Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Śladem krzyży pokutnych

Autor Wiadomość
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2014-02-02, 19:42   Śladem krzyży pokutnych

Jakos przez lata przejezdzalam obojetnie na roznych wycieczkach obok krzyzy pokutnych, czasem jak juz wybitnie na jakis wpadłam to mu cyknelam fotke. Ale teraz jakos mnie naszlo aby bardziej aktywnie zaczac jezdzic ich sladem. Co mnie glownie w nich ujelo? Chyba to ze czesto trzeba ich poszukac. W dobie totalnie zaszlakowanych gór czy zabytkow pooznaczanych tonami tablic i kierunkowskazami juz z glownych drog, kazda rzecz wymagajaca choc odrobiny "poszukania" zaczyna ogromnie cieszyc.

Krzyze pokutne pochodza glownie z czasow sredniowiecza. Byly stawiane przez morderce w miejscu zbrodni jako forma pokuty i miejsce modlitwy za zmarlego. Zabojca oprocz postawienia krzyza musial tez opłacici pogrzeb, utrzymywac rodzine ofiary, ufundowac iles tam wosku dla Koscioła oraz jałmuzne na biednych i odbyc pielgrzymke do swietego miejsca. Teraz krzyze nie zawsze stoja w orginalnych miejscach- byly w ciagu wiekow przenoszone w okolice kosciolow, cmentarzy czy parkow, wmurowywane w ploty, w chodniki czy ustawiane w srodku wsi coby sie ladnie prezentowaly.
Owe krzyze wystepuja glownie w Europie Zachodniej, od Włoch po Skandynawie. W Polsce jest ich kilkaset sztuk, glownie w zachodnich wojewodztwach a najwiecej jest ich na Dolnym Slasku- ponoc okolo 400. Widac tu bylo najwiecej mordercow, (albo przynajmniej najwieksza wykrywalnosc przestepstw, jako ze krzyze stawiali ci ktorych zlapali i zmusili do pokuty ;) )
Najciekawsze, przynajmniej dla mnie, jest to, ze napewno nie wszystkie krzyze zostaly namierzone, odnalezione i skatalogowane. Zapewne czesc zarosla krzakami i trawa, zasypala je ziemia, czy przez setki lat juz niczym nie roznia sie od lezacego gdzies w polu kamienia. Nie zapomne zdjecia, wklejonego na ktoryms forum (przepraszam za moja skleroze ale nie pamietam przez kogo i gdzie) nieznanego krzyza pokutnego ktory wylonil sie po zbiciu tynku ze sniany jakies starej stodoly.

Na razie udalo mi sie ich obejrzec niewiele.. Ale po wioskach Dolnego Slaska szlajamy sie czesto a w co drugiej miejscowosci jakis krzyz pokutny sie pałęta wiec jest szansa na rozwoj galerii w przyszlosci blizszej lub dalszej...

Niwnik- krzyz mało do krzyza podobnym uwieziony za siatka przydomowego ogrodka



Koło Jaksina, wsrod zaoranych pol i szumiacych plowych traw stoja sobie trzy sztuki







Jeden troche podrzezbiany



Brożec- jeden krzyz stoi sobie pod murem koscioła



a pozostale leza wmontowane w chodnik, nie wiem czy celowo czy przypadkowo, w samych bramkach







Jegłowa- poszedł na budulec muru wokol-koscielnego



w Chociwlu jakis taki marniutki...



Glinice- tez przy kosciele



Między Chocieborzem a Osina Wielka, przy wyboistej drodze polami szukalismy wprawdzie innego słupa ale tez wlazł w oczy



Sobocisko- chyba zbrodnia byla niewielka bo taki chyba łatwiej zrobic?



tu chyba zostało troche farby z bielenia drzew i kraweznikow



a tego pewnie latem duzo trudniej znalezc



W Jankowie leza przed kosciolem i pewnie nie wiedzac bym je wziela za jakas krypte ;)







Piskorzów- pilnuje chodnika w srodku wsi



W Nowolesiu jakis taki rowniutki, jak tasmowo wykonany ;)



Proszkowice- ksztalt tych mi sie chyba najbardziej podoba



Przy drodze z Czernicy do Strzyżowca, na widokowej przeleczy przytulony do drzewa



A w Kochanowie chyba rolnik klnie jak musi zaorac pole ;)




CDN (mam nadzieje :-P )
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-02-02, 20:40   

To ja się też z czymś dorzucę:

Dwa krzyże pokutne ze Studzionki koło Pszczyny.
Zdjęcia są z roku 2007 i wtedy krzyże znajdowały się na skarpie obok kościoła, obecnie przeniesiono je na teren przykościelny.






Jest też krzyż pokutny w Bujakowie niedaleko Mikołowa, znajduje się w ogrodzie kościelnym, a właściwie jest to niewielki ale bardzo ładny ogród botaniczny wokół kościoła.
Zdawałam tam egzamin przewodnicki na przewodnika terenowego i mogłam "zabłysnąć" wiedzą o krzyżach pokutnych więc darzę go dużą sympatią.
Niestety nie mam swojego zdjęcia, to pochodzi z Internetu, ze strony Ogrodu Botanicznego.
Jest o tyle ciekawy, że są na nim trochę zachowane napisy - komu poświęcony jest ten krzyż i data.




A najbliżej mnie znajduje się krzyż pokutny w Bytomiu - Łagiewnikach przy ul. św. Cyryla i Metodego, ale jego zdjęcia akurat nie mam. Może ktoś z Bytomian ma ?

Jest cała strona poświęcona krzyżom pokutnym.

http://jaktrafic.org/krzyze/
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
Ostatnio zmieniony przez Basia Z. 2014-02-02, 20:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-02-02, 22:28   

Basia Z. napisał/a:
w Bujakowie niedaleko Mikołowa

akurat Bujaków to jest w Mikołowie, bo to sołectwo jest częścią Mikołowa ;) w ogóle w Bujakowie, oprócz ogrodu przykościelnego, jest drugi, zupełnie nowy ogród botaniczny, z wieżą widokową, w miejscu dawnego poligonu. A ostatnio założono kolejny ogród - można powiedzieć, że Bujaków ogrodami stoi :D

W Żorach na zabytkowym cmentarzu pod murami miejskimi jest też co najmniej jeden krzyż.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-02-02, 22:29   

Pudelek napisał/a:
Basia Z. napisał/a:
w Bujakowie niedaleko Mikołowa

akurat Bujaków to jest w Mikołowie, bo to sołectwo jest częścią Mikołowa ;) w ogóle w Bujakowie, oprócz ogrodu przykościelnego, jest drugi, zupełnie nowy ogród botaniczny, z wieżą widokową, w miejscu dawnego poligonu. A ostatnio założono kolejny ogród - można powiedzieć, że Bujaków ogrodami stoi :D



Ten duży ogród botaniczny to jest w Mokrem.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-02-02, 22:36   

racja :ops zawsze piszę o nim jako Bujakowie, bo jest bliżej niż do Mokrego...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
TataOjciec 


Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 353
Skąd: Z Blokowiska
Wysłany: 2014-02-03, 12:05   



Największy w Europie , drugi na świecie. Stargard ul Gdańska.
Ogólnie miasto polecam dużo ciekawych zabytków



tutaj widać skalę
_________________
Ostatnio zmieniony przez TataOjciec 2014-02-03, 12:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14353
Wysłany: 2014-02-03, 12:08   

W Żywcu mamy jeden.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-02-03, 13:30   

Dobromił napisał/a:
W Żywcu mamy jeden.


Prawie na każdym egzaminie przewodnickim tam jestem :)
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14353
Wysłany: 2014-02-03, 13:37   

To pewno kojarzysz co ( kogo ) ostatnio odkryli przy okazji "wykopków" ?
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-02-03, 14:10   

Dobromił napisał/a:
To pewno kojarzysz co ( kogo ) ostatnio odkryli przy okazji "wykopków" ?


Nie kojarzę, napisz.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14353
Wysłany: 2014-02-03, 14:13   

Osiem miejsc pochówków okolicznych złoczyńców. Wokół kościoła.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2014-02-03, 21:30   

Jaki ładny ten ze Stargardu! Jego wykonawca to chyba odrobil pokute na 300% normy :lol

Cytat:

Osiem miejsc pochówków okolicznych złoczyńców. Wokół kościoła.


a po czym poznali ze oni zloczyncy?
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2014-02-03, 21:31, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-02-03, 23:16   

podobno mieli w rękach resztki legitymacji partyjnych pewnego ugrupowania :D

ale to dość dziwne, aby bandziorów chowali przy kościele, w poświęconej ziemi...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14353
Wysłany: 2014-02-04, 08:05   

Pudelek napisał/a:
podobno mieli w rękach resztki legitymacji partyjnych pewnego ugrupowania


I chodziły po nich czerwone pająki.

Pudelek napisał/a:
ale to dość dziwne, aby bandziorów chowali przy kościele, w poświęconej ziemi...


buba napisał/a:
a po czym poznali ze oni zloczyncy?


Tak w ogóle to teren tuż przy kościele Świętego Krzyża przez dwa - trzy wieki pełnił funkcję miejskiej kaźni ( tak jak i Rynek i zbocza Grojca ) .

Archeolodzy twierdzą, że dziury w czaszkach po gwoździach to ślady wykonania wyroku śmierci. Zresztą księgi miejskie też potwierdzają, że tam złoczyńcy leżakują.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2014-02-04, 11:01   

Dobromił napisał/a:

Archeolodzy twierdzą, że dziury w czaszkach po gwoździach to ślady wykonania wyroku śmierci


O kurde! Slyszalam ze zloczyncow w dawnych wiekach sie wieszalo, scinalo łeb toporem, wbijało na pal albo rozrywalo końmi. Ale wyrok przez wbicie gwozdzia w czache to chyba jakis lokalny zywiecki zwyczaj? To jakas modyfikacja postepowania z wampirem osikowym kolkiem? :lol A gwozdz wbijalo sie umiejetnie jeden czy wiele sztuk "do skutku"?
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group