Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Piękne jest spełnianie swoich tatrzańskich marzeń CZĘŚĆ 1/4

Autor Wiadomość
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2022-08-27, 22:07   Piękne jest spełnianie swoich tatrzańskich marzeń CZĘŚĆ 1/4

Cześć
Za tym wyjazdem czekałem cały rok. Było dużo planowania aż w końcu nadszedł ten moment i urlop rozpoczęty.
Relacja jest długa, co wpłynęło na to jak ona wygląda. Przy tylu dniach, musiałem się trochę streścić ze wszystkim. Inaczej wygląda 1-dniowa relacja z Czerwonej Ławki, a inaczej jak Czerwona Ławka jest tylko małym punktem wielkiego projektu ;)
Co ważne: wszystko pisane w moim stylu, jako wspomnienie do którego będę sam wracał.

Wyjechałem koło 17:00, zwierzałem w okolice Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim, na miejsce bez przeszkód dojechałem przed północą. Oczywiście nocleg w samochodzie w starym stylu.


DZIEŃ 1
Trasa: https://mapa-turystyczna.pl/route/33nfs

- Jaworzyna Krynicka
Ruszyłem z samego rana spod stacji narciarskiej Jaworzyna Krynicka. Parking praktycznie pusty.


Początkowo trzeba trochę się naszukać szlaku z powodu remontu. Pogoda dopisywała, nowe buty poszły w ruch.



Ciekawe, co tu się szykuje

Przyjemne krótkie podejście z diabelskim kamieniem po drodze i migiem się było do góry.

Szczyt ma 1114m i jest najwyższy w paśmie Jaworzyny. Kolejny Diademowy postęp. Na górze paru turystów, kolejna dopiero ruszyła. Widoków niezbyt dużo.

Pierwszy szczyt z tak wielu



Następnie ruszyłem drogą do schroniska, tam też puściutko, dopiero co bar otwarli. Dobre wrażenie zrobiła na mnie to miejsce, oczywiście wszędzie musi być nasz papież :D

Klimatyczne miejsce







Szlak myślałem, że dostarczy mi więcej wrażeń, z racji tego, że jest to niby najpopularniejsze miejsce w tym regionie.
Chociaż było czuć tą dzikość i przyjemność z kroku.



Nie myślałem, że tutaj jest tak pięknie, krajobraz 10/10. Zaparkowałem przy dawnej Cerkwii grekokatolickiej, obecnie podlega kościołowi rzymskokatolickiego. W środku spotkałem paniom, która opowiedziała mi historii tego miejsca. Wspomniała, że ludzie najczęściej przyjeżdżają tu po to, żeby zdobyć szczyt Kraczonik, na który i ja się wybrałem.

Cerkiew św. Dymitra w Leluchowie

Szlak początkowo bardzo widokowy, później to leśna ścieżka, trochę na grani :D Szczyt zalesiony, ale ogólnie fajne miejsce na końcu świata.







Uwielbiam takie miejsca

- Kozie Żebro
Trasa: https://mapa-turystyczna.pl/route/3eni3 (szedłem poza szlakiem większość)

Ruszyłem dalej zdobyć Kozie Żebro 888m n.p.m najwyższy szczyt pasma Grybowskiego. Zaparkowałem w Łabowej przy Lewiatanie i ruszyłem ścieżką poza szlakiem. Co ciekawe ściezka była w lepszym stanie niż nie jeden szlak turystyczny. Dobrze mieć ze sobą dobrą mapę w telefonie, czekam aż dodadzą wyznaczanie trasy poza szlakiem. Szczyt szybko zdobyty, bez żadnych fajerwerków.

Mocno wyjeżdżona trasa



Tu chciałbym wspomnieć o pewnej akcji, bo akurat znalazłem ulotkę na górze. Paweł Hulajnoga przemierzał cały Diadem Gór Polski jednym ciągiem hulajnogą podczas mojego urlopu. Wyprawa jest charytatywna, są zbierane pieniążki dla Lawendowej dziewczynki.
Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/nz8fwa...U5klJCuTJC78JCo
Co ciekawe przed wyprawą dyskutowałem z tym gościem o szlakach diademu itp. W sumie prawie udało mi się go spotkać. Był w Tatrach o tym samym czasie co ja.

- Lubań
Trasa: https://mapa-turystyczna.pl/route/k9d5

Zaczęło się robić ciekawie. Lubań już miałem zdobyć na dwóch innych wyjazdach, ale zawsze był jakoś nie po drodze. Zaparkowałem przy przełęczy Snozka, ku zdziwieniu jest tu duży, darmowy parking. Tatry już tak blisko za plecami :)


Pierwszą niewiadomą była góra Wdżar, okazało się, że to raj dla rowerzystów. Fajne trasy zjazdowe. Idę i słyszę muzykę w oddali, przechodzę obok góry, a tam lokal i początek wesela :D Podejście przyjemne, zaczęło się chmurzyć.

Widok na 3 korony








Wieża na Lubaniu

Tuż przed szczytem mamy dobrze urządzoną bazę namiotową. Ludzi dosyć sporo, w sumie mógłbym tam nawet spać, ale nie wiedziałem co dokładnie z jutrem.




Z wieży widokowej rozpościerają się widoki na Tatry, Beskid Wyspowy, Sądecki, Żywiecki, Gorce.


Schodzę na dół patrzę na prognozę, ma padać za godzinę, za mną zaczynają się robić czarne chmury, schodzę dalej Tatry coraz bardziej siwe i wszystko idzie w mojej stronę. No to ja sprint, udało mi się dobiec do samochodu i po kilkunastu minutach zaczęło padać.

Wdżar



Nocleg na Parkingu w Krościenku nad Dunajcem. Czasem po prostu najprościej jest się przespać w samochodzie :D

28km - 2000m przewyższeń

DZIEŃ 2
- 3 Korony, Sokolica
https://mapa-turystyczna.pl/route/3enir

Przed 7:00 wyruszyłem w kierunki 3 Koron z parkingu w Krościenku. Byłem w tym dniu, jako jeden z pierwszych na szlaku.


Droga na górę, prowadziła niczym autostradą, wyklepany, szeroki szlak.


Gdy doszedłem do budki w której umieszcza się opłatę za wejście na punkt widokowy na wierzchołki, nikogo nie było, więc czym prędzej pomknąłem na górę, po metalowych konstrukcjach. Widoki piękne, lecz spodziewałem się większego WOW. Strasznie wiało, prawie straciłem kapelusz.




Schodziłem szlakiem niebieskim przez ruiny Zamku Pienińskiego. Dużo z niego nie zostało, ale trwają cały czas pracę nad odnową pozostałości.


W pierwotnych planach miałem już schodzić na dół, ale gościu na parkingu mnie zachęcił, żeby zrobić pełne kółko. To był strzał w 10. Niebieski szlak do Sokolicy (Sokola Perć) trafia do moich ulubionych. Nie dość, że pełno skał i lekkiej wspinaczki, to widoki niczym z Ameryki Południowej.














Niestety, ale na Sokolicy budka już była otwarta i musiałem kupić bilet, który uprawnia na dwa szczyty. Więc pieniążków nie zaoszczędziłem Widoki z Sokolicy extra, aż mi się zachciało popłynąć Dunajcem.






Postanowiłem nie podchodzić pod Czertezik, stwierdziłem, że zejdę zielonym szlakiem. Szlak w późniejszej fazie prowadzi obok Dunajca, jest trochę asfaltu, ale ogólnie przyjemnie płasko.




- Żar 883m n.p.m
https://mapa-turystyczna.pl/route/4xcl

Chciałem jeszcze zwiedzić po drodze jakiś zamek np. w Czorsztynie, ale gdy tam podjechałem to ludzi tłum i parking za 20zł. Stwierdziłem, że sobie daruje i pojechałem pod górę Żar.
Jak się pojedzie asfaltem żółtym szlakiem to można trafić na fajny parking.


Nawierzchnia na żółtym niezbyt dobra, dopiero na czerwonym się poprawia, pięknych widoków możemy tu dopiero uraczyć na Wapiennych.

Jedyne moje zdjęcie (oprócz książeczek), które zrobiłem sobie samemu :D

[
Przejście niby przez pole prywatne


Zazwyczaj nie robię sobie spoilerów gdy gdzieś idę, wiedziałem, że na szczycie ma być wieża widokowa. Tak dochodzę do celu patrzę, a tu takie licho. Chociaż dobry widok na jezioro Czorsztyńskie.






- Bukowiński Wierch 940m n.p.m
https://mapa-turystyczna.pl/route/3emm9 (punkt koło góry)

Jako, że jeszcze zostało mi trochę czasu, stwierdziłem, że zaliczę kolejny szczyt do Diademu.
Na ten szczyt nie prowadzi, żaden szlak turystyczny. Wjeżdża się na polną drogę i jedzie autem dopóki podwozie pozwoli. Na szczęście to krótki odcinek. Koło szczytu mamy wieżę przekaźnikową, stąd to rozpoznawalny punkt. "Znany krajoznawca Kazimierz Ignacy Sosnowski nazywał Bukowiński Wierch „pępkiem świata”." Dlaczego, bo mamy tutaj widoki na Beskid (Makowski, Wyspowy, Sądecki, Żywiecki), Gorce, Pieniny, Tatry, Małą i Wielką Fatre, Magure Spiską, Góry Choczańskie, Polski Spisz...
Brakuje tu jakieś ławeczki, ale i tak szczęście, że prywatny właściciel udostępnił ten kawałek pola xD





W końcu udałem się na zasłużony odpoczynek w miejscu w którym spałem przez następny tydzień.

24km - 1500m przewyższeń

CZĘŚĆ 1
CZĘŚĆ 2
CZĘŚĆ 3
CZĘŚĆ 4
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
Ostatnio zmieniony przez Coldman 2022-11-06, 22:21, w całości zmieniany 13 razy  
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9269
Wysłany: 2022-08-28, 07:46   

Przełęcz Snozka to miejsce które mi się bardzo podoba, mimo że utknęliśmy tam na dłuższą chwilę w pełnym słońcu po wycieczce, czekając na busa ;)

Pieniny w klasycznym wydaniu, fajny klimat i coś innego, ciągle sobie obiecuje że w końcu ruszymy znowu w tamte strony i wybrać się nie mogę ...
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-08-28, 08:56   

Bardzo fajne zdjęcia!
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-08-28, 09:26   

Dzień pierwszy

1. "Ciekawe, co tu się szykuje" - to ścieżka w koronach drzew na Słotwinach, czynna już parę lat.

2. Jaworzyna Krynicka - czyżbyś nie wyszedł na platformę widokową na dachu górnej stacji
kolejki? Nie widzę z niej zdjęć.

3. Rzeźba JP2 jak z koszmaru pijanego rzeźbiarza

4. po Jaworzynce "zaliczyłeś" Kraczornik, do Dubnego nie zajrzałeś, rozumiem że plan bardzo napięty ;)

5. Kozie Żebro - trasa dla wybitnych koneserów

Na razie tyle. Zazdraszczam kondycji i zatracenia się w pędzie.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2022-08-29, 08:01   

Darz Gad !

Coldman napisał/a:
Następnie ruszyłem drogą do schroniska, tam też puściutko, dopiero co bar otwarli.


To jedyne schronisko w jakim się zatrułem. Ale ten Beskid dalej lubię :)

Coldman napisał/a:
oczywiście wszędzie musi być nasz papież


"Nasz" ... A rzeźba na podium okropności.

Coldman napisał/a:
ku zdziwieniu jest tu duży, darmowy parking


Czemu "zdziwieniu" ? On zawsze był bezpłatny.

Coldman napisał/a:
Z wieży widokowej rozpościerają się widoki na Tatry, Beskid Wyspowy, Sądecki, Żywiecki, Gorce.


I to piękne widoki. Świetne zdjęcie !

Byłem trzy razy na tej wieży ... Nic nie widziałem za to wiatr prawie zwalił wieżę.

Szkoda że w tej okolicy nie zwiedziłeś wąwozu / kamieniołomu.

Coldman napisał/a:
Dużo z niego nie zostało, ale trwają cały czas pracę nad odnową pozostałości.


Zadrżałem z obawy.

Coldman napisał/a:
że na szczycie ma być wieża widokowa. Tak dochodzę do celu patrzę, a tu takie licho.


:)

Jak ją zobaczyłem na żywo to myślałem, że ją dopiero budują ;)

Podsumowując - miejsca piękne, gonitwa nie ;)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2022-08-29, 10:32   

Ech, podzieliłeś tą relację na części i jeszcze dałes ją w takim dziwnym miejscu...

Fajne jest u Ciebie to, że nie masz ograniczeń, to znaczy wydaje mi się, ze nie ma dla Ciebie żadnych problemów, po prostu jedziesz i tyle, a same cele wybierasz też dośc zaskakująco. Pieniny akurat wspominam bardzo fajnie i chyba bym się tam wybrał znów. :)
Profil Facebook
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1056
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2022-08-29, 16:37   

Sebastian napisał/a:
Dzień pierwszy

1. "Ciekawe, co tu się szykuje" - to ścieżka w koronach drzew na Słotwinach, czynna już parę lat.

2. Jaworzyna Krynicka - czyżbyś nie wyszedł na platformę widokową na dachu górnej stacji
kolejki? Nie widzę z niej zdjęć.

3. Rzeźba JP2 jak z koszmaru pijanego rzeźbiarza

4. po Jaworzynce "zaliczyłeś" Kraczornik, do Dubnego nie zajrzałeś, rozumiem że plan bardzo napięty ;)

5. Kozie Żebro - trasa dla wybitnych koneserów

Na razie tyle. Zazdraszczam kondycji i zatracenia się w pędzie.


1. Faktycznie. Tak wygląda, jakby było nieskończone, przez to nie szukałem więcej info.

2. Dopiero jak mnie uświadomiłeś, to zwróciłem uwagę, że tam faktycznie jest taras widokowy. Nikogo nie było, żadnej informacji, więc skąd mogłem wiedzieć :D

4. Raczej nie widziałem tam niczego dla siebie

Dobromił napisał/a:
Darz Gad !

Coldman napisał/a:
ku zdziwieniu jest tu duży, darmowy parking


Czemu "zdziwieniu" ? On zawsze był bezpłatny.

Widzisz już jestem nauczony do tego, że w tych bardziej popularnych miejscach są płatne parkingi :D

Dobromił napisał/a:

Coldman napisał/a:
Z wieży widokowej rozpościerają się widoki na Tatry, Beskid Wyspowy, Sądecki, Żywiecki, Gorce.


I to piękne widoki. Świetne zdjęcie !

Byłem trzy razy na tej wieży ... Nic nie widziałem za to wiatr prawie zwalił wieżę.

Szkoda że w tej okolicy nie zwiedziłeś wąwozu / kamieniołomu.

Nic mi nie było o tym wiadomo, ja raczej liczę na niespodzianki na trasie :D

Dobromił napisał/a:

Podsumowując - miejsca piękne, gonitwa nie ;)


Gonitwa to była rok temu, teraz jak dla mnie to było wszystko na luzie :D

sokół napisał/a:
Ech, podzieliłeś tą relację na części i jeszcze dałes ją w takim dziwnym miejscu...

Fajne jest u Ciebie to, że nie masz ograniczeń, to znaczy wydaje mi się, ze nie ma dla Ciebie żadnych problemów, po prostu jedziesz i tyle, a same cele wybierasz też dośc zaskakująco. Pieniny akurat wspominam bardzo fajnie i chyba bym się tam wybrał znów. :)


Pretensje proszę zgłaszać do Admina Sebastiana xD
Cele nie są przypadkowe, te wszystkie szczyty to do Diademu Gór Polski.
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-08-30, 15:35   

sokół napisał/a:
Ech, podzieliłeś tą relację na części i jeszcze dałes ją w takim dziwnym miejscu...

W jednej części relacja była strasznie długa i się ładowała makabrycznie długo (a też mam w domu światłowód), więc wszystko to dla dobra forumowiczów.

Dzień drugi:

1. Sokolica i okolice to bardzo fajne miejsca, ale jakoś się nie mogę przekonać do Trzech Koron, dopada mnie chyba "syndrom Giewontu"
2. Na Górze Zamkowej można wyjść na wspaniałe miejsce widokowe, tzn nie można bo jest zamknięty szlak, ale mimo że nie można, to jednak trzeba (koniec zdania ;) )
3. Pomiędzy Górą Zamkową a Trzema Koronami jest Ostry Wierch, polecam widowkcom i zdobywcom Korony Pienin.
4. Żar taki se, za to Bukowiński Wierch fajny, mam tam w planie kiedyś wschód słońca.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga