Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Parowóz Ty42-24 na Magistrali Podsudeckiej - czerwiec 2018

Autor Wiadomość
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2019-06-22, 14:15   Parowóz Ty42-24 na Magistrali Podsudeckiej - czerwiec 2018

Parowóz Ty42-24 na Magistrali Podsudeckiej



Minął rok od ostatniego przejazdu parowozu Magistralą Podsudecką w okolicach Prudnika. Zdjęcia publikowałem już u siebie na stronie, jednak za sprawą vidraru, która nakłoniła mnie do napisania posta, znalazły się także na forum :D Myślę, że powinny Was zainteresować. Niestety nie pamiętam czasów, gdy parowozy ciągnące wagony były codziennością, nie pamiętam także czasów gdy przez Prudnik jeździło kilkadziesiąt pociągów dziennie, towarowych, regionalnych, pośpiesznych. Dziś tych ostatnich od 12 lat brak, zostało kilka regionalnych wykonywanych przez szynobusy i kilka towarowych dziennie. Zapraszam na podróż sentymentalną :)

Nie częsty przejazd składu retro ciągniętego przez parowóz to nie lada gratka dla miłośników kolei. Jakiś czas temu zafascynowałem się fotografią kolejową, więc nie mogłem odpuścić takiej okazji! :) Skład retro ciągnięty był przez Parowóz Ty42-24 pochodzący z 1945 r. z fabryki lokomotyw "Fablok w Chrzanowie.
Zadaniem tej uproszczonej, taniej w produkcji lokomotywy miało być obsługiwanie szlaków kolejowych na terenach zdobytych przez Trzecią Rzeszę na wschodzie. Dlatego też parowozy tej serii posiadały znakomitą izolację termiczną i nacisk osi nie przekraczający 15 t, dzięki czemu mogły poruszać się po liniach o kiepskiej lub prowizorycznie naprawionej nawierzchni. Obecnie wraz z kilkoma wagonami (94A) znajduje się w Skansenie w Pyskowicach. Oprócz wspomnianej maszyny ciągnięte były również stare wagony oraz jeszcze jeden mniejszy parowóz TKh 05353 pochodzący z KSK Wrocław (przemysłowy parowóz produkowany w latach 1948–1961 przez Fablok w Chrzanowie - ta maszyna eksploatowana była w hucie Florian w Świętochłowicach).
Prezentowane zdjęcia pochodzą z 8 czerwca 2018 r. Pociąg jadący od strony Nysy łapałem najpierw przed Prudnikiem, później na samej stacji Prudnik, gdzie miał chwilowy postój. Dalej goniłem go do Racławic Śląskich, na tamtejszej stacji maszyna miała około godzinny postój na uzupełnienie wody. :) W sobotę i niedzielę 9-10 czerwca 2018 w Racławicach Śl podczas Pikniku Kolejowego można było "zażyć" przejażdżki parowozem. Kilka specjalnych składów jeździło do Prudnika i z powrotem.

Skład z parowozem Ty42-24 na czele w strugach deszczu wjeżdża do Prudnika od strony Nysy




Skład z parowozem Ty42-24 na czele przed stacją Prudnik, w tle Góry Opawskie: masyw Srebrnej i Biskupiej Kopy


Stacja Prudnik - postój












Drugi parowóz w składzie: TKh 05353


Stacja Racławice Śląskie


























Podczas postoju na stację Racławice Śl. od strony Kędzierzyna-Koźla wjeżdża szynobus SA103-004 relacji Kędzierzyn - Brzeg




Zderzenie epok parowóz Ty42-24 i szybobus SA 103-004




Parowóz i nieczynna obecnie zabytkowa wieża ciśnień


Kabina maszynisty


Kocioł


Skład i stacja Racławice Śląskie


Skład opuszcza stację Racławice Sl. i udaje się w kierunku Kędzierzyna, Pyskowic. Następnego dnia do Racławic na piknik kolejowy przyjedzie tylko TY 42-24 i dwa wagony

i jeszcze stary rozkład jazdy, linia kolejowa już nie istnieje ...


a na koniec zdjęcie, które wykonałem na początku w oczekiwaniu na parowóz
Spalinowa lokomotywa "Ludmiła" BR 231-063 niczym parowóz ciągnie skład towarowy, opuszcza stację Prudnik i kieruje się na Nysę, w tle elewator zbożowy




Niestety od tego przejazdu do tej pory przez Prudnik nie przejechał żaden parowóz :/
a może Wy macie jakieś zdjęcia sprzed lat z parowozami? Zachęcam do dzielenia się! :)
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Ostatnio zmieniony przez opawski1 2019-06-22, 14:17, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
telefon 110 


Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 2046
Wysłany: 2019-06-22, 15:05   Re: Parowóz Ty42-24 na Magistrali Podsudeckiej - czerwiec 2018

opawski1 napisał/a:

Niestety od tego przejazdu do tej pory przez Prudnik nie przejechał żaden parowóz :/
a może Wy macie jakieś zdjęcia sprzed lat z parowozami? Zachęcam do dzielenia się! :)


Bajerancki ten parowozik.
Sam bym z chęcią podrzucił do pieca i użył parowego gwizdka.

Zabytkowa elektricka też jest fajowska.











Ten gość z wąsem ma fajną fuchę.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-06-22, 19:27   



Panie, jest moc!
Profil Facebook
 
 
gar 

Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 835
Skąd: Orzegów
Wysłany: 2019-06-22, 22:23   

Parowozy mają moc. W latach 80-tych na Dolnym Śląsku jeździło ich niemało. Szkoda, że tak rzadko można zobaczyć je obecnie na szlakach kolejowych. Choć od jakiegoś czasu i tak szans jest więcej niż kilka - kilkanaście lat temu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group