Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Łemkowskie smętki

Autor Wiadomość
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2013-11-28, 22:11   Łemkowskie smętki

Beskid Niski - Łemkowskie smętki

Kolorowa jesień się skończyła, liście opadły i wtedy zawiało mnie w moje ulubione góry - Beskid Niski. Dla wielu góry nudne, niskie, zalesione i mało atrakcyjne, dla mnie - bo każdy ma swoje dziwactwa - fantastyczne pod wieloma względami.



Październikowa podróż była takim trochę sentymentalnym powrotem do przeszłości, do pierwszych włóczęg z plecakiem po łemkowskich dolinach, w strojach i wyposażeniu daleko odbiegającym od dzisiejszych standardów.







Tym razem podreptaliśmy - po latach - po znajomych już ścieżkach i odkryliśmy ten zakątek w inny sposób - na rowerowo.



Krótką relację skleciłam pod zdjęciami. Będzie nieco monotematycznie, bo dolinowo-kapliczkowo-cmentarnie, ale dla mnie właśnie to jest kwintesencją Łemkowszczyzny - przydrożne krzyże będące jedynym śladem po istniejących tu kiedyś wsiach, opuszczone doliny zakwitające białym kwieciem dzikich drzew owocowych na wiosnę i cmentarze z pierwszej wojny przypominające o krwawej historii tego regionu.







Reszta zdjęć z opisem tutaj: https://picasaweb.google....CO3NtfjzycXBbw#
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-11-29, 07:53   

Kilka miejsc znam, miło popatrzeć :-) Niestety większość jedynie ze zdjęć i starych planów :/
Beskid Niski ma moc! i wcale nie jest nudny, trzeba tylko ten nastrój poczuć.
Wyjazd porządny mieliscie, nie powiem- zazdroszczę.
 
 
BesKid 


Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 246
Wysłany: 2013-11-29, 11:54   

Super wypad! Również zazdroszczę, choć przecież plątam się tam dość często :)

Dobry pomysł z tymi rowerami - można więcej kilometrów ubić mniejszym nakładem sił.
Kiedyś śrubujemy i tego.

A póki co: idzie zima - polecam te tereny- szczególnie Czarne - Radocyna na narty śladowe - pięknie się tam wędruje zimą :lol
_________________
--------------
***///***
--------------
 
 
darkheush 
Beerwalker


Wiek: 51
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2626
Wysłany: 2013-11-29, 15:34   

Prawdę powiedziawszy miałem dylemat dotyczący wyboru pasma na przyszłoroczną wielodniówkę z Kaprem. Po lekturze Twojej relacji już wiem - Beskid Niski - tym bardziej, że jest to ostatnie pasmo beskidzkie, w którym jeszcze mnie nie widzieli.

Ehhhh będę teraz przez Ciebie Wiolcia śnił przez długie 10 miesięcy o Łemkowynie ;)
 
 
nes_ska 


Wiek: 35
Dołączyła: 09 Paź 2013
Posty: 2931
Skąd: Brzesko
Wysłany: 2013-11-29, 17:27   

Fajną niespodziankę ci Robert zrobił. Ładna relacja. Ciekawe wspomnienie ;)


Pozdrowienia dla Ciebie i Roberta:-)
_________________
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-30, 07:50   

Ależ zdjęć, nacykałaś. :-o Co tu dużo mówić, piękna jesień w Beskidzie Niskim. Ja tam tylko dwa razy byłem, ale mi się też tam podoba bardzo, pomimo, że góry to niewysokie, ale za to jest wiele innych ciekawych rzeczy i taki fajny wiejski klimacik. :-o
Ostatnio zmieniony przez Vision 2013-11-30, 07:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2013-11-30, 12:30   

Piotrek napisał/a:
Kilka miejsc znam, miło popatrzeć :-) Niestety większość jedynie ze zdjęć i starych planów :/
Beskid Niski ma moc! i wcale nie jest nudny, trzeba tylko ten nastrój poczuć.
Wyjazd porządny mieliscie, nie powiem- zazdroszczę.


Ty tam masz rodzinę, jak dobrze pamiętam, w okolicach Wołowca? Kojarzę też Twe zdjęcia z Jasionki, kiedyś nawet dałeś taką zagadkę.


BesKid napisał/a:
Dobry pomysł z tymi rowerami - można więcej kilometrów ubić mniejszym nakładem sił.
Kiedyś śrubujemy i tego.

A póki co: idzie zima - polecam te tereny- szczególnie Czarne - Radocyna na narty śladowe - pięknie się tam wędruje zimą :lol


Rower świetnie się sprawdził w dolinie Radocyny, bo tam jest dość płasko (po górach rowerem nie jeździmy). Ponadto można było zrobić wypad do Lipnej. Pieszo pewnie nie chciałoby się nam tam podejść, bo to ponad godzina w jedną stronę.

O nartach właśnie pomyśleliśmy, bo ten region się rozwija pod tym względem. Słyszałam jednak, że mogą być, ze względu na niewielkie wysokości, problemy ze śniegiem.


darkheush napisał/a:
Prawdę powiedziawszy miałem dylemat dotyczący wyboru pasma na przyszłoroczną wielodniówkę z Kaprem. Po lekturze Twojej relacji już wiem - Beskid Niski - tym bardziej, że jest to ostatnie pasmo beskidzkie, w którym jeszcze mnie nie widzieli.

Ehhhh będę teraz przez Ciebie Wiolcia śnił przez długie 10 miesięcy o Łemkowynie ;)


Popieram wybór :) A przez te 10 miesięcy możesz przecież planować. Minie jak z bicza strzelił!

Vision napisał/a:
Ależ zdjęć, nacykałaś. :-o Co tu dużo mówić, piękna jesień w Beskidzie Niskim. Ja tam tylko dwa razy byłem, ale mi się też tam podoba bardzo, pomimo, że góry to niewysokie, ale za to jest wiele innych ciekawych rzeczy i taki fajny wiejski klimacik. :-o


Raz to nawet byliśmy razem na jednym wyjeździe. A ten Twój drugi też dobrze pamiętam ze zdjęć, bo w Bieszczadach się Wam świetna pogoda trafiła i na zimowej Grzywackiej w Niskim też.

Nes_ska, dzięki. A niespodzianka rzeczywiście była, bo zazwyczaj to ja planuję wyjazdy, a tu nic nie musiałam robić :)
Ostatnio zmieniony przez Wiolcia 2013-11-30, 16:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lucyna
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-30, 15:37   

Ale super, smętnie, nostalgicznie jesiennie, tak jak lubię. Dziękuję za fajne chwile z Beskidem Niskim. Mam prośbę, czy zgodziłabyś się udostępnić mi na stronę 2-3 zdjęcia z Chyrowej?
Ostatnio zmieniony przez 2013-11-30, 15:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2013-11-30, 16:52   

Nie ma sprawy :)
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-11-30, 19:53   

W samym Wołowcu ale to taka przyszywana :-) , bez więzi krwi.
Jedne z piękniejszych świąt Bożego Narodzenia mieliśmy właśnie tam, podobnie jak Wielkanoc-tyle że już w łemkowskim obrządku, w nieco innym terminie.
Mnóstwo wspomnień :-)

I dlatego lubię oglądać takie jak Twoja relacje :)
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2766
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-12-01, 19:51   

Mi ten Beskid Niski przypomina Beskid Makowski - też niewysokie górki, też przydrożne kapliczki, też mała frekwencja na szlaku.

Są tam (tj. w Beskidzie Niskim) jakieś schroniska ?
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-12-01, 21:06   

Tępy Dyszel napisał/a:
Mi ten Beskid Niski przypomina Beskid Makowski - też niewysokie górki, też przydrożne kapliczki, też mała frekwencja na szlaku.

Są tam (tj. w Beskidzie Niskim) jakieś schroniska ?


Są tylko dwa schroniska PTTK, ale jest dość sporo schronisk prywatnych oraz kilka przesympatycznych chatek studenckich i latem baz namiotowych.

Ja jakoś przez ostatnich kilka lat bywałam w Beskidzie Niskim zimą.

I znając oba pasma jednak uważam, że Makowski dość znacznie się różni od Niskiego.
Ostatnio zmieniony przez Basia Z. 2013-12-01, 21:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
BesKid 


Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 246
Wysłany: 2013-12-03, 10:37   

Wiolcia napisał/a:


O nartach właśnie pomyśleliśmy, bo ten region się rozwija pod tym względem. Słyszałam jednak, że mogą być, ze względu na niewielkie wysokości, problemy ze śniegiem.


Spokojnie :) Może nie ma takich opadów jak w Beskidach Zachodnich, ale jak sypnie, do śnieg dość długo leży ze względu na specyficzny, mroźny klimat. Bywało tak, że ciężko było się przebić przez zaspy, a w sumie do szurania wystarczy już kilka cm ubitego śniegu.

W razie czego tu jest link to strony: http://www.snieznetrasy.pl
_________________
--------------
***///***
--------------
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-03, 15:41   

Wiolcia napisał/a:
Raz to nawet byliśmy razem na jednym wyjeździe.


Ano też to pamiętam, fajny to wyjazd w sumie był, miło wspominam, łącznie ze schroniskiem w Jaśliskach. :-o

Wiolcia napisał/a:
A ten Twój drugi też dobrze pamiętam ze zdjęć, bo w Bieszczadach się Wam świetna pogoda trafiła i na zimowej Grzywackiej w Niskim też.


No i jeszcze jeden szlak wtedy tam poznałem dosyć ciekawy, ale to właśnie był jedyny dzień do dupy pogody, mimo to przy dobrej pogodzie, pewnie też tam bardzo ładnie.
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2013-12-03, 16:15   

Tępy Dyszel napisał/a:
Mi ten Beskid Niski przypomina Beskid Makowski - też niewysokie górki, też przydrożne kapliczki, też mała frekwencja na szlaku.

Są tam (tj. w Beskidzie Niskim) jakieś schroniska ?


Jakoś nigdy nie zestawiałam tych dwóch pasm razem, choć podejrzewam, skąd mogły wziąć się analogie. Oba pasma nie są zbyt wysokie, oferują łąkowo-pastwiskowo-dolinne widoki, ale w sumie diametralnie się różnią. Makowski jest ucywilizowany, przysiółki sięgają tam szczytów i idąc niemal ciągle jesteś "w zasięgu wsi". W Niskim jest wiele odludnych dolin, cmentarze wojenne, a poza tym, pozostałości po byłych mieszkańcach - kapliczki przydrożne, krzyże, cerkwie, zarośnięte fundamenty domów. I jakaś taka większa przestrzeń :)
Schroniska PTTK-owskie są na Magurze Małastowskiej i w Bartnem. Poza tym sporo innych możliwości noclegu, o czym Basia już pisała. Problemem w Niskim jest za to trudność w zaplanowaniu trasy okrężnej, jeśli się ma samochód. Bo do kilkudniowej wędrówki z plecakiem nadają się idealnie.


BesKid napisał/a:
Wiolcia napisał/a:


O nartach właśnie pomyśleliśmy, bo ten region się rozwija pod tym względem. Słyszałam jednak, że mogą być, ze względu na niewielkie wysokości, problemy ze śniegiem.


Spokojnie :) Może nie ma takich opadów jak w Beskidach Zachodnich, ale jak sypnie, do śnieg dość długo leży ze względu na specyficzny, mroźny klimat. Bywało tak, że ciężko było się przebić przez zaspy, a w sumie do szurania wystarczy już kilka cm ubitego śniegu.

W razie czego tu jest link to strony: http://www.snieznetrasy.pl


Dzięki za info! Strony nie znałam, przyda się.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group