Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Na Kopie Biskupiej zimy już prawie nie ma...

Autor Wiadomość
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8277
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2019-02-25, 10:36   Na Kopie Biskupiej zimy już prawie nie ma...

Od kilku miesięcy mam w górach pecha jeśli chodzi o pogodę - słońce dowiaduje się, iż planuję się zjawić i bezczelnie chowa przed moimi wizytami. Trzeci weekend lutego miał być bezchmurny, więc wiedziałem, że trzeba będzie wykorzystać okazję i skoczyć gdzieś chociażby na jeden dzień. Podobnie jak w grudniu padło na Góry Opawskie.

Jeszcze półtora tygodnia wcześniej panowała w nich piękna zima...


...która pod wpływem wysokich temperatur praktycznie zniknęła. Zlaté Hory i okolica przypominały bardziej kalendarzowy kwiecień niż luty!


Parkujemy tradycyjnie w centrum dawnego Cukmantla i zaglądamy z Bastkiem do naszej ulubionej spelunki "Koruna". Ten lokal jest jak bagno - potrafi porządnie zassać, z tą różnicą, że z bagna wszyscy chcą się szybko wydostać, a z knajpy wręcz przeciwnie ;) .

Nas połknęło na ponad 2 godziny, w czasie których oglądaliśmy zjazdy w czasie mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim. Najciekawsze momenty były pod koniec zawodów, gdy występowali zawodnicy z dość egzotycznych krajów (m.in. z Albanii, Bośni, Serbii, Paragwaju czy RPA - reprezentanci Polski byli jeszcze bardziej egzotyczni i się nie pojawili), a większość z nich nie była w stanie dotrzeć do mety.


W niedzielne (przed)południe w środku siedziało całkiem sporo osób, głównie staruszków leniwie sączących napoje z kufli i grających w karty. W powietrzu unosi się charakterystyczna mieszanka skwaśniałego piwa i toalety, a barmanka czujnym okiem sprawdza, czy komuś nie trzeba nalać kolejnej porcji. Podczas płacenia rachunku zostawiłem napiwek w wysokości 18 koron, na co pani zareagowała głębokim pokłonem :D .


Na szlak wychodzimy już po 13-tej, ale trasę mamy dziś typowo rekreacyjną. Pogoda rzeczywiście jak marzenie, wręcz za ciepło! Już po kilku minutach muszę ściągnąć wszelkie nakrycia poza koszulką z krótkim rękawkiem, bo groziło mi przegrzanie!


Autoszrot z widokiem na kościół - czasem mają tu ciekawe okazy.


Bastek lubi długie... obiektywy :D . Ale tachać to ze sobą - masakra.


Ciekawe czy uda mi się kiedyś zobaczyć kaplicę św. Rocha od środka?


Wiosna panie sierżancie! Na zboczach głuchołazkiej Przedniej Kopy także próżno szukać śniegu.



Więcej białego pojawia się dopiero w okolicach drogi na Petrove boudy.


Ostatnie 500-600 metrów to jeszcze pozostałości zimy - śnieg jest mokry i nieprzyjemny.


Sporo osób z góry schodzi, ale wszyscy - poza dwójką rowerzystów - używają języka polskiego. Postanowiliśmy zatem poudawać Czechów, ale nie bardzo nam to wyszło, bo spotkaliśmy mojego znajomego z forum sudeckiego, który nas zdemaskował :P .

Wejście na Biskupią Kopę zajęło nam więcej czasu niż zakładałem, bo ponad godzinę. Coś forma nie taka jak kiedyś...


Przy odnowionej wieży tłocznie, a chciałem najpierw napić się piwa. Niestety, pan Miroslav w budce stojącej po sąsiedzku go nie sprzedawał! Z czymś takim nie spotkałem się od lat!

Płacimy zatem 40 koron i wdrapujemy się po schodach na dach Kaiser Franz Josef Warte. Przejrzystość nie jest rewelacyjna, a najwyższe partie Jesioników akurat leżą w kierunku pod słońce.




Największe paskudztwo na Kopie, czyli budowane "od zawsze" schronisko pana Miroslava. Tak zeszpecić to miejsce!


Srebrna Kopa i schronisko PTTK z solarami.




Z 300-tką może sobie bardziej poszaleć niż ja...


...więc zamieniamy się obiektywami :) . Na pierwszy ogień idzie wojskowy radar w pobliżu szczytu Kraví hora, oddalony o jakieś 6,5 kilometra.


Zlaté Hory (Zuckmantel) w trzech zbliżeniach.




Nawet nie wiedziałem, że mają tam stadion! Położony jest w pobliżu ośrodka zdrowia, a to raczej rzadko odwiedzane przez turystów ulice.

Zlaté jezero. Stojący obok nas turyści długo się zastanawiali po której stronie granicy leży. Potem równie czasochłonnie próbowali zidentyfikować Pradziada.


Jarnołtówek (Arnoldsdorf) i kościół św. Bartłomieja. Głuchołazy (Ziegenhals), a bliżej Konradów (Dürr Kunzendorf) ze świątynią z okresu międzywojennego.



Prudnik (Neustadt) jest już nieco zamglony, a Nysa (Neisse) za prawdziwą mgiełką. Mimo to z ponad 20 kilometrów można rozpoznać dachy bazyliki.



I jeszcze spojrzenie w kierunku okolicy Pradziada - to chyba są trasy narciarskie przy Vysokej holi.


Powrót do normalnego obiektywu i pamiątkowe zdjęcia jak obcy facet wsadza mi rękę w ucho :P .


Schodzimy do poziomu gruntu, gdzie ujada stęsknione psisko.



Tę ruiny to powinni rozebrać, miejsce zaorać, a kosztami obciążyć właściciela!


Wzdłuż granicy idziemy kawałek na południe mijając m.in. rdzewiejącą Prahę.



Zakręt graniczny w pobliżu którego stało kiedyś schronisko Rudolfsheim rozebrane w 1954 roku. Nietypowy wysoki słupek wskazywał granicę między biskupstwem wrocławskim a ołomunieckim (a dziś styka się kraj morawsko-śląski z krajem ołomunieckim).


Teren wokół dawnego schroniska także należy do pana Miroslava spod wieży i także jest tu bajzel: stoją barakowozy, walają się jakieś sprzęty itp..


Schodzimy (a czasem zsuwamy się) do przełęczy pod Kopą.



Śnieg ostał się głównie... na ścieżce.



Na przełęczy odbijamy w lewo, aby zatoczyć pętelkę. Od strony schroniska idzie sporo osób w różnym przekroju ciuchów: od tych w krótkich rękawkach i z podwiniętymi spodniami (np. my) do ubranych jak na najtęższe mrozy.



Wstępujemy na godzinkę do schroniska Górnoślązaków. Ludzi sporo, ale wolne stoliki są. Zamawiamy dwie zupy pieczarkowe. Pani zza baru wyraźnie ma już wszystkiego dosyć, pewno od wielu godzin obiekt przeżywa oblężenie.



Po wyjściu na zewnątrz zrobiło się chłodniej, a słońce obniżyło swoją wysokość. Pora wracać do Czechów.


Na narciarskiej pętli Wolfa lodowisko - niektóre miejsca są tak śliskie, że można zakładać łyżwy. Szkoda, że nie wzięliśmy raczków!



Niebo nabiera coraz ładniejszych kolorków.




Do miasta udamy się trochę naokoło, bo miast zielonym wybieramy niebieskie i żółte barwy (górnośląskie ;) ). Niebieski szlak musimy najpierw znaleźć, bo po wycinkach przepadło także sporo oznakowań.



Jest pięknie!




W tej części lasu, która na razie uniknęła spotkania z drwalami, zaglądamy do ruin zamku Leuchtenštejn. Zachowało się niewiele - fundamenty wieży, jakieś skromne kawałki murów oraz ślady po fosie. Równie mało wiadomo o samym zamku - powstał prawdopodobnie w II połowie XIII wieku jako strażnica na rubieżach biskupstwa Księstwa Nyskiego i już w następnym stuleciu miał zostać opuszczony.



Za lasem jesteśmy już po zachodzie słońca.



Zmieniamy kolor szlaku i obserwujemy gasnące promienie na horyzoncie. W tym momencie autentycznie czuję już wiosnę, jej zapach. Sam nie wiem czy się z tego powodu cieszyć czy raczej żałować - z jednej strony ta atmosfera to taki potężny kop radości i nadziei, z drugiej - nie zdążyłem się jeszcze porządnie nasycić zimą! Niby tyle tego śniegu spadło w górach, ale przy takich temperaturach znika on błyskawicznie...



Przecinamy przysiółek Rožmitál (Rosenthal), który powstał po parcelacji biskupiego majątku w XVIII wieku. Mieszka w nim około 50 osób.



Na wieży widokowej zapalano reflektor, a to oznacza, że dzień się skończył.


Chcieliśmy jeszcze coś zjeść w przyratuszowej restauracji, ale serwowali jedynie pizzę, więc ostatecznie posililiśmy się w knajpce obok dawnego przejścia granicznego. Również smacznie i nawet trochę taniej.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-02-25, 11:24   

W grudniu byłem w szoku jak teraz to wygląda, tzn oglądałem to w Twojej relacji, ale teraz...


Ciekawe, że w relacji Opawskiego nie ma takich obrazów :zso

No i w końcu ktoś napisał, kogo ten bajzel ;)
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8277
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2019-02-25, 11:30   

Przywilejem autora jest tworzenie obrazu według swojego subiektywnego oka - są tacy, co pokazują tylko piękne ujęcia, tacy, co szpetne, i tacy co wszystko jak leci :lol

Teren po wycinkach zdecydowanie lepiej wygląda ze śniegową kołdrą niż teraz.

laynn napisał/a:
No i w końcu ktoś napisał, kogo ten bajzel ;)

to jest porażka! :zly
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10831
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2019-02-26, 21:17   

Z czasem się to "zabliźni", podobnie jak w rejonie Baraniej. Nie jest pięknie ale już nie tak dramatycznie jak na samym początku.

A trasa ładna, pogoda przyzwoita. Podobają mi się te okolice (Jarnołtówek, Zlate Hory), pewnie też z powodu kilku sympatycznych urlopów tam spędzonych :-)
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12247
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-02-26, 21:27   

Wiele relacji oglądałem z Biskupiej Kopy, ale pierwszy raz spotkałem się z taką, gdzie pokazano te baraki.
Profil Facebook
 
 
opawski1 


Wiek: 25
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1049
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2019-02-26, 22:48   

W ten weekend także byłem na Biskupiej Kopie konkretnie w sobotę w godzinach popołudniowych, w schronisku siedziałem do wieczora, ale chyba się nie widzieliśmy. Szedłem Doliną Bystrego Potoku na szczyt potem zejście na Petrovy boudy i powrót Pętlą Wolfa do schroniska i zejście do Jarnołtówka. Tak to wyglądało z mojej perspektywy: facebook.com/GoryOpawskie

Też ubolewam, że śnieg zniknął za szybko, jeszcze na początku lutego leżało wyżej ok. 60 cm śniegu.

A ten obiektyw 300 mm to okropnie wielki... Jaki to?
Kilka dni temu nabyłem także 300 mm ale jest o wiele mniejszy, na Kopie go jeszcze nie próbowałem (za to na Wielkiej Sowie).

Cóż las, a raczej jego brak na Kopie to żadna nowość, tak jest od prawie 4 lat. Ja już się do tego przyzwyczaiłem, a że ładnie może być bez lasu przekonujecie się z moich relacji. Akurat teraz taka pora roku ni to zima, ni wiosna, ni jesień żadnych kolorów nie ma.
A że wierzchołek wygląda jak wygląda... też chciałbym żeby wyglądał lepiej i schronisko zostało ukończone...
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Ostatnio zmieniony przez opawski1 2019-02-26, 23:13, w całości zmieniany 3 razy  
Profil Facebook
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8277
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2019-02-26, 23:55   

Piotrek napisał/a:
Z czasem się to "zabliźni", podobnie jak w rejonie Baraniej. Nie jest pięknie ale już nie tak dramatycznie jak na samym początku.

moim zdaniem na Baraniej to się średnio "zabliźniło". W zimę jest okej, ale poza tym dla mnie to nadal prawie martwy rejon.

sokół napisał/a:
Wiele relacji oglądałem z Biskupiej Kopy, ale pierwszy raz spotkałem się z taką, gdzie pokazano te baraki.

zawsze je fotografuję, tylko jakoś nigdy nie wrzucałem, bo paskudne!

opawski1 napisał/a:
A ten obiektyw 300 mm to okropnie wielki... Jaki to?

sporą część zajmuje... ten plastikowy ochraniacz z przodu :P (zapomniałem jak on się fachowo nazywa :lol ). Muszę spytać jaki to, bo nie pamiętam.

opawski1 napisał/a:
A że wierzchołek wygląda jak wygląda... też chciałbym żeby wyglądał lepiej i schronisko zostało ukończone...

ja bym wolał aby nigdy nie zaczęto tej budowy. Od początku wyglądało to jak rzucanie się z motyką na słońce. A gdyby obiekt powstał to waliłoby na górę jeszcze więcej ludzi... To już lepiej aby odbudowali obiekt na Petrovych boudach

Cytat:
w schronisku siedziałem do wieczora, ale chyba się nie widzieliśmy.

ja byłem tydzień wcześniej i w niedzielę. Wtedy były roztopy, teraz na krótki powrót mrozów wybrałem inny teren.
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2019-02-26, 23:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10831
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2019-02-27, 06:40   

Pudelek napisał/a:
Piotrek napisał/a:
Z czasem się to "zabliźni", podobnie jak w rejonie Baraniej. Nie jest pięknie ale już nie tak dramatycznie jak na samym początku.

moim zdaniem na Baraniej to się średnio "zabliźniło". W zimę jest okej, ale poza tym dla mnie to nadal prawie martwy rejon.

Owszem, szału nie ma, ale bez porównania w stosunku do początkowego stanu. To nawet nie ma co porównywać. Tam na początku to był przecież księżycowy krajobraz, istny Mordor :rol
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-02-27, 06:52   

opawski1 napisał/a:
Kilka dni temu nabyłem także 300 mm ale jest o wiele mniejszy

Pewnie masz ze światłem f4-5,6, tu pewnie było f2,8.
Te z lepszym światłem przeważnie są większe, tu by się jednak Robert musiał wypowiedzieć, ja się nie znam, czemu, domyślam się, że chodzi o optykę.
 
 
Robert J 


Wiek: 44
Dołączył: 08 Gru 2013
Posty: 1375
Wysłany: 2019-02-27, 15:55   

laynn napisał/a:
opawski1 napisał/a:
Kilka dni temu nabyłem także 300 mm ale jest o wiele mniejszy

Pewnie masz ze światłem f4-5,6, tu pewnie było f2,8.
Te z lepszym światłem przeważnie są większe, tu by się jednak Robert musiał wypowiedzieć, ja się nie znam, czemu, domyślam się, że chodzi o optykę.

Wygląda na sigmę 100-300 mm f4. Całkiem fajne szkło chociaż, stary głośny silnik af i wcale nie takie jasne. Chyba, że się mylę, ale taki właśnie ma kumpel pod Pentaxa. Marcin zmasakrował trochę te zdjęcia, ale widać, że większość nieostre ;p
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6082
Skąd: Oława
Wysłany: 2019-02-27, 17:36   

A ktores z tych barakow moze jest otwarte i rokuje noclegowo? Dawno nie bylam na Biskupiej i pierwsza relacja ktora mnie zachecila aby tam jechac :D W ktorym miejscu szukac "rdzewiejacej Pragi"?
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-02-27, 17:49   

No mówiłem, że Robert się zna? :D
 
 
opawski1 


Wiek: 25
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1049
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2019-02-27, 20:40   

buba napisał/a:
A ktores z tych barakow moze jest otwarte i rokuje noclegowo? Dawno nie bylam na Biskupiej i pierwsza relacja ktora mnie zachecila aby tam jechac :D W ktorym miejscu szukac "rdzewiejacej Pragi"?


Hehe... ;)
Rdzewiejący dźwig Praga stoi na granicy prawie na szczycie obok budowy. Baraki dalej przy ruinach schroniska Rudolfsheim, i raczej nie rokują noclegowo bo są zamknięte.


Mój obiektyw to Nikkor 100-300 mm 4.5-6.3 VR
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Profil Facebook
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8277
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2019-02-27, 23:34   

Robert J napisał/a:
Marcin zmasakrował trochę te zdjęcia, ale widać, że większość nieostre ;p

zdjęcia były bardzo blade przy tej przejrzystości i trochę je podkręcałem. Nieostrość to pojęcie względne, dla mnie część była akceptowalna, choć faktycznie spodziewałem się czegoś lepszego ;)
U kumpla jeszcze gorzej ostrzyło, więc nie wiem, czy coś jest ze szkłem nie tak...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi