Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Z Polanki na Polanę, czyli dwa tatrzańskie światy

Autor Wiadomość
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1924
Wysłany: 2021-09-05, 20:16   Z Polanki na Polanę, czyli dwa tatrzańskie światy

Ponownie naszło mnie na trawers Tatr przy wykorzystaniu środków komunikacji publicznej. Ma to swoje zalety (brak nużących powrotów drogą podejścia) i wady (czas spędzony w komunikacji).
Wyjazd standardowo 4 rano, przyjazd do Łysej Polany przed siódmą. Samochodów pomimo wczesnej pory dużo, parking po słowackiej stronie 30 zł.
Autobus 7:05, mniej więcej od Zdziaru cieszący się sporym wypełnieniem. W Starym Smokowcu jesteśmy jakiś kwadrans po ósmej. Rzut oka na wielokrotnie odwiedzany pensjonat i przebłysk myśli o masie pozytywnych wspomnień związanych z pobytami w nim.
Pociąg mam za pół godziny, dobry czas na śniadanie. Elektriczka cieszy się nawet większym powodzeniem od autobusu pomimo, że jest już po wakacjach. Szczęśliwie mam do przejechania zaledwie kilka stacji.
Z Tatrzańskiej Polanki chciałem początkowo podjechać busem do Śląskiego Domu (10 EUR), ale byłem na parkingu prawie pół godziny przed planowanym odjazdem i już czekało sporo ludzi, więc prawdopodobnie nie zabrałbym się pierwszym kursem (a jeździ co 30 minut). Nie chciało mi się tam kwitnąć, więc ruszyłem do góry raźno z kamasza.
Pod hotelem słonecznie i sympatycznie, więc nieco poleniuchowałem. Leżenie w górach jest ważnym elementem turystyki. Niestety trzeba było iść dalej.
Ludzi na szlaku dużo, nawet bardzo, co było trochę nieprzyjemnym zaskoczeniem. Bez wielkich historii docieram na Polski Grzebień, pod koniec trochę bokami (parę osób średnio radzi sobie z żelastwem i robi się lekki zator, a da się to spokojnie i moim zdaniem nawet wygodniej ominąć).
Na przełęczy tłum. Na Małą Wysoką idzie też tłum. Nie chce mi się, byłem tam dwa razy, a pogoda zaczyna się psuć. Parę osób w kaskach, niektórzy od stóp do głów (dosłownie, od butów po kask) odziani w strój jednego producenta dobrany pod kolor, nie wykazujący oznak częstego użytkowania. Ich pieniądze, ich sprawa (turystyka górska staje się widocznie modna) a kaski mogą uratować łeb trafiony kamieniem, co przy tej frekwencji nie jest wcale niemożliwe. Ale uśmiechnąć się mogę :)
Uciekam stamtąd po paru minutach, nie lubię tłumu, a w Białej Wodzie od razu odnajduję ten inny, cichy i przyjazny tatrzański świat. Znajduję miejsca, w których mogę posiedzieć czy poleżeć nie spotykając nikogo i nie słysząc niczego oprócz wiatru czy ptaków. Nie przeszkadza mi kompletnie, że pogoda się pogorszyła. Schodzę nie spiesząc się i patrząc na miejsca budzące wyłącznie pozytywne skojarzenia i wspomnienia. Stawy (Zmarzły, Litworowy, Zielony, Ciężki), Hruba Turnia, wejścia do bocznych odnóg (pięknie zawieszona Ciężka, Świstowa, Rówienki, Kacza i jeszcze parę), okalające dolinę szczyty (np. Litworowy, Ganek, Wysoka, Młynarz, masyw Spismichałowej Czuby i Szerokiej Jaworzyńskiej - wymieniać można jeszcze długo...). W mojej subiektywnej ocenie Dolina Białej Wody bije Wielicką o dwie klasy, jeśli chodzi o wielkość, system odnóg czy po prostu urodę. Pewnie nie widać tego na poniższych zdjęciach ze względu na pogodę (szczęśliwie dolinę mam już obfotografowaną wielokrotnie w lepszych okolicznościach). Ludzi tam niewiele - i niech już tak zostanie. Wiele na to wskazuje, nie ma tam atrakcji w postaci schroniska i piwa w plastikowym kubku.
Docieram bez problemów czy większego znużenia (choć cały dzień łażę lekko niewyspany) na Łysą Polanę, a później bez korków do domu. Więcej takich dni poproszę :)























Ostatnio zmieniony przez Prezes 2021-09-05, 21:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-09-05, 20:26   

Oj, ładnie Ci wyszło trzecie zdjęcie od góry :ok
Takie ... monumentalne ujęcie.
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1924
Wysłany: 2021-09-05, 20:30   

A dziękuję, mając jednocześnie świadomość mankamentów moich zdjęć (nie przeszkadzają mi).
Jak to mówią, ślepej kurze, ten tego... ;)
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-09-05, 20:37   

Nie masz co narzekać. Oczy nie rażą, ogląda się przyjemne :-)
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-09-05, 20:54   

Hmm, coraz więcej zachęt, na skorzystanie z południowych sąsiadów komunikacji. Trzeba będzie pójść w Wasze ślady.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2021-09-05, 21:09   

Też zwróciłem uwagę na trzecią fotę. Fajna.

Prezes, tak w ogóle bardzo zajebiście, że zacząłeś relacje umieszczać! :D :D
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9385
Wysłany: 2021-09-05, 21:16   

Zdjęcia bardzo ładne :)

Za namową forumową poszliśmy całą rodziną na ten szlak, przez Białą Wodę do Smokowca, to była piękna wycieczka, choć na łańcuchach o mały włos nie zrzucili by mi młodej ... Buraki!
Przez Dolinę szliśmy sami, ale od Polskoego Grzebienia tak jak u ciebie, tłoczno i gwarno.
Zazdroszczę sielanki i leniuchowania wśród kolosów, które znasz z nazwy na pamięć :lol
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14375
Wysłany: 2021-09-06, 07:31   

Prezes napisał/a:
Schodzę nie spiesząc się i patrząc na miejsca budzące wyłącznie pozytywne skojarzenia i wspomnienia. Stawy (Zmarzły, Litworowy, Zielony, Ciężki), Hruba Turnia, wejścia do bocznych odnóg (pięknie zawieszona Ciężka, Świstowa, Rówienki, Kacza i jeszcze parę), okalające dolinę szczyty (np. Litworowy, Ganek, Wysoka, Młynarz, masyw Spismichałowej Czuby i Szerokiej Jaworzyńskiej - wymieniać można jeszcze długo...).


Kombatant z Ciebie.

Piotrek napisał/a:
Oj, ładnie Ci wyszło trzecie zdjęcie od góry


Używałeś stałki do tego ujęcia Granatów Wielickich ?

Ogólnie to piękna tura. Czy myślisz o bilecie miesięcznym w przyszłym roku ?
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1924
Wysłany: 2021-09-06, 08:13   

Dobromił napisał/a:
Kombatant z Ciebie.

Przepraszam bardzo. Póki co - jeszcze w służbie czynnej.

Dobromił napisał/a:
Używałeś stałki do tego ujęcia Granatów Wielickich ?

Stałki w telefonie użyłem tego dnia tylko raz.

Dobromił napisał/a:
Czy myślisz o bilecie miesięcznym w przyszłym roku ?

Póki co myślę o nadchodzącym weekendzie.

Adrian napisał/a:
na łańcuchach o mały włos nie zrzucili by mi młodej ... Buraki!

Trzeba być w takich sytuacjach do bólu stanowczym i nie zawsze kulturalnym, inaczej do bydła mało co dociera. Młodego jak pierwszy raz zabrałem na łańcuchy (miał 12 lat), to poszedł w kasku i uprzęży z lonżą.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-09-06, 10:47   

A o co chodzi ze stałką?. To jakaś funkcja w telefonie?
 
 
Prezes


Dołączył: 11 Lis 2013
Posty: 1924
Wysłany: 2021-09-06, 10:51   

Nie, większość komórek ma po prostu obiektywy stałoogniskowe :)
 
 
Tomasz 


Dołączył: 12 Lis 2013
Posty: 560
Wysłany: 2021-09-06, 10:51   

Cytat:
A o co chodzi ze stałką?. To jakaś funkcja w telefonie?


Może o statyw chodzi albo ekspozycję, nie wiem, wiesz jak to z emerytami.

Cytat:
niektórzy od stóp do głów (dosłownie, od butów po kask) odziani w strój jednego producenta dobrany pod kolor, nie wykazujący oznak częstego użytkowania. Ich pieniądze, ich sprawa


To przed zimą, musi się dopasować, rozchodzić jak buty. No że tego wiesz.
Ostatnio zmieniony przez Tomasz 2021-09-06, 10:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14375
Wysłany: 2021-09-06, 10:54   

Piotrek napisał/a:
A o co chodzi ze stałką?


Musiałbyś być Artystą żebyś wiedział o co chodzi. Ale ucz się, ucz i korzystaj z komórki. Efekt czasami ten sam :)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14375
Wysłany: 2021-09-06, 10:55   

Tomasz napisał/a:
To przed zimą


Pamiętasz osobników na Przełęczy Liliowa ( :D ) ? Wczoraj tam byłem i ich sobie przypomniałem.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Tomasz 


Dołączył: 12 Lis 2013
Posty: 560
Wysłany: 2021-09-06, 10:57   

Cytat:
Pamiętasz osobników na Przełęczy Liliowa


Tego się nie da zapomnieć.

P.S. Obejrzał Pan odcinek, nadszedł drugi..
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group