z pałatką i krzesiwem ;)

Ja bym polecił :
1. Kuźnice - przełęcz pod Kopą Kondracką - Kasprowy - Kuźnice.
2. Dolina Strążyska - Przełęcz w Grzybowcu - Giewont - Kuźnice
To raczej z tych łatwych i przyjemnych ;)
A coś bardziej wymagającego, to może
1. Palenica Białczańska - Dolina 5 Stawów Pol. - Szpiglas - Morskie Oko (po drodze na Wrota Chałubińskiego) - Palenica Biał.
2. Może na Bystrą bo podobno widoki zajebiste, choć nie widziałem bo była mgła :lol
Kiry - Iwanicka Przełęcz - Bystra i z powrotem ;)

Możliwości jest tak dużo ...
Ostatnio zmieniony przez Adrian 2020-05-25, 20:03, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2020-05-25, 19:46   

Korciłoby napisać, że najważniejsze są raki w trosce o zdrowie ratowników. Ale jeżeli to co powyżej wszystko jest na poważnie, to się powstrzymam, bo jeszcze byś uwierzył ;)

Odnośnie stawiania granic - przyjmij, że będziesz poruszał się po szlakach i tyle. Na pierwszy raz możesz uderzyć na Giewont, zobaczysz kawałek łańcucha i odrobinę przepaści. Wyjdziesz rano, to tłumów nie będzie. Trasa krótka, to się nie przemęczysz. Potem możesz sobie np. zrobić Czerwone Wierchy, trasa dłuższa, ale łatwiejsza. Jak nogi nie będą boleć, to kolejnego dnia Kościelec. Jak będzie Ci ciągle mało, na koniec Orlą Perć, zacznij od Zawratu i idź ile dasz radę, możesz się wycofać w kilku miejscach. Powodzenia!
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2020-05-25, 20:01   

Bushcraft to coś podobnego jak survival, tylko bierzemy sprzęt do lasu i spędzamy miło czas, przy tym możemy uczyć się oczywiście jakiś technik przetrwania.

Dziękuje panowie za konkretne trasy, ale nie ukrywam śmieje się widząc taką rozbieżność.
Oczywiście czekam za dalszymi propozycjami.
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2020-05-25, 20:03   

A przepraszam. Zapomniałem o rakach. Ostatnio Zdziczały pięknego znalazł.

Jak już koledze proponujecie coś ciekawszego to ja zaproponuje dotarcie do 5 Stawów, Kozią Przełęcz, Kozia Czuby, Kozia Wierch, zejście Kulczyńskim, Czarny Mniszek, Granaty i dalej. Najlepiej na rowerze.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2020-05-25, 20:09   

Dobromił polecił trasy dobre dla uduchowienia ;)
Prawdą jest, że od tego najlepiej zacząć, a potem iść wyżej już ze świadomością.
Ale jak człowiek młody i silny, to uduchawianie jest trochę jak kaganiec.

Swoją drogą moja pierwsza wycieczka w Tatry to była właśnie Dol. Kościeliska i Smreczyński.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2020-05-25, 20:12   

Bo we mnie zawsze był romantyzm tatrzański.

I widzisz Sprockecie na kogo wyrosłeś ?

P.s Też spędzałem miło czas w lasach.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2020-05-25, 20:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2020-05-25, 20:17   

Ja bym na Twoim miejscu rozważył także Tatry Słowackie. Pewnie otworzą granice. Z tego, co wiem to chyba już jedzie autobus do Zverovki z Zakopanego.
Strama do Smokowca też. No ale chłopaki dobrze radzą, zacznij lajtowo a potem ... zawsze możesz się poradzić na bieżąco :)
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2020-05-26, 06:15   

Dobry wieczór.

Jak Słowacja to :

1. Otargańce
2. Baraniec
3. Bystra przez Kamienistą
4. Sławkowski

Do boju Rumburaku Leśno Rowerowy !
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-05-26, 07:52   

W Twoim wieku Coldman, pierwszą wycieczkę zrobiłem na Sarnią Skałę. To po przyjeździe. Drugiego dnia Giewont i Kopę Kondracką. Trzeciego Wielki Kopieniec. Rok później wszedłem na Kościelec, bez przygotowania, bo to było na praktykach, mieliśmy dojść nad Czarny Staw Gąsienicowy i gdy psorzy powiedzieli po chwili, że mamy czas wolny, to patrząc na piramidę, stwierdziłem, że jest piękna. Potem poleciałem za ekipą przez dolinę Gąsienicową na Kasprowy i dalej pod Giewont (za Kasprowym mnie Straż Graniczna legitymowała, i patrzyli czy zdążę zejść - było po 17tej, ekipę dogoniłem za Kopą Kondradzką i zdążyliśmy zejść przed zmrokiem.
Więc...powodzenia :)
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1891
Wysłany: 2020-05-26, 07:52   

Dobromił napisał/a:
1. Otargańce

2. Baraniec

3. Bystra przez Kamienistą

4. Sławkowski


Otargańce najlepiej w upale.
Nie idźcie tą drogą.
Dobromile, dlaczego chcesz człowiekowi obrzydzić góry?
Ostatnio zmieniony przez Prezes 2020-05-26, 07:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2020-05-26, 08:07   

Cytat:
Dobromile, dlaczego chcesz człowiekowi obrzydzić góry?




Bo czuję potrzebę napisania o tym poematu. Romantycznego.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1891
Wysłany: 2020-05-26, 08:13   

O Otargańcach mam gotowy refren, ten z wycieczki. W razie czego nadaje się do rapowania.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2020-05-26, 08:24   

Dzięki.

Stworzymy DZIEŁO.

Na najbliższym Festiwalu Piosenki Turystycznej konkurencja nawet nie podejdzie do zawodów.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group