Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Nizinnie;)

Autor Wiadomość
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-06-13, 19:20   Nizinnie;)

Krajna i Kujawy 16-17.05.2015

Planowaliśmy odwiedzić tylko Czarną Górę, najwyższe wzniesienie województwa kujawsko-pomorskiego, ale naszej koleżanki Lidii, do której wybraliśmy się w gościnę, nie trzeba długo namawiać i hasło „objazdówka po Pojezierzu Krajeńskim” podłapała zanim zdążyliśmy nakreślić szczegóły.

Dzień pierwszy:

Dolina Środkowej Noteci

Po drodze do Krajny zahaczyliśmy o Dolinę Środkowej Noteci, która jest częścią ogromnej Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, wyżłobionej przez pra-Wisłę, zanim ta postanowiła zakręcić na północ.

Wyspa na Noteci w Ositku.



Ositko - śluza numer 10 Gromadno i jedyni jej stali mieszkańcy,





przejawiający niezwykłe zainteresowanie przybyszami;)



Wyprostowana Noteć w celu ułatwienia przepływu barek towarowych.



Samostrzel - stawy rybne.





Ktoś zbudował sobie domek.



Album ze zdjęciami tej okolicy znaleziony w sieci.
http://tomaszesfotonatura...ci-i-kanau.html

Pałac w Samostrzelu z XVIII wieku.



Pachnie mi tu miodem;)



Cudnie płaska Dolina Środkowej Noteci.



Pojezierze Krajeńskie

Czas nie guma, postanowiliśmy więc odwiedzić tylko wzniesienia Pojezierza Krajeńskiego leżące na terenach Krajny, historycznej krainy położonej na krańcach państwa Polan, obecnie rozbitej pomiędzy 3 województwa.
A najwyższe wzniesienia pojezierza, znajdujące się za zachód od Człuchowa, odwiedzimy przy kolejnej okazji;)
Wzniesienia Pojezierza Krajeńskiego należą do najmłodszych polskich wzniesień. Powstały podczas ostatniego zlodowacenia, około 15000-5000 lat przed naszą erą.



Dębowa Góra



Pojazd czterokołowy zostawiliśmy za Osiekiem i żółtym szlakiem łączącym się z rowerową ścieżką dydaktyczną ruszyliśmy w poszukiwaniu szczytu.
http://szlaknotecki.pl/co...kat=7&dzial=372





Dębowa Góra 192,4m n.p.m. – najwyższe wzniesienie południowej części Krajny wznoszące się prawie 150 metrów nad dno doliny Noteci.





Wracaliśmy ścieżką bez szlaku, wzdłuż granicy rezerwatu Zielona Góra.
Skupiliśmy się na poszukiwaniu kurhanów a przegapiliśmy przepiękny cmentarz ewangelicki z XIX wieku, o którym dowiedziałem się dopiero po powrocie do domu.





Kończąc przygodę z Dębową Górą zajechaliśmy do leśniczówki Zielona Góra obok Wyrzyska. Znajduje się tutaj wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe, niektóre groby datuje się nawet na IX wiek.



Brzuchowa Góra



Na szczyt wyruszyliśmy z miejscowości o ładnie brzmiącej nazwie Krzywa Wieś, leżącej na północ od Złotowa.
Biała tablica z dedykacją dla Buby;)



W drodze na szczyt .





Brzuchowa Góra 207m n.p.m. – najwyższe wzniesienie Krajny, była także najwyższym wzniesieniem dawnego województwa pilskiego.



Na skraju wzniesienia znajdujemy przepiękny dziewiętnastowieczny cmentarz byłych mieszkańców Krzywej Wsi.













Czarna Góra – Góry Obkaskie





Kładziono nam kłody pod nogi, tzn. pod koła, ale nie daliśmy się.



Ze wsi Dąbrówka na szczyt prowadzą takie oto tablice;)



Czarna Góra 188,8m n.p.m. – najwyższe wzniesienie Gór Obkaskich, najwyższy szczyt województwa kujawsko-pomorskiego i zarazem najniższy spośród wojewódzkich szczytów koronnych.





I jeszcze jedna tablica z myślą o Bubie;)



Wycieczkę kończyny nad brzegiem jeziora Mochel w Kamieniu Krajeńskim.
Czas wracać do Włocławka;)



Dzień drugi:

Już w komplecie w czwórkę wybraliśmy się na objazdówkę po Kujawach.
W stu procentach zdaliśmy się na wybór lokalsów i nie zawiedliśmy się;)



Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce.













Rezerwat archeologiczny w Wietrzychowicach

Grobowce związane z kulturą pucharów lejkowatych zbudowano około 5500 lat temu w epoce neolitu. Największy ma 115 metrów długości i 10 metrów szerokości.
Nigdy wcześniej nie widziałem tak monumentalnych grobowców.
http://www.izbica-kujawsk...ka/grobowce.php









Widok od tyłu.



Ciekawe czy ktoś tu mieszka?;)



Wycieczką kończymy w rodzinnej miejscowości Władysława zwanego Łokietkiem.
Wszystko co dobre zbyt szybko się kończy;)





trochę więcej zdjęć
Ostatnio zmieniony przez Vlado 2016-03-14, 19:36, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2015-06-13, 19:59   

Pomysłowy kurnik :)

Tereny ładne, rozległe. I ten rzepak...uwielbiam :-)
 
 
Iva 


Wiek: 41
Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1544
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2015-06-14, 15:02   

W moich okolicach też jest Krzywa Wieś. :) Mamy jeszcze Zgniłe Błoto. ;)
_________________
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
 
 
Tatraman 

Dołączył: 05 Cze 2015
Posty: 355
Wysłany: 2015-06-14, 16:39   

Potwierdzam istnienie Zgniłego Błota. :)
Przed miesiącem zakupiłem tam super szczeniaczka owczarka niemieckiego. :)
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-06-15, 13:14   

Wzgórza Szymbarskie 23.07.2011



W drodze na Hel postanowiliśmy odwiedzić najwyższy szczyt Niżu Środkowoeuropejskiego, bez którego, jak podkreślam przy każdej okazji, nie ma Korony Gór Polski.
To oczywiście Wierzyca 328,6m n.p.m.



W Bydgoszczy przesiadamy się do pociągu Arrivy (nigdy nie jechałem tym przewoźnikiem), wysiadamy na stacji o tej samej nazwie co szczyt. Czarny szlak Wzgórz Szymbarskich przecina w tym miejscu tory i bardzo łatwo go odnaleźć. Stąd do celu mamy 2 kilometry. Piękny las, łagodne wejście, dużo kuszących ścieżek na skróty. Ponieważ urzędujemy w rezerwacie, postanawiamy nie schodzić ze szlaku.





Na samym szczycie znajduje się krzyż z powiewającymi kaszubskimi flagami, nieco poniżej stoi wieża widokowa z wielkim wizerunkiem Papieża. Wejście na nią kosztuje 5zł (chyba trochę za dużo, jak za taką przyjemność) i nie można liczyć na zniżki przy złej pogodzie. Ale skoro już tu przyszliśmy...









Schodząc do Szymbarku (kolejne 2km) nagle zaczęliśmy mijać tłumy turystów, nie bardzo rozumiałem skąd tu się wzięło tyle ludzi (wcześniej szliśmy kompletnie sami). Po pięciuset metrach problem się rozwiązał, doszliśmy do parkingu z którego prowadzi najkrótsza droga na szczyt. Jak widać nie tylko my wykorzystywaliśmy kiepską pogodę nad morzem.
Z Szymbarku kolejne 5km czarnym szlakiem obok Jeziora Kniewo i jesteśmy w Gołubiu Kaszubskim na stacji PKP. I to już koniec... Szynobusem PR na Hel z przesiadką w Gdyni (uwielbiam pociągi, a szczególnie nowe trasy) . Następnego dnia piękne słońce. To był bardzo udany weekend.
Przez te kilka godzin ledwo liznęliśmy Wzgórz Szymbarskich, a szkoda, bo są miejscem godnym większej uwagi i warto tutaj przyjechać na co najmniej kilka dni. Zarówno na wędrówkę jak i na kajaki.







Ostatnio zmieniony przez Vlado 2015-06-15, 13:35, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2015-06-15, 13:56   

Byłem w okolicy w XI 2009, by ukrócić korupcyjny proceder (po wielu pismach do UZP i CBA). Wystawiłem astronomiczne ceny i niewiele brakowało, a mógłbym wygrać przetarg (ostatecznie przetarg odwołano/unieważniono). Wtedy jeszcze nie wiedziałem, by "nie lękać się być świętym" ;)



Edit: Vlado, rozchodzi się o to? Trzeba mieć w nogach lub wiedzieć, z której strony się zabrać ;)
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Ostatnio zmieniony przez ceper 2015-06-15, 14:09, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2015-06-15, 17:37   

Ja na Wieżycę trafiłem kiedyś przy świetnej pogodzie. Niestety wieża czynna od 9, a ja tam byłem o 6 :/
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2015-06-15, 19:00   

Robert J, z pewnością sobie odpuściłeś, ale można "hop" przez półfurtkę i na górze też mgła. Czy może być coś głupszego niż zamykanie wieży? Ach ci urzędnicy i działacze PTTK... stracili chyba nie tylko 3 zł.
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Ostatnio zmieniony przez ceper 2015-06-15, 19:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-06-15, 19:19   

ceper napisał/a:
Trzeba mieć w nogach lub wiedzieć, z której strony się zabrać ;)

Na Ceprostradach dostaję wysypki;)

ceper napisał/a:
Z drugiej strony, czy może być coś głupszego niż zamykanie? Ach ci urzędnicy i działacze PTTK... stracili nie tylko chyba 3 zł.

Wieża jest w rękach prywatnych ;)
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2015-06-15, 19:33   

:-) Na praktykach studenckich zahaczyliśmy kiedyś o Wieżycę. Otwarta była, żadnych opłat.
 
 
Krzyś66
[Usunięty]

Wysłany: 2015-06-15, 20:13   

Cześć.
:( niestety z przyczyn niezależnych nie mogłem uczestniczyć w tej wycieczce .Tereny te znam tylko z wielokrotnego przejazdu na tereny bardziej na północ , pamiętam że i niektóre miasteczka były ciekawe .
Ta grobowce "lejkowate" to ewenement na światową skalę , szkoda że tak słabo je "sprzedajemy".
A z rzepaku , no zza miedzy :

Latosi :)
Ostatnio zmieniony przez 2015-06-15, 20:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2015-06-15, 20:52   

ceper napisał/a:
Robert J, z pewnością sobie odpuściłeś, ale można "hop" przez półfurtkę i na górze też mgła. Czy może być coś głupszego niż zamykanie wieży? Ach ci urzędnicy i działacze PTTK... stracili chyba nie tylko 3 zł.

Nie odpuściłem :D
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-06-16, 11:55   

Krzyś66 napisał/a:

:( niestety z przyczyn niezależnych nie mogłem uczestniczyć w tej wycieczce .
Będzie jeszcze nie jedna okazja;)

Krzyś66 napisał/a:
Ta grobowce "lejkowate" to ewenement na światową skalę , szkoda że tak słabo je "sprzedajemy".
No właśnie o kulturze pucharów lejkowatych prawie nic się nie uczymy.
A ta pochodząca z Kujaw kultura przez 2000 lat zdominowała prawie połowę Europy;)
Sam też prawie nic o niej nie wiem, spotkałem się z nią wcześniej w Krzemionkach Opatowskich i z chęcią dowiedziałbym się czegoś więcej.

Krzyś66 napisał/a:
A z rzepaku , no zza miedzy :
Chciałbym złożyć zamówienie w promocyjnej cenie ;)
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-08-20, 23:01   

09.04.2012 Góra Kamieńsk (386m n.p.m.)

Tak wiem, że to zwykła hałda i że obok straszy piekielna dziura. Ale wzniesienie już chyba na stałe wpasowało się w krajobraz i czas zobaczyć w nim coś więcej niż pokopalniany urobek przy często uczęszczanej trasie DK1 „Gierkówce”.



Po drodze zwiedziliśmy Rawę Mazowiecką z uroczym zamkiem.





I punkt widokowy w Kleszczowie.





Góra Kamieńsk leżąca na Wysoczyźnie Bełchatowskiej wyrosła na najwyższe wzniesienia na całej Nizinie Środkowoeuropejskiej przebijając wysokością Wieżycę. Najwyższy punkt znajduje się pomiędzy krzyżem a nadajnikiem, lub nad składowiskiem cementu. My obeszliśmy w koło cały szczytowy płaskowyż.
Na Górze Kamieńsk można znaleźć praktycznie wszystko: jest wyciąg narciarski, jest tor saneczkowy, są trasy rowerowe, w tym jedna downhillowa, jest lotnisko, jest droga krzyżowa, a przy składowisku cementu kręci się sporo chętnych do przetestowania osiągów swojego auta.
W pobliżu znajdują się dwa sztuczne jeziorka Słok i Wawrzkowizna. Służące głównie elektrowni, ale również rekreacji. Wszystko to razem wzięte daje wyjątkowe miejsce do wypoczynku dla pracowników kopalni, mieszkańców Bełchatowa i pobliskich miejscowości.

My wchodziliśmy na szczyt od parkingu pod wyciągiem, ale można sobie zrobić dłuższy spacer np. od PKP Kamieńsk lub w wariancie dla leniwych wjechać na parking przy punkcie widokowym obok składowiska cementu.




















Widok na kolejną rosnącą górę przy wyrobisku Szczerców:

 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2015-08-20, 23:39   

Mimo wszystko dość upiorne krajobrazy, poza zamkiem oczywiście :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga