Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Zimowa Korona Gór Polski 10-16.02.2016

Autor Wiadomość
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2016-03-07, 23:10   Zimowa Korona Gór Polski 10-16.02.2016

Pomysł na KGP jednym ciągiem chodził za mną od kilku lat, trudno kogokolwiek namówić na takie wygłupy, ale na Pawła mogę liczyć zawsze;)
Niestety termin wyjazdu musieliśmy ustalić dużo wcześniej. Sytuacja w Tatrach, gdzie przez opady śniegu i huraganowe wiatry ogłoszono lawinową rosnącą trójkę, nie wróżyła niczego dobrego. Mimo to postanowiliśmy dać sobie szansę, po cichu licząc na poprawę pogody.

Start: Przełęcz Tąpadła 10.02.2016 godz. 00:00



Masyw Ślęży - Ślęża – godz. 00:46



Góry Kaczawskie - Skopiec – godz. 2:58





Góry Izerskie - Wysoka Kopa – godz. 6:23



Karkonosze - Śnieżka – godz. 11:20









Rudawy Janowickie - Skalnik – godz. 14:27





Góry Wałbrzyskie - Chełmiec – godz. 17:10





Góry Kamienne - Waligóra – godz. 20:00





Góry Sowie - Wielka Sowa – godz. 9:29



Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki – godz. 11:25



Góry Orlickie - Orlica – godz. 13:23



Góry Bystrzyckie - Jagodna – godz. 15:15





Masyw Śnieżnika – Śnieżnik – godz. 18:52





Piętrowa wiata pod Rudawcem



Góry Bialskie - Rudawiec – godz. 23:37



Góry Złote - Kowadło – godz. 1:34



Góry Bardzkie - Kłodzka Góra – godz. 4:35



Góry Opawskie - Biskupia Kopa – godz. 8:31
W Jarnołtówku czekał na nas Cezary i wspólnie zakończyliśmy sudecką część KGP.



Beskid Śląski - Skrzyczne – godz. 17:16



Beskid Mały - Czupel – godz. 9:47





Beskid Żywiecki - Babia Góra – godz. 14:35









Beskid Makowski - Lubomir – godz. 17:34



Beskid Wyspowy - Mogielica – godz. 20:22





Poranek napawał optymizmem;)



Dzień wcześniej długo rozmawiałem z Markiem, dobrym kumplem z Zakopanego, który miał najświeższe informacje od znajomych ratowników TOPRu.
Bardzo chcieliśmy wejść na wszystkie szczyty od polskiej strony, ale Rysy od naszej strony, przy utrzymującej się trójce lawinowej, były jak gra w rosyjską ruletkę. Postanowiliśmy spróbować od Słowacji i na bieżąco oceniać nasze szanse na wejście. A wyglądało to dobrze;)









Tatry - Rysy - godz. 15:33





Gorce - Turbacz - godz. 22:57





Pieniny - Wysoka - godz. 11:19



Beskid Sądecki - Radziejowa - godz. 17:06





Czyje to bobki?



Beskid Niski - Lackowa - godz. 23:22





Bieszczady - Tarnica - godz. 6:21



Cerkiew w Kruhelu Wielkim





Góry Świętokrzyskie - Łysica - godz. 14:03





Skład:
Paweł



Tomek



i Pan Śmiecio, jedyny mądry z naszej trójki, który zamiast iść na Rysy, na cały dzień zaszył się w śpiworze.



Koniec;)

Garść statystyk w przybliżeniu :
- dzień pierwszy: dystans 48km, suma wzniesień 2290m
- dzień drugi i trzeci: 72km i 3830m
- dzień czwarty: 32km i 1800m
- dzień piąty: 38km i 1980m
- dzień szósty i siódmy: 45km i 2150m

Razem: 235 kilometrów i 12050 metrów podejść.
Start: 10.02.2016 godzina 00:00 Meta 16.02.2016 godzina 14:03
Łączny czas: 158 godzin i 3 minuty.

Szliśmy około 70 godzin, jechaliśmy około 40 godzin, około 48 godzin przespaliśmy i przebimbaliśmy, m.in. paląc w pawłowym podtatrzańskim kominku;)
Parkowaliśmy tylko w miejscach do tego przeznaczonych, poruszaliśmy się tylko po drogach dopuszczonych do ruchu. Nie korzystaliśmy z pomocy osób trzecich, wyciągów, zaprzęgów konnych ani żadnych innych podobnych ułatwień;)
Nocowaliśmy w schronisku PTTK „Andrzejówka” i w SSM w Zarzeczu (powiat żywiecki), obydwa schroniska gorąco polecam, oraz dwie noce spędziliśmy u Pawła;)
Szukając informacji na temat zimowych przejść KGP jednym ciągiem, trafiłem tylko na relacje z dwóch wypraw.
Pierwsze w wykonaniu Zbigniewa Florenckiego, za które otrzymał wyróżnienie na „Kolosach”
http://terakowski.republika.pl/Florecki.html
I drugie należące do chłopaków z Bielska, o których niewiele więcej wiem.
http://www.beskidmaly.pl/pun/topic1876.html
Jeśli ktoś zna autorów innych zimowych przejść KGP, będę bardzo zobowiązany za informacje.

A tutaj można przeczytać wersję Pawła:
http://brytan.com.pl/nowy...y-gor-polskich/

Na zakończenie trochę o koronnych wątpliwościach:
Ostatnie lotnicze pomiary laserowe LiDAR w końcu dają szanse na ostateczne, niepodważalne ustalenie wysokości szczytów.
W moim odczuciu, na dzień dzisiejszy, idealna Korona powinna wyglądać tak:
- do listy dołączyłbym następujące szczyty:
Tarty Zachodnie – Starorobociański Wierch
Góry Sanocko-Turczańskie – Jaworniki
Góry Czerchowskie(Leluchowskie) – Kraczonik
Skoruszyńskie Wierchy – Magura Witowska
Magura Spiska – Dudasowski Wierch
- w niektórych pasmach wymieniłbym szczyty na obecnie uznawane za najwyższe:
zamiast Rudawca powinna być Postawna
zamiast Chełmca powinna być Borowa
zamiast Skopca powinien być Maślak
zamiast Jagodnej powinna być Jagodna Północna
zamiast Kłodzkiej Góry powinna być Szeroka.
zamiast Lubomira powinna być Mędralowa
są też regionalizatorzy, którzy uważają, że należy wydzielić Beskid Myślenicki i wtedy znalazło by się znowu miejsce dla Lubomira
- Profesor Kondracki pisał, że w skład Beskidu Żywieckiego tak naprawdę wchodzą cztery niezależne pasma, więc Koronę można poszerzyć o kolejne 3 szczyty;)
mielibyśmy wtedy:
Masyw Babiej Góry - Diablak
właściwy Beskid Żywiecki - Pilsko
Działy Orawskie – Wajdów Groń
Beskid Orawsko-Podhalański – Kiełek

Natomiast my, skoro już zdecydowaliśmy się na Koronę według Klubu Zdobywców Korony Gór Polski, działającym przy oficynie wydawniczej AMOS, którego jesteśmy członkami, to postanowiliśmy trzymać się ściśle ustaleń twórców tej Korony.
Ostatnio zmieniony przez Vlado 2016-03-18, 14:36, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-03-07, 23:32   

Jest jeszcze jeden całkiem nowy podział całych Karpat Zachodnich, wg mnie - najbardziej sensowny z dotychczasowych.

Mam na swoim dysku mapę z tym podziałem, ale nie ma jej obecnie w Internecie.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2016-03-07, 23:40   

Vlado napisał/a:
Jeśli ktoś zna autorów innych zimowych przejść KGP
Ja znam jednego bardzo dobrze, wówczas na stronie klubowej KZ KGP widniało tylko 1 nazwisko, lecz gdy mu pozostały Rysy z Tarnicą, to ogłoszono oficjalnie, że już rezygnują z nadawania tytułu zdobywcy "zimowej" korony...

Trochę się ostatnio na niektórych szczytach pozmieniało (przybyły kolorowe tablice)...
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8277
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2016-03-07, 23:49   

czyli obecnie Góry Sanocko-Turczańskie w ogóle nie są konieczne do zaliczenia Korony? Ktoś uznał, że to nie są góry czy włączył na siłę do innych pasm? Z kolei Góry Bialskie wycięto ze Złotych? :o-o

Będziecie musieli pojechać jeszcze kilka razy, aby odfajkować wszelkie możliwe warianty :D
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2016-03-07, 23:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2016-03-07, 23:53   

To, że płynie sobie dołem San, nie oznacza, że to już nie Bieszczady ;)
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8277
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2016-03-07, 23:59   

to, że ty albo ktoś z twórców KGP uważa, że to nadal są Bieszczady jeszcze nie oznacza, że w magiczny sposób się nimi stały...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2016-03-08, 00:07   

"Bieszczady - mapa turystyczna" wydawnictwa PPWK z 1999 roku obejmuje Lesko i nawet część Parku Krajobrazowego Gór Słonnych (na północ od Ustrzyk Dolnych), a powiedz komuś, że Ustrzyki Dolne nie leżą w Bieszczadach ;)
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8277
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2016-03-08, 00:22   

O kurde, na mojej mapie Sądeckiego, której używałem w weekend znalazła się też Wysoka. Czy to oznacza, że leży w Sądeckim? :o-o

Jeszcze gorzej jest gdy zajrzeć do mapy samochodowej Polski - jest i Lwów, i Grodno, i Mariampol, widzę Czadcę i Ostrawę...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2016-03-08, 00:55   

Pudelek napisał/a:
na mojej mapie Sądeckiego, której używałem w weekend znalazła się też Wysoka. Czy to oznacza, że leży w Sądeckim?
Gdyby się czasowo cofnąć 18 lat, to byłaby w Nowosądeckiem ;)

Piotrek lub Vision: zaśmiecamy poważny temat, więc do roboty... i te posty we właściwe miejsce ;)
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8277
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2016-03-08, 01:07   

nie wiem czy zaśmiecamy, bo sam autor wspomniał o korektach jakie powinny być wprowadzone w KGP...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2016-03-08, 01:47   

Basia Z. napisał/a:
Jest jeszcze jeden całkiem nowy podział całych Karpat Zachodnich, wg mnie - najbardziej sensowny z dotychczasowych.

Jeśli chciałoby Ci się założyć wątek dotyczący regionalizacji (lub nawet tutaj) i popisać trochę o nowych ustaleniach, to jednego wiernego czytelnika już masz:)

ceper napisał/a:
Ja znam jednego bardzo dobrze, wówczas na stronie klubowej KZ KGP widniało tylko 1 nazwisko, lecz gdy mu pozostały Rysy z Tarnicą, to ogłoszono oficjalnie, że już rezygnują z nadawania tytułu zdobywcy "zimowej" korony...

To jest lekko śmieszne, że ktoś w KZ ustalił, że góry zimą są niebezpieczne i nie będzie zimowej KGP;)
Pamiętam, że jeszcze kilka lat temu Jurek Zgłobica, widniał jako jedyny i chyba ostatni oficjalny zdobywca zimowej KGP.

Pudelek napisał/a:
czyli obecnie Góry Sanocko-Turczańskie w ogóle nie są konieczne do zaliczenia Korony? Ktoś uznał, że to nie są góry czy włączył na siłę do innych pasm? Z kolei Góry Bialskie wycięto ze Złotych? :o-o

Dokładnie tak;)
Masz chęć to pogadaj ze współtwórcą tej korony, co nim kierowało przy wyborze szczytów i pasm;)
http://www.marekwieckowski.pl/1564.html
ja wypisałem moje wątpliwości, ale jednocześnie podkreśliłem, że skoro zdecydowaliśmy się na koronę według KZ KGP
http://kgp.amos.waw.pl/index.html
to trzymaliśmy się ściśle ustaleń w niej zawartych.

Szanuję pracę naukowych autorytetów, ale jednocześnie wiem, że jeśli pogadasz z autochtonami, to większość zrobi wielkie oczy, gdy im powiesz, że mieszkają w Górach Sanocko-Turczańskich. Większość uważa, że mieszka w Bieszczadach.
Podobnie zapytaj miejscowych o Pogórze Spisko-Gubałowskie;)
Dla mnie też to jest dziwaczny twór, w którym do jednego worka wrzucono Spisz, Podhale i Orawę;)
Albo zapytaj najstarszych mieszkańców Beskidu Wyspowego, w którym roku dowiedzieli się, że mieszkają w Wyspowym? Dla nich to zawsze były Gorce.
Teraz Basia pisze o całkiem nowych podziałach, więc chyba lepiej się nie przywiązywać zbytnio do myśli, że posiedliśmy już wiedzę doskonałą...;)
Ostatnio zmieniony przez Vlado 2016-03-08, 01:51, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2016-03-08, 09:14   

Jeszcze raz gratulacje. :) Mi to tam obojętne co to za korona, może być nawet korona Vlada ;) Sam wyczyn zacny. :-o
 
 
Iva 


Wiek: 41
Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1544
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2016-03-08, 09:45   

Gratulacje! Podziwiam wytrwałość, bo pogoda zachęcająca nie była. No chyba, że to tylko tak na zdjęciach wygląda. ;)
_________________
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8277
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2016-03-08, 11:42   

Vlado napisał/a:
Szanuję pracę naukowych autorytetów, ale jednocześnie wiem, że jeśli pogadasz z autochtonami, to większość zrobi wielkie oczy, gdy im powiesz, że mieszkają w Górach Sanocko-Turczańskich.

miejscowi to zupełnie inna sprawa ;)

W Opolu wiele osób powie, że oni nie mieszkają na Śląsku, tylko na tzw. Opolszczyźnie. Bo Śląsk to dla nich woj. śląskie łącznie z Sosnowcem i Częstochową. Ale czy to oznacza, że rzeczywiście Opole przestało leżeć na Śląsku, a Sosnowiec tak, bo miejscowi tak uważają? :-o W Bielsku-Białej niektórzy ubzdurali sobie, że to Podbeskidzie, a nie Śląsk i Małopolska... Pojęcie całkowicie mylne - nie dość, że część regionu to Beskidy a nie POD, w dodatku zawężone tylko do niewielkiego terenu, a ignorujące pozostałe ziemie PODbeskidami. Podobnie jak z Podkarpaciem - w Polsce powszechnie łączone z województwem podkarpackim, tymczasem to kraina ciągnąca się przez kilka krajów. Po ostatnim podziale województw opinie miejscowych w ogóle uległy kompletnemu pomieszaniu, bo wiele osób zaczęło utożsamiać województwo z krainami historycznymi czy geograficznymi... Ostatnio były wybory uzupełniające do senatu i trąbiono, że to na Podlasiu. Tymczasem w rzezywistości wybierano na Suwalszczyźnie i na Mazowszu (Grajewo, Łomża), leżących w woj. podlaskim :lol

Tak więc opinii miejscowych zawsze grzecznie słucham i zazwyczaj się nie kłócę (poza tymi dotyczącymi Śląska ;) ), ale to nie znaczy, że przyznaję im rację :)

Vlado napisał/a:
Większość uważa, że mieszka w Bieszczadach.

co roku jesienią jestem w Sanoku i tam raczej "moi" miejscowi tak nie uważają :) Ale to najczęściej ludzie-pasjonaci: interesuje ich historia regionu, mają go "zwiedzonego" wzdłuż i wszerz i zapewne dużo od tego zależy. Po prostu wiedza autochtonów o swoim terenie niekoniecznie musi być wysoka i dotyczy to nie tylko regionalizacji. Niejednokrotnie łapałem się na tym, że będąc pierwszy raz w jakimś miejscu wiem więcej od przysłowiowego miejscowego Kowalskiego ;) Ba, czasem wiedziałem gdzie mam iść, a miejscowy nie :P

Vlado napisał/a:
Dla mnie też to jest dziwaczny twór, w którym do jednego worka wrzucono Spisz, Podhale i Orawę;)

weź pod uwagę, że jedno to jednostka podziału fizyczno-geograficznego, a drugie to krainy historyczno-kulturowe. To tak jakbyś napisał, że nie uznajesz Beskidu Śląskiego bo do jednego worka wrzucono Śląsk i Małopolskę a tak przecież nie może być :P

Oczywiście każdy podział jest umowny, i, jak pisałem, masz pretekst aby znów ruszyć w KGP ;)
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2016-03-08, 12:17   

Pudelek napisał/a:
Vlado napisał/a:
Dla mnie też to jest dziwaczny twór, w którym do jednego worka wrzucono Spisz, Podhale i Orawę;)

weź pod uwagę, że jedno to jednostka podziału fizyczno-geograficznego, a drugie to krainy historyczno-kulturowe. To tak jakbyś napisał, że nie uznajesz Beskidu Śląskiego bo do jednego worka wrzucono Śląsk i Małopolskę a tak przecież nie może być :P

Tak, tylko że w tym przypadku polscy regionalizatorzy mówią jedno a słowaccy drugie.
My wrzucamy to wszystko do jednego wora, a Słowacy na lewo widzą Skoruszyńskie Wierchy a na prawo Spiską Magurę.

Podobnie my nasz fragment Gór Czerchowskich wrzuciliśmy do Beskidu Sądeckiego, tylko po to, by uzasadnić przebieg granicy w 1918 roku.

Czesi np. maja swoje Rychleby a u nas niektórzy uparcie wciąż je dzielą na Góry Złote i Bialskie;)

Z kolei dla Rosjan Niż Wschodnioeuropejski kończy się na Wiśle lub nawet na Odrze;)

itd, itd;)))

ceper napisał/a:
Piotrek lub Vision: zaśmiecamy poważny temat, więc do roboty... i te posty we właściwe miejsce ;)

Jakoś to zniosę ;)
Ostatnio zmieniony przez Vlado 2016-03-08, 12:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group