Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego

Autor Wiadomość
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1090
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2021-11-20, 14:55   Najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego

Siema

Dość późno dowiedziałem się o tym, że będę miał wolne 4 dni. Moim planem pierwotnym były Góry Stołowe. Dzień przed wyjazdem o 10:00 (na 14:00 jechałem jeszcze do pracy) pakowałem się i nagle mnie olśniło. Czemu by tu nie jechać w Beskid Żywiecki :o Szybko raz, dwa mapa turystyczna, patrzę nocleg, jest jeden więc git. No to pora ruszać.

1. Dzień
Wyruszyłem o 6:00 rano. Podróż spoko, 5h szybko przeleciało. Dojeżdżam do granicy w Korbielowie i robię kółko wokół parkingu wszystko zawalone, ludzie parkują po rowach, jakąś babkę 7 typa podnosiło, bo kołem w dziurę wleciała. Tak przez chwilę myślę, jadę na Słowację. 200m od granicy, patrzę jebitny parking, pusto i pięknie. Nawet naprzeciwko ścieżka, która się łączy ze szlakiem na Pilsko :D
Na szlaku jak i ogólnie podczas wyjazdu, było dużo błota. Pogoda dopisywała, szlak na Pilsko przyjemny, ludzi dużo nie było.



Wiele osób szło z biało-czerwonymi flagami.
Widok na Tatry poruszył moje serce, kolejny raz w roku je widzę.



Babia góra w pełnej okazałości

Było trochę śniegu i lodu, nawet raczki by się przydały. Przynajmniej bym szybko mijał ludzi.
Na szczycie zmarzłem, listopadowe słońce słabo grzeje.



Schodziłem przez Halę Miziową. Tutejsze schronisko przypadło mi do gustu. Duży kompleks, w środku fajnie zorganizowane.





Na dole byłem przez 16:00. Następnym moim celem był szczyt Lasek, który planowałem zrobić na następny dzień. Dojechałem do Koszarawy, skąd blisko tam na szlak. Nie było jeszcze ciemno i stwierdziłem, a idę na szczyt. Nie miałem noclegu na ten dzień, szykowałem się na nockę w aucie. Wiedziałem, że po drodze jest jakieś studenckie schronisko. Przez głowę przeszła mi myśl, że może się tam załapie, ale się nie nastawiałem na to. W trakcie drogi na górę zrobiło się ciemno.

Dochodzę do chatki, cisza, świeci się jakieś facet leje w krzakach. Uznałem, że najpierw idę na szczyt, a potem wejdę tam po pieczątkę. Wchodząc spotkałem grupkę ludzi w wozach terenowych, którzy robili sobie ognisko. Zacząłem schodzić na dół, podobały mi się widoki miasta, znalazłem ucięte drzewko i zacząłem robić foty, zeszło mi sporo czasu i dalej schodziłem.





W oddali widać Skrzyczne

Patrzę w moim kierunku zbliża się grupa ludzi, podchodzą szybka gadka i zaprosili mnie do schroniska, żebym sobie podbił książeczkę. Oni szli do źródełka naprawić wodociąg.
Stempel był na parapecie przed drzwiami, tak szczerze myślałem, czy tam wchodzić. Nie jestem dość towarzyską osobą, czasem się dość trudno integruje :) No, ale wchodzę, w schronisku lekki bałagan, w głównej sali siedziało może z 5 osób, no i gadka poszła. Ogólnie ta grupką okazało się być Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego
Namawiali mnie żebym został, ja tam zbyt nie chciałem. Ekipa wróciła, ale wody nie udało się naprawić. Ani nic za bardzo ugotować się nie dało, barszczu się nie dało zrobić, no lipa. Wtedy wpadłem na pomysł, że jak tak mnie bardzo oni namawiali, żebym został, to ja schodzę na dół po śpiwór i rzeczy i przy okazji po 5l wody, które miałem w bagażniku.
Poleciałem biegiem, misja idealna dla mnie. (około 1.2km w jedną stronę) Z takim bagażem entuzjazm opadł, dawno takiego ciężkiego plecaka nie niosłem :)
Noc w schronisku minęła mega, ciekawi ludzie, chatka miała mega klimat, ciepło, dobry alkohol, właściciel bardzo w porządku.


2. Dzień
Wstałem na wschód słońca, niestety mgła popsuła atrakcje.



Wróciłem do schroniska, wypiłem herbatę i zakończyłem przygodę w Chatce Elektryków, na pewno nam wrócę.
Kolejnym celem był Jałowiec. Na szlaku pusto, trasa zadbana.





Szczyt piękny, panowie remontowali szałas. Widziałem, że jest piecyk w środku, więc może kiedyś tam zagoszczę.


Przyszedł czas na Police
Żeby zrobić tam kółko, musiałem kawał trasy iść po asfalcie. Wybrałem trasę z mocnymi podejściami na początek. Na Czyrniec się szło mozolnie, ale potem było już ciekawie.

Na zejściu z Czyrnca w kierunku Policy, miałem poślizg na błocie, na szczęście wylądowałem na trawie xD Widoki z Policy, piękne.

Przy schronisku na Hali Miziowej był taras z widokiem i opisem panoramy Tatr. Fajnie się patrzy na szczyty, które się zdobywało latem.





Powiem Wam, że jeden z najbardziej powtarzających się dźwięków z tej wycieczki był odgłosem piły motorowej. Ciągle gdzieś coś cieli.
Hotel w którym spałem, to było dno. Bez kontaktu w pokoju i zimno, dobrze, że chociaż wifi było to mecz obejrzałem.

3. Dzień
Pobudka 05:40, pojechałem na Przełęcz Krowiarki. Tutaj pojawił się problem, bo musiałem iść z 4km asfaltem (to i tak na skróty, pomijając zakręty) Ruszyłem i zacząłem łapać stopa, po 15 minutach przejechały tylko 2 ciężarówki i gdy miałem już schodzić na pieszy szlak po 20 minutach wędrówki, patrzę jedzie osobówka i udało się zabrać. Szlak przez Chatkę Polana oraz Cyrchel był stosunkowo płaski jak na przewyższenia, które miałem dzisiaj przebyć.

Chatka Polana




Podejście trochę jak na Wielką Rawkę


Polana Karczmarczykowa to urocze miejsce

Schronisko "Markowe Szczawiny" pełne, wbiłem tam tylko przybić pieczątkę, nie przypadło mi do gustu.


Miałem wbijać na Babią Górę czerwonym szlakiem, bo myślałem, że o tej porze Akademicka Perć będzie zamknięta. Ciężko było znaleźć informację o tym. Tak obserwowałem jak ludzie idą, no widzę, że wchodzą na ten żółty szlak, to ja za nimi. No i tutaj się zaczęło pod górkę, normalnie jak w Tatrach. Czekałem za tymi łańcuchami, byłem ciekawy czy one tak tylko na pokaz, czy serio jest jakiś problem.

Zaskoczyły mnie te skałki szczególnie ta drabinka mała, no jest niezła atrakcja.



Na szczycie mocno wiało, dobrze, że jest ta ścianka z kamieni. Widoki super, ale nieźle przemarzłem.








Na zejściu ludzi mało, rodzinki dopiero pchały się na górę.








Na powrocie do domu musiałem przystanąć samochodem i zrobić zdjęcie tego pięknego zachodzącego słońca

To był jeden z najlepszych moich weekendowych wyjazdów, praktycznie wszystko się udało. Powrót do Beskidu Żywieckiego mam zaplanowany na Maj.

Podsumowanie
Przebyte pieszo: 47km
Przebyte autem: ok. 850km
Przewyższenia: 3700m
Zdobytych szczytów KGP: 1
Zdobytych szczytów Diademu Gór Polski: 4
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9369
Wysłany: 2021-11-20, 15:14   

Po raz kolejny wariacka wycieczka, ładnie to zrobiłeś :)

Zdjęcia nocne klasa.
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2021-11-20, 15:48   

Ty to jednak szalony jesteś, ale pozytywnie. Pewnie na drugie masz "Spontaniczność" ;)
Widoki niezłe, lekkie mgiełki dodają uroku tej jesieni. Gdzie planujesz wybrać się w maju?
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-11-20, 15:49   

Nieźle jak zwykle, jak widzę, że jest Twoja relacja, to wiem, że będzie lekkie wariactwo, oczywiście w pozytywnym sensie! :)
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1090
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2021-11-20, 16:11   

Wiolcia napisał/a:
Ty to jednak szalony jesteś, ale pozytywnie. Pewnie na drugie masz "Spontaniczność" ;)
Widoki niezłe, lekkie mgiełki dodają uroku tej jesieni. Gdzie planujesz wybrać się w maju?


W Maju z rodziną w rodzinne strony mojej babki, czyli okolice Lipowskiej, Romanki.
Na Wielkiej Raczy również zagoszczę.
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2021-11-20, 16:28   

Adrian napisał/a:
Po raz kolejny wariacka wycieczka


Wiolcia napisał/a:
Ty to jednak szalony jesteś, ale pozytywnie.


laynn napisał/a:
jak widzę, że jest Twoja relacja, to wiem, że będzie lekkie wariactwo, oczywiście w pozytywnym sensie! :)


Ach ta młodość, bo to chyba to... ;) Jak tak czytałem tą relację to moje pierwsze wycieczki w sumie wyglądały podobnie. Zmiana planów w ostatnich minutach czy godzinach. Jeżdżenie na jeden dzień w Tatry, zaraz po nocce w pracy i takie tam. A teraz wszystko takie bardziej przewidywalne i zaplanowane. I jakby sił trochę mniej na takie spontany... ;) Chociaż ostatnio taki jeden mały spontan mi się zdarzył, ale ledwo dojechałem do domu i odczuwałem trudy tego przez kolejne kilka dni.

Fajna i ciekawa relacja. Gratulacje. :)
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-11-20, 17:10   

Najfajniejsze zdjęcia masz z Babiej Góry, choć cała tura udana. Ciekawa ta twoja pozytywna opinia o schronisku na Hali Miziowej, bo ono raczej nie cieszy się dobrą sławą. Młodość, jak już pisał Vision, na plus.
Ale bez takiej jednej groźnej góry w Beskidzie Żywieckim relacja jakaś taka niepełna... ;)
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1090
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2021-11-20, 21:17   

A mam takie pytanie, powie mi ktoś co to za góra ? Taki wyróżniający się wierzchołek




_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10852
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-11-20, 21:26   

Hmm... może Wielki Chocz.
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-11-20, 21:58   

Piotrek napisał/a:
Hmm... może Wielki Chocz.

Na pewno.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5518
Wysłany: 2021-11-20, 22:08   

Niezła widoczność :)
Świetna spontaniczna akcja! :)
Czyli teraz przed Tobą impreza o nazwie "Skocz na Chocz" ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1090
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2021-11-20, 23:29   

Lubię takie osamotnione wierzchołki. Gdyby było bliżej to bym tam z chęcią wpadł.
U mnie w okolicy też jest wioska Chocz, ale ma słabą opinie.
"Baba w Choczu powiesiła się w sroczu"

Sebastian napisał/a:
Najfajniejsze zdjęcia masz z Babiej Góry, choć cała tura udana. Ciekawa ta twoja pozytywna opinia o schronisku na Hali Miziowej, bo ono raczej nie cieszy się dobrą sławą. Młodość, jak już pisał Vision, na plus.
Ale bez takiej jednej groźnej góry w Beskidzie Żywieckim relacja jakaś taka niepełna... ;)


Wiesz, ja oceniam schroniska po krótkim pobycie. Tak tutaj jakoś wszystko wydawało mi się dobrze zorganizowane. W sumie 2 bary, w środku sporo miejsca, sklepik z pamiątkami. Żeby to jakoś racjonalnie ocenić musiałbym się tam przespać.
Ogólnie schronisko "Lasek" ma albo zajebiste opinie, albo słabe. Tam w środku jest mega klimat, tylko przy tym jest straszny syf.
Ostatnio zmieniony przez Coldman 2021-11-20, 23:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10852
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-11-21, 00:54   

Podobno to właśnie syf przy chatkach jest wyznacznikiem ich klimatu :D
Wokół chatki Pod Potrójną to jak na wysypisku, a klimat ponoć zajebisty jest.
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1090
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2021-11-21, 17:44   

Piotrek napisał/a:
Podobno to właśnie syf przy chatkach jest wyznacznikiem ich klimatu :D
Wokół chatki Pod Potrójną to jak na wysypisku, a klimat ponoć zajebisty jest.


W Chatce pod Potrójną to jest zorganizowany syf, tam wszystko ma swoje przeznaczenie :D :D
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10852
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-11-22, 07:24   

Tzw. klimatyczna architektura ogrodowa :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group