Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Październikowe Bieszczady 2021

Autor Wiadomość
Lidka 
Lidka


Dołączyła: 26 Sty 2022
Posty: 367
  Wysłany: 2022-03-06, 12:36   Październikowe Bieszczady 2021

PROLOG
Dawno dawno temu, w 2005 roku, trafiłam po raz pierwszy w Bieszczady. To było lato. Wpadłam w zachwyt. Ale pojechać tam kolejny raz udało się dopiero 5 lat później, w październiku. No i ten wyjazd okazał się być jedną wielką przygodą. Chyba jakiś narkotyk został mi wtedy wpompowany, bo od tamtej pory bez jesiennych Bieszczadów dostaję depresji :/
Jak wiadomo, w górach poznaje się ludzi. Fajnych ludzi. My też poznaliśmy, podobnych do nas bieszczadolubów, i od kilku lat spotykamy się przynajmniej raz w roku, by wspólnie przespacerować się, poplotkować, pobiesiadować... Ale głównym celem jesiennego bieszczadowania jest CHASZCZOWANIE :) Tzn. plan jest, by wejść na szczyt leżący poza wyznaczonymi szlakami, co z reguły kończy się błądzeniem, brodzeniem i łażeniem po krzakach :D

CZĘŚĆ GŁÓWNA
Naszą bazą wypadową było znów Krzywe koło Cisnej. Zamelinowaliśmy się w Chacie już w środowy wieczór, reszta Towarzystwa miała przybyć dopiero w piątek, zatem:
Czwartek- Małżonek miał swoje plany, ja swoje. Wysadziłam go więc przy parkingu pod Smerekiem, umówiliśmy się na 16 w Berehach , a sama z Rawką podjechałam zaparkować auto na parking wynaleziony na mapie Sygnatury
https://mapa-turystyczna.pl/#49.16892/22.44919/15
Pewności nie miałam, czy on jest i czy darmowy (bo cała reszta przy obwodnicy bieszczadzkiej, to po 20 zł wołają), ale i owszem, jest. Sporo miejsca i tylko jedno auto-moje! bosko! Ruszyłam sobie wyasfaltowaną stokówką wzdłuż potoku Smerek zachwycając się spokojem i kolorkami, i na dobrą sprawę do końca nie wiedząc, dokąd pójdę :rol Miałam odpalone czeskie mapy i tyle.



Doszedłszy do placu drwali porzuciłam początkowy pomysł pójścia na Riabią, bo zobaczyłam, jak wygląda droga, która miała mnie doprowadzić do Jawornika: rozjeżdżona breja + ogłuszający warkot pił. No to sobie umyśliłam, że dojdę na Okrąglik. Ale kawałek dalej pojawiła się kolejna droga, tym razem sucha, pusta i z biegnącym ludkiem namalowanym na drzewie.



Wg mojej mapki prowadziła na Paportną. No to znów zmieniłam zdanie, co do dzisiejszej wycieczki. No i bardzo przyjemna ta droga się okazała.



Faktycznie dotarłam na Paportną ,



no to i zachciało mi się dalej na Riabią wejść. Z dawnych lat kojarzyło mi się, że to ino myk myk, jakieś 5 minut i już… No, prawie;)
Tam dopiero spotkałam pierwszego człowieka, z którym się zagadałam, no a tu czas leci :ryb
Jak zrobiłam w tył zwrot, to dostałam od małżonka sms , że za ok. 1,5 godziny będzie na parkingu! No sił to ja za bardzo nie mam, by biec, więc po prostu zacisnęłam zęby i szybszy marsz , ale przy okazji zacisnęłam też chyba swoje zwoje mózgowe, bo postanowiłam iść na skróty! Olałam totalnie żółty szlak, i początkowo pięknym jarem



doszłam do… owej fatalnej przeoranej drogi zrywkowej !! Tego koszmarnego błota było raptem może 200 m, ale z mojego pomysłu zaoszczędzenia czasu nie zostało kompletnie nic :D Wręcz chyba dołożyłam … Najgorsze było to , ze bokiem też nie dało się iść, bo zwalone choinki , zjedzona do połowy sarna (!!!!) i kolczaste jeżyny…



Ale dałyśmy radę. Rawka cierpliwie czekała , aż jej pokażę gdzie ma iść. Gdyby zaczęła się szarpać, albo ciągnąć , to pewnie byśmy do tej pory tam siedziały, bo zasięg miałam oczywiście żaden …. Po dojściu do asfaltu byłam taka szczęśliwa, jak bym w totka wygrała :lol zapis trasy przy samochodzie pokazał 17 km.

Piątek-Krutul oznajmił, że dziś w góry nie idzie. Doszedł do wniosku, że przed planowanym sobotnim chaszczowaniem musi odpocząć i zrobić produkt bigosopodobny. Grzybki, które kilka dni wcześniej znaleźliśmy (konkretnie 2 :usm ), już pięknie wyschły, więc zostawiłam go z psicą, a sama stokóweczką elegancko poszłam sobie do Przysłupia, by na tamtejszym placu zrywkowym znów zobaczyć biegnącego ludzika, namalowanego tym razem na osobnej tabliczce wraz z kilometrami. Teraz doczytałam się, ze to organizatorzy Biegu Rzeźnika wyznaczyli wokół Cisnej około 150 km tras, żeby biegacze sobie tez mieli coś od życia. Głównie trasy te przebiegają stokówkami, drogami pozrywkowymi lub rowerowymi, czasem po szlakach pieszych. No to ruszyłam pod górę i na Małym Jaśle spotkałam pierwszych ludzi, tym razem w liczbie 5 sztuk.



Potem do Dużego Jasła było ich coraz więcej, a na zejściu na żółtym szlaku to nawet gość w długim płaszczu, mokasynach i kowbojskim kapeluszu mnie minął :D W genialnym humorze wróciłam do chaty ;) A tam już naszykowane wszystko do kociołka, bidabigos sobie dochodził, reszta ekipy powoli się zjeżdżała…



Sobota- to TEN dzień :-)
Bus zamówiony na 8,30, ekipa składnie się rozsiadła, kierowca zawołał po 15 zł od łebka (!) i dowiózł nas do sklepu w Kalnicy. Plan w tym roku był bardzo ambitny: wdrapać się na szczyt nazywany różnie w różnych źródłach: Wierch Łacynowy, Wierch lub sam Łacynowy
https://en.mapy.cz/turist...m&id=1048088130

https://pzgik.geoportal.g...00223832-342734

Wysokość owego szczytu to 926 m n.p.m. Informacji na temat tej górki nigdzie nie ma, więc ile głów, tyle pomysłów, którędy iść :rol Pod sklepem przez jakieś pół godziny trwała debata, którędy i dlaczego akurat tak :P
Ostatecznie ruszyliśmy na most w Kalnicy, bo jakoś nikt nie wierzył , że na wypał w Jaworcu jest 15 minut drogi pieszo ;) Mijając punkt kasowy przy wejściu do Bieszczadzkiego PN trochę się pośmialiśmy, gdyż iż ponieważ gość, który tam urzęduje, usiłował nam wmówić, że potrzebujemy zezwolenia na wejście do lasu. Nasze tłumaczenie, że nie idziemy do Parku, tylko go bardziej zdenerwowało ;) Zagroził wilkami i niedźwiedziami. Ale my nieustraszenie parliśmy naprzód. Wszak mieliśmy w naszej ekipie po raz pierwszy psa! Na pewno nas obroni :haha



Do pewnego momentu szliśmy sobie nawet dość wygodną leśną drogą. Był zatem czas na kontynuację rozpoczętych wieczorem dnia poprzedniego pogaduszek ;) Ale droga w pewnym momencie po prostu się skończyła. Zresztą zgodnie z przewidywaniami :dev Trzeba było wejść w krzaki!



Główną przeszkodą na tej trasie były wszechobecne jeżyny. Całe hektary kolczastych potworów, które nie miały już owoców, a utrudniały wędrówkę. No bo gdyby owoce były, to co innego. Wtedy kolce jakoś bym przeżyła ;) Najbardziej bałam się o Rawkę- żeby jakiś badziew nie wszedł jej w łapkę. Przeskakiwanie przez powalone drzewa miała już ogarnięte, gorzej z nami ( mam na myśli siebie i Krutula) Skakanie przez płotki w szkole zawsze jakoś omijałam ;) Ale co tam, do szczytu dotarliśmy w komplecie i to się liczy :usm



Po serii zdjęć , które zbiorczo można określić tytułem: jeszcze jedno bo chyba nie dobiegłem/am, nastała konsumpcja trunków, kanapek, czekolad, żuwaczków, patyków i co kto tam chciał ;) Pogoda nas rozpieszczała, więc korzystaliśmy z niej bez pardonu. Ale w końcu jadło i napitki się skończyły, zatem trzeba ruszyć zadki i zejść na dół. Tym razem zgodnie wszyscy podążyli w kierunku wypału na Jaworcu. Wbrew obietnicom wcale nie było łatwo. Znów zwalone drzewa , brak drogi i takie tam atrakcje. Misiowa kupa była
kontemplowana zgodnie przez wszystkich :D Jeszcze bród na potoku Kobylski



i już prawie autostrada, a zaraz za nią MOP, czyli wypał i parking.
Tam chwila odpoczynku i po debacie, czy idziemy na piwo do bacówki Jaworzec, czy do sklepu w Kalnicy, nastąpił wymarsz do Kalnicy. Tamtejszemu sklepowi można zarzucić jakiś brak w zaopatrzeniu jeśli chodzi o ser czy chleb, ale nie o wybór piwa

https://en.mapy.cz/turist...xc=%5B%5D&rut=1

Kierowca busa zamówiony przez kolegę Kresowiaka zjawił się punktualnie, gorzej tym razem było z ogarnięciem grupy. W końcu każdy miał wygodne siedzisko i żal było je opuszczać :rol ) Jednak nie testowaliśmy cierpliwości kierowcy zbyt długo, bo jednak kulturalna z nas ekipa, hihihi
Wysypawszy się pod Chatą, umówiliśmy się na bliżej nieokreśloną godzinę, ale za dnia, bo potem cimno, zimno… Summa summarum kole 16,30 banda zebrała się pod wiatą w komplecie, by skonsumować bidabigos przygotowany przez Krutula z tego, co znalazłam w lesie (2 wcześniej wspomniane grzyby), i co on znalazł w sklepach w Cisnej (pieprz, ziele angielskie, wino wytrawne, listek laurowy, kapusta kiszona, karczek, boczek i kiełbasa, jałowca brak). Kresowiak mieszawszy ową potrawę w saganku dolewał jeszcze piwa



Na szczęście ekipa wiatowa była nad wyraz miła i nie marudzili, tylko żwawo zjedli oblizując się nawet czasem i prosząc o dokładkę :P
Słońce zaszło, wieczór zamienił się w noc...



Niedziela – luz blues
Rankiem tylko psicy chciało się hasać :fajka
Śniadaniowanie, kawkowanie, relaksik na tarasie…



Jeden po drugim ludziska się rozjeżdżali, to i my zebraliśmy się na Jaworzec, bo tam Krutul wyczaił tarninę. Z wielkim poświęceniem Kresowiak łaził po tych kolczastych krzakach z foliową reklamówką, część babska ekologicznie: z lnianą torbą, a cwaniak małżonek upychał swe zbiory po kieszeniach :ryb Nazbieraliśmy chyba ze 2 kg. Potem podjechaliśmy na obiad do Dołżycy: dziczyzna. I potem znów gadu gadu w Chacie , tym razem już w kuchni i tak do północy. Idąc spać oznajmiłam, ze wyjeżdżamy najpóźniej o 10-tej ...
Oczywiście, że nie wyruszyliśmy o zaplanowanej godzinie, no czego ja się spodziewałam?
Że jak wystawię toboły obok samochodu o 9,15, to z automatu pojedziemy? Oj naiwna naiwna :haha ; Trzeba się przecież umówić na kolejny raz, całej niedzieli nam nie starczyło na to umawianie, to w godzinę damy radę? :rol
Trasa wiodła przez Słowację. Zatrzymaliśmy się najpierw na zakupy „ po hurtowych cenach”, a potem w miejscowości Nizna Pisana. Po co?
Údolie Smrti- Dolina Śmierci
Czy to jest muzeum? Wg mojego muzealnego doświadczenia: nie. Słowacy podobno mówią, że tak.
Na tamtejszych polach stoi mnóstwo czołgów i innych dział: pozostałości po bitwie, która zaczęła się 25 października 1944r. Radziecka kolumna czołgów wpadła w zasadzkę przygotowaną przez jednostki niemieckie. Do Doliny wjechało 65 radzieckich czołgów, wyjechały zaledwie 2.
Jest tam tez wiata , tablica informacyjna (po słowacku i angielsku) z planem bitwy, parking... I to wszystko przy drodze. Zero biletów, tablic z zakazami czy nakazami , straganów z pamiątkami... Powiem tak: żadne opisy czy galerie, na jakie natknęłam się w sieci, nie przygotowały mnie na to, jak tam jest. To miejsce zrobiło na mnie piorunujące wrażenie.



A w kolejnej wsi: Vyżna Pisana , znów czołgi, ale i ławeczka, taka sobie mała zgrabna



Jeszcze przeszliśmy się piękną dolinką i zobaczyłam świetny szlaban, czemu u nas takich nie montują?



I to było na tyle :DD
_________________
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-03-06, 13:02   

Fajne Biesy... ja ciut wcześniej odwiedziłem Bieszczady, choć z rodzicami byłem jeszcze początkiem lat 90tych. W maju rok temu udało się po kilkunastu latach wrócić, jesienią zaś pierwszy raz i trafiliśmy na szczyt kolorów. Były najbardziej oblegane miejsca, była dziczyzna, były i tłumy, więc fajnie by było, by moje kolejne wizyty poszły w Wasze ślady. No ale się zobaczy...
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2648
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2022-03-06, 17:58   

Czy to jedno ze spotkań z cyklu "Zeszłoroczne grzybki"? Tak mi się jakoś kojarzy. Bardzo mi się podoba takie chodzenie w zupełnie nieoczywiste miejsca, bo sam ostatnio często w takie miejsca trafiam.
A co do szlabanu to rzeczywiście fajny pomysł, pieszy nie musi kombinować.
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2022-03-06, 19:23   

Piesek zadowolony, paszcza uśmiechnięta - widać, że mu Bieszczady siadły jak należy :)
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5819
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-03-06, 21:23   

To wychodzi na to, że byłaś w Bieszczadach w tym samym okresie, co ja.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8293
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2022-03-06, 22:16   

Te czołgi na polach to nie pozostałość po bitwie, ponieważ wtedy widzielibyśmy rozwalone skorupy, ale efekt prac społecznych czechosłowackiego wojska z 1969 roku - wtedy to je tutaj przywieziono ;) Kiedyś ponoć stały tam i niemieckie maszyny, ale się "rozpłynęły"...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Lidka 
Lidka


Dołączyła: 26 Sty 2022
Posty: 367
Wysłany: 2022-03-07, 04:55   

laynn, To chyba każdy zaczyna od topowych miejsc, czy to w Bieszczadach, czy w innych górach. W 2005 byliśmy z dzieciakami, wtedy Tarnica, Połonina Wetlińska z burzą przy Chatce Puchatka, Solina ze statkiem i tamą, no i ciuchcia. Potem dopiero były bacówki z okolicznymi szlakami i generalnie reszta BdPN. Przy różnej pogodzie :D
włodarz, dokładnie tak, choć grzybki tym razem były tegoroczne, i tylko 2, ponieważ główny i naczelny bigosomistrz z powodów zdrowotnych nie dojechał :/
A psiakowi podoba się każdy patyk i każda górka. A jak jest górka z patykami to jest kulminacja szczęścia :D
Sebastian, w połowie pażdziernika, w tym roku trafiliśmy na 100% cudnej pogody :-)
Pudelek napisał/a:
efekt prac społecznych czechosłowackiego wojska z 1969 roku -

no, prace społeczne to jest przyszłość, żeby nie rzec: czyn społeczny :-o A jedna niemiecka gnida stoi, ale jest miażdżona przez aliancką maszynę :dev


zdjęcie z ziemiadebicka.pl
_________________
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-03-07, 07:17   

No ja pierwszy raz samemu to pojechałem stopem i spałem w chatce pod Obnogą, i gdzieś w rejon Bukowego Berda tylko zawędrowałem... zresztą tu jest to opisane
https://mniejszeiwiekszeg...ajniej.html?m=1

Natomiast teraz, w maju to tak, Tarnica, Caryńska i Smerek. Z rodziną w październiku to tylko okolice Mucznego, worek i wieża na Jeleniowatym. I samemu na Szoltynie.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14325
Wysłany: 2022-03-07, 08:07   

Lidka napisał/a:
A jedna niemiecka gnida stoi


Ale ładny PzKpfw IV :D
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-03-07, 08:09   

A ta ruska, to taka piękna? Pomijając obecny czas? ;)
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8293
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2022-03-07, 14:30   

Lidka napisał/a:
A jedna niemiecka gnida stoi, ale jest miażdżona przez aliancką maszynę

z dzisiejszej perspektywy wygląda to tak, że radziecki czołg miażdży unijny czołg ;) Biorąc pod uwagę, że Sowieci tę bitwę przegrali, to pomnik trochę nie teges :P Jako ciekawostkę dodam, że owa niemiecka maszyna w rzeczywistości była... czechosłowacka :D To produkcja krótko po wojnie, Czesi wybudowali jeszcze trochę sprzętu z części zostawionych przez Niemców.

laynn napisał/a:
A ta ruska, to taka piękna?

moim zdaniem T-34 to jedne z ładniejszych maszyn, ale i tak niemieckie bardziej gryfne ;)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14325
Wysłany: 2022-03-07, 14:38   

Pudelek napisał/a:
To produkcja krótko po wojnie, Czesi wybudowali jeszcze trochę sprzętu z części zostawionych przez Niemców.


Ten T-34/85 też może być powojennej budowy :D
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8293
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2022-03-07, 15:06   

Z tego co kojarzę to te czołgi ustawiono bodajże w 1959 roku, więc jak najbardziej to może być późniejsza produkcja :)

Mam tylko nadzieję, że Słowacy okazą się rozsądni i nie zrobią tego, do czego nawołuje się w Polsce - aby wszystkie takie pomniki posłać na złom. To nic, że takie działania to zniżanie się do poziomu rosyjskiego, lecz dla niektórych może to być okazja do patriotycznego wyżycia się (jak pomazanie cmentarza wojskowego w Katowicach).
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2022-03-07, 15:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lidka 
Lidka


Dołączyła: 26 Sty 2022
Posty: 367
Wysłany: 2022-03-07, 16:24   

Gdybym tam była dzisiaj, pewnie inaczej bym na to wszystko patrzyła. Co nie zmienia faktu, ze do tych czołgów można wejść, powdrapywać się na lufę, wyobrazić sobie co nieco...
Dobromił napisał/a:
PzKpfw IV

Nie kumam :rol
_________________
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).
 
 
darkheush 
Beerwalker


Wiek: 51
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2626
Wysłany: 2022-03-07, 16:32   

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime