Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Miejsca (nie)ciekawe

Autor Wiadomość
Beskidus 


Dołączył: 21 Paź 2013
Posty: 90
Skąd: Beskid Wyspowy
Wysłany: 2013-12-26, 22:34   Miejsca (nie)ciekawe

Mając teraz bardzo dużo wolnego czasu, staram się go jakoś ciekawie wykorzystać. Jeden dzień, swoistą wigilię wigilii, spędziłem buszując po okolicy, w miejscach gdzie można znaleźć pozostałości tworów istot ludzkich. A że w okolicy można ciekawe pozostałości zobaczyć... poszedłem je zobaczyć.

Wyprawę rozpoczynam w godzinach porannych, razem ze mną wyrusza nieodłączny kompan Ryszard i kompan no.2 Whisky. Pierwszy cel: zarośnięta piwnica, nieznana praktycznie nikomu.



Piwnica ciekawa, ze względu na położenie i też przez to, że można przejść metr od niej i jej nie zobaczyć. Jedyna historia, którą o niej słyszałem: podobno miejscowi kłusownicy chowali w niej broń. Łuski po nabojach w niej znalazłem. Czyli mogło tak być. Nad piwnicą stał dom i można jeszcze znaleźć pozostałości fundamentów. A 10 metrów dalej kolejna piwnica. A raczej resztki zawalonej piwnicy.






Dalsze swoje kroki kieruję na Kiczorę, idę żółtym szlakiem, tym na Łysinę. Niedaleko szlaku znajduje się kolejna forma pozostałości działalności naszego gatunku.




Historia tego miejsca jest powszechnie znana i nie taka dawna. Stał sobie tutaj dom i kilkadziesiąt lat temu spłonął. Fragment piwnicy wkomponowany w grunt robi na mnie dziwne wrażenie.Najczęściej kojarzy mi się z łukiem jakiegoś portalu czy zamurowanym wejściem do jakiegoś grobowca czy innego typu sztolni.





Przy okazji odwiedzam jedno z tych miejsc, gdzie lubię oglądać zachody słońca i w ogóle sobie posiedzieć w ciszy.








Od czasu kiedy zacząłem doceniać życie i każdy dzień staram się przeżywać tak, żeby(m) nie był zmarnowany, moje oczy patrzą w jakiś inny sposób na otaczający mnie świat. Przykładem roślina zwana barszczem zwyczajnym. Dla mnie nadzwyczajna. Idę, patrzę i widzę ręce wyciągnięte w stronę nieba. Ciekawe co by na to powiedział psycholog.



Po grudniowym wylegiwaniu się na uschłej trawie w cieple słońca ruszam dalej. Zagłębiam się w las i staram się trafić w miejsce, gdzie dawno temu bałem się chodzić. Pamiętam, że las był tam gęsty i mroczny. Idąc teraz nie wierzyłem w to co widzę. To co kiedyś było sercem lasu, niezbadaną głuszą, zostało poprzecinane drogami, gęsty niegdyś las przerzedziły piły mechaniczne, a grunt zorany został kołami ciągników, łańcuchami i upadającymi drzewami. Rozrzucone po całej okolicy gałęzie, konary i ścięte drzewa tworzące coś w rodzaju pomnika dla ludzi, którzy wykonali kawal dobrej roboty. Tak dobrej, że zaczynam żałować, że w piwnicy kłusownicy już nie chowają strzelb.

W końcu idąc przez otaczający mnie chaos i wszechobecne zniszczenie, trafiam do mojego celu. Coś co dla innych może być szałasem. Coś co dla mnie jest swoistym dziełem sztuki i świadkiem jakichś ciekawych historii. Tak ciekawych jak butelki po pitnym miodzie i innych napojach wyskokowych ukryte pod liśćmi w ruinach szałasu. Tutaj też dotarło zniszczenie i ktoś przejechał ciągnikiem przez środek szałasu i wyciął drzewa służące za słupy nośne. Jedyne co pozostało z szałasu to frontowa ściana, klepisko i ściany ułożone z kamieni w tak trwały sposób, że od razu skojarzyły mi się z drogami budowanymi przez legiony rzymskich niewolników - traktor przejechał przez nie i nawet nie pozostawił śladu.










Chwilę siedzę w tych ruinach i myślę nad tym ile pracy włożono w budowę tego szałasu. I ile fajnych chwil przeżyć musieli jego budowniczowie. W końcu wstaję i idę do najbardziej tajemniczego obiektu w okolicy.





Gęsta plątanina grabów, tarniny i ostrężyn kryje moje najdziwniejsze odkrycie. Kamienny krąg. Nikt o nim nie wie, nikomu go nie pokazałem. Stwierdziłem, że po co.













Bardzo lubię to miejsce i dosyć często tutaj bywam. Poniżej tej gęstwiny odkryłem kiedyś (przy okazji) konopie indyjskie. Może ktoś używa kręgu do odprawiania jakichś tajemnych rytuałów? :P

Wychodzę z gąszczu i ruszam do ostatniego obiektu na mojej liście. Kolejnej piwnicy.






Ta znajduje się w zboczu niewielkiego pagórka. Historia z nią związana też jest ciekawa. Nie tak dawno temu, żył sobie w niej pewien pan złota rączka znany z umiejętności przydatnych ludziom z okolicznych wsi (robił koszyki, reperował sprzęt domowy i rolniczy itp.) Taki rodzaj pustelnika.








Niedaleko kolejne fragmenty fundamentów po spalonym domu i blacha z niespodziewanymi śladami po naklejkach.









I tyle na dziś. Pewnie w niedługim czasie ciąg dalszy nastąpi. Podziękowania dla tych, którzy przeczytali całą relację, wiwaty na cześć tych, którym choć trochę się podobało!
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-12-27, 06:58   

Różne ciekawostki można znaleźć w taki pozornie bez celowym chodzeniu, normalnie idąc szlakami to się człowiek zbytnio nie zastanawia co kryje otaczający las czy łąki a tam na wiele ciekawego można trafić.
 
 
darkheush 
Beerwalker


Wiek: 51
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2626
Wysłany: 2013-12-27, 15:23   

Iras zaciekawiłeś mnie szczególnie tym kamiennym kręgiem. Wiesz może coś więcej na jego temat???

Powiem tak. Sam interesuję się zjawiskami i rzeczami, które podpadają pod szerokie pojęcie "paranormalności". Wiem - zaraz po przeczytaniu tych słów kilku forumowiczów pospada ze śmiechu z krzeseł.

Ale na jednym ze zdjęć mojego kumpla ze wspólnej wycieczki jest coś, czego tam być nie powinno. A na pewno nie widzieliśmy tego w momencie robienia zdjęcia. A zaznaczam - byliśmy obaj wyjątkowo trzeźwi :P

Teraz możecie mnie zhejtować :D
Ostatnio zmieniony przez darkheush 2013-12-27, 15:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tatrzański urwis 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 1405
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-12-27, 15:36   

darkheush napisał/a:
na pewno nie widzieliśmy tego w momencie robienia zdjęcia.
Myślę że tą zagadką powinno się zająć Archiwum X :zso
darkheush napisał/a:
byliśmy obaj wyjątkowo trzeźwi
Nigdy nie sądziłem Darku że kiedyś coś takiego przeczytam :o-o , to zaprzecza Twojemu stylowi :P .
 
 
darkheush 
Beerwalker


Wiek: 51
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2626
Wysłany: 2013-12-27, 15:42   

Tatrzański urwis napisał/a:
to zaprzecza Twojemu stylowi :P

Niejednokrotnie Cię jeszcze zaskoczę :P
 
 
Beskidus 


Dołączył: 21 Paź 2013
Posty: 90
Skąd: Beskid Wyspowy
Wysłany: 2013-12-28, 21:21   

Cytat:
Iras zaciekawiłeś mnie szczególnie tym kamiennym kręgiem. Wiesz może coś więcej na jego temat???


Jest bardzo tajemniczy. Jedyne co mogę o nim powiedzieć z moich obserwacji to to, że kamienie użyte do jego budowy są w 100% z pobliskiego strumyka. Tj. jakieś pół kilometra w prostej linii, w tej dolinie zamglonej:



W bliższej odległości podobnych kamieni nie znajdziesz. Czyli komuś albo się nudziło bardzo, albo miał w tym jakiś wyższy cel. Poza tym 4 z 5 kamieni w tym zewnętrznym kręgu jest ustawionych w taki sposób, że wskazują rozciągłość wschodów i zachodów słońca na horyzoncie. Tyle, że raczej to będzie moja teoria spiskowa - pewnie krąg został ułożony dla zabawy, bez jakichś większych założeń. Co nie zmienia faktu, że jest interesujący.


darkheush napisał/a:
Ale na jednym ze zdjęć mojego kumpla ze wspólnej wycieczki jest coś, czego tam być nie powinno. A na pewno nie widzieliśmy tego w momencie robienia zdjęcia. A zaznaczam - byliśmy obaj wyjątkowo trzeźwi


ja do końca życia będę pamiętał wyprawę na złej sławy Kamiennik Północny... o północy :)
od tej pory unikam tej góry i dziwnych zjawisk, które z kumplem przeżyliśmy tamtejszej sobótkowej nocy. później zainteresowałem się historią tej góry i stwierdziłem, że nie ma się co dziwić, że ze strachu pogubiłem się na prostej drodze i darliśmy mordy tak, że reszta grupy na Suchej Polanie myślała, że nas żywcem ze skóry obdzierają. szybko się tam nie zjawię. i na pewno nie o północy, żeby obejrzeć jeszcze raz światła Myślenic i Krakowa ze starego kamieniołomu... i widzieć coś czego się wytłumaczyć nie da w drodze powrotnej :P
_________________
Jeśli nienormalne trwa dostatecznie długo, staje się normalnym...
 
 
darkheush 
Beerwalker


Wiek: 51
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2626
Wysłany: 2013-12-28, 21:32   

Ciekawe rozmówki się szykują w Sylwestra. Z tego co wiem to będziesz u mnie w okolicy???
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-12-28, 21:57   

Beskidus napisał/a:
ja do końca życia będę pamiętał wyprawę na złej sławy Kamiennik Północny... o północy
od tej pory unikam tej góry i dziwnych zjawisk, które z kumplem przeżyliśmy tamtejszej sobótkowej nocy. później zainteresowałem się historią tej góry i stwierdziłem, że nie ma się co dziwić, że ze strachu pogubiłem się na prostej drodze i darliśmy mordy tak, że reszta grupy na Suchej Polanie myślała, że nas żywcem ze skóry obdzierają. szybko się tam nie zjawię. i na pewno nie o północy, żeby obejrzeć jeszcze raz światła Myślenic i Krakowa ze starego kamieniołomu... i widzieć coś czego się wytłumaczyć nie da w drodze powrotnej



Opowiadaj, Beskidus, bo zapowiedź dałeś ze wszech miar bardzo ciekawą.
Profil Facebook
 
 
Beskidus 


Dołączył: 21 Paź 2013
Posty: 90
Skąd: Beskid Wyspowy
Wysłany: 2013-12-29, 14:13   

Cytat:
Ciekawe rozmówki się szykują w Sylwestra. Z tego co wiem to będziesz u mnie w okolicy???


Co do sylwestrowej nocy - sprawdź PW :)


Cytat:
Opowiadaj, Beskidus, bo zapowiedź dałeś ze wszech miar bardzo ciekawą.


Opowieść nie z tych krótkich, budząca gorące dyskusje i wybuchy śmiechu. Aktualnie czasu mam mało, żeby coś więcej napisać. Najlepiej zorganizujcie zlot i załatwcie coś do picia (na trzeźwo ciężko mi o tym myśleć, a co dopiero opowiadać), a ja opowiem co widziałem ;)
_________________
Jeśli nienormalne trwa dostatecznie długo, staje się normalnym...
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-12-29, 21:17   

zlot bądź spotkanie górskie zorganizować może każdy. Może być nawet wyjście o pólnocy na Kamiennik.
Profil Facebook
 
 
Beskidus 


Dołączył: 21 Paź 2013
Posty: 90
Skąd: Beskid Wyspowy
Wysłany: 2013-12-29, 21:41   

Cytat:
zlot bądź spotkanie górskie zorganizować może każdy.


ja się na organizatora nie nadaje.


sokół napisał/a:
Może być nawet wyjście o pólnocy na Kamiennik.


powodzenia. poważnie.
_________________
Jeśli nienormalne trwa dostatecznie długo, staje się normalnym...
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-12-29, 21:55   

Ja tam jestem tak odważny, że jeszcze nie usłyszałem tej Twojej opowieści, a już wiem, że w promieniu 20 kilometrów moja noga tam nie stanie.
Profil Facebook
 
 
darkheush 
Beerwalker


Wiek: 51
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2626
Wysłany: 2013-12-30, 17:32   

Beskidus napisał/a:
żeby obejrzeć jeszcze raz światła Myślenic i Krakowa ze starego kamieniołomu...

Czy ten kamieniołom nosi lokalną nazwę "Nad Piekłem"???
 
 
Beskidus 


Dołączył: 21 Paź 2013
Posty: 90
Skąd: Beskid Wyspowy
Wysłany: 2013-12-30, 22:52   

darkheush napisał/a:
Czy ten kamieniołom nosi lokalną nazwę "Nad Piekłem"???


Dokładnie tak. Nad Piekłem się zaczęło wtedy właśnie. Taki widok za dnia:



Tutaj moja stara relacja z wyprawy na Kamiennik (dla zainteresowanych):

Kamiennik Północny - Mgliście i bajkowo

A tutaj informacja o jednym z kilku trupów znalezionych w tym miejscu:

Leśniczy znalazł ludzkie szczątki

Jak jeszcze kogoś ciekawi historia tej góry to w internecie kilka tematów dla dociekliwych się znajdzie.

Może się po nowym roku wybiorę w te okolice i zrobię zdjęcia niektórych ciekawych miejsc i dodam relację z pamiętnej nocy. Z naciskiem na może :P
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-12-31, 07:30   

Z tą mglistą relacją na Picasie to sie dobrze wbiłeś w klimat tej tajemniczej góry.
(nacisk na po-noworoczne wyjście zwiększ :) )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group