Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Święty z Wieży.

Autor Wiadomość
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14337
Wysłany: 2017-10-20, 10:21   Święty z Wieży.

Darz !

18 października 2017 KG Zdobywcy wznieśli się ponad Żywiec. Za pomocą nóg własnych weszli na wieżę Konkatedry Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Poczuliśmy powiew wieków - początki budowli to XV wiek, a wieża urodziła się w XVI.

Ale ważniejsze od wieży są widoki z niej. I w niej.





Graficiarze z dawnych lat.





Było wąsko i kręto.




Osobnik ten stoi na sklepieniu najstarszej części kościoła. W okolicach obecnego wejścia głównego i chóru.





Kornik wystąp !




Czas na drewniane schody. Tak było do końca.




Wiele okien jest zamurowanych, widać ślady przeróbek i remontów. Wieża była co najmniej dwa razy walnięta piorunem i raz walnięta pociskiem - z rogu Rynku i obecnej ulicy Sienkiewicza. Rosjanie zestrzelili obserwatorów niemieckich. Łącznie z jedną czwartą krużganków i hełmu wieży.




Mechanizm zegara. Działa.

Czas rzucić okiem na okolicę.

Widoki były lekko zakratowane :) Precz z gołębiami, nietoperzami i dronami !




Dzwonnica z XVIII wieku, Ratusz z XIX ( wszystkie kamiennice na Rynku , poza budynkiem PKO, to okolice 1870 - 1880; po wielkim pożarze ), w prawym górnym rogu cmentarz z Kościołem Przemienienia - obecna bryła pochodzi z XIX wieku.




Na środku ulica Sempołowskiej ( dawna Garbarska - niedawno odkryli piwnice garbarni i łaźni miejskiej ) z zachowanym brukiem z XIX wieku. Była to ulica kultury i męczeństwa - Lokal Szynkwas w Podwórcu. Po lewej stronie zdjęcia Szkoła Panieńska ( 1907-1909 ) obecnie SP nr 2.




Widok na Park i Grojec. W dole zdjęcia, po lewej, dom zły ... Przez lata było tam WKU. Historycznie to jeden z budynków powstałych za czasów Habsburgów.




Walka z bestiami latającymi. Poprzez siatkę widać z lewej Nowy Pałac ( początek budowy lata 90 XIX wieku, projektant Karol Pietschka , maczał palce w połowie zabytków Żywca ), z prawej Stary Zamek ( obecna bryła to wynik przebudowy zakończonej w 1870 r ).




Budynek Zespołu Szkół Ekonomicznych. Podziemia i parter mają korzenie XVII wieczne. Siedziba jezuitów ... :D




Widok na Park i budynki na ul. Komorowskich.





Dach dzwonnicy ( dokładnie to kampanily ) i budynek Ratusza. Dzwonnica w tej formie została wzniesiona w latach 1723 - 1724. Wcześniejsza, drewniana i całkowicie inna w kształcie, spłonęła kilka lat wcześniej. Wg Dziejopisu Żywieckiego w wyniku pożaru wzniecionego przez ... ucznia. Podpalił szkołę, która stała pod dzwonnicą.





Okna Ratusza. Widać salę narad Rady Miejskiej.




Nowy Zamek, Stary Zamek, Kamienica na Złotym Rogu. W tyle zabytkowy budynek Straży Pożarnej i gotycki kościół Św. Krzyża. Gmach z XIV wieku, wieża z XIX lub początku XX.




Kamienica na ul. Komorowskich. Chyba z 1903 ( napis nad drzwiami jest lekko zatarty )




Pomnik pod wieżą. Ma ciekawy, miejscowy, "opis" :dev6 ;)




Kościół na Przemienieniu i Cmentarz. Cmentarz powstał w okolicach 1710 roku, najwcześniejsza kaplica cmentarna w 1705. Na jej miejscu stoi obecny kościół. Cmentarz na Górze Bułgarowskiej powoli "przejmował" pochówki po likwidacji cmentarza leżącego wokół głównego kościoła miasta. Tego, z którego wieży zrobiłem te zdjęcia. Pewno do tej pory pod ulicami leżą zwłoki.





Kościół Św. Krzyża na rogu ulic Świętokrzyskiej i Batorego. na przeciwko niego znajduje się Mini Browar Krajcarz. Polecam.




Budynek wśród drzew to c. k. Wyższa Szkoła Realna, oddany do użytku w 1910 r. Obecnie to LO im. Kopernika, chodziłem tam. Na zdjęciu widać też Dom Dobroci zasłaniający budynek Starostwa Powiatowego. Widać też mój dom.




Wieża dawnego budynku Straży Pożarnej ( rok budowy 1910 ). Z lewej widać pomnik ku czci Żołnierzy Polskich Walczących na Wszystkich Frontach II Wojny Światowej. Zwany jest Bocianem.




Jeszcze raz Cmentarz.




Jeszcze raz Zamek Komorowskich. Pod basztą zostały odkryte fundamenty ( do zwiedzenia ) założenia z XV wieku. Ta wersja żyła krótko - Kazimierz Jagielończyk czuł potrzebę podpalania ;)




Widok na dzielnicę Zabłocie. Tam zawsze jest mrok ... Widać budynek szkoły. Po "dobrej zmianie" cholera wie jaka to szkoła. Na dachu szkoły widać obserwatorium astronomiczne takie same jak na dachu LO. Ufundowane przez dawnych uczniów, wykonane przez pana Uniwersała z Żywca. Na prawo od szkoły widać wieżę ciśnień.






Dzikie Zabłocie tonące w mroku. Kościół św. Floriana z XX wieku. Budowany bardzo długo, z przerwą na II światową.




Widok na dach kościoła. Zdjęcie zrobione z otwartego okna wieży, pod zegarem.




Zasieki anty gołębiowe.

I to by było na tyle. Liczę, że Wam się spodobało.

P.s. Kolega Jakub z Zabłocia po wizycie dostał olśnienia. Od tej pory zwany jest Świętym z Wieży.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2017-10-20, 11:17, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14337
Wysłany: 2017-10-20, 12:35   

Pokażę jeszcze wieżę z zewnątrz:










Uszkodzenia wojenne:




I dla porównania :









Na obu zdjęciach widać mój dom.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2017-10-20, 13:07   

Dobromił napisał/a:
Liczę, że Wam się spodobało.


Mi jak najbardziej, ładnie przedstawione i opisane. Chciałem tylko właśnie pytać wcześniej o to:

Dobromił napisał/a:
Pokażę jeszcze wieżę z zewnątrz:


Bo tylko tego mi brakowało.
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5516

Wysłany: 2017-10-20, 13:17   

Piękna relacja. Promuje lokalny patriotyzm... tradycję... religię.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2017-10-20, 13:19   

Tak w ogóle, to też chyba relacja z najbliższego miejsca od własnego domu w historii tego forum. :)
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14337
Wysłany: 2017-10-20, 13:23   

sprocket73 napisał/a:
religię.


Masz rację. Niektórzy idąc do Mini Browaru mówią: "Idę na jedno pod kościół".

Vision napisał/a:
Tak w ogóle, to też chyba relacja z najbliższego miejsca od własnego domu w historii tego forum. :)


Żądam oficjalnej pochwały.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
_Sokrates_ 


Wiek: 42
Dołączył: 06 Kwi 2015
Posty: 1602
Skąd: Białystok
Wysłany: 2017-10-20, 17:41   

Jedno ze zdjęć pasowałoby jak ulał na okładkę "Melancholy" Cemetery Of Scream :-o
_________________
Wiem, że nic nie wiem.
 
 
trotyl


Wiek: 52
Dołączył: 06 Sty 2015
Posty: 1042
Skąd: Warka
Wysłany: 2017-10-20, 19:55   

Nie Krajcarz a KRAJCAR mój drogi Dobromile
_________________
A na ziemi pokój ludziom dobrej woli
Ostatnio zmieniony przez trotyl 2017-10-20, 19:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2017-10-20, 23:29   

Dobromił napisał/a:
Żądam oficjalnej pochwały.


Proszę bardzo.

 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2017-10-20, 23:55   

Czy są jakieś puchary za "antyzasługi"? I nie dmuchane, ale cięższe w zawartości... :P
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14337
Wysłany: 2017-10-24, 07:45   

_Sokrates_ napisał/a:
Jedno ze zdjęć pasowałoby jak ulał na okładkę "Melancholy" Cemetery Of Scream :-o


Jakby ponownie nagrywali album to mogą zrobić sesję z wieżą :)

trotyl napisał/a:
Nie Krajcarz a KRAJCAR mój drogi Dobromile


Wiedziałem, że na degustatorów można liczyć :!

Vision napisał/a:
Proszę bardzo.


Dziękuję, może być.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2017-10-24, 11:36   

To jedyna interesująca mnie wizyta w kościele/kościołach. Muszą być stare, no i mieć wieżę. Innych celów wizyt w tych diabelskich miejscach nie rozumiem :P
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14337
Wysłany: 2017-10-24, 11:45   

Parę tygodni temu odwiedziłem Bazylikę Archikatedralną św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie. Staję się wyjadaczem.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
trotyl


Wiek: 52
Dołączył: 06 Sty 2015
Posty: 1042
Skąd: Warka
Wysłany: 2017-10-24, 21:09   

A ja wolę podziemia w świątyniach...
_________________
A na ziemi pokój ludziom dobrej woli
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14337
Wysłany: 2017-10-25, 07:12   

Podziemia też zwiedzałem w różnych świątyniach. W żywieckiej katedrze jest to lekko utrudnione. W części byli tylko archeolodzy, w krypcie Habsburgów bywają tylko władze i rodzina.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime